Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχουν θερμοδιακοπή, λόγω του οτι είναι πολύ καλοί αγωγοί θερμότητας, μπορεί να ακτινοβολεί κρύο.

Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις πολλά για αυτό.

Μια πιθανή λύση αλλά άσχημη αισθητικά, να ντύσεις τα κουφώματα με κάποιο είδος μονωτικού. Έχω δοκιμάσει τη λύση του αεροπλαστ και μπορώ να σου πω οτι κάνει θαύματα.

Βλέπω αρκετά βίντεο στο youtube που εφαρμόζουν μεμβράνη, αποκλείοντας αλλά παράλληλα σφραγίζοντας το παράθυρο, υπάρχουν και πιο εξελιγμένα συστήματα πχ της 3m

Κλασσική και πιο εύκολη λύση, μια βαριά-χοντρή κουρτίνα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Αν δεν έχουν θερμοδιακοπή, λόγω του οτι είναι πολύ καλοί αγωγοί θερμότητας, μπορεί να ακτινοβολεί κρύο.

 

αυτο που λες ειναι μαλλον.

αν κατεβάσω πατζουρι σωνεται η κατασταση η δε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Λίγα πράγματα από το παντζούρι, μην περιμένεις θαύματα στα μεγάλα κρύα.

 

αν ζει λασιθι οπως υποδηλωνει το username του σιγα τα κρυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

αν ζει λασιθι οπως υποδηλωνει το username του σιγα τα κρυα

Λασίθι δεν είναι μόνο η λιμνοθάλασσα. Μπορεί να μένει και στο οροπέδιο πάνω! 🥲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθηνα ζω αλλα το νιωθεις το κρυο ειναι κανα 40ΤΜ σαλόνι με ολο μπαλκονοπορτες η μια πλευρά.

ίσως επειδή ειμαι και ρετιρέ και φυσάει σημερα; αλλα γενικά ειναι παγωμενα τα αλουμινια οταν τα πιανεις...

αυτο με το θερμοδιακοπτη δεν το επιασα.

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Haldol είπε

Λασίθι δεν είναι μόνο η λιμνοθάλασσα. Μπορεί να μένει και στο οροπέδιο πάνω! 🥲

Λασιθι οροπεδιο-βουνο μπορει να χρειαστεις κουβερτα και αυγουστο μηνα βασικα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lasithi12 είπε

 

αυτο με το θερμοδιακοπτη δεν το επιασα.

Ειναι ενα μικρο κομματι πλαστικο αναμεσα στο μεσα εξω αλουμινιο που δεν αφηνει να περασει απο εξω μεσα το κρυο-ζεστη.
Κουφώματα αλουμινίου με Θερμοδιακοπή - kataskevastikh.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα!

Είμαι σε δίλλημα σχετικά με την αλλαγή κουφώματος αλουμινίου στο υπνοδωμάτιο μας αν χρειαζόμαστε να πάμε σε ανοιγούμενο παράθυρο η να παραμείνει συρρόμενο χωνευτό.

Το σπίτι είναι νότια, έχει διπλοτοιχία και 5 πόντους γυαλοβάμβακα μέσα σε όλους τους εξωτερικούς τοίχους + ταβάνι. Είμαστε τελευταίο όροφο.

Η μπαλκονόπορτα είναι 2,20 ύψος και 1,30 πλάτος, σίτα και παντζούρι, όλα χωνευτά στον τοίχο με άνοιγμα στα 11 εκατοστά. Είναι 30ετίας και ενώ έχει διπλό τζάμι πάνω νοιώθεις ότι κάπου είναι ανοιχτά και μπάζει άρα περνάει και ο θόρυβος.

Είναι μπροστά σε δρόμο με κίνηση (όχι κεντρικό) και θέλουμε να βάλουμε κάτι που θα αποδώσει ηχομειωτικά για να έχουμε όσο το δυνατόν ησυχία. Στις χαμηλές συχνότητες ξέρω ότι δεν μπορούν να γίνουν και πολλά αλλά μας ενδιαφέρει μην ακούμε φωνές/στριγκλιές τα βράδια. Η απόσταση που μεσολαβεί είναι 20-30 μέτρα μακρυά από τους  εξωτερικούς θορύβους.

Η αλλαγή θα γίνει σε κούφωμα αλουμινίου μόνο. 

Κοιτάω για Europa και είμαι μεταξύ ESS 34 και EOS 60 με τζάμι διπλό τριπλεξ 5+5 η 6+6 με 1-2 ηχομειωτικές μεμβράνες και ενεργειακό γυαλί 5 η 6  4 εποχών.

Το σκεπτικό είναι  πόσο διαφορά έχουν τα καινούργια με θερμοδιακοπή  συρρόμενα αλουμίνια με τα παλία που μπάζουν σε ηχομόνωση. Βρήκα τα dB για την ess 34 αλλά δεν βρήκα πουθενά πόσο αυξάνεται αν γίνει  με ανασηκούμενο και λάστιχα.

Οι μισοί αλουμινάδες λένε ότι βλέπεις διαφορά και οι άλλοι μισοί ότι δεν έχει και πολύ σημασία ας μπούνε και λάστιχα, κανένας δεν έχει μετρήσεις σχετικά με το ζήτημα άρα δεν βοηθάει η απάντηση τους, η λογική λέει ότι θα έχεις άυξηση ηχομείωσης αλλά το θέμα είναι πόσο στα αλήθεια?

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία με την ess 34 η γενικά με συρρούμενα ανασηκούμενα χωνευτά στον τοίχο και πόση διαφορά έχει δει μπροστά σε δρόμους με φασαρία και κίνηση.

Από την άλλη η Eos 60 λόγο ότι είναι ανοιγούμενη θα υπάρχει διαφορά ηχομείωσης αλλά δεν γνωρίζω αν θα είναι υπερβολή η όχι να μπει και να χάσω τον χώρο μιας και το σπίτι και τα έπιπλα είναι διαμορφωμένο για χωνευτά στον τοίχο παράθυρα.

Σε περίπτωση που η eos60 θα αξίζει καλύτερα για το υπνοδωμάτιο θα ήθελα να μου πείτε εμπερίες με την σίτα γιατί ακούω διάφορα προβλήματα με τις πλισέ. Έχω δει κάποιες με ερπίστριες αλλά δεν ξέρω πόσο αλήθεια είναι πιο αντοχικές από αυτές με το κορδονάκι.

Τέλος  ξανά πολύ σημαντική η ερώτηση με την ess 34 διαφορές με απλή και ανασηκώμενη στο θέμα ηχομείωσης και αν αξίζουν αυτα τα 200 ευρώ για τον μηχανισμό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Θα πάρω και μετρήσεις db εσωτερικου και εξωτερικού χώρου όταν θα έχει φασαρία αν θα βοηθήσει αυτό καλύτερα.  

Καλές γιορτές!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "ακτινοβολείται" το κρύο, θερμική ενέργεια υπάρχει, ψυκτική δεν υπάρχει.

 

1 ώρα πριν, Xaris07 είπε

Η μπαλκονόπορτα είναι 2,20 ύψος και 1,30 πλάτος, σίτα και παντζούρι, όλα χωνευτά στον τοίχο με άνοιγμα στα 11 εκατοστά. Είναι 30ετίας και ενώ έχει διπλό τζάμι πάνω νοιώθεις ότι κάπου είναι ανοιχτά και μπάζει άρα περνάει και ο θόρυβος.

Μονό ή διπλό φύλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι συντελεστές θερμοπερατότητας πάντως είναι η μέρα με τη νύχτα.

2.6 έως 4.2W/(m2K) το συρόμενο χωνευτό και 1.8 έως 2.6 το ανοιγόμενο. Μπακαλίστικα η καλύτερη "περίπτωση" του ενός είναι η χειρότερη του άλλου.

Το πρώτο λογικά μέχρι διπλό υαλοπίνακα ενώ το δεύτερο και τριπλό.

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό για τον χώρο που θα χαθεί, αλλά το ερώτημα είναι ποιες είναι οι προτεραιότητες? Να πληρώνουμε λιγότερα για θέρμανση/ψύξη (χειρότερη "μόνωση" και αεροπερατότητα) και να ακούμε λιγότερο θόρυβο ή να μην χάσουμε εσωτερικούς χώρους?

Δικιά σας απόφαση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...