Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2022 στις 4:18 ΜΜ, Thresh είπε

Yeap, με θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα + "ενεργειακά" τζάμια δεν έχω δει "ιδρώτα" ούτε με -4 έξω.

Στο σπίτι που έφτιαξα έβαλα κουφώματα με θερμοδιακοπή και triplex ενεργειακά τζάμια. Σε όλο το σπίτι είμαι OK, εκτός από την κρεβατοκάμαρα. Εκεί υπάρχει ένα μεγάλο σταθερό, μη ανοιγόμενο παράθυρο (2,70*1,40 περίπου). Αν έχω κλειστή τη πόρτα του δωματίου όσο κοιμόμαστε, το πρωί το παράθυρο είναι γεμάτο νερό. Αν έχω ανοιχτή τη πόρτα, τότε και πάλι υπάρχει υγρασία αλλά μόνο στο κάτω μέρος του παραθύρου. Το παράθυρο είναι βόρειο-ανατολικό.

Έφερα και τον εγκαταστάτη και είπε πως είναι υγρασία που "εκπνέει" ακόμα το σπίτι επειδή είναι νέο. Ειλικρινά η απάντησή του δε με έπεισε. Γιατί να γίνεται μόνο σε αυτό το δωμάτιο στο συγκεκριμένο κούφωμα; Το δωμάτιο έχει και μπαλκονόπορτα, νοτιοανατολική, 90 μοίρες γωνία με το παράθυρο. Εκεί δεν υπάρχει καμία υγροποίηση. Βέβαια η μπαλκονόπορτα έχει και πατζούρι, το σταθερό δεν έχει.

Ίδιου μεγέθους παράθυρο υπάρχει και ακριβώς από κάτω, στο γραφείο μου, αλλά εκεί δεν έχει ποτέ καμία υγρασία. Φυσικά δε κοιμάται κανείς εκεί.

Έχει κανείς άποψη; Πως μπορώ να βρω τι φταίει και να το διορθώσω;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Στο σπίτι που έφτιαξα έβαλα κουφώματα με θερμοδιακοπή και triplex ενεργειακά τζάμια. Σε όλο το σπίτι είμαι OK, εκτός από την κρεβατοκάμαρα. Εκεί υπάρχει ένα μεγάλο σταθερό, μη ανοιγόμενο παράθυρο (2,70*1,40 περίπου). Αν έχω κλειστή τη πόρτα του δωματίου όσο κοιμόμαστε, το πρωί το παράθυρο είναι γεμάτο νερό. Αν έχω ανοιχτή τη πόρτα, τότε και πάλι υπάρχει υγρασία αλλά μόνο στο κάτω μέρος του παραθύρου. Το παράθυρο είναι βόρειο-ανατολικό.

Έφερα και τον εγκαταστάτη και είπε πως είναι υγρασία που "εκπνέει" ακόμα το σπίτι επειδή είναι νέο. Ειλικρινά η απάντησή του δε με έπεισε. Γιατί να γίνεται μόνο σε αυτό το δωμάτιο στο συγκεκριμένο κούφωμα; Το δωμάτιο έχει και μπαλκονόπορτα, νοτιοανατολική, 90 μοίρες γωνία με το παράθυρο. Εκεί δεν υπάρχει καμία υγροποίηση. Βέβαια η μπαλκονόπορτα έχει και πατζούρι, το σταθερό δεν έχει.

Ίδιου μεγέθους παράθυρο υπάρχει και ακριβώς από κάτω, στο γραφείο μου, αλλά εκεί δεν έχει ποτέ καμία υγρασία. Φυσικά δε κοιμάται κανείς εκεί.

Έχει κανείς άποψη; Πως μπορώ να βρω τι φταίει και να το διορθώσω;

Μπορεί να έχω άδικο αλλά δε νομίζω να σου απαντήσει πραγματικά ειδικός εδώ.

Αν δε μπαίνει αέρας( δλδ έχεις πετύχει αεροστεγανοτητα) καθόλου το βράδυ βγάζεις υγρασία και δεν έχει που να πάει. 

Βάλε υγρασιομετρο να δεις τι παίζει. Σε σπίτια που είναι αεροστεγή κτλ θέλει σύστημα εξαερισμού με εναλλάκτη θερμότητας. Σε level δωματίου πχ 

https://www.sieline.gr/klimatismos-eksaerismos/exaerismos-me-anaktisi-thermotitas/

Αλλιώς κάποιο αφυγραντήρα η να ανοίγεις παράθυρο μέσα στη μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Στο σπίτι που έφτιαξα έβαλα κουφώματα με θερμοδιακοπή και triplex ενεργειακά τζάμια. Σε όλο το σπίτι είμαι OK, εκτός από την κρεβατοκάμαρα. Εκεί υπάρχει ένα μεγάλο σταθερό, μη ανοιγόμενο παράθυρο (2,70*1,40 περίπου). Αν έχω κλειστή τη πόρτα του δωματίου όσο κοιμόμαστε, το πρωί το παράθυρο είναι γεμάτο νερό. Αν έχω ανοιχτή τη πόρτα, τότε και πάλι υπάρχει υγρασία αλλά μόνο στο κάτω μέρος του παραθύρου. Το παράθυρο είναι βόρειο-ανατολικό.

Έφερα και τον εγκαταστάτη και είπε πως είναι υγρασία που "εκπνέει" ακόμα το σπίτι επειδή είναι νέο. Ειλικρινά η απάντησή του δε με έπεισε. Γιατί να γίνεται μόνο σε αυτό το δωμάτιο στο συγκεκριμένο κούφωμα; Το δωμάτιο έχει και μπαλκονόπορτα, νοτιοανατολική, 90 μοίρες γωνία με το παράθυρο. Εκεί δεν υπάρχει καμία υγροποίηση. Βέβαια η μπαλκονόπορτα έχει και πατζούρι, το σταθερό δεν έχει.

Ίδιου μεγέθους παράθυρο υπάρχει και ακριβώς από κάτω, στο γραφείο μου, αλλά εκεί δεν έχει ποτέ καμία υγρασία. Φυσικά δε κοιμάται κανείς εκεί.

Έχει κανείς άποψη; Πως μπορώ να βρω τι φταίει και να το διορθώσω;

Τι θέρμανση έχεις αν επιτρέπεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο σημείο του παραθύρου είναι μούσκεμα; ο υαλοπίνακας; 

Σίγουρα επειδή αυτό που λες γίνεται όταν κοιμάστε με κλειστή πόρτα, υπάρχει κάποια θερμογεφυρα και την αυξημένη υγρασία του χώρου λόγω αναπνοής την υγροποιεί εκεί, μιας και είναι βορινό. 

Φωτογραφία παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vins είπε

Τι θέρμανση έχεις αν επιτρέπεται; 

Ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας.

10 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Πιο σημείο του παραθύρου είναι μούσκεμα; ο υαλοπίνακας; 

Σίγουρα επειδή αυτό που λες γίνεται όταν κοιμάστε με κλειστή πόρτα, υπάρχει κάποια θερμογεφυρα και την αυξημένη υγρασία του χώρου λόγω αναπνοής την υγροποιεί εκεί, μιας και είναι βορινό. 

Φωτογραφία παίζει; 

Και ο υαλοπίνακας, και το κούφωμα. Όταν είναι ανοιχτή η πόρτα του δωματίου όμως, μόνο το κάτω μέρος του υαλοπίνακα και του κουφώματος.

 

 

koufoma1.jpg

koufoma2.jpg

koufoma3.jpg

13 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεί να έχω άδικο αλλά δε νομίζω να σου απαντήσει πραγματικά ειδικός εδώ.

Αν δε μπαίνει αέρας( δλδ έχεις πετύχει αεροστεγανοτητα) καθόλου το βράδυ βγάζεις υγρασία και δεν έχει που να πάει. 

Βάλε υγρασιομετρο να δεις τι παίζει. Σε σπίτια που είναι αεροστεγή κτλ θέλει σύστημα εξαερισμού με εναλλάκτη θερμότητας. Σε level δωματίου πχ 

https://www.sieline.gr/klimatismos-eksaerismos/exaerismos-me-anaktisi-thermotitas/

Αλλιώς κάποιο αφυγραντήρα η να ανοίγεις παράθυρο μέσα στη μερα

Να πάω σε "ειδικό", δεν έχω πρόβλημα, θέλω να δώσω λύση. Ποιος είναι όμως ειδικός γι' αυτό το θέμα;

Το θέμα είναι πως όταν είχε κρύο έξω (έπεσε η θερμοκρασία τη νύχτα μέχρι και 7 βαθμούς) το κούφωμα το συγκεκριμένο ήταν αρκετά κρύο. Και τα άλλα ήταν δροσερά στην αφή αλλά το συγκεκριμένο φαίνεται πιο κρύο. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο θερμόμετρο για να το μετρήσω πόσο ήταν.

Να συμπληρώσω πως ένα βράδυ έβαλα ξυπνητήρι και σηκώθηκα 3:30 τη νύχτα για να δω πως ξεκινά το φαινόμενο, και είδα πως η υγρασία ξεκινά στο κέντρο του υαλοπίνακα, κυκλικά, αλλά και πάνω στο κούφωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το θέμα είναι πως όταν είχε κρύο έξω (έπεσε η θερμοκρασία τη νύχτα μέχρι και 7 βαθμούς) το κούφωμα το συγκεκριμένο ήταν αρκετά κρύο. Και τα άλλα ήταν δροσερά στην αφή αλλά το συγκεκριμένο φαίνεται πιο κρύο. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο θερμόμετρο για να το μετρήσω πόσο ήταν.

Ως μη ειδικός, αυτό υποψιάζομαι κι εγώ, δηλαδή δεν είναι αυτό που υποτίθεται πως είναι, για κάποιο λόγο.

Είναι πολύ έντονο το φαινόμενο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Να πάω σε "ειδικό", δεν έχω πρόβλημα, θέλω να δώσω λύση. Ποιος είναι όμως ειδικός γι' αυτό το θέμα;

 

Δεν χρειάζεσαι κανέναν ειδικό , το κούφωμα αυτό είναι το πιο κρύο και μαζεύει πάνω του όλη την υγρασία που αυξάνεται επειδή είναι υπνοδωμάτιο.
Μια λύση είναι να αυξήσεις την θερμοκρασία του χώρου σε συνδιασμό με καλό αφυγραντήρα- θα τον ενεργοποιείς το πρωί που θα ξυπνάς και θα τον σβήνεις το βράδυ πριν κοιμηθείς- εκτός και αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος.

Το ίδιο περίπου φαινόμενο έχω σε ένα βορινό δωμάτιο με υψηλότερα ποσοστά υγρασίας απο τα άλλα και υγροποιεί πάνω στο κούφωμα - το έχω λύσει με αφυγραντήρα και καλό καθημερινό αερισμό όταν η θερμοκρασία είναι πάνω απο 16 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, Doubt said:

Ως μη ειδικός, αυτό υποψιάζομαι κι εγώ, δηλαδή δεν είναι αυτό που υποτίθεται πως είναι, για κάποιο λόγο.

Είτε αυτό ή πατάει σε μαρμαροποδιά or something η οποία "ακυρώνει" την θερμοδιακοπή.

Βέβαια παίζει κι αυτό που λέει ο @ΠάρηςΓ λόγω αεροστεγανότητας να μην αερίζεται όσο πρέπει και να συσσωρεύεται υγρασία, ειδικά όταν κλείνετε την πόρτα το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, το θέμα για μένα είναι αν δικαιολογείται κούφωμα με θερμοδιακοπή να είναι κρύο στο άγγιγμα. Και αν ενεργειακό τζάμι δικαιολογείται πάλι να είναι κρύο στο άγγιγμα. Γιατί όταν συζητούσα τι θα βάλω, με διαβεβαίωναν ότι αυτό δε πρόκειται να συμβεί. Αν μου λέγανε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, ίσως πήγαινα σε PVC. Ή αν φταίει το μεγάλο τζάμι, ίσως το έκανα μικρότερο.

Το ότι υπάρχει υγρασία και υγροποιείται στο συγκεκριμένο κούφωμα είναι σε δεύτερη σειρά. Αν το κούφωμα δεν ήταν κρύο, δε θα υπήρχε υγροποίηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, malakudi είπε

Ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας.

Και ο υαλοπίνακας, και το κούφωμα. Όταν είναι ανοιχτή η πόρτα του δωματίου όμως, μόνο το κάτω μέρος του υαλοπίνακα και του κουφώματος.

 

 

koufoma1.jpg

koufoma2.jpg

koufoma3.jpg

Να πάω σε "ειδικό", δεν έχω πρόβλημα, θέλω να δώσω λύση. Ποιος είναι όμως ειδικός γι' αυτό το θέμα;

Το θέμα είναι πως όταν είχε κρύο έξω (έπεσε η θερμοκρασία τη νύχτα μέχρι και 7 βαθμούς) το κούφωμα το συγκεκριμένο ήταν αρκετά κρύο. Και τα άλλα ήταν δροσερά στην αφή αλλά το συγκεκριμένο φαίνεται πιο κρύο. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο θερμόμετρο για να το μετρήσω πόσο ήταν.

Να συμπληρώσω πως ένα βράδυ έβαλα ξυπνητήρι και σηκώθηκα 3:30 τη νύχτα για να δω πως ξεκινά το φαινόμενο, και είδα πως η υγρασία ξεκινά στο κέντρο του υαλοπίνακα, κυκλικά, αλλά και πάνω στο κούφωμα.

 

Φίλε μου κι εγώ ειδικός δεν είμαι, αλλά δε θα το άφηνα έτσι. Εγώ είμαι και ψειρας, αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά σοβαρό το θέμα σου. Ξαναμιλα με αυτόν που τα έκανες/πέρασες και δειξτου τα και να επιμείνεις. Και φέρε και κάποιον άλλο (ίσως ανταγωνιστή) για να σου πει κι αυτός τι και πως…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Αρχικά, το θέμα για μένα είναι αν δικαιολογείται κούφωμα με θερμοδιακοπή να είναι κρύο στο άγγιγμα. Και αν ενεργειακό τζάμι δικαιολογείται πάλι να είναι κρύο στο άγγιγμα. Γιατί όταν συζητούσα τι θα βάλω, με διαβεβαίωναν ότι αυτό δε πρόκειται να συμβεί. Αν μου λέγανε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, ίσως πήγαινα σε PVC. Ή αν φταίει το μεγάλο τζάμι, ίσως το έκανα μικρότερο.

Το ότι υπάρχει υγρασία και υγροποιείται στο συγκεκριμένο κούφωμα είναι σε δεύτερη σειρά. Αν το κούφωμα δεν ήταν κρύο, δε θα υπήρχε υγροποίηση.

 

Ναι μπορεί να είναι κρύο αλλά δε λέει κάτι. Το κρύο δεν εκπέμπεται. Επίσης αν πιασεις σε ένα δωμάτιο ένα σίδερο και ένα ξύλο που έχουν ίδια θερμοκρασία θα σου φανεί πιο κρύο το σίδερο ή τέλος πάντων δεν θα νιώθεις το ίδιο. Όπως πχ πλακάκι η παρκε. Άρα το τι νιώθεις δε σημαίνει ότι είναι έτσι. Άρα είναι κρύο δε λέει κάτι.

Εσένα σε νοιάζει η μεταφορά θερμότητας από τον αέρα στο τζάμι έξω και όχι τι γίνεται αν το ακουμπάς επιφανειακα.

 Η υγρασία θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Οσο καλύτερο κουφωμα απλα μειώνεται το φαινόμενο όμως αν έχεις υγρασία ότι και να βάλεις το ίδιο θα πάθεις. Με τη πόρτα ανοιχτή φεύγει ένα μέρος.

Αν βαράς τίποτα 85% ανεβαίνει το σημείο δρόσου . Πάντως για να είναι έτσι θα έχεις υγρασία πολύ και δε ξέρω μπορεί να αρχίσουν μουχλες μελλοντικά . 

Θα μπορούσε να είναι και διαρροη πχ κάπου και για αυτό να φτάνει σε κορεσμό ο αερας

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε στο σπιτι κουφωματα, 20ετιας.

Καποιες πορτες, μετα απο καποιους μηνες, πεφτουν λιγο, με αποτελεσμα μετα, να βρισκουν στο πλακακι, και να μην ανοιγει καλα η πορτα!

Καθε λιγους μηνες λοιπον, καλω τον αλουμινα, και μου τις σηκωνει λιγο. Την κατασκευη, την ειχε κανει πριν 20 χρονια, ο πατερας του παιδιου.

Δεν μου παιρνει χρηματα. Και ειμαστε μακρινοι συγγενεις. Μου λεει οτι κακως τοτε, δεν τα εφτιαχναν (κι ας ηταν ο πατερας του) εντελως κατω, και οχι λιγο υπερυψωμενα, ωστε να μπορεις πχ να βαλεις ενα χαλι το χειμωνα. Ετσι οπως ειναι, δεν μπορεις να βαλεις κατι κοντα στις πορτες, για να μπορουν να ανοιγουν.

Το προβλημα μου ειναι οτι καθε λιγο πεφτουν. Μου ειπε οτι δεν υπαρχει δυστυχως μονιμη λυση στο προβλημα. Ειναι καλο και ντομπρο παιδι, και ουτε φιλοχρηματος, και γενικως καλος επαγγελματιας. Ειναι κατι σαν κατασκευαστικο λαθος λεει, συν οτι δεν αφεθηκε καθολου υψος απο κατω. Μου εδειξε την αλλη φορα, κατι λαμακια στους μεντεσεδες, εκει που στερεωνει, και μου λεει 'εδω ειναι το προβλημα'. Οσο και να το σφιξεις δηλαδη, καποια στιγμη αρχιζει η πτωση.

Εγω αναρωτιεμαι. Οταν υπαρχουν αλουμινενια κουφωματα ακομη και 40 ετων, και λειτουργουν, ειναι δυνατον στα δικα μου να μην υπαρχει μια μονιμη λυση; Εστω ρε παιδι μου, αν γινεται ας βαλουμε και ροδελες στους μεντεσεδες, να ανεβουν λιγο οι πορτες! Δεν ξερω, λεω τωρα! Πειτε μου κι εσεις, αν εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Πειτε μου κι εσεις, αν εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο.

Μου έχει τύχει είναι κάτι παπ..ριές λαμάκια που σφίγγουν πάνω στο προφίλ του κουφώματος και με τα άνοιξε-κλείσε, πέφτουν, όντως... Αλλά μετά από πολλά άνοιξε-κλείσε... Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πιο μόνιμη λύση, ίσως με αυτοδιάτρητη να καρφωθεί σταθερά το λαμάκι, στο κούφωμα;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μου έχει τύχει είναι κάτι παπ..ριές λαμάκια που σφίγγουν πάνω στο προφίλ του κουφώματος και με τα άνοιξε-κλείσε, πέφτουν, όντως... Αλλά μετά από πολλά άνοιξε-κλείσε... Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πιο μόνιμη λύση, ίσως με αυτοδιάτρητη να καρφωθεί σταθερά το λαμάκι, στο κούφωμα;;; 

Εμενα έχουν σπασει καποια. Το κραμα φαίνεται της πλάκας. Πάντως καμια σχεση με καλους μηχανισμούς gu,roto κτλ πιστεύω.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...