Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/11/2022 στις 2:36 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

1. Εχω βαλει ψυχρο με ενεργειακο τζαμι και σε σχεση με τα παλια αλλα και με την τιμη που τα πληρωσα τα κατατασσω στα VFM!!!  2.  Πως ειναι το ιδιο πραγμα οταν ο υαλοπινακας με το προφιλ να εχουν αξιολογη διαφορα θερμοκρασιας!!!??? και οταν την μεγαλυτερη επιφανεια την καταλαμβανει ο υαλοπινακας!!!

3. Αυτο που πρεπει να ξερει ο αδαης ενδιαφερομενος οταν εχει σοβαρες απωλειες και απο αλλου δεν θα τον σωσει το κουφωμα με την καλυτερη θερμομονωση!!! Το λεω αυτο γιατι καποιοι δινουν πολλα λεφτα για κουφωματα χωρις να εξετασουν τις υπολοιπες απωλεεις.. Και ετσι εκ των υστερων αισθανονται οτι δεν εκαναν την σωστη επιλογη..

4. Οι περισσοτεροι επαγγελματιες λενε στον κοσμο με τα καινουργια κουφωματα θα σωθεις..!!! χωρις καν να γνωριζουν τις απωλειες του καθε κτηριου!!! 

5. Επισης περα απο την κατασκευη των κουφωματων μεγαλο ρολο παιζει και η τοποθετηση! 6. Δηλαδη καλυτερα να δω καποιες φθορες πχ γρατζουνιες/αισθητικο κομματι παρα να ειναι αψεγαδιαστο αλλα με σκιτζη στην τοποθετηση με συνεπεια την αυξηση της αεροδιαπερατοτητα!

7. ΥΓ. Ναι ειναι απατη οταν ο τεχνικος δεν γνωριζει πως πρεπει να τοποθετηθει το ενεργειακο μεσα στο ψυχρο με αποτελεσμα και συνεπεια το ενεργειακο να μην δουλευει σωστα..!!!!

 

1. O Thresh έθιξε όλα τα σωστά σημεία, εγώ θα σταθώ στο VFM που είπες. Σήμερα (2022) με 12.600€ αγοράζεις FIAT PANDA αλλά σου λέει η FIAT οτι βγάζει και νέα μονάδα παραγωγής για το FIAT 128 και στο δίνει ολοκαίνουργιο, ακριβώς όπως ήταν τότε (1970), στο 70% της αξίας του PANDA, δηλαδή 8.820€. Το αφήνω για να κρίνει ο καθένας το VFM που είπες καθώς, σαφώς ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εγώ θα διαφωνήσω πάντως.

2. Τί συντελεστή θερμοπερατότητας πλαισίου έχει ένα μή θερμοδιακοπτόμενο κούφωμα (7) και τί συντελεστή ένα αξιοπρεπές θερμοδιακοπτόμενο (2,2); Πάμε με παράδειγμα : Δίφυλλο α/α 1300x2200 με non-minimal σειρά, ποσοστό πλαισίου κατά προσέγγιση 34%. Θερμοδιακοπτόμενο με μή θερμοδιακοπτόμενο ποσοστιαία διαφορά θερμοπερατότητας 69% κατά προσέγγιση. 69% ενεργειακή αναβάθμιση στο 34% για +30% του συνολικού κόστους, χωρίς να είναι το μοναδικό πλεονέκτημα (ηχομείωση, υποστήριξη). VFM;

3. Αν θα τον "σώσει" (αόριστη έννοια, τί εξετάζουμε; δεν πρέπει να γίνει διερεύνηση αναγκών;) δεν ξέρω. Αν θα κάνει διαφορά, ναί θα κάνει (ενεργειακή και ακουστική), εκτός κι αν λείπει κάνας τοίχος. Το πόσο ακριβώς θα κάνει, υπάρχει κάτι που λέγεται ενεργειακή μελέτη (βλ. ενεργειακό πιστοποιητικό) και μπορείς να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό να σου τη κάνει.

4. Πάλι αναφορά στο ρήμα "σώζω". Δεν είναι δουλειά του κατασκευαστή ή/και τοποθέτη να σου πεί τις απώλειες του κάθε κτηρίου που αναλαμβάνει την αντικατάσταση των συστημάτων αλουμινίου. Τώρα αν οι περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν αυτή την έκφραση, αν σε ρωτήσω βάση ποιάς στατιστικής κάνεις αυτή τη δήλωση, εσύ θα μου πείς (πιθανόν) οτι έχεις προσωπική εμπειρία με 5, 10, 20 επαγγελματίες ή κάποιο νούμερο τελος πάντων και άλλους τόσους φίλους, γνωστούς και ευρύτερο κοινωνικό κύκλο που μπορούν να τα επιβεβαιώσουν. Για εμένα και τον δικό μου κοινωνικό και επαγγελματικό κύκλο, τέτοια δήλωση είναι υπερβολή, αντιθέτως :

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Το θέμα είναι ότι εν έτει 2022 είναι κρίμα να βάζουμε ψυχρά.

και βλέπε πάλι το 2.

5. Συμφωνούμε.

6. Μπορεί να είναι και υδατοστεγανότητα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα ανεπαρκής δομική σταθερότητα (πχ. τοποθέτηση χωρίς βίδες - ναί το έχω δεί και αυτό).

7. Τί εννοείς ακριβώς; Ποιό ενεργειακό μέσα στο ποιό ψυχρό; Αν εννοείς τον ενεργειακό υαλοπίνακα στο μή θερμοδιακοπτόμενο προφίλ, τί είναι αυτό ακριβώς που διαφοροποιεί τον τρόπο τοποθέτησής του, απο τη τοποθέτηση ενός ενεργειακού υαλοπίνακα σε ένα θερμοδιακοπτόμενο προφίλ; - ρητορική ερώτηση.

ΥΓ. Τον Κ.ΕΝ.Α.Κ. και τις αναθεωρήσεις του, τον ξέρεις; Τις Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.; Τις Ελληνικές Τεχνικές Προδιαγραφές; Τον όρο βιωσιμότητα; Εάν ναί, αισθάνομαι οτι ό,τι και να πώ δεν θα σου αλλάξω γνώμη, εάν όχι, ευκαιρία να δείς έστω απο περιέργεια τί είναι αυτά που ανέφερα.

Υ.Γ. 2 Εάν ο λόγος μου σε κάποια σημεία σου φανεί επιθετικός, να ξέρεις οτι δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου είναι να διαφωνήσω μαζί σου στα σημεία που σου επισημαίνω και ίσως να σε ενημερώσω για πράγματα που αγνοείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ξερω περιπτωση με θερμοδιακοπη που δουλευει σομπα υγραεριου και του βγαζει τετοιο θεμα! Γι αυτο λεω ειναι οι συνθηκες! Αν δεν εχεις καλη μονωση η φωτια ανεβαζει πολυ τα ποσοστα υγρασιας!!!

Το υγραέριο (και όλοι οι υδρογονάνθρακες!!!) όταν καίγεται, παράγει διοξείδιο του άνθρακα και...νερό!!! Λογικό λοιπόν να κάνει υγροποιήσεις αν είναι κορεσμένος σε υγρασία ο αέρας.

Εν πάση περιπτώσει αν είναι να βάλει κάποιος ψυχρό, καλύτερα να μην βάλει αλουμίνιο και να βάλει πιο προσιτό, επώνυμο pvc κούφωμα που είναι θερμοδιακοπτόμενο "από τη μάνα του".

Επίσης να πω και κάτι τελευταίο...το φαινόμενο της υγροποίησης στο ψυχρό αλουμίνιο, οφείλεται στο φαινόμενο της εμφάνισης θερμογέφυρας πάνω στην ψυχρή επιφάνεια. Τι είναι η θερμογέφυρα...μια περιοχή όπου η απώλεια θερμότητας, παρουσιάζει μεγαλύτερο βαθμό από τις γειτονικές. Το αλουμίνιο σε ένα κούφωμα σε σχέση με το γυαλί και τον τοίχο, οι κολώνες και τα δοκάρια αν δεν είναι καλά μονωμένα, σε σχέση με τις τοιχοποιίες, η ένωση του μπαλκονιού με τον τοίχο...
Όταν πας και μονώσεις κάποια από της γειτονικές περιοχές ακόμα καλύτερα, η ένταση του φαινομένου της θερμογέφυρας στην αμόνωτη περιοχή, γίνεται ακόμα μεγαλύτερη! Δηλαδή αν πάει κάποιος σε ένα ψυχρό κούφωμα και βάλει ενεργειακά τζάμια ή/και κάνει θερμοπρόσοψη, εκεί που θα μείνουν θερμογέφυρες θα γίνει το έλα να δεις από υγροποιήσεις και εμφάνιση μούχλας, national geographic κανονικά!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Silent_Society είπε

1. O Thresh έθιξε όλα τα σωστά σημεία, εγώ θα σταθώ στο VFM που είπες. Σήμερα (2022) με 12.600€ αγοράζεις FIAT PANDA αλλά σου λέει η FIAT οτι βγάζει και νέα μονάδα παραγωγής για το FIAT 128 και στο δίνει ολοκαίνουργιο, ακριβώς όπως ήταν τότε (1970), στο 70% της αξίας του PANDA, δηλαδή 8.820€. Το αφήνω για να κρίνει ο καθένας το VFM που είπες καθώς, σαφώς ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εγώ θα διαφωνήσω πάντως.

2. Τί συντελεστή θερμοπερατότητας πλαισίου έχει ένα μή θερμοδιακοπτόμενο κούφωμα (7) και τί συντελεστή ένα αξιοπρεπές θερμοδιακοπτόμενο (2,2); Πάμε με παράδειγμα : Δίφυλλο α/α 1300x2200 με non-minimal σειρά, ποσοστό πλαισίου κατά προσέγγιση 34%. Θερμοδιακοπτόμενο με μή θερμοδιακοπτόμενο ποσοστιαία διαφορά θερμοπερατότητας 69% κατά προσέγγιση. 69% ενεργειακή αναβάθμιση στο 34% για +30% του συνολικού κόστους, χωρίς να είναι το μοναδικό πλεονέκτημα (ηχομείωση, υποστήριξη). VFM;

3. Αν θα τον "σώσει" (αόριστη έννοια, τί εξετάζουμε; δεν πρέπει να γίνει διερεύνηση αναγκών;) δεν ξέρω. Αν θα κάνει διαφορά, ναί θα κάνει (ενεργειακή και ακουστική), εκτός κι αν λείπει κάνας τοίχος. Το πόσο ακριβώς θα κάνει, υπάρχει κάτι που λέγεται ενεργειακή μελέτη (βλ. ενεργειακό πιστοποιητικό) και μπορείς να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό να σου τη κάνει.

4. Πάλι αναφορά στο ρήμα "σώζω". Δεν είναι δουλειά του κατασκευαστή ή/και τοποθέτη να σου πεί τις απώλειες του κάθε κτηρίου που αναλαμβάνει την αντικατάσταση των συστημάτων αλουμινίου. Τώρα αν οι περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν αυτή την έκφραση, αν σε ρωτήσω βάση ποιάς στατιστικής κάνεις αυτή τη δήλωση, εσύ θα μου πείς (πιθανόν) οτι έχεις προσωπική εμπειρία με 5, 10, 20 επαγγελματίες ή κάποιο νούμερο τελος πάντων και άλλους τόσους φίλους, γνωστούς και ευρύτερο κοινωνικό κύκλο που μπορούν να τα επιβεβαιώσουν. Για εμένα και τον δικό μου κοινωνικό και επαγγελματικό κύκλο, τέτοια δήλωση είναι υπερβολή, αντιθέτως :

και βλέπε πάλι το 2.

5. Συμφωνούμε.

6. Μπορεί να είναι και υδατοστεγανότητα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα ανεπαρκής δομική σταθερότητα (πχ. τοποθέτηση χωρίς βίδες - ναί το έχω δεί και αυτό).

7. Τί εννοείς ακριβώς; Ποιό ενεργειακό μέσα στο ποιό ψυχρό; Αν εννοείς τον ενεργειακό υαλοπίνακα στο μή θερμοδιακοπτόμενο προφίλ, τί είναι αυτό ακριβώς που διαφοροποιεί τον τρόπο τοποθέτησής του, απο τη τοποθέτηση ενός ενεργειακού υαλοπίνακα σε ένα θερμοδιακοπτόμενο προφίλ; - ρητορική ερώτηση.

ΥΓ. Τον Κ.ΕΝ.Α.Κ. και τις αναθεωρήσεις του, τον ξέρεις; Τις Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.; Τις Ελληνικές Τεχνικές Προδιαγραφές; Τον όρο βιωσιμότητα; Εάν ναί, αισθάνομαι οτι ό,τι και να πώ δεν θα σου αλλάξω γνώμη, εάν όχι, ευκαιρία να δείς έστω απο περιέργεια τί είναι αυτά που ανέφερα.

Υ.Γ. 2 Εάν ο λόγος μου σε κάποια σημεία σου φανεί επιθετικός, να ξέρεις οτι δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου είναι να διαφωνήσω μαζί σου στα σημεία που σου επισημαίνω και ίσως να σε ενημερώσω για πράγματα που αγνοείς.

Δεν εισαι  επιθετικος ουτε καπου μπορω να διαφωνισω ή να αμφισβητησω! Το σωστο ειναι να ξερει ο ενδιαφερομενος εκ των προτερων την πραγματικοτητα,ολα τα σεναρια  και μετα επιλογη του το τι θα κανει!

Επισης δεν παινευομαι το ψυχρο.. απλα λεω για την δικη μου περιπτωση γιατι καποιοι με παλια κουφωματα/μεγαλους συντελεστες επειδη ειναι ακριβα με θερμοδιακοπη απο την αλλη δεν θελουν να βαλουν pvc εχουν μεινει ετσι!!!

Γι αυτο θα ξαναπω ''μνημονευσω'' παλι αυτο:

-Στην πραξη πολλοι ειναι αυτοι που σκεφτονται να αλλαξουν τα κουφωματα.. θα κανουν και θερμοπροσοψη ολο το σπιτι?!?!?  Η επιτυχια ειναι με βαση το budget  του καθενος να περιορισει αμεσα οσο το δυνατον τις περισσοτερες απωλειες!!! Αρα για τον καθενα ειναι εξατομικευμενο!

-Η μονωση δεν ειναι μονο κουφωμα ειναι τοιχοι,πατωμα,ταβανι! Αρα ο καθενας εχει διαφορετικο αποτελεσμα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Silent_Society είπε

1. O Thresh έθιξε όλα τα σωστά σημεία, εγώ θα σταθώ στο VFM που είπες. Σήμερα (2022) με 12.600€ αγοράζεις FIAT PANDA αλλά σου λέει η FIAT οτι βγάζει και νέα μονάδα παραγωγής για το FIAT 128 και στο δίνει ολοκαίνουργιο, ακριβώς όπως ήταν τότε (1970), στο 70% της αξίας του PANDA, δηλαδή 8.820€. Το αφήνω για να κρίνει ο καθένας το VFM που είπες καθώς, σαφώς ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εγώ θα διαφωνήσω πάντως.

2. Τί συντελεστή θερμοπερατότητας πλαισίου έχει ένα μή θερμοδιακοπτόμενο κούφωμα (7) και τί συντελεστή ένα αξιοπρεπές θερμοδιακοπτόμενο (2,2); Πάμε με παράδειγμα : Δίφυλλο α/α 1300x2200 με non-minimal σειρά, ποσοστό πλαισίου κατά προσέγγιση 34%. Θερμοδιακοπτόμενο με μή θερμοδιακοπτόμενο ποσοστιαία διαφορά θερμοπερατότητας 69% κατά προσέγγιση. 69% ενεργειακή αναβάθμιση στο 34% για +30% του συνολικού κόστους, χωρίς να είναι το μοναδικό πλεονέκτημα (ηχομείωση, υποστήριξη). VFM;

3. Αν θα τον "σώσει" (αόριστη έννοια, τί εξετάζουμε; δεν πρέπει να γίνει διερεύνηση αναγκών;) δεν ξέρω. Αν θα κάνει διαφορά, ναί θα κάνει (ενεργειακή και ακουστική), εκτός κι αν λείπει κάνας τοίχος. Το πόσο ακριβώς θα κάνει, υπάρχει κάτι που λέγεται ενεργειακή μελέτη (βλ. ενεργειακό πιστοποιητικό) και μπορείς να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό να σου τη κάνει.

4. Πάλι αναφορά στο ρήμα "σώζω". Δεν είναι δουλειά του κατασκευαστή ή/και τοποθέτη να σου πεί τις απώλειες του κάθε κτηρίου που αναλαμβάνει την αντικατάσταση των συστημάτων αλουμινίου. Τώρα αν οι περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν αυτή την έκφραση, αν σε ρωτήσω βάση ποιάς στατιστικής κάνεις αυτή τη δήλωση, εσύ θα μου πείς (πιθανόν) οτι έχεις προσωπική εμπειρία με 5, 10, 20 επαγγελματίες ή κάποιο νούμερο τελος πάντων και άλλους τόσους φίλους, γνωστούς και ευρύτερο κοινωνικό κύκλο που μπορούν να τα επιβεβαιώσουν. Για εμένα και τον δικό μου κοινωνικό και επαγγελματικό κύκλο, τέτοια δήλωση είναι υπερβολή, αντιθέτως :

και βλέπε πάλι το 2.

5. Συμφωνούμε.

6. Μπορεί να είναι και υδατοστεγανότητα, μπορεί να είναι και επικίνδυνα ανεπαρκής δομική σταθερότητα (πχ. τοποθέτηση χωρίς βίδες - ναί το έχω δεί και αυτό).

7. Τί εννοείς ακριβώς; Ποιό ενεργειακό μέσα στο ποιό ψυχρό; Αν εννοείς τον ενεργειακό υαλοπίνακα στο μή θερμοδιακοπτόμενο προφίλ, τί είναι αυτό ακριβώς που διαφοροποιεί τον τρόπο τοποθέτησής του, απο τη τοποθέτηση ενός ενεργειακού υαλοπίνακα σε ένα θερμοδιακοπτόμενο προφίλ; - ρητορική ερώτηση.

ΥΓ. Τον Κ.ΕΝ.Α.Κ. και τις αναθεωρήσεις του, τον ξέρεις; Τις Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.; Τις Ελληνικές Τεχνικές Προδιαγραφές; Τον όρο βιωσιμότητα; Εάν ναί, αισθάνομαι οτι ό,τι και να πώ δεν θα σου αλλάξω γνώμη, εάν όχι, ευκαιρία να δείς έστω απο περιέργεια τί είναι αυτά που ανέφερα.

Υ.Γ. 2 Εάν ο λόγος μου σε κάποια σημεία σου φανεί επιθετικός, να ξέρεις οτι δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου είναι να διαφωνήσω μαζί σου στα σημεία που σου επισημαίνω και ίσως να σε ενημερώσω για πράγματα που αγνοείς.

Έχεις δίκιο, δεν του άλλαξες γνώμη αλλά επιβάλλεται να απαντήσεις για να μην παρασύρεται ο κόσμος από διάφορες μπούρδες που αναπαράγονται 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Έχεις δίκιο, δεν του άλλαξες γνώμη αλλά επιβάλλεται να απαντήσεις για να μην παρασύρεται ο κόσμος από διάφορες μπούρδες που αναπαράγονται 😕

Άτοπο..  Οτι και να λες δεν θα καταφερεις τιποτα!

Αν οι επαγγελματιες κατευθυναν τον ενδιαφερομενο στα σωστα βηματα και με ευλογο κοστος/ελευθερη αγορα δεν θα τα ελεγα αυτα..

Πιο εποικοδομητικο θα ηταν εδω μεσα να προτειναν  τιμιους επαγγελματιες!

 

23 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το υγραέριο (και όλοι οι υδρογονάνθρακες!!!) όταν καίγεται, παράγει διοξείδιο του άνθρακα και...νερό!!! Λογικό λοιπόν να κάνει υγροποιήσεις αν είναι κορεσμένος σε υγρασία ο αέρας.

Εν πάση περιπτώσει αν είναι να βάλει κάποιος ψυχρό, καλύτερα να μην βάλει αλουμίνιο και να βάλει πιο προσιτό, επώνυμο pvc κούφωμα που είναι θερμοδιακοπτόμενο "από τη μάνα του".

Επίσης να πω και κάτι τελευταίο...το φαινόμενο της υγροποίησης στο ψυχρό αλουμίνιο, οφείλεται στο φαινόμενο της εμφάνισης θερμογέφυρας πάνω στην ψυχρή επιφάνεια. Τι είναι η θερμογέφυρα...μια περιοχή όπου η απώλεια θερμότητας, παρουσιάζει μεγαλύτερο βαθμό από τις γειτονικές. Το αλουμίνιο σε ένα κούφωμα σε σχέση με το γυαλί και τον τοίχο, οι κολώνες και τα δοκάρια αν δεν είναι καλά μονωμένα, σε σχέση με τις τοιχοποιίες, η ένωση του μπαλκονιού με τον τοίχο...
Όταν πας και μονώσεις κάποια από της γειτονικές περιοχές ακόμα καλύτερα, η ένταση του φαινομένου της θερμογέφυρας στην αμόνωτη περιοχή, γίνεται ακόμα μεγαλύτερη! Δηλαδή αν πάει κάποιος σε ένα ψυχρό κούφωμα και βάλει ενεργειακά τζάμια ή/και κάνει θερμοπρόσοψη, εκεί που θα μείνουν θερμογέφυρες θα γίνει το έλα να δεις από υγροποιήσεις και εμφάνιση μούχλας, national geographic κανονικά!!!

Κοιτα μην παιζουμε..  Ο καθε χωρος εχει τις δικες του συνθηκες θερμοκρασια/υγρασια.  Σε καποιον θα το κανει εντονα σε αλλον λιγοτερο και σε αλλον καθολου!  Εχω δει με σομπα κεροζαν να σταζουν οι τοιχοι.. οπως επισης και σε διαμερισμα μετα την αλλαγη καινουργιων κουφωματων να εχει μεγαλυτερη υγρασια γιατι ο χωρος ''σφραγιστικε'' με συνεπεια να αυξανονται τα ποσοστα υγρασιας!!!

Για μενα το πιο σωστο ειναι να κανει ενας μηχανικος/γνωστης αναγνωριση των απωλειων του χωρου και συμφωνα με τα οικονομικα του πελατη να του προτεινει καποιες επιλογες και ο πελατης ν αποφασιση!

Και ξερετε γιατι τα λεω αυτα.. Γιατι τα αλουμινια γενικα τα κουφωματα ειναι ακριβα(τωρα δεν ξερω που ειναι οι τιμες,λογικα πιο ακριβα..) και η τσεπη σε ολους δεν ειναι η ιδια!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Κοιτα μην παιζουμε..  Ο καθε χωρος εχει τις δικες του συνθηκες θερμοκρασια/υγρασια.  Σε καποιον θα το κανει εντονα σε αλλον λιγοτερο και σε αλλον καθολου!  Εχω δει με σομπα κεροζαν να σταζουν οι τοιχοι.. οπως επισης και σε διαμερισμα μετα την αλλαγη καινουργιων κουφωματων να εχει μεγαλυτερη υγρασια γιατι ο χωρος ''σφραγιστικε'' με συνεπεια να αυξανονται τα ποσοστα υγρασιας!!!

Για μενα το πιο σωστο ειναι να κανει ενας μηχανικος/γνωστης αναγνωριση των απωλειων του χωρου και συμφωνα με τα οικονομικα του πελατη να του προτεινει καποιες επιλογες και ο πελατης ν αποφασιση!

Και ξερετε γιατι τα λεω αυτα.. Γιατι τα αλουμινια γενικα τα κουφωματα ειναι ακριβα(τωρα δεν ξερω που ειναι οι τιμες,λογικα πιο ακριβα..) και η τσεπη σε ολους δεν ειναι η ιδια!!!

Ακριβώς! Ξέρεις στην Γερμανία όταν έγινε η μεταστροφή και άλλαξαν σε PVC κουφώματα από τα παλιά ξύλινα που είχαν απώλειες αερισμού, χωρίς να έχουν προβλήματα μούχλας πριν οι κατασκευές, άρχισαν να έχουν! Μεταβλήθηκαν οι συνθήκες υγρασίας του χώρου! Και η μούχλα δεν συνδέεται απαραίτητα με την υγροποίηση!
Μηχανικοί με γνώση και εμπειρία έχουν και τα κατάλληλα υπολογιστικά εργαλεία και ξέρουν και τι παραδοχές να κάνουν, για να εξάγουν τα σωστά συμπεράσματα. Επίσης, το πιο σημαντικό είναι ότι ως τρίτοι αμοιβόμενοι μόνο για την υπηρεσία τους, δεν έχουν εμπορικό όφελος από την επιλογή της Α ή της Β λύσης, και μπορούν να προτείνουν τις καταλληλότερες παρεμβάσεις, προς όφελος του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

οπως επισης και σε διαμερισμα μετα την αλλαγη καινουργιων κουφωματων να εχει μεγαλυτερη υγρασια γιατι ο χωρος ''σφραγιστικε'' με συνεπεια να αυξανονται τα ποσοστα υγρασιας!!!

μηχανικος αερισμος. υπαρχουν και λυσεις (οικονομικες) με ανακτηση θερμοτητας.

Γενικα ειναι "κακο" να σφραγιζει τελειως ενα σπιτι, εξωτερικο πχ υποχρεωτικα στα κουφωματα μπαινουν οπες αερισμου. Μαγειρεμα,  μπανιο, ακομα και η αναπνοη των ενοικων παραγουν υγρασια, και αυτη θελει στρατηγικη να αντιμετωπιστει

 

αλλο αυτο, αλλο το εν ετη 2022 να φτιαχνουμε θερμογεφυρες γιατι ειναι "v"fm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ακριβώς! Ξέρεις στην Γερμανία όταν έγινε η μεταστροφή και άλλαξαν σε PVC κουφώματα από τα παλιά ξύλινα που είχαν απώλειες αερισμού, χωρίς να έχουν προβλήματα μούχλας πριν οι κατασκευές, άρχισαν να έχουν! Μεταβλήθηκαν οι συνθήκες υγρασίας του χώρου! Και η μούχλα δεν συνδέεται απαραίτητα με την υγροποίηση!
Μηχανικοί με γνώση και εμπειρία έχουν και τα κατάλληλα υπολογιστικά εργαλεία και ξέρουν και τι παραδοχές να κάνουν, για να εξάγουν τα σωστά συμπεράσματα. Επίσης, το πιο σημαντικό είναι ότι ως τρίτοι αμοιβόμενοι μόνο για την υπηρεσία τους, δεν έχουν εμπορικό όφελος από την επιλογή της Α ή της Β λύσης, και μπορούν να προτείνουν τις καταλληλότερες παρεμβάσεις, προς όφελος του πελάτη.

Αρα συμφωνουμε! Εγω δεν ειπα καπου οτι δεν αξιζει η θερμοδιακοπη/κουφωμα με καλο συντελεστη! Στο post μιλησα για την δικη μου περιπτωση το κατατασσω στο VFM!   Γιατι πχ εγω μπορει να αλλαξα 5 μπαλκονοπορτες με ψυχρο με συντελεστη 3 απο 7 που ηταν με κοστος 3000ευρω και για τις δικες μου απαιτησεις να ειδα πολυ καλη διαφορα!  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ακριβώς! Ξέρεις στην Γερμανία όταν έγινε η μεταστροφή και άλλαξαν σε PVC κουφώματα από τα παλιά ξύλινα που είχαν απώλειες αερισμού, χωρίς να έχουν προβλήματα μούχλας πριν οι κατασκευές, άρχισαν να έχουν! Μεταβλήθηκαν οι συνθήκες υγρασίας του χώρου! Και η μούχλα δεν συνδέεται απαραίτητα με την υγροποίηση!
Μηχανικοί με γνώση και εμπειρία έχουν και τα κατάλληλα υπολογιστικά εργαλεία και ξέρουν και τι παραδοχές να κάνουν, για να εξάγουν τα σωστά συμπεράσματα. Επίσης, το πιο σημαντικό είναι ότι ως τρίτοι αμοιβόμενοι μόνο για την υπηρεσία τους, δεν έχουν εμπορικό όφελος από την επιλογή της Α ή της Β λύσης, και μπορούν να προτείνουν τις καταλληλότερες παρεμβάσεις, προς όφελος του πελάτη.

Ο μηχανικός προτείνει αυτό που πρέπει και αν δεν το αντέχει ο πελάτης... χ... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μερικές ερωτήσεις.

Τι είναι το ψυχρό που αναφέρθηκε παραπάνω 

Πρώτα τι πρέπει να γίνει, η θερμοπροσοψη ή τα κουφώματα;

Ένα αφρολεξ που βάζουν στα προφίλ κάνει διαφορά ή είναι πεταμένα λεφτά; Το παρέχει και άλλη εταιρεία εκτός από την alumil?

 

Το διπλό με το τριπλό τζάμι κάνει διαφορά θερμομονωτικά και ηχομονωτικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας! Θα ήθελα ρωτήσω κάτι μιας και είμαστε στην αναζήτηση κουφωμάτων.Οταν αγοράζεις κουφώματα από κάπου (εταιρεία ή εργοστάσιο) δεν είναι υποχρεωμένοι να δίνουν κάποια εγγύηση ποιότητας των προϊόντων τους; κάτι που να διασφαλίζει τον πελάτη τέλος πάντων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος τι βουρτσακια παίρνουν αυτά τα αλουμίνια? Θέλω να αλλάξω κάποια φαγωμένα.  Βλέπω ότι τα βουρτσακια είναι συνήθως 68mm, κάνουν αυτά?

πλαστικες-περσιδες-συρομενων-1400x1867.jpg.webp

Επεξ/σία από ewssonaht
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2022 στις 2:25 ΜΜ, mechpanos είπε

Ακριβώς! Ξέρεις στην Γερμανία όταν έγινε η μεταστροφή και άλλαξαν σε PVC κουφώματα από τα παλιά ξύλινα που είχαν απώλειες αερισμού, χωρίς να έχουν προβλήματα μούχλας πριν οι κατασκευές, άρχισαν να έχουν! Μεταβλήθηκαν οι συνθήκες υγρασίας του χώρου! Και η μούχλα δεν συνδέεται απαραίτητα με την υγροποίηση!
Μηχανικοί με γνώση και εμπειρία έχουν και τα κατάλληλα υπολογιστικά εργαλεία και ξέρουν και τι παραδοχές να κάνουν, για να εξάγουν τα σωστά συμπεράσματα. Επίσης, το πιο σημαντικό είναι ότι ως τρίτοι αμοιβόμενοι μόνο για την υπηρεσία τους, δεν έχουν εμπορικό όφελος από την επιλογή της Α ή της Β λύσης, και μπορούν να προτείνουν τις καταλληλότερες παρεμβάσεις, προς όφελος του πελάτη.

Ισχύει όταν μπουν καινούρια κουφώματα ο χώρος πρέπει να αερίζεται. Το έχω δει σε ίδιο διαμέρισμα δίπλα δίπλα που στο ένα μόλις μπήκαν καινούρια κουφώματα, και πολύ χειρότερο σε εξοχικό σε μέρος με υγρασία που λείπουν για μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2022 στις 1:54 ΜΜ, mechpanos είπε

Επίσης να πω και κάτι τελευταίο...το φαινόμενο της υγροποίησης στο ψυχρό αλουμίνιο, οφείλεται στο φαινόμενο της εμφάνισης θερμογέφυρας πάνω στην ψυχρή επιφάνεια. Τι είναι η θερμογέφυρα...μια περιοχή όπου η απώλεια θερμότητας, παρουσιάζει μεγαλύτερο βαθμό από τις γειτονικές. Το αλουμίνιο σε ένα κούφωμα σε σχέση με το γυαλί και τον τοίχο, οι κολώνες και τα δοκάρια αν δεν είναι καλά μονωμένα, σε σχέση με τις τοιχοποιίες, η ένωση του μπαλκονιού με τον τοίχο...
Όταν πας και μονώσεις κάποια από της γειτονικές περιοχές ακόμα καλύτερα, η ένταση του φαινομένου της θερμογέφυρας στην αμόνωτη περιοχή, γίνεται ακόμα μεγαλύτερη! Δηλαδή αν πάει κάποιος σε ένα ψυχρό κούφωμα και βάλει ενεργειακά τζάμια ή/και κάνει θερμοπρόσοψη, εκεί που θα μείνουν θερμογέφυρες θα γίνει το έλα να δεις από υγροποιήσεις και εμφάνιση μούχλας, national geographic κανονικά!!!

Μας έπιασες, πολύ ωραία τα είπες..... Οπότε; Πετσετούλα και σκούπισμα ή υπάρχει κάποια άλλη λύση;

(για την ιστορία, συρόμενα χωνευτά ενεργειακά ανατολικά, αντικατάσταση οπότε αναγκαστικά λεπτά. Τις κρύες μέρες του χειμώνα, όπως τα γράφεις, national geographic  στο κάτω μέρος του πλαισίου. Το άλλο ανατολικό που είναι ανοιγόμενο και έχει ένα σεβαστό πάχος δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά σε αυτό το δωμάτιο άρχισε να κάνει υγροποίηση η ανατολική ντουλάπα, όπως ακριβώς έγραψες σε άλλο Post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...