Προς το περιεχόμενο

Δισκόπλακες και τακάκια


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ATE - ATE πάντα για νορμάλ οδήγηση. Κανένα πρόβλημα ποτέ σε όλα τα αυτοκίνητα που έχουν μπει. 

Παλαιότερα είχα βάλει τακάκια και δίσκους Remsa made in Turkey και ενώ σε φόρουμ της opel έγραφαν ότι ήταν η Παναγιά μαζί μας, εγώ μια χαρά τα είχα βρει. Ήταν και εκείνα μαλακά. Ούτε θόρυβο ούτε τίποτα. Βέβαια μιλάμε για νορμάλ οδήγηση. 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 20/05/2024 at 13:07, meletis_m said:

Έβαλα Remsa δίσκους και τακάκια brembo . Ωστόσο από τακάκια δε έμεινα ευχαριστημένος, γιατί σφυραει. Εάν ζεσταθουν τα φρένα στρώνει . Έχει κάνει 15000 και στο επόμενο service θα τα αλλάξω , γιατί δε έμεινα ευχαριστημένος.

Οπωσδήποτε άλλαξε και υγρά φρένων, και να δεις και τα σωληνάκια φρένων.

Έχω παραγγείλει Bosch δίσκους 26άρηδες εσωτερικά αεριζόμενους και αντίστοιχα Bosch τακάκια στα 102 ευρω συνολο. Ύγρο φρένων έχω ήδη 1.5 λίτρο DOT4 Brembo. Μόνος μου θα τα αλλάξω όλα, ελπίζω. 

Να τα πάρω τα Bosch ή να παω σε ΑΤΕ ή σε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Έχω παραγγείλει Bosch δίσκους 26άρηδες εσωτερικά αεριζόμενους και αντίστοιχα Bosch τακάκια στα 102 ευρω συνολο. Ύγρο φρένων έχω ήδη 1.5 λίτρο DOT4 Brembo. Μόνος μου θα τα αλλάξω όλα, ελπίζω. 

Να τα πάρω τα Bosch ή να παω σε ΑΤΕ ή σε κάτι άλλο;

ΑΤΕ με ΑΤΕ τακάκια τι διαφορά τιμής έχει από το συνδυασμό που έχεις τώρα επιλέξει ; 

Καλό καθάρισμα το μουαγιε, κανονικά θέλει και μέτρημα αλλά πρέπει να έχεις το κατάλληλο εργαλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

ΑΤΕ με ΑΤΕ τακάκια τι διαφορά τιμής έχει από το συνδυασμό που έχεις τώρα επιλέξει ; 

Καλό καθάρισμα το μουαγιε, κανονικά θέλει και μέτρημα αλλά πρέπει να έχεις το κατάλληλο εργαλεία

+ λίπανση στους πειρους .

 

https://www.bremboparts.com/europe/el/υποστήριξη/συντήρηση/συντηρηση-δαγκανας-φρενου-γιατι-ειναι-τοσο-σημαντικη-204920

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, meletis_m said:

ΑΤΕ με ΑΤΕ τακάκια τι διαφορά τιμής έχει από το συνδυασμό που έχεις τώρα επιλέξει ; 

Καλό καθάρισμα το μουαγιε, κανονικά θέλει και μέτρημα αλλά πρέπει να έχεις το κατάλληλο εργαλεία

Περίπου 40-50€ πάνω αλλά με δίσκους 24άρηδες και δεν έχει και διαθεσιμότητα. Το ξέρω, έχω προμηθευτεί με μεταλλικές βούρτσες και πάστες σιλικόνης και χαλκού.  Είμαι σε mode που σιγά σιγά θέλω να αλλάξω τα περισσότερα μπροστά. Όλο κρακ κρουκ ακούγεται, στο συνεργείο μου λέει για κρεμαγιέρα. Δεν βρίσκω πουθενά πλέον το σετ επισκευής, το σκέφτομαι για καινούργια. Επίσης άλλαγμα όλα τα μπαράκια, μπαλάκια πως λέγονται καθώς και αμορτισερ με top mount και βλέπουμε. Ας μην είχαν πάει τα μεταχειρισμένα στον Θεό και σου έλεγα εγώ. :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Περίπου 40-50€ πάνω αλλά με δίσκους 24άρηδες και δεν έχει και διαθεσιμότητα. Το ξέρω, έχω προμηθευτεί με μεταλλικές βούρτσες και πάστες σιλικόνης και χαλκού.  Είμαι σε mode που σιγά σιγά θέλω να αλλάξω τα περισσότερα μπροστά. Όλο κρακ κρουκ ακούγεται, στο συνεργείο μου λέει για κρεμαγιέρα. Δεν βρίσκω πουθενά πλέον το σετ επισκευής, το σκέφτομαι για καινούργια. Επίσης άλλαγμα όλα τα μπαράκια, μπαλάκια πως λέγονται καθώς και αμορτισερ με top mount και βλέπουμε. Ας μην είχαν πάει τα μεταχειρισμένα στον Θεό και σου έλεγα εγώ. :-) 

Για Corsa C μιλάμε .

Και σετ επισκευής να βρεις το έφτιαξα εγώ το γνήσιο τώρα μετά από 2 χρόνια και 50,000 άρχισε ξανά θέμα . Τρώγεται το πλαστικό δαχτυλίδι.

Μπροστά εγώ το έχω μαζέψει μπαλάκια ψαλιδιών, σινεμπλόκ ψαλιδιών και φούσκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Περίπου 40-50€ πάνω αλλά με δίσκους 24άρηδες και δεν έχει και διαθεσιμότητα. Το ξέρω, έχω προμηθευτεί με μεταλλικές βούρτσες και πάστες σιλικόνης και χαλκού.  Είμαι σε mode που σιγά σιγά θέλω να αλλάξω τα περισσότερα μπροστά. Όλο κρακ κρουκ ακούγεται, στο συνεργείο μου λέει για κρεμαγιέρα. Δεν βρίσκω πουθενά πλέον το σετ επισκευής, το σκέφτομαι για καινούργια. Επίσης άλλαγμα όλα τα μπαράκια, μπαλάκια πως λέγονται καθώς και αμορτισερ με top mount και βλέπουμε. Ας μην είχαν πάει τα μεταχειρισμένα στον Θεό και σου έλεγα εγώ. :-) 

Τι ειναι τα 24 και 26 στους δίσκους;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι ειναι τα 24 και 26 στους δίσκους;

Τη εξωτερική διάμετρο προφανώς ήθελε να πει των δισκοπλακων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τη εξωτερική διάμετρο προφανώς ήθελε να πει των δισκοπλακων 

Kαι μπορεί να βάλει διαφορετικές διαμέτρους στις ίδιες δαγκάνες;

Αν και νομίζω ότι αφορά πάχος ,πάλι δεν νομίζω ότι μπορεί να βάλεις διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν διάμετρος αναφέρεται. 260mm, 26 εκατοστά δηλαδή. Γι αυτο τους λέω 26άρηδες. Το 1400cc τέτοιους βρίσκω ότι χρειάζεται, το 1200cc 240mm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/05/2024 at 20:18, meletis_m said:

Και σετ επισκευής να βρεις το έφτιαξα εγώ το γνήσιο τώρα μετά από 2 χρόνια και 50,000 άρχισε ξανά θέμα . Τρώγεται το πλαστικό δαχτυλίδι.

Να σε ρωτήσω, χρειάζεται ένα σετ ή δύο; Έχω διαβάσει ότι μόνο αυτό που είναι από την μεριά του συνοδηγού τρώγεται, οπότε με ένα σετ το φτιάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Να σε ρωτήσω, χρειάζεται ένα σετ ή δύο; Έχω διαβάσει ότι μόνο αυτό που είναι από την μεριά του συνοδηγού τρώγεται, οπότε με ένα σετ το φτιάχνεις.

Ο μάστορας το έφτιαξε , 1 σετ πήρε 50€ γνήσιο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/1/2023 στις 5:18 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Στα 90.000 άλλαξα εγω τις πίσω μονο

σαυτα τα χιλ. συνηθως αλλαζω τακακια.εχω 155.000 και δεν εχω αλλαξει δισκους ακομα.φρεναρω δυνατα.τα τακακια ειναι ΑΤΕ παντα και οι δισκοι μαμα αλλα απο οσο ξερω και αυτοι ΑΤΕ ειναι.η μαρκα αυτη εχι μεγαλη διαφορα απο τις αλλες.καταρχην εγγυαται η εταιρεια οτι δεν προκειται να σφυριξουν ποτε αν βεβαια στην τοποθετηση γρασαρισουν σωστα..επειτα το μειγμα-κραμα της παστας ειναι και διαφορετικο και με επιπλεον στρωσεις και ετισ εχουν κια μεγαλη αντοχη και φρενο μεχρι τελος ,οταν παει για αλλαγη.ειναι απιστευτη η διαφορα .ξεχασα να πω οτι δνε εχεις ποτε αυτο το αισθημα του sponge που λεμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...