Προς το περιεχόμενο

Δισκόπλακες και τακάκια


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ειναι το clio με τα ταμπουρα πισω?

Φρεναρει ανθρωπινα?

Nαι αυτό είναι.

Έχω δει διαφορά στην αίσθηση ανάλογα με τι σετ τακάκια-δίσκους φοράει. Τα καλύτερα θεωρώ ότι ήταν τα μαμά, τα ΤRW και τα τωρινά (Βosch). Ίσως τα Βosch να είναι τα καλύτερα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί έχουν περάσει χρόνια από τα προηγούμενα σετ. Τα Brembo είχαν αρκετά σπογγώδη αίσθηση που δε μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη.

Αλλά σε γενικές γραμμές, για καθημερινή οδήγηση, είναι μια χαρά. Ένα καλό σετ ελαστικών βοηθάει πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Τα πίσω τακάκια είναι δυνατόν να φθείρονται περισσότερο από τα μπροστινά; Τα πίσω ήταν στο μισό πάχος

Aν ενεργοποιείται συχνά το esp.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tilaverboy said:

Τα πίσω τακάκια είναι δυνατόν να φθείρονται περισσότερο από τα μπροστινά; Τα πίσω ήταν στο μισό πάχος

στα καινουργια αυτοκινιτα ναι αλλα παντα με προυποθεσεις (πχ μαλακο τακακι σκλρος δισκος κλπ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2023 στις 9:43 ΠΜ, tzotzo είπε

Όταν κατεβάζεις ταχύτητα οι στροφές παραμένουν υψηλές. Θες να συνεχίσω ή μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα μόνος σου.

Πάμε τώρα στο σασμαν. Για να φρενάρεις με τις ταχύτητες μπορείς να κάνεις δύο τινά. Να κατεβάσεις και να αμολυσεις τον συμπλέκτη. Αυτό θα σου κάνει το μυαλό φραπέ και την μέση να θέλει φυσικοθεραπεία.

Αν όμως συμπλεκταρεις (ρυθμίζεις το πάτημα του συμπλέκτη) για να αντισταθμίσεις τον γδούπο του κατεβασματος τον ζοριζεις με συνέπεια την μεγαλύτερη φθορα του 

Αν έχεις δοκιμάσει ποτέ να ανέβεις απότομη ανηφόρα καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ.

 

Ληξαμε ότι το να κατεβάζεις ταχύτητες δεν είναι αποδοτικός τρόπος πέδησης ή να το αναλύσουμε λίγο ακόμα μέχρι να πει κάποιος ότι έχει κάνει 250.000 χιλιόμετρα με τα ίδια τακάκια;

 

παράθεση σε αυτό το μικρό διαμαντάκι

image.png.0ec751b73ad90cbb7cbf1938f2ae2a73.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2023 at 12:59, Mhdenistis said:

Το πρόβλημα κατά κανόνα με τα τακάκια είναι να μάθεις στην οδήγηση να πατάς όσο το δυνατό λιγότερο το φρένο, από εκεί και πέρα είναι θέμα ποιότητας αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από το συνεργείο. Στο παλιό συνεργείο μου τελείωναν κάθε 4-5 μήνες, μόλις τους κατάλαβα και πήγαν σε άλλον έμπιστο κρατάνε σχεδόν 1,5 χρόνο με τον ίδιο τρόπο οδήγησης.

1,5 χρονια κρατάνε τα τακάκια? η πας πίστα η εχεις ταξί και κάνεις ένα σορό χιλομετρα στην πόλη.......... το να οδηγάς στην πόλη σαν πίστα το θεωροί απίθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/4/2023 στις 11:02 ΜΜ, Black Demis είπε

1,5 χρονια κρατάνε τα τακάκια? η πας πίστα η εχεις ταξί και κάνεις ένα σορό χιλομετρα στην πόλη.......... το να οδηγάς στην πόλη σαν πίστα το θεωροί απίθανο

Τα τακάκια παίζουν με τα χιλιόμετρα και με το πόσο πατάς τον φρένο. Είπα μια μέση τιμή, μπορεί το ένα να το έχεις έναν χρόνο ακίνητο στο γκαράζ και με το άλλο να κάνεις κάθε μέρα ταξίδια, δεν σημαίνει ότι θα αλλάξουν τα τακάκια μαζί έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τακάκια παίζει ρόλο που γράφει χλμ το αυτοκίνητο. Αν κινείται σε εθνική οδό, μεγάλους δρόμους δεν υπάρχει φάγωμα. Αν τα χλμ είναι μέσα στην πόλη που το πόδι είναι συνέχεια στα φρένα τότε ο χρόνος ζωής τους μικραίνει.

Τα παραπάνω για "νορμάλ" ανθρώπους & οδήγηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Mhdenistis said:

Τα τακάκια παίζουν με τα χιλιόμετρα και με το πόσο πατάς τον φρένο. Είπα μια μέση τιμή, μπορεί το ένα να το έχεις έναν χρόνο ακίνητο στο γκαράζ και με το άλλο να κάνεις κάθε μέρα ταξίδια, δεν σημαίνει ότι θα αλλάξουν τα τακάκια μαζί έλεος.

Οσο και και να πατάς φρένο.. Στο ένα αυτοκινιτο μου ευγαλα 120 κάτι χιλιάδες χιλομετρα στο άλλο 100 κάτι χιλιάδες με ίδια τακάκια

Βέβαια κάποια στηγμη είχα θέματα και οδηγούσα κάνα μήνα σαν μα... Σ μέσα σε στον τον μήνα σχεδόν μηδένισαν τα τακάκια

 

Για αυτό είπα ή ταξί έχεις και κάνεις άπειρα χιλομετρα στην πίστα η πας πίστα η όπως εγώ έκανα μα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Σε Opel Corsa C θα χρειαστεί δίσκους τακάκια φρένων εμπρός γιατί στο φρενάρισμα αρχίζει και τρέμει και πρέπει να έχουν πάρει οι δισκοπλακες . Θα μετρηθεί και το μουαγιε και καθαριστεί πριν .

Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο και ήδη είχαν καταοονεθει τα φρένα . Και άλλαξα πριν 50,000 ένα ζευγάρι τακάκια φρένων.

Επειδή είναι και 20 ετιας , έλεγα να δω και τα σωληνάκια φρένων.

Από μάρκες επειδή διαβάζω για ate τακάκια φρένων και δισκοπλακες αναλόγως brembo ή Zimmerman έχει κάποιος άποψη ; 

262 mm φοράει δίσκους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
On 01/09/2023 at 01:30, meletis_m said:

Από μάρκες επειδή διαβάζω για ate τακάκια φρένων και δισκοπλακες αναλόγως brembo ή Zimmerman έχει κάποιος άποψη ; 

Τελικά τι έβαλες; Είμαι και εγώ τώρα ακριβώς στην ίδια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Τελικά τι έβαλες; Είμαι και εγώ τώρα ακριβώς στην ίδια φάση.

Έβαλα Remsa δίσκους και τακάκια brembo . Ωστόσο από τακάκια δε έμεινα ευχαριστημένος, γιατί σφυραει. Εάν ζεσταθουν τα φρένα στρώνει . Έχει κάνει 15000 και στο επόμενο service θα τα αλλάξω , γιατί δε έμεινα ευχαριστημένος.

Οπωσδήποτε άλλαξε και υγρά φρένων, και να δεις και τα σωληνάκια φρένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2023 at 01:30, meletis_m said:

Από μάρκες επειδή διαβάζω για ate τακάκια φρένων και δισκοπλακες αναλόγως brembo ή Zimmerman έχει κάποιος άποψη ; 

 

Από το συγκεκριμένο συνδυασμό Ate+Zimmerman ήμουν υπερευχαριστημένος. Τώρα έχω brembo και δίσκους και τακάκια. Σκουπιδαριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lordvec είπε

Από το συγκεκριμένο συνδυασμό Ate+Zimmerman ήμουν υπερευχαριστημένος. Τώρα έχω brembo και δίσκους και τακάκια. Σκουπιδαριό.

Σε άλλο όχημα τη έχω πατήσει με Ap Brembo. Στραβωναν καθώς είχε μετρήθει και το μουαγιε πριν . 

Τώρα ήμουν επαρχία και δε είχα και πολλές επιλογές και το χρειαζομουν το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...