Προς το περιεχόμενο

Δισκόπλακες και τακάκια


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσο είναι ένα λογικό κόστος για αλλαγή δισκόπλακες+τακάκια+εργασία μόνο μπροστά;

Σε μάστορα που ρώτησα μου είπαν 160 με 190 ευρώ (λογικά χωρίς απόδειξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 5:54 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Αν και οι τεχνικες μου γνωσεις δεν ειναι ικανες νομιζω κατι κανεις λαθος 

Δεν γινεται να μην εχεις αλαξει με τοσα χλμ .Ο μηχανικος το εχει δει ?

Εγώ έχω 80.000 και τα αυθεντικά TOYOTA τακάκια “έχουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα” όπως μου είπαν στην αντιπροσωπία…

Στις 20/1/2023 στις 6:53 ΜΜ, procostas1 είπε

τι σχέση έχουν τα κακοσυντηρημένα με την φθορά στα τακάκια και το στύλ οδήγησης του καθενός ????

Από εκεί να καταλάβεις πόσοι άσχετοι - ξερόλες υπάρχουν αναμεσά μας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Εγώ έχω 80.000 και τα αυθεντικά TOYOTA τακάκια “έχουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα” όπως μου είπαν στην αντιπροσωπία…

 

Ποτε τα αλλαξες  πρωτη φορα ?Ή εννοεις οτι δεν τα εχεις αλλαξει ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ποτε τα αλλαξες  πρωτη φορα ?Ή εννοεις οτι δεν τα εχεις αλλαξει ακομα ?

Ναι δεν τα άλλαξα ακόμα… 80.000km έχω τώρα (θα είχα πολύ περισσότερα αλλά σε ολη στην καραντίνα έκανα μηδέν χιλιόμετρα)…

Πριν 4 αν θυμάμαι καλά μήνες έκανα ένα ακόμα σέρβις στην αντιπροσωπεία… ξανά ο προβλεπόμενος έλεγχος και η απάντηση που έγραψα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ναι δεν τα άλλαξα ακόμα… 80.000km έχω τώρα (θα είχα πολύ περισσότερα αλλά σε ολη στην καραντίνα έκανα μηδέν χιλιόμετρα)…

Πριν 4 αν θυμάμαι καλά μήνες έκανα ένα ακόμα σέρβις στην αντιπροσωπεία… ξανά ο προβλεπόμενος έλεγχος και η απάντηση που έγραψα…

Μαλλον πας για βιβλιο Γκινες 

8 αμαξια καινουργια εχω παρει αλλα καπου στα 40000-50000 χλμ αλλαζα τα πρωτα τακακαια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Εγώ έχω 80.000 και τα αυθεντικά TOYOTA τακάκια “έχουν ακόμα πολλά χιλιόμετρα” όπως μου είπαν στην αντιπροσωπία…

Από εκεί να καταλάβεις πόσοι άσχετοι - ξερόλες υπάρχουν αναμεσά μας…

Εσυ εχεις αυθεντικά Τογιότα,αυτά πάνε άνετα 500.000χλμ.

Με «εί».

Περα από την πλάκα,όταν συντηρείς σωστά ένα αμάξι,τακάκια αλλάζεις πιο πριν.

Δεν λέω ότι είναι απίθανο,αλλά πολύ σπάνιο.Οδήγηση πολύ ήρεμη και σχεδόν μόνο εθνική οδό.

Ποσο μάλλον τα 120.000 ή 180.000 που ειπώθηκαν.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το ΚΤΕΟ μπορεί να δείξει τα πραγματικά χιλιόμετρα... τώρα η χρήση όταν είναι σε σημείο F1 δυστυχώς θέλεις γενικό σέρβις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ναι δεν τα άλλαξα ακόμα… 80.000km έχω τώρα (θα είχα πολύ περισσότερα αλλά σε ολη στην καραντίνα έκανα μηδέν χιλιόμετρα)…

Πριν 4 αν θυμάμαι καλά μήνες έκανα ένα ακόμα σέρβις στην αντιπροσωπεία… ξανά ο προβλεπόμενος έλεγχος και η απάντηση που έγραψα…

 

16 λεπτά πριν, jmmys είπε

Εσυ εχεις αυθεντικά Τογιότα,αυτά πάνε άνετα 500.000χλμ.

Με «εί».

Περα από την πλάκα,όταν συντηρείς σωστά ένα αμάξι,τακάκια αλλάζεις πιο πριν.

Δεν λέω ότι είναι απίθανο,αλλά πολύ σπάνιο.Οδήγηση πολύ ήρεμη και σχεδόν μόνο εθνική οδό.

Όταν γράφεις με τυφλό και δεν κάνεις τσεκ, ξεχνάς και ένα «ε (στο δεύτερο μήνυμα δεν το ξέχασα)»… 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Οχι απλά σαλάτα αλλά και τρικυμία.

Τελικά δεν μας είπες για την κατανάλωση και τα σασμάν.  

 

Εσύ κάνε ότι θες ,εγώ  ουτε τακάκια αλλάζω κάθε 40κ χλμ ούτε σασμάν έχω σπάσει ,ουτε συμπλέκτη έχω αλλάξει .

+1 και εγω ποιο πολύ κάνω χρήση ταχυτήτων και συμπληρωματικά ελάχιστα φρένο ετσι σταματάει και ποιο ομαλά και γλυτώνεις και καύσιμο, αυτοκίνητο έχει 140,000 χιλιάδες χιλομετρα μαμά συμπλέκτης (και ειναι σαν την πρώτη μέρα) μαμά σαμσμαν (και ειναι σαν την πρώτη μέρα) και τακάκια τα άλλαξα πριν απο 15,000 χιλομετρα καθαρά και μόνο μην έχουν σαπίσει λόγο ηλικίας (αμάξι ειναι του 2012 στην πράξη για απόσυρση ειναι τόσα χρονια που το εχω) 

σαν το engine braking του ηλεκτρικού δεν ειναι αλλά κάτι ειναι και αυτο
στο ηλεκτρικοί που οδηγούσα κάνα 2 μήνες φρένο παιζει να εχω πατήσει απειροελάχιστες φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή πρώτη τακάκια στα 86.000χλμ μονο τα πίσω, τα μπροστά κάπου στις 135.000(πιθανον ουτει τοτε) και στις 175.000 δισκοι-τακάκια 2η φορά προληπτικά, μαζί με προληπτική 1η αλλαγή συμπλέκτη. Μέχρι σημερα στις 225.000 δεν χρειαστηκε ξανά.
ΑΛΛΑ πολλά χλμ σε αυτοκινητόδρομο με σταθερη ταχύτητα και σωστή αμυντική οδήγηση ώστε να μην φθείρονται-υπερθερμαίνονται. Το ίδιο και στα scooter, 32.000χλμ το ενα, 20.000χλμ το άλλο μεσα σε πόλη πάντα, ποτέ δεν άλλαξα τακάκια. Δεν φθείρονται με τα χρόνια τα κεραμμικα, δεν ειναι λάστιχα. Οπως και στον συμπλέκτη η θερμοκρασία κάνει την ζημιά. Έτσι αν σε μια κατηφόρα δεν ξερεις να μειώνεις χωρίς να πατάς φρένο τοτε τα ζεσταίνεις και τα φθείρεις, το ίδιο σε φανάρια, διοδια κτλ, πρέπει να σέφτεσαι απο πριν που θες να σταματήσεις και όχι να πλακώνεσαι στα φρένα.

Τώρα στο θεμα του TS, 40.000 με φθαρμένες δισκόπλακες =140.000 μάλλον. Πρέπει να ειναι πολύ κανίβαλος ο οδηγός για να τα καταφέρει, στο ενδιάμεσο αυτό θα έχει αλλάξει και 2 συμπλέκτες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε Giulietta 2019 μοντέλο με 46.000χλμ (λογω covid δεν εγιναν πανω απο 12-15.000χλμ ακομη).

Τα χιλιομετρα αυτα είναι μικτά γιατι λογω δουλειας ειμαι αρκετα εντος πολης αλλα επισης ταξιδευω και σε πελάτες επαρχια με βουνα κλπ.

Αλλαξα προχτές τακάκια μπρος πίσω και δισκόπλακες μπροστά,το αμαξι ειναι leasing και ισως ηθελαν προληπτικα να αλλαξουν κ δισκοπλακες μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και να κοιταω το βιβλιο service δεν εχει περασμενα πουθενα αλλαγη τακακια τπτ μονο έλεγχος γινεται μπρος κ πισω αλλα τωρα που το λετε καλοκαιράκι θα γινει αλλαγη ετσι προοληπτικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...