Προς το περιεχόμενο

Μελλοντικες σκεψεις αναβαθμισης.


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το σετ απ της υπογραφης. 5 χρονια τωρα απροβληματιστα.spacer.png

Η καρτα μονο μπηκε το 2021.

Γενικα πολυ ευχαριστημενος.

Ομως το ξερετε οτι το τρυπακι αναβαθμισης παντα υπαρχει.

Το θεμα ειναι εχω χασει επαφη με το αθλημα

 pci express 5 ddr5 κλπ!!!

Με συναδελφο που μιλουσα μου ειπε οτι εχει ανεβει πολυ και η AMD .

Εγω παντα στους μπλε ημουν.

Χρηση υπολογιστη κλασσικη αλλα και με το gaming να εχει μπει δυναμικα τον τελευταιο καιρο. Εγω racing games, τα παιδια fortnite κλπ.

Οποιος μπορει θα θελα παρακαλω να μου προτεινει 2 σετ (1 intel - 1 amd)σε

Μητρικη

Cpu

Ψυξη cpu (αποκλειστικα corsair λογω ICUE)

Ram (επισης cosair)

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aφού θες να κάνεις χρήση του iCUE να πας σε ASUS μητρική αφού εχει υποστήριξη απευθειας μέσω του iCUE. 

CPU: https://www.skroutz.gr/s/38411251/Intel-Core-i9-13900K-2-2GHz-Επεξεργαστής-24-Πυρήνων-για-Socket-1700-σε-Κουτί.html

MOBO: https://www.skroutz.gr/s/38888024/Asus-ROG-Strix-Z790-F-Gaming-WiFi-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

RAM: https://www.skroutz.gr/s/33728661/Corsair-Dominator-Platinum-RGB-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6200-για-Desktop-CMT32GX5M2X6200C36.html

Cooler: https://www.skroutz.gr/s/32469136/Corsair-ICUE-H150i-ELITE-LCD-Υδρόψυξη-Επεξεργαστή-Τριπλού-Ανεμιστήρα-120mm-για-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x-με-RGB-Φωτισμό.html

image.png.318b56f101bcd46c4087d19b142084f1.png

Για AMD θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το Φλεβάρη να βγούνε οι καινούργιοι της σειράς 3D. Δε ξέρω αν είναι προτιμότερο να αλλάξεις κάρτα (4070Ti/4080) μιας και είσαι στα 1440p240Hz αντί για μητρική, ραμ, cpu.

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Σε ευχαριστω πολυ. Κοιταω τα λινκς. Για την asus+iCUE δεν το γνωριζα.

Κανένα πρόβλημα. Οπότε επόμενη κάρτα που θα πάρεις (για 4080 σε κόβω) και αυτή αν θα είναι ASUS θα την ελέγχεις μέσω iCUE.

https://help.corsair.com/hc/en-us/articles/360041797351-Set-up-ASUS-Motherboard-integration-in-iCUE

https://forum.corsair.com/blog/news-and-events/icue-asus-integration/

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Δε ξέρω αν είναι προτιμότερο να αλλάξεις κάρτα (4070Ti/4080) μιας και είσαι στα 1440p240Hz αντί για μητρική, ραμ, cpu.

Με εβαλες σε σκεψεις.

Με την οθονη ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πραγματικα δεν με ενδιαφερει να παω σε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ASFE είπε

Με εβαλες σε σκεψεις.

Με την οθονη ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πραγματικα δεν με ενδιαφερει να παω σε 4Κ.

4080 θα σου πρότεινα προσωπικά. Εφόσον δεν θα πέφτει μπουκάλι από το CPU, νομιζω ειναι η καλυτερη αλλαγη που μπορεις να κανεις σε πρωτη φαση. Απλα δε ξερω αν θα εχεις μπουκαλι με αυτο το CPU (θεωρω πως δε θα εχεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ο μόνος σε αυτό το φόρουμ που βλέπει ως υπερβολή την κτήση ενός συστήματος με i9 (κάτι λιγότερο απο 650€) για χρήση gaming;

Ελπίζω πως όχι

Η γνώμη μου είναι οτι απλά ψάχνεις να σκορπίσεις χρήματα, δε  θεωρώ οτι το cpu σου, δημιουργεί τόσο πρόβλημα ώστε να χρειάζεται αλλαγή.

Να πω επίσης οτι το hardware κοστολογικά δεν περνάει και την καλύτερη περίοδό του, ενώ τα ddr5 συστήματα παραμένουν ακόμη σχετικά δυσπρόσιτα και ακριβά.

Αν επιμένεις να αποκτήσεις τελευταίας γενιάς cpu με ddr5/pcie4 τουλάχιστον κάντο με σύναιση, δεν χρειάζεται να κοιτάς τον κορυφαίο για να κοιμάται σε gaming.

Φυσικά οι απόψεις διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, δεν χρειάζεται να συμφωνείς, απλά  έχε και μια δεύτερη γνώμη ως σημείο σύγκρισης

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι αποψεις ευπροσδεκτες.☺️

Και εχεις δικιο σε αυτα που εγραψες. Δεν εχω παραπονο με το τωρινο build.

Για αυτο ανοιξα και το θεμα για συζητηση.

Παντως γενικα το θεμα κοστους δεν νομιζω να στρωσει. Δες πχ στο πρωτο ποστ ποσα ειχα δωσει. (ειδικα για ραμ που μετα εβαλα αλλα 32)

Τα ζυγιζουμε και βλεπουμε.

Εμεις να μαστε καλα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ASFE είπε

Ολες οι αποψεις ευπροσδεκτες.☺️

Και εχεις δικιο σε αυτα που εγραψες. Δεν εχω παραπονο με το τωρινο build.

Για αυτο ανοιξα και το θεμα για συζητηση.

Παντως γενικα το θεμα κοστους δεν νομιζω να στρωσει. Δες πχ στο πρωτο ποστ ποσα ειχα δωσει. (ειδικα για ραμ που μετα εβαλα αλλα 32)

Τα ζυγιζουμε και βλεπουμε.

Εμεις να μαστε καλα :)

Δε ξέρω γιατί πήρες τον 7900Χ εξ αρχής :P

@nickol-us Οχι, υπερβολή είναι ΑΛΛΑ, έδωσε κοντα στο χιλιαρικο για τον 7900Χ οπότε υπέθεσα οτι δεν τιθεται περιορισμος στο μπάτζετ του TS. Και ενταξει σιγουρα θα του κρατησει πολλα χρονια. (Οχι πως ένας 13700Κ δε θα άντεχε). 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ASFE είπε

Ενας ψυχολογικος περιορισμος στο μπατζετ υπαρχει:P

Πιο πριν ειχα χ99 5820..Και σε συζητηση με ενα φιλο καταληξσαμε σε χ299 :)

Σύστημα έχεις και μάλιστα καλό. Περίμενε μέχρι τους AMD 3D, και 3D να μην πάρεις σίγουρα θα πιέσουν τις τιμές των Ιντελ που είναι ήδη νεκρή πλατφόρμα απο θέμα αναβαθμισιμότητας.

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα αυτες οι αγορες ειναι overkill οταν δεν υπαρχει και η αναλογη χρηση που να δικαιολογει την αγορα.Εδωσες 1k για μια cpu που πλεον την πατανε τα "φθηνα" μοντελα της intel .Θα μπορουσες να ειχες παει σε κατι πολυ φθηνοτερο που δεν θα ειχε καμια διαφορα στην ουσια για την χρηση που κανεις και να σου εμεναν και χρηματα για μελλοντικη αναβαθμιση. 

Απο την αλλη αν υπαρχουν λεφτα για καψιμο καλα κανεις 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2023 στις 12:20 ΜΜ, visualizer είπε

Γενικοτερα αυτες οι αγορες ειναι overkill οταν δεν υπαρχει και η αναλογη χρηση που να δικαιολογει την αγορα.Εδωσες 1k για μια cpu που πλεον την πατανε τα "φθηνα" μοντελα της intel .Θα μπορουσες να ειχες παει σε κατι πολυ φθηνοτερο που δεν θα ειχε καμια διαφορα στην ουσια για την χρηση που κανεις και να σου εμεναν και χρηματα για μελλοντικη αναβαθμιση. 

Απο την αλλη αν υπαρχουν λεφτα για καψιμο καλα κανεις 😄

Ενταξει δεν ειναι ομως αυτη λογικη. Τοτε ο επεξεργαστης ηταν απο τους κορυφαιους σε αυτην την τιμη (ο 7980X πχ ειχε λιγο κατω απο 2000). Λογικο να φαινεται λιγο λαθος αυτο 5 χρονια μετα.

Φαντασου ενας να εχει δωσει 1700€ για 4080 σημερα, τι θα του γραφουμε σε 5 χρονια.

Δυστυχως η απαξιωση αυτων των προιοντων ειναι μεγαλη στο περασμα του χρονου.

Εγω θα περιμενω λιγο ακομα και βλεπουμε καλα να μαστε.

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ASFE είπε

Ενταξει δεν ειναι ομως αυτη λογικη. Τοτε ο επεξεργαστης ηταν απο τους κορυφαιους σε αυτην την τιμη (ο 7980X πχ ειχε λιγο κατω απο 2000). Λογικο να φαινεται λιγο λαθος αυτο 5 χρονια μετα.

Φαντασου ενας να εχει δωσει 1700€ για 4080 σημερα, τι θα του γραφουμε σε 5 χρονια.

Δυστυχως η απαξιωση αυτων των προιοντων ειναι μεγαλη στο περασμα του χρονου.

Εγω θα περιμενω λιγο ακομα και βλεπουμε καλα να μαστε.

To θεμα ειναι απλο.Αν κανεις καλα την δουλεια σου,μενεις με αυτο το συστημα ακομη και για οσο καιρο αυτο ισχυει, εστω και αν περασουν χρονια ακομη.Ειδικα με τις απαραδεκτα υψηλες τιμες που εχουν επιβληθει σε hardware (μεσα και οι gpu)χρειαζομαστε λιγο πιο σθεναρη καταναλωτικη συνειδηση. Αν σου περισσευουν χρηματα πηγαινε ενα ωραιο ταξιδι με την οικογενεια στο εξωτερικο.(Ιταλια,Γαλλια,Ισπανια.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...