Προς το περιεχόμενο

Σετ εργαλεία για επισκευές υπολογιστών


linuser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/9/2024 στις 8:18 ΜΜ, Chris2756 είπε

 Εγω θελω κατσαβιδι με μακρυ στελεχος, ωστε η χειρολαβη του να ειναι εξω απο το κουτι οταν μονταρω μητρικες στο κουτι του υπολογιστη. Επισης με καλη λαβη και δυνατες μαγνητικες μυτες. Δεν εχω βρει καποιο να με βολευει

Γενικότερα για τον pc παίρνεις αμέσως ένα μακρύ έτσι κι αλλιώς όλες οι βίδες είναι phillips. Εγώ στον πάγκο μου έχω αυτό το οποίο με καλύπτει για PC και με το παραπάνω συν του ότι έχει και ένα κατσαβίδι καστάνιας. Μοιάζει ίδιο με αυτό  αλλά με κάπως τσιμπημένη τιμή.

Τώρα αν σ' αρέσει πολύ το κατσαβίδι καστανιάς μπορείς και το συνοδέψεις και με μία μεγάλη "απόσταση" την οποίο αλλιώς την λένε αλλά τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ πως και να σου βρω μία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, @topos είπε

Από ότι καταλαβαινω ασχολεισε συχνά με builds.Νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση θα σε βόλευε κάποιο καστανιάς σαν το xiaomi/wiha που έβαλα παραπάνω.Δεν είναι τόσο μακρύ αλλά υποθέτω πως θα μπορούσες να του βάλεις μια προέκταση ώστε να φτάσεις το μηκος που θέλεις.

 Kαλο κατσαβιδι φαινεται, αλλα κοντο. Το προβλημα ειναι με τις βιδες στο πανω μερος μιας μητρικης, που εχει ηδη τοποθετηθει η ψυκτρα κι αν ειναι κοντο δεν βολευει καθολου. Αν εχει προεκταση στην συσκευασια του θαναι ΟΚ υποθετω. Αν δεν εχει που μπορω να βρω?. Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris2756 είπε

 Kαλο κατσαβιδι φαινεται, αλλα κοντο. Το προβλημα ειναι με τις βιδες στο πανω μερος μιας μητρικης, που εχει ηδη τοποθετηθει η ψυκτρα κι αν ειναι κοντο δεν βολευει καθολου. Αν εχει προεκταση στην συσκευασια του θαναι ΟΚ υποθετω. Αν δεν εχει που μπορω να βρω?. Ευχαριστω παντως

Είπες το "προέκταση" και επιτέλους ξεκόλησε το μυαλό μου xD

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/antaptores-magnitikoi-gia-mytes-vidomatos-bluespot-14124-set-3-temachion/

Θα κάνουν σε όποιο κατσαβίδι και να αγοράσεις καθώς η υποδοχή όλως των μεγάλων είναι το 6αρι Allen. Τα πιο μικρά είναι 4αρια αν δεν κάνω λάθος αλλά δεν κάνουν για PC. Είναι καλύτερα για κινητά και laptops.

Επειδή οι περισσότερες βίδες στο PC είναι PH2 μπορείς και αμέσως να πάρεις μία μακρυά μύτη
https://www.ergaleiogatos.gr/shop/mytes-vidomatos-pz2-poly-makries-150mm-me-eksagono-stelechos-1-4-cr-v-bluespot-14100-set-2-temachion/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw9eO3BhBNEiwAoc0-jb-_cdZsbuzgjsmV1AlXFeDUJAgiw4dQKm5A06R7UcjbWsxGm7gAFxoCRI0QAvD_BwE

Τώρα τα παραπάνω δεν τα έχω δοκιμάσει τα βρήκα τυχαία στο Internet και δεν ξέρω πως τα πάνε με τον μαγνητισμό. Ωστόσο έχε κατά νου ότι για τον σωστό μαγνητισμό παίζουν ρόλο και οι βίδες. Όταν το κατσαβίδι μου δεν μαγνητίζει συνήθως χρησιμοποιώ μία λαβίδα πηγαίνοντας την βίδα όσο πιο κοντά γίνεται στην οπή και με το άλλο χέρι βιδώνω. Με το που πιάσει η πρώτη βόλτα αφαιρώ την λαβίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...