Προς το περιεχόμενο

Σετ εργαλεία για επισκευές υπολογιστών


linuser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Επειδή πολλές φορές χρειάζεται να ανοίξω κανα υπολογιστή για να αλλάξω κανα ssd ή για κάτι αλλο μήπως έχετε να προτείνετε κανά καλό σετ με κατσαβίδια - τι άλλο χρειάζεται για αυτή την δουλειά.

Ειχα πάρει μια κινεζια με μύτες αλλά δεν είναι μαγνητικό οι μύτες πέφτουν από την βάση και γενικά είναι άθλιο. 

Επίσης με ενδιαφέρει να μην είναι μόνο πολύ μικρά για λαπτοπ να είναι και μεγαλύτερα για κανά κουτί από σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είμαι σε αναζήτηση σετ κατσαβιδιων, για επισκευές ( Laptops, σταθερούς υπολογιστές, PlayStations κλπ) έως τα 35 ευρώ, τι να παρω ; Υπάρχει κάτι αξιόλογο ; 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάτι τέτοιο είναι πιο ολοκληρωμένο. Δεν ξέρω αν έχεις ήδη τσιμπίδες και πλαστικά εργαλεία για άνοιγμα, αλλά χρειάζονται εξίσου με τα κατσαβίδια.

Επίσης χρήσιμο είναι και ένα κουτί για χάπια για ταξινομείς τις βίδες 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/01/2023 at 19:55, linuser said:

Καλησπέρα,

Επειδή πολλές φορές χρειάζεται να ανοίξω κανα υπολογιστή για να αλλάξω κανα ssd ή για κάτι αλλο μήπως έχετε να προτείνετε κανά καλό σετ με κατσαβίδια - τι άλλο χρειάζεται για αυτή την δουλειά.

Ειχα πάρει μια κινεζια με μύτες αλλά δεν είναι μαγνητικό οι μύτες πέφτουν από την βάση και γενικά είναι άθλιο. 

Επίσης με ενδιαφέρει να μην είναι μόνο πολύ μικρά για λαπτοπ να είναι και μεγαλύτερα για κανά κουτί από σταθερό

Εάν δεν κάνεις πιο "λεπτοδουλιες"(π.χ ρολόγια/κινητά/λάπτοπ) πάρε ένα καστανιας

Εγώ έχω ένα Xiaomi by wiha αγορασμενη από e-shop στο ~18ευρω και είναι πολύ βολικό.

Τώρα όμως βλέπω πως έχει αυτό που είναι φθηνότερο και έχει "διπλές" μύτες αλλά δεν ξέρω εάν ειναι το ίδιο καλο

Πριν καμία βδομάδα είχα ανοίξει και εγώ για "καλό" σετάκι κατσαβιδιων για λεπτοδουλιες το consensus ήταν Κιτ ifixit.Η αλήθεια είναι πως δεν το παραγγειλα γιατί κάπου είδα ότι έβγαλε και ο linus αντίστοιχο και ήθελα να το ψάξω λιγο και αυτο

(πιθανότατα καλύτερο εάν κρίνω από το κατσαβίδι καστανιας που εβγαλε-σε τεστ τα σάρωσε όλα αλλά είναι ακριβό γύρω στο ~70ευρω εάν θυμάμαι καλά)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makiss8 είπε

Ναι το είδα αυτο, ευχαριστώ πολυ 😎

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

Μήπως κάτι τέτοιο είναι πιο ολοκληρωμένο. Δεν ξέρω αν έχεις ήδη τσιμπίδες και πλαστικά εργαλεία για άνοιγμα, αλλά χρειάζονται εξίσου με τα κατσαβίδια.

Επίσης χρήσιμο είναι και ένα κουτί για χάπια για ταξινομείς τις βίδες 🤣

Ποιο εννοείς ; Πλαστικά για το άνοιγμα, οχι δεν έχωέχω , το κουτί το έχω 😎

4 ώρες πριν, @topos είπε

Εάν δεν κάνεις πιο "λεπτοδουλιες"(π.χ ρολόγια/κινητά/λάπτοπ) πάρε ένα καστανιας

Εγώ έχω ένα Xiaomi by wiha αγορασμενη από e-shop στο ~18ευρω και είναι πολύ βολικό.

Τώρα όμως βλέπω πως έχει αυτό που είναι φθηνότερο και έχει "διπλές" μύτες αλλά δεν ξέρω εάν ειναι το ίδιο καλο

Πριν καμία βδομάδα είχα ανοίξει και εγώ για "καλό" σετάκι κατσαβιδιων για λεπτοδουλιες το consensus ήταν Κιτ ifixit.Η αλήθεια είναι πως δεν το παραγγειλα γιατί κάπου είδα ότι έβγαλε και ο linus αντίστοιχο και ήθελα να το ψάξω λιγο και αυτο

(πιθανότατα καλύτερο εάν κρίνω από το κατσαβίδι καστανιας που εβγαλε-σε τεστ τα σάρωσε όλα αλλά είναι ακριβό γύρω στο ~70ευρω εάν θυμάμαι καλά)

Ε κινητά τα ψιλοανοιγω, επίσης ανοίγω κανονικά τα Laptops, το θέμα είναι πως αυτά που μπαίνω βγαίνουν οι μυτες πρεπει να είναι ποιοτικα , για να μην υπάρχει προβλημα αν πας με δυναμη να σφίξεις κάποια βιδα, ή να ξεσφιξεις. 

Ναι το θέμα σου το είδα 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ss13 είπε

Ναι το είδα αυτο, ευχαριστώ πολυ 😎

Ποιο εννοείς ; Πλαστικά για το άνοιγμα, οχι δεν έχωέχω , το κουτί το έχω 😎

Ε κινητά τα ψιλοανοιγω, επίσης ανοίγω κανονικά τα Laptops, το θέμα είναι πως αυτά που μπαίνω βγαίνουν οι μυτες πρεπει να είναι ποιοτικα , για να μην υπάρχει προβλημα αν πας με δυναμη να σφίξεις κάποια βιδα, ή να ξεσφιξεις. 

Ναι το θέμα σου το είδα 😎

 

Δεν έβαλα το link ο άνθρωπος xD

https://www.skroutz.gr/s/35449291/Optum-Katsavidi-me-115-Enallassomenes-Mytes-HS2015.html

Είναι όμως υπερβολικά φθηνό για Ελλάδα και φοβάμαι για την ποιότητα . . .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mistore-greece.gr/Products/SmartDevices/Smart-Gadgets/mi-precision-screwdriver-kit.aspx

αυτό έχω και είναι πολύ καλό με μαγνητικές μυτες

επίσης οι πένες κιθάρας είναι πολύ καλές όταν θες να σηκωσεις πλαστικά κουμπωματα...πάρε ψιλές και ποιο χοντρές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν έβαλα το link ο άνθρωπος xD

https://www.skroutz.gr/s/35449291/Optum-Katsavidi-me-115-Enallassomenes-Mytes-HS2015.html

Είναι όμως υπερβολικά φθηνό για Ελλάδα και φοβάμαι για την ποιότητα . . .

 

Το ρισκάρεις, φαντάσου ποσα έχεις δώσει για καφέδες έξω.

Γνώμη μου παντα είναι, πως αφου αυτά είναι εργαλεία δουλειάς, αξίζει να επενδυσει κάποιος μια φορά, μετά να έχει το κεφάλι του ήσυχο ( δεν τα λέω για εσένα αυτά, γενικά τα λέω) 😎

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

https://www.mistore-greece.gr/Products/SmartDevices/Smart-Gadgets/mi-precision-screwdriver-kit.aspx

αυτό έχω και είναι πολύ καλό με μαγνητικές μυτες

επίσης οι πένες κιθάρας είναι πολύ καλές όταν θες να σηκωσεις πλαστικά κουμπωματα...πάρε ψιλές και ποιο χοντρές

Ναι το είδα κι αυτό, είναι της Wila,  αν δεν κάνω λάθος, εγώ είδα κι αυτό το set, νομίζω είναι καπουτσινο. 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, γυρω απο τις πενες .... θα παιζω και κιθάρα, αφότου ανοίγω τα μηχανήματα 😎

 

https://www.skroutz.gr/s/15005816/Stanley-Set-22-Katsavidia-me-20-Enallassomenes-Mytes-0-62-113.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ss13 είπε

Το ρισκάρεις, φαντάσου ποσα έχεις δώσει για καφέδες έξω.

Γνώμη μου παντα είναι, πως αφου αυτά είναι εργαλεία δουλειάς, αξίζει να επενδυσει κάποιος μια φορά, μετά να έχει το κεφάλι του ήσυχο ( δεν τα λέω για εσένα αυτά, γενικά τα λέω) 😎

Ναι το είδα κι αυτό, είναι της Wila,  αν δεν κάνω λάθος, εγώ είδα κι αυτό το set, νομίζω είναι καπουτσινο. 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, γυρω απο τις πενες .... θα παιζω και κιθάρα, αφότου ανοίγω τα μηχανήματα 😎

 

https://www.skroutz.gr/s/15005816/Stanley-Set-22-Katsavidia-me-20-Enallassomenes-Mytes-0-62-113.html

Απλώς θέλει λίγη προσοχή με τις πένες της κιθάρας μην φύγουν πολύ μέσα και φάνε καμιά καλωδιοταινία. Πχ κοντά στο touchpad ή στις usb και άλλες θύρες που βρίσκονται μακριά της μητρικής και φυσικά κοντά στους μεντεσέδες που περνάνε αρκετά καλώδια (οθόνης, κεραίας bluetooth - wifi )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είχα πάρει αυτό στα 4,5€ περίπου από Eshop, και κανά δυο φορές που το χρησιμοποίησα ήταν πολύ βολικό (πχ αλλαγή nvme). Οι μύτες είναι μαγνητικές και σε αυτό, και με έσωσαν με την βιδούλα που πήγαινε να φύγει ανάμεσα σε ψύκτρα και μητρική.

https://www.e-shop.gr/jakemy-set-32-tem-torx-katsabidi-antaptoras-labida-jk-6032a-p-TLS.370001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω θελω κατσαβιδι με μακρυ στελεχος, ωστε η χειρολαβη του να ειναι εξω απο το κουτι οταν μονταρω μητρικες στο κουτι του υπολογιστη. Επισης με καλη λαβη και δυνατες μαγνητικες μυτες. Δεν εχω βρει καποιο να με βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 26/09/2024 at 20:18, Chris2756 said:

 Εγω θελω κατσαβιδι με μακρυ στελεχος, ωστε η χειρολαβη του να ειναι εξω απο το κουτι οταν μονταρω μητρικες στο κουτι του υπολογιστη. Επισης με καλη λαβη και δυνατες μαγνητικες μυτες. Δεν εχω βρει καποιο να με βολευει

Από ότι καταλαβαινω ασχολεισε συχνά με builds.Νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση θα σε βόλευε κάποιο καστανιάς σαν το xiaomi/wiha που έβαλα παραπάνω.Δεν είναι τόσο μακρύ αλλά υποθέτω πως θα μπορούσες να του βάλεις μια προέκταση ώστε να φτάσεις το μηκος που θέλεις.

On 25/09/2024 at 21:10, raul7 said:

Εγώ παιδιά είχα πάρει αυτό στα 4,5€ περίπου από Eshop, και κανά δυο φορές που το χρησιμοποίησα ήταν πολύ βολικό (πχ αλλαγή nvme). Οι μύτες είναι μαγνητικές και σε αυτό, και με έσωσαν με την βιδούλα που πήγαινε να φύγει ανάμεσα σε ψύκτρα και μητρική.

https://www.e-shop.gr/jakemy-set-32-tem-torx-katsabidi-antaptoras-labida-jk-6032a-p-TLS.370001

Είναι όντως πολύ βολικό γιατί έχει τις περισσότερες μύτες που μπορείς να χρειαστείς για λάπτοπ/κινητά και λοιπές λεπτοδουλιες.Απλα είναι πολύ meh σαν ποιότητα και όσο το δουλεύεις νιώθεις ότι δεν είναι μελετημένο/ζυγισμένο/πλαστικιλα.Επισης οι μύτες είναι αρκετά μαλακές και ο μαγνήτης αρκετά αδύναμος και θαρρώ πως πλέον στο δικό μου έχει φύγει πλέον εντελώς.

(Παρόλα τα αρνητικά που περιέγραψαν,σιγουρα για τα χρήματα του-6,5 ευρω- δεν είναι κακή αγορά για περιστασιακή χρήση)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @topos είπε

Είναι όντως πολύ βολικό γιατί έχει τις περισσότερες μύτες που μπορείς να χρειαστείς για λάπτοπ/κινητά και λοιπές λεπτοδουλιες.Απλα είναι πολύ meh σαν ποιότητα και όσο το δουλεύεις νιώθεις ότι δεν είναι μελετημένο/ζυγισμένο/πλαστικιλα.Επισης οι μύτες είναι αρκετά μαλακές και ο μαγνήτης αρκετά αδύναμος και θαρρώ πως πλέον στο δικό μου έχει φύγει πλέον εντελώς.

(Παρόλα τα αρνητικά που περιέγραψαν,σιγουρα για τα χρήματα του-6,5 ευρω- δεν είναι κακή αγορά για περιστασιακή χρήση)

Καλά η χρήση που έκανα είναι ελάχιστη, για αυτό το έγραψα κιόλας καλού κακού.

Τώρα για τέτοια light χρήση περιστασιακή για κάποιον που δεν ασχολείται συχνά με τέτοιου τύπου μαστορέματα και απλά θέλει να το έχει ακόμα και ως καβάτζα για όταν χρειαστεί, θεωρώ ότι είναι μια χαρά.

Δηλαδή μέγεθος και μυτούλες μαγνητικές (όσο είναι) για μια απλή δουλειά με βόλεψαν και με το παραπάνω, κάποιος άλλος που θα το χρησιμοποιήσει περισσότερο φυσικά  καλύτερα είναι να πάρει και κάτι με καλύτερη ποιότητα όπως αυτά στις άλλες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...