Προς το περιεχόμενο

Duty Free shops??


ifollowrivers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το γελοίο του θέματος ειναι οτι ζητανε boarding pass στο ταμείο λες και θα πήγαινε καποιος αλλος περαστικος να ψωνισει με τιμές φαρμακείου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Υπάρχουν και οι υπάλληλοι.

οι εργαζόμενοι στα αεροδρόμια δεν είναι περαστικοί και έχουν τα δικά τους σε χώρους μη προσβάσιμους από επιβάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nvel είπε

οι εργαζόμενοι στα αεροδρόμια δεν είναι περαστικοί και έχουν τα δικά τους σε χώρους μη προσβάσιμους από επιβάτες

τα δικά τους τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis_Greece said:

Και το γελοίο του θέματος ειναι οτι ζητανε boarding pass στο ταμείο λες και θα πήγαινε καποιος αλλος περαστικος να ψωνισει με τιμές φαρμακείου 

Ε το ζητάνε γιατί στα τσιγάρα πχ τα αφορολόγητα μπορείς να τα αγοράσεις μόνο αν πετάς σε χώρα εκτός ΕΕ. Διαφορετικά δε μπορείς να τα αγοράσεις.

Θυμάμαι παλιά όταν η Αγγλία ήταν ακόμα εντός βρίσκαμε κάποιον να πετάει αλλού πχ Τουρκία και του ζητούσαμε να μας αγοράσει αυτός τα τσιγάρα και του δίναμε τα λεφτά επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Και το γελοίο του θέματος ειναι οτι ζητανε boarding pass στο ταμείο λες και θα πήγαινε καποιος αλλος περαστικος να ψωνισει με τιμές φαρμακείου 

αν πηγαινεις με ανταποκριση σε χωρα εκτος σενγκεν τοτε δικαιουσαι να προμηθευτεις προιοντα αφορολογητα. το γελοιο που το βρισκεις;

4 ώρες πριν, ifollowrivers είπε

Ρε παιδιά τότε γιατί λέγεται duty free? Ποιος ακριβώς duty είναι free τέλος πάντων ????

duty free ειναι τα ποτα και τα τσιγαρα, και αυτα αν ταξιδευεις σε προορισμο εκτος σενγκεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tzotzo είπε

αν πηγαινεις με ανταποκριση σε χωρα εκτος σενγκεν τοτε δικαιουσαι να προμηθευτεις προιοντα αφορολογητα. το γελοιο που το βρισκεις;

duty free ειναι τα ποτα και τα τσιγαρα, και αυτα αν ταξιδευεις σε προορισμο εκτος σενγκεν.

Άρα αρώματα και τέτοια δεν είναι ? Και αν ταξιδεύω σε χώρα εκτός Σένγκεν πως θα ξέρω ότι τα ποτά και τα τσιγάρα που αγόρασα θα είναι με την έκπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifollowrivers είπε

Άρα αρώματα και τέτοια δεν είναι ? Και αν ταξιδεύω σε χώρα εκτός Σένγκεν πως θα ξέρω ότι τα ποτά και τα τσιγάρα που αγόρασα θα είναι με την έκπτωση ?

Αρώματα είναι πιο φθηνά από χώρες που ήδη έχουν πιο φθηνά αρώματα. Ίσως οι αραβικές χώρες να έχουν ναι αφορολογητα αρώματα, από εκεί εδώ.

Έχει δύο βιτρίνες με τιμές στα καπνά, η καθεμία γράφει την τιμή με φόρο και την τιμή χωρίς. Το ίδιο και με τα ποτά. Αν και πρέπει να είναι ελάχιστα τα ποτά που είναι αφορολογητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzotzo είπε

Αρώματα είναι πιο φθηνά από χώρες που ήδη έχουν πιο φθηνά αρώματα. Ίσως οι αραβικές χώρες να έχουν ναι αφορολογητα αρώματα, από εκεί εδώ.

Έχει δύο βιτρίνες με τιμές στα καπνά, η καθεμία γράφει την τιμή με φόρο και την τιμή χωρίς. Το ίδιο και με τα ποτά. Αν και πρέπει να είναι ελάχιστα τα ποτά που είναι αφορολογητα.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει και στο Βενιζέλος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 9:46 ΠΜ, ifollowrivers είπε

Μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τι συμβαίνει με τα duty free shops στα αεροδρόμια στην Ελλάδα ?

Καταρχάς είναι πάντα πιο ακριβά από το να ψωνίσεις πχ από τα Hondo's center. Δεύτερον, από ότι καταλαβαίνω duty free σημαίνει ότι δεν έχει φπα, σωστά ? Κοίταξα την απόδειξη και είχε κανονικά χρέωση ΦΠΑ..! Τι καταλαβαίνω λάθος? Μήπως πρέπει να πας τις αποδείξεις σε κάποιο ειδικό γραφείο για να πάρεις πίσω τον φόρο όπως γίνεται σε μερικές πολιτείες της Αμερικής ?

 

Έχω βαρεθει γιατί έχω πιαστεί πολλές φορές κότσος σε αυτά τα κώλο καταστήματα !

Πχ ένα κραγιόν YSL που στα Hondo's κάνει 25 ευρώ εκεί έχει 40 (ακριβώς το ίδιο)! Ειδικά με αυτό το κραγιόν την έχω πατήσει 3 φορές γιατί κάθε φορά η κοπέλα μου ζητάει να της πάρω το ίδιο από εκεί.. δλδ 45 ευρώ στα σκουπίδια. 

Άλλη φορά που τη πάτησα είναι που πήρα κάτι γυαλιά και ήταν 100 ευρώ φτηνότερα από το πιο ακριβό μαγαζί με οπτικά της πόλης μου...

Και τώρα τελευταία την πάτησα αγοράζοντας τελευταία στιγμή ποτά από εκεί... Ακόμα και στο super market ήταν πιο φτηνά !

Anyway από εκεί δεν ξανά ψωνίζω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

 

ΥΓ έχω ψωνίσει από το αεροδρόμιο του Κατάρ που όντως δεν έχει φπα και είχα πάρει το κινητό μου πολύ φτηνά. 

Δεν υπαρχει Duty free για ταξιδια στην ΕΕ.  οι τιμές παντα ηταν ακριβοτερες απο εκτός αεροδρομιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ifollowrivers είπε

Είσαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει και στο Βενιζέλος;;

Ναι. Άλλωστε δεν μπορείτε να επωφεληθείτε της έκπτωσης, εάν δεν δώσετε το boarding pass (που ούτως ή άλλως απαιτείται σε οποιαδήποτε συναλλαγή στα ντιούτι φρι καταστήματα).

Για το αν θα το ξέρετε ή όχι (αυτό που ρωτήσατε δηλ. και παραπάνω, σχετικά με την έκπτωση), απλά τραβήξτε μια φωτογραφία το καρτελάκι (χωρίς τον φόρο) και συγκρίνετέ το με το ποσό που θα κληθείτε να πληρώσετε στο ταμείο.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα που συμφέρει να αγοράζεις από τα duty free shops είναι όσα έχουν ειδικό φόρο κατανάλωσης, δηλαδή τσιγάρα και αλκοόλ. Π.χ. old holdborn 50gr σε κούτα των 10 τεμαχίων 55,00 ευρώ. Jameson 1lt σε προσφορά 18,50 ευρώ. Κάτι σοκολάτες, φρουφρού και αρώματα, λάδια, ξύδια είναι όλα πολύ πιο ακριβά από οποιοδήποτε εγχώριο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...