Προς το περιεχόμενο

Duty Free shops??


ifollowrivers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τι συμβαίνει με τα duty free shops στα αεροδρόμια στην Ελλάδα ?

Καταρχάς είναι πάντα πιο ακριβά από το να ψωνίσεις πχ από τα Hondo's center. Δεύτερον, από ότι καταλαβαίνω duty free σημαίνει ότι δεν έχει φπα, σωστά ? Κοίταξα την απόδειξη και είχε κανονικά χρέωση ΦΠΑ..! Τι καταλαβαίνω λάθος? Μήπως πρέπει να πας τις αποδείξεις σε κάποιο ειδικό γραφείο για να πάρεις πίσω τον φόρο όπως γίνεται σε μερικές πολιτείες της Αμερικής ?

 

Έχω βαρεθει γιατί έχω πιαστεί πολλές φορές κότσος σε αυτά τα κώλο καταστήματα !

Πχ ένα κραγιόν YSL που στα Hondo's κάνει 25 ευρώ εκεί έχει 40 (ακριβώς το ίδιο)! Ειδικά με αυτό το κραγιόν την έχω πατήσει 3 φορές γιατί κάθε φορά η κοπέλα μου ζητάει να της πάρω το ίδιο από εκεί.. δλδ 45 ευρώ στα σκουπίδια. 

Άλλη φορά που τη πάτησα είναι που πήρα κάτι γυαλιά και ήταν 100 ευρώ φτηνότερα από το πιο ακριβό μαγαζί με οπτικά της πόλης μου...

Και τώρα τελευταία την πάτησα αγοράζοντας τελευταία στιγμή ποτά από εκεί... Ακόμα και στο super market ήταν πιο φτηνά !

Anyway από εκεί δεν ξανά ψωνίζω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

 

ΥΓ έχω ψωνίσει από το αεροδρόμιο του Κατάρ που όντως δεν έχει φπα και είχα πάρει το κινητό μου πολύ φτηνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά “Duty free”,ας τα πούμε έτσι είναι από τα πιο ακριβά στο κόσμο.Ειδικά αυτό στο αεροδρόμιο της Σαντορινης.Δεν συμφέρει με τίποτε να αγοράσεις κάτι από εκεί.Είχαν καλές τιμές πριν 30 χρόνια περίπου.

Καλύτερες τιμές υπάρχουν στα duty free στα σύνορα των Ευζώνων.

Υπάρχει επίσης η φήμη ότι τα ποτά και τα τσιγάρα είναι κατώτερης ποιότητας από τα αντίστοιχα ιδια που πωλούνται έξω.

Πριν κανα 2μηνο στα duty free στο αεροδρόμιο του Dortmund,σε πτήση για Θεσσαλονίκη με Ryan,πήρα 2 Grants,1 λίτρο το μπουκάλι,στα 29 ευρώ.Δεν παρατήρησα διαφορά με το Grants από σούπερ μάρκετ.

Στα τσιγάρα παλιά που κάπνιζα,15+ χρόνια πριν,το μαλακό Marlboro ήταν όντως πιο αγριο από αυτό του περιπτέρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά εκεί που ψώνισες δεν είναι Duty Free.... 

Ψώνισες στα καταστήματα της ελεγχόμενης ζώνης του αεροδρομίου για πτήσεις εντός ζώνης Σενγκεν. 

Τα Duty free δέχονται επιβάτες που πετάνε εκτός Σενγκεν (όπως πηγές στο Κατάρ πχ) και ΔΕΝ έχουν ΦΠΑ. 

Αν δλδ πήγαινες πχ ΗΒ, Ντουμπάι, Τουρκία θα πηγαινε σε άλλο χώρο μετά τον έλεγχο όπου υπάρχουν τα καταστήματα με απαλλαγή ΦΠΑ. Ταξιδεύοντας για Καβάλα, Ρόδο κλπ δεν περνάς αυτή τη ζώνη, καθώς απαγορεύεται και ούτε καν υπάλληλος μπορεί να σου φέρει προϊόντα από μέσα προτού ρωτήσεις. 

Ο πολύς κόσμος επειδή είναι η ίδια εταιρεία που έχει τα Duty Free κ τα Travel Value shops στα αεροδρόμια μπερδεύεται και νομίζει ότι ψωνίζει στα...αφορολογητα.

By the Way, και στα όντως Duty Free υπάρχει όριο πέρα από το οποίο να ελεγθεις κατά την είσοδο στη χώρα θα πληρώσεις δασμο κ ΦΠΑ. Πχ έρχεσαι από Κατάρ κ αγοράζεις από τα εκεί Duty Free 2 κούτες τσιγάρα κ 2 μπουκάλια ουίσκι. Η 1 κούτα κ το 1 μπουκάλι θα χρεωθούν με δασμο εισαγωγής συν ΦΠΑ κατά τον έλεγχο στο τελωνείο στην άφιξη (αν ελεγχθεί, υπάρχει περίπτωση να είσαι τυχερός). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifollowrivers είπε

έχω ψωνίσει από το αεροδρόμιο του Κατάρ που όντως δεν έχει φπα και είχα πάρει το κινητό μου πολύ φτηνά. 

στο καταρ και έξω από το αεροδρόμιο δεν έχει φπα στα μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν βγαίνεις από την ΕΕ τότε αναγκαστικά τον πληρώνεις τον ΦΠΑ. όταν πέρναγα συχνά από Γερμανία, κάθε φορά έπαιρνα 2 λίτρα αλκοόλ και έχω φτιάξει μια πολύ ωραία κάβα. Χώμα οι τιμές, ακόμη και το μεταξά ο αμφορέας ήταν πάμφθηνος σε σχέση με την Ελλάδα. Όταν πας να αγοράσεις από αυτά τα καταστήματα, ψάξε λίγο στο ίντερνετ που είσαι σε τιμή. Πολλές φορές έχω βρει αρώματα πολύ φθηνά. Στην Ελλάδα δεν έχω ψωνίσει ποτέ, μιλάμε για πανάκριβα. από Ιταλία, Γερμανία, Πολωνία και Γαλλία μια χαρά έχω ψωνίσει και αλκοόλ, και αρωματα. Παρόλο που πέταγα εντός Σενγκεν έβρισκες πολύ καλές προσφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανία γενικά είναι το αλκοόλ στα σούπερ μάρκετ πιο φθηνό από εδώ.

Στο αεροδρόμιο του Ντισσελντορφ μέχρι πριν μερικά χρόνια 1 λίτρο απλού ουίσκι,Grants κλπ είχε 10-12 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να καταλαβαινουμε λιγο τι ψωνιζουμε. Οταν παρεις κατι αφορολογητο υποχρεουσαι να πληρωσεις τον φορο στην χωρα του τελικου προορισμου. Καθε χωρα εχει το δικο της καθεστως φορολογησης και προφανως εχουν λογο υπαρξης τα "αφορολογητα" προιοντα, Ξεκινας απο Τουρκια που εχει αλλο καθεστως φορολογησης και πας Γερμανια. Αν πχ εχει 2 ευρω το πακετο τα τσιγαρα στην Τουρκια και 8 στην Γερμανια οφειλεις να πληρωσεις την διαφορα. Οταν και αν σε ελεγξουν στο αεροδρομιο. Το ιδιο μπορει να γινει με οποιοδηποτε προιον αγορασεις, και οχι μονο στο αεροδρομιο. Προφανως δεν μπορει να υπαρξει αφορολογητο σε διαδρομες εντος μιας χωρας. Πολλες φορες τα Duty Free καταστηματα έχουν προσφορες στα αρωματα που τελικα συμφερουν αρκετα περισσοτερο απο κλασσικα μαγαζια οπως hondos ή sephora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

Ψώνισες στα καταστήματα της ελεγχόμενης ζώνης του αεροδρομίου για πτήσεις εντός ζώνης Σενγκεν. 

Τα Duty free δέχονται επιβάτες που πετάνε εκτός Σενγκεν (όπως πηγές στο Κατάρ πχ) και ΔΕΝ έχουν ΦΠΑ. 

 

1 ώρα πριν, james01gr είπε

Εφόσον δεν βγαίνεις από την ΕΕ τότε αναγκαστικά τον πληρώνεις τον ΦΠΑ. 

η Κυπρος πχ νομιζω ειναι εκτος Σεγκεν, αρα οταν ταξιδευεις Κυπρο πρεπει λογικα να περνας απο duty free ή κανω λαθος;
Schengen area - General information - Short Stay Visas (Schengen) - Visa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Titos301 είπε

η Κυπρος πχ νομιζω ειναι εκτος Σεγκεν, αρα οταν ταξιδευεις Κυπρο πρεπει λογικα να περνας απο duty free ή κανω λαθος;
Schengen area - General information - Short Stay Visas (Schengen) - Visa

Εχει σχέση η Σεγκεν με τους φόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή επισήμανση ότι η ζώνη Σενγκεν και η ζώνη τελωνειακης ένωσης της ΕΕ δεν ταυτίζονται απόλυτα αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό. 

Εκεί όπου υφίσταται η τελωνειακή ένωση αγαθά κ υπηρεσίες κυκλοφορούν ελεύθερα κλπ, εκεί είναι τα καταστήματα που πληρώνεις το ΦΠΑ στο κατάστημα. 

Εκτός αυτής της ζώνης πληρώνεις στη χώρα τελικού προορισμού με ένα ποσό απαλλαγής, πχ από Τουρκία μπορεί κανείς να φέρει ενα δερμάτινο, ενα άρωμα, ενα μπουκάλι αλκοόλ, μια κούτα τσιγάρα κλπ ανα κεφάλι. Τα έξτρα επιβαρύνονται σε πιθανό έλεγχο. 

Όπως είπαν και κάποιοι παραπάνω, υπάρχουν πολλές φορές προϊόντα σε μεγάλες προσφορές και εντός της ζώνης που πληρώνεις ΦΠΑ, λόγω αυξημένου τζίρου παίρνουν Καλές τιμές τα μαγαζιά αυτά και κάποιες τις μετακυλουν. 

Επίσης προσωπικά έψαχνα ενα άρωμα που καταστήματα Hondos, Sephora κλπ δεν είχαν και το βρήκα μόνο στα καταστήματα του αεροδρομίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rodosf1 είπε

 

Επίσης προσωπικά έψαχνα ενα άρωμα που καταστήματα Hondos, Sephora κλπ δεν είχαν και το βρήκα μόνο στα καταστήματα του αεροδρομίου. 

Υπάρχουν αρωματα airport exclusive. Δεν μπορεις να τα βρεις αλλου, παρα μονο εκει. Ή σε καποιο online grey market

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ifollowrivers είπε

Μπορεί κάποιος να μού εξηγήσει τι συμβαίνει με τα duty free shops στα αεροδρόμια στην Ελλάδα ?

Καταρχάς είναι πάντα πιο ακριβά από το να ψωνίσεις πχ από τα Hondo's center. Δεύτερον, από ότι καταλαβαίνω duty free σημαίνει ότι δεν έχει φπα, σωστά ? Κοίταξα την απόδειξη και είχε κανονικά χρέωση ΦΠΑ..! Τι καταλαβαίνω λάθος? Μήπως πρέπει να πας τις αποδείξεις σε κάποιο ειδικό γραφείο για να πάρεις πίσω τον φόρο όπως γίνεται σε μερικές πολιτείες της Αμερικής ?

 

Έχω βαρεθει γιατί έχω πιαστεί πολλές φορές κότσος σε αυτά τα κώλο καταστήματα !

Πχ ένα κραγιόν YSL που στα Hondo's κάνει 25 ευρώ εκεί έχει 40 (ακριβώς το ίδιο)! Ειδικά με αυτό το κραγιόν την έχω πατήσει 3 φορές γιατί κάθε φορά η κοπέλα μου ζητάει να της πάρω το ίδιο από εκεί.. δλδ 45 ευρώ στα σκουπίδια. 

Άλλη φορά που τη πάτησα είναι που πήρα κάτι γυαλιά και ήταν 100 ευρώ φτηνότερα από το πιο ακριβό μαγαζί με οπτικά της πόλης μου...

Και τώρα τελευταία την πάτησα αγοράζοντας τελευταία στιγμή ποτά από εκεί... Ακόμα και στο super market ήταν πιο φτηνά !

Anyway από εκεί δεν ξανά ψωνίζω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

 

ΥΓ έχω ψωνίσει από το αεροδρόμιο του Κατάρ που όντως δεν έχει φπα και είχα πάρει το κινητό μου πολύ φτηνά. 

Καλά σου κανανε και σε "κοροιδεψαν". Αφού αγόρασες τόσα πράγματα που τα έβρισκες αλλού φθηνότερα εσύ εκει στο βιολί σου να συνεχίζεις να αγοράζεις. 

Αυτά τα χωρίς ΦΠΑ είναι χαζομάρες. Ο ΦΠΑ υπάρχει σε όλα τα είδη και υπηρεσίες εκτός αν η απαλλαγή συγκεκριμένης υπηρεσίας ή είδους προβλέπεται ρητά από τον νόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που συμφέρει να αγοράσεις είναι τσιγάρα (καπνό κλπ) αν πετάς από Ελλάδα σε χώρα εκτός ΕΕ πχ πλέον και το Ηνωμένο Βασίλειο.

Πήγα πρόσφατα και τα τσιγάρα ήταν πιο φθηνά απ'ότι τα κανονικά "εγχώρια". Επίσης τα τσιγάρα έχουν φιξ τιμή σε όλα τα σημεία πώλησης της χώρας οπότε έχεις ακριβές μέτρο σύγκρισης. (+ το ότι σαν χώρα έχουμε ήδη από τα φθηνότερα τσιγάρα).

Οτιδήποτε άλλο αν ψαχτεις μέσω skroutz κλπ είναι σχεδόν βέβαιο θα το βρεις πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...