Προς το περιεχόμενο

Throne and Liberty [PC/MMORPG/NCSOFT]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Έπαιζες Κορεάτικο; Τα εβδομαδιαία updates που κάναν τι ήταν;

Τα εβδομαδιαια updates ειναι κατι σαν Maintenance.
Eνα Patch που κανει σοβαρες αλλαγες και αλλαζει το Version του game ειναι κατι διαφορετικο.
Ειναι κατι σαν τα Chronicles του L2 χωρις να λεγεται Chronicle.
Σαν να ζητας απο τον Official να σου βαλει Kamael στο C1 χωρις να παρει ολες τις αλλες αλλαγες του Kamael Update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 678
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και από μένα θετικά τα πράγματα για το game.

Διαβάζω σε αρκετούς δεν αρέσει το combat και διάφορα mechanics που κάνουν το παιχνίδι πιο casual.

Για εμένα που είχα αρκετό καιρό να ασχοληθώ με MMO και πλέον δεν υπάρχει χρόνος όπως παλιά και δεν με νοιάζει καν το endgame grinding το game ειναι super.

Έτσι και αλλιώς στο τέλος της ημέρας αυτό που θες είναι να διασκεδάζεις και ο καθένας μας διασκεδάζει με διαφορετικό τρόπο. Θα με δουν σίγουρα στο launch αν δεν γίνει χαμός ξανά με τους amazon servers. 

Επεξ/σία από kourt71724
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Τα εβδομαδιαια updates ειναι κατι σαν Maintenance.
Eνα Patch που κανει σοβαρες αλλαγες και αλλαζει το Version του game ειναι κατι διαφορετικο.
Ειναι κατι σαν τα Chronicles του L2 χωρις να λεγεται Chronicle.
Σαν να ζητας απο τον Official να σου βαλει Kamael στο C1 χωρις να παρει ολες τις αλλες αλλαγες του Kamael Update.

Τα εβδομαδιαία δεν είναι απλό maintenance που λες, πέραν του ότι κατεβάζει μικρά fixes για το client, περνάνε αντίστοιχα και στο server side μικρά patches που μπορεί να είναι απλό mem leak bug fixing ως και πιο σοβαρά πράγματα. Αλλιώς αν απλά ήταν για συντήρηση των server, θα δίναν downtime 10 λεπτών για να κάνουν ίσα ίσα ένα reboot τους servers άντε να τρέξουν και κάνα sql optim command, σιγά μην κάνουν 4 ώρες downtime για απλό maintenance.
Εσύ τώρα αναφέρεσαι στα μεγάλα updates που κρατάνε 6+ ώρες και αλλάζει και το όνομα του προϊόντος όπως ήταν τα chronicles στο L2 σωστά, αλλά ακόμα και σήμερα να μπεις στο L2 να δεις το αλλάζουν στα εβδομαδιαία patches

image.png.897756059e7e807a6fe1c12d7440b71d.png

Οπότε δεν είναι έτσι όπως τα λες και δεν ζητάω κάτι τέτοιο, ζητάω κάτι απλό ας πούμε να μου φέρουν το C1 ενώ στην Κορέα είναι το C2, φέρτε μου το C1 όπως ήταν μια βδομάδα πριν μπει το C2 με όλα τα προβλήματα του C1 λυμένα και μην μου φέρετε το prologue να φάω και εγώ στην μάπα ΟΛΑ τα bugs που έχουν λυθεί εδώ και μήνες

20 minutes ago, kourt71724 said:

Και από μένα θετικά τα πράγματα για το game.

Διαβάζω σε αρκετούς δεν αρέσει το combat και διάφορα mechanics που κάνουν το παιχνίδι πιο casual.

Για εμένα που είχα αρκετό καιρό να ασχοληθώ με MMO και πλέον δεν υπάρχει χρόνος όπως παλιά και δεν με νοιάζει καν το endgame grinding το game ειναι super.

Έτσι και αλλιώς στο τέλος της ημέρας αυτό που θες είναι να διασκεδάζεις και ο καθένας μας διασκεδάζει με διαφορετικό τρόπο. Θα με δουν σίγουρα στο launch αν δεν γίνει χαμός ξανά με τους amazon servers. 

Καλά τώρα και εσύ δεν είσαι κάνας hardcore gamer μόνο chained together παίζεις με τον SuS οπότε λογικό να σου δημιουργεί wow factor 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, comfuzio said:

Είναι κάπου γραμμένο αυτό; Χρυσός κανόνας σε κάτι;

Είναι "γραμμένο" ότι δεν πρόκειται να κάτσουν να χωρίσουν τα bug fixes από το new content/features που βάζει το εκάστοτε patch, από την στιγμή που τα παίρνουν έτοιμα από την Korean version.

Γι' αυτό όπως έγραψα πιο πάνω θα δεις να φτιάχνονται τα bugs με την αντίστοιχη "χρονολογική σειρά" που φτιάχτηκαν στον κορεάτικο server. 😛

Με αποτέλεσμα να αναρωτιέσαι, "αφού τα έχουν φτιάξει όλα αυτά στον κορεάτικο εδώ και μήνες κι έχουν τη λύση, γιατί δεν τα φτιάχνουν όλα μαζί σε μας να ξεμπερδεύουμε?!"  Nope...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Είναι "γραμμένο" ότι δεν πρόκειται να κάτσουν να χωρίσουν τα bug fixes από το new content/features που βάζει το εκάστοτε patch, από την στιγμή που τα παίρνουν έτοιμα από την Korean version.

Γι' αυτό όπως έγραψα πιο πάνω θα δεις να φτιάχνονται τα bugs με την αντίστοιχη "χρονολογική σειρά" που φτιάχτηκαν στον κορεάτικο server. 😛

Αυτό κατάλαβα και εγώ από το πρώτο κιόλας bug που είδα μπροστά μου. ΙΤ από τα lidl, οπότε να ξεσκονίσω μια τα store bugs που είχα βρει μπας και βγει κάνα μετρητό με το καλημέρα.
Και αν το πάω σε αναλογία όχι μόνο θα έχουμε ένα πολύ ακριβότερο in-game store και πολύ πιο unbalanced αλλά θα τυχαίνουν όπως στο L2, game breaking bugs και θα περιμένουμε βδομάδες για fix το οποίο θα φέρνει ninja patches (γκούχου γκούχου summoner στο L2 από 4 pet στα 2 χωρίς καν να έχει μπει στην Κορέα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Τα εβδομαδιαία δεν είναι απλό maintenance που λες, πέραν του ότι κατεβάζει μικρά fixes για το client, περνάνε αντίστοιχα και στο server side μικρά patches που μπορεί να είναι απλό mem leak bug fixing ως και πιο σοβαρά πράγματα. Αλλιώς αν απλά ήταν για συντήρηση των server, θα δίναν downtime 10 λεπτών για να κάνουν ίσα ίσα ένα reboot τους servers άντε να τρέξουν και κάνα sql optim command, σιγά μην κάνουν 4 ώρες downtime για απλό maintenance.
Εσύ τώρα αναφέρεσαι στα μεγάλα updates που κρατάνε 6+ ώρες και αλλάζει και το όνομα του προϊόντος όπως ήταν τα chronicles στο L2 σωστά, αλλά ακόμα και σήμερα να μπεις στο L2 να δεις το αλλάζουν στα εβδομαδιαία patches

 

Οπότε δεν είναι έτσι όπως τα λες και δεν ζητάω κάτι τέτοιο, ζητάω κάτι απλό ας πούμε να μου φέρουν το C1 ενώ στην Κορέα είναι το C2, φέρτε μου το C1 όπως ήταν μια βδομάδα πριν μπει το C2 με όλα τα προβλήματα του C1 λυμένα και μην μου φέρετε το prologue να φάω και εγώ στην μάπα ΟΛΑ τα bugs που έχουν λυθεί εδώ και μήνες

Καλά τώρα και εσύ δεν είσαι κάνας hardcore gamer μόνο chained together παίζεις με τον SuS οπότε λογικό να σου δημιουργεί wow factor 🤣

Δεν εχει νοημα να το συζηταμε αλλο, μιλαμε για ενα Beta .
Eιναι δεδομενο οτι θα υπαρχουν προβληματα και οτι θα βρεθουν και νεα προβληματα.
Το θεμα ειναι να τα λυσουν στο release.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, comfuzio said:

ΙΤ από τα lidl

Δυστυχώς έτσι γίνεται σχεδόν σε όλα τα games που αρχίζουν πρώτα Κορέα/Ασία και μετά έρχονται Global. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τείνουν να το πάνε προς το PVE, θα προστεθεί cooking/fishing/housing στο νέο update και γενικά το PvP το μειώσανε μετά από λίγο καιρό λόγο zerg.

Όπως και στο Lost Ark αν τερματίσεις το content μετά το παρατάς επειδή δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο, εδώ βέβαια υπάρχουν τα Siege και PvP αλλά νομίζω πως όλο το content είναι μερικοί μήνες(?) μόνο και μετά δεν - ας με διορθώσει κάποιος που έχει παίξει στο Κορεάτικο.

Γενικά οι ασιάτες δίνουν έμφαση στο min-max του χαρακτήρα παρά στο gameplay/replayability, τι να το κάνεις το best gear αν έχεις δει όλο το content και γίνεται βαρετό. Αλλά εκεί μπαίνει το p2w κτλ.

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SlackulatoR είπε

Πάντως τείνουν να το πάνε προς το PVE, θα προστεθεί cooking/fishing/housing στο νέο update και γενικά το PvP το μειώσανε μετά από λίγο καιρό λόγο zerg.

Όπως και στο Lost Ark αν τερματίσεις το content μετά το παρατάς επειδή δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο, εδώ βέβαια υπάρχουν τα Siege και PvP αλλά νομίζω πως όλο το content είναι μερικοί μήνες(?) μόνο και μετά δεν - ας με διορθώσει κάποιος που έχει παίξει στο Κορεάτικο.

Γενικά οι ασιάτες δίνουν έμφαση στο min-max του χαρακτήρα παρά στο gameplay/replayability, τι να το κάνεις το best gear αν έχεις δει όλο το content και γίνεται βαρετό. Αλλά εκεί μπαίνει το p2w κτλ.

Εγω θα ελεγα οτι το πανε σε Casual Friendly κατι που δεν γινοταν στο L2.
Tωρα μπορεις να κανεις enchant gear και skills χωρις να χρειαζεται να ανηκεις σε ενα απο τα πιο δυνατα guilds για να φαρμαρεις τα Raid Bosses.
To καλο gear επισης πεφτει σε party raids χωρις να πρεπει να πλακωθεις για το καλο spot.
Eπισης εχει Clan Raids που ειναι σαν Instance και δεν εισαι αναγκασμενος να παιξεις ξυλο για να παρεις το Loot.
O hardcore θα κυνηγησει το PvP και ο casual το PVE.
Με αυτες τις αλλαγες μπορεις να κρατησεις κοσμο στο server.

Πολυ φοβαμαι οτι το προβλημα θα ειναι στους Amazon servers...
Aπο εχτες το βραδυ δεν μπορω να μπω και ψαχνοντας ειδα οτι ειναι πολλοι στο Steam.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Oσοι εχουν Login problem να κανουν restart το rooter να παρουν αλλο IP.
Θυμηθηκα και στο L2 κατι αντιστοιχες μλκς, το εκανα και δουλεψε.

Ναι ισχύει και αυτό. Εγώ ήμουνα τυχερός και έπαιξα 14 ώρες. Αν εξαιρέσεις κάμποσα disconect και κάνα δυο φορές που κόλλησε σε loading, πήγε μια χαρά. 

Σε γενικές γραμμές ενδιαφέρον μου φάνηκε, σε σχέση με τα τελευταία της amazon. Συμπαθητικά γραφικά χωρίς υπερβολές, το combat του έχει τα θεματάκια του, τα quest line έχουμε δει και καλύτερα αλλά σίγουρα και χειρότερα, με pvp δεν ασχολήθηκα καθώς έφτασα μέχρι τα ~50lvl. Επίσης μου άρεσε που τα contracts στακάρουν και δεν χρειάζεται να κάνεις λogin κάθε μέρα.

Σίγουρα θα του δώσω μια ευκαιρία τον Σεπτέμβριο, αλλά μέχρι τότε τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stratosnis είπε

Ναι ισχύει και αυτό. Εγώ ήμουνα τυχερός και έπαιξα 14 ώρες. Αν εξαιρέσεις κάμποσα disconect και κάνα δυο φορές που κόλλησε σε loading, πήγε μια χαρά. 

Σε γενικές γραμμές ενδιαφέρον μου φάνηκε, σε σχέση με τα τελευταία της amazon. Συμπαθητικά γραφικά χωρίς υπερβολές, το combat του έχει τα θεματάκια του, τα quest line έχουμε δει και καλύτερα αλλά σίγουρα και χειρότερα, με pvp δεν ασχολήθηκα καθώς έφτασα μέχρι τα ~50lvl. Επίσης μου άρεσε που τα contracts στακάρουν και δεν χρειάζεται να κάνεις λogin κάθε μέρα.

Σίγουρα θα του δώσω μια ευκαιρία τον Σεπτέμβριο, αλλά μέχρι τότε τι;

Εγω δεν ειχα disconnect ουτε lag, ακομα και τον βραδυ τον αφησα σε ενα σημειο και το πρωι τον βρηκα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Εγω δεν ειχα disconnect ουτε lag, ακομα και τον βραδυ τον αφησα σε ενα σημειο και το πρωι τον βρηκα μεσα.

φαντάζομαι θα φταίνε οι ώρες που έμπαινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2024 στις 12:12 ΜΜ, Stratosnis είπε

Είμαι και εγώ τυχαία στον 41. Θα σε κάνω inv το απόγευμα!

Έλειπα σε κάμπινγκ, τώρα τσεκαρα εδώ.

Ας δώσουμε ραντεβού στον 41 στο full release τον Σεπτέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, xtrmsnpr said:

Έλειπα σε κάμπινγκ, τώρα τσεκαρα εδώ.

Ας δώσουμε ραντεβού στον 41 στο full release τον Σεπτέμβρη.

άσε τα καμπινγκς εκεί στην Ερεσό γιατί έρχεται δύσκολος Σεπτέμβρης.
Ναι τα λέμε εκεί. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...