Προς το περιεχόμενο

Throne and Liberty [PC/MMORPG/NCSOFT]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν είμαι και τόσο ενθουσιασμένος με τα όσα έχω δει. Για PC game μου φαίνεται λίγο, για mobile game port άντε κάπως τρώγεται. Αλλά πραγματικά δεν είναι τίποτα άλλο από port του mobile L2 αλλά αντί για side-scroller είναι 3D.
Για να γίνει cross-platform χάνει τις ρίζες του από το να είναι ένα PC game.
Χαίρομαι πάντως που έπαιξα τώρα στον Κορεάτικο και δεν θα χάσω χρόνο όταν βγει στην Δύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 678
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ντάξει έκανα char delete και uninstall, όπου πάω pk και φυσικά δεν υπάρχει καμία συνέπεια σε αυτόν που με έριξε, ούτε μωβ (pvp) ούτε κόκκινος (karma). Έχω βγει και από clan εδώ και μέρες γιατί είχαν κάτι war οπότε δεν παίζει να ήταν από War αλλά ούτε και τρέχει κάποιο event. Μια χαρά είναι ο χάρτης και ήμουν σε αρχική περιοχή για quest που έχω αφήσει από το 11 level. XP το ξαναλέω, χάνεις κανονικά και με τον νόμο 5% και απλά έχεις 3 δωρεάν rez που παίρνεις xp πίσω, από εκεί και πέρα πλερό. 

Καλή συνέχεια σε όσους το συνεχίσετε και σε όσους το αρχίσετε όταν βγει, καλό 2044 για L3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, comfuzio said:

Ντάξει έκανα char delete και uninstall, όπου πάω pk και φυσικά δεν υπάρχει καμία συνέπεια σε αυτόν που με έριξε, ούτε μωβ (pvp) ούτε κόκκινος (karma). Έχω βγει και από clan εδώ και μέρες γιατί είχαν κάτι war οπότε δεν παίζει να ήταν από War αλλά ούτε και τρέχει κάποιο event. Μια χαρά είναι ο χάρτης και ήμουν σε αρχική περιοχή για quest που έχω αφήσει από το 11 level. XP το ξαναλέω, χάνεις κανονικά και με τον νόμο 5% και απλά έχεις 3 δωρεάν rez που παίρνεις xp πίσω, από εκεί και πέρα πλερό. 

Καλή συνέχεια σε όσους το συνεχίσετε και σε όσους το αρχίσετε όταν βγει, καλό 2044 για L3

Μα νόμιζα πως δεν έχει PK, όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Xvipes said:

Μα νόμιζα πως δεν έχει PK, όχι;

το ΡΚ αν το πάμε όπως το L2 που ανεβάζεις κάρμα και γίνεσαι κόκκινος δεν το έχει, δεν έχω ρίξει και κανέναν ως τώρα για να πω πως είναι από την πλευρά αυτού που σκοτώνει παίχτες.

Αλλά αν με το ΡΚ εννοούμε να ρίχνεις παίκτες, έχω πέσει σε 3 μέρες πάνω από 20 φορές από άλλους και ούτε ένας (1) δεν έγινε κόκκινος ή έστω ότι άλλαξε χρώμα. Από την δική μου οπτική πλευρά, του μακάκα που πάει "to nearest" δεν φαίνεται να έχει κανένα μα κανένα αντίκτυπο σε αυτόν που σε ρίχνει.

Κάποιος είχε πει πιο πίσω ότι δεν χάνεις xp, τώρα δεν έχω πέσει από mob για να το πω αν δεν χάνεις xp γενικά παντού αλλά από pk χάνεις 5% κάθε φορά που πέφτεις και μπορείς να το αγοράσεις πίσω δίπλα εκεί που κάνεις spawn, 3 φορές δωρεάν και μετά με λεφτά τα οποία δεν ήταν και λίγα.

Πριν 3 μέρες που το έγραψα πάλι, άντε έλεγα ήταν κάποιο event, μιας που είναι στα Κορεάτικα δεν μπορώ να ξέρω τι παίζει, ήταν μαύρος όλος ο χάρτης, τώρα δεν είναι τίποτα έτσι όλα είναι όπως πρέπει, σε clan δεν είμαι για να έχω πόλεμο, πραγματικά δεν υπάρχει λόγο να με πάρει κανείς pk. Έλα μου όμως που έχω βαρεθεί να πηγαίνω πίσω σε πόλη και να τα σκάω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, comfuzio είπε

Ντάξει έκανα char delete και uninstall, όπου πάω pk και φυσικά δεν υπάρχει καμία συνέπεια σε αυτόν που με έριξε, ούτε μωβ (pvp) ούτε κόκκινος (karma). Έχω βγει και από clan εδώ και μέρες γιατί είχαν κάτι war οπότε δεν παίζει να ήταν από War αλλά ούτε και τρέχει κάποιο event. Μια χαρά είναι ο χάρτης και ήμουν σε αρχική περιοχή για quest που έχω αφήσει από το 11 level. XP το ξαναλέω, χάνεις κανονικά και με τον νόμο 5% και απλά έχεις 3 δωρεάν rez που παίρνεις xp πίσω, από εκεί και πέρα πλερό. 

Καλή συνέχεια σε όσους το συνεχίσετε και σε όσους το αρχίσετε όταν βγει, καλό 2044 για L3

Έχεις παίξει lineage που σε έπαιρνε pk ο άλλος ή σε war δεν έβρισκες να φαρμάρεις ή σε φάρμαραν και κόλλησες εδώ που είναι η χαρά του PVE όσο ανεβαίνεις;

Και karma να είχε, τι θα του έκανες; Θα το έκαιγε κάπου με το guild του ή θα έβρισκε κάποιο τρόπο. Μόνο σε event και μόνο τη νύχτα μπορούν να σε ρίξουν σε pvp από ότι θυμάμαι και βλέπω ή σε war.

Και εμένα με φάρμαρε ένας με το γκρουπ του σήμερα σε ένα event και δε με άφηνε να παραδώσω quest items, αλλά αφού υπήρχε pvp event στην περιοχή που έκανα exp, του τα χωσα λίγο σε pm μετά την τρίτη φορά, ε σηκωνόμουν και ξαναπήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά xp loss υπάρχει ή τάβλα και ξαναγυρίζεις πίσω γιατί έτσι χάνεται λίγο το νόημα του pvp.

Είδα στο shop έχει κάποια items για να μη χάνεις xp αλλά γενικά χάνεις έστω και λίγο xp στο θάνατο;

Στα pvp event είναι κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Armoral said:

Έχεις παίξει lineage που σε έπαιρνε pk ο άλλος ή σε war δεν έβρισκες να φαρμάρεις ή σε φάρμαραν και κόλλησες εδώ που είναι η χαρά του PVE όσο ανεβαίνεις;

Και karma να είχε, τι θα του έκανες; Θα το έκαιγε κάπου με το guild του ή θα έβρισκε κάποιο τρόπο. Μόνο σε event και μόνο τη νύχτα μπορούν να σε ρίξουν σε pvp από ότι θυμάμαι και βλέπω ή σε war.

Και εμένα με φάρμαρε ένας με το γκρουπ του σήμερα σε ένα event και δε με άφηνε να παραδώσω quest items, αλλά αφού υπήρχε pvp event στην περιοχή που έκανα exp, του τα χωσα λίγο σε pm μετά την τρίτη φορά, ε σηκωνόμουν και ξαναπήγαινα.

Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο....

Στο L2 αν σε karmάρε κάποιος συνέχεια, άλλαζες spot, εδώ μιλάμε δεν μπορώ να ξεμυτίσω ακόμα και έξω από το safe να πάω Instant pk. Και ναι, αν ανέβαζε karma, ε του Κασελάκη, κάποιος θα τον έριχνε πιο κάτω και θα του έπεφταν ότι φοράει.
Εδώ δεν κουνιέται Κασελάκης!

Όποιος θέλει να γίνει το p00t-ανάκι(αναφορά σε clan) του καθένα, ελεύθερα. Εγώ απλά λέω την δικιά μου εμπειρία.
Το παιχνίδι ΔΕΝ δείχνει να έχει κάποια ποινή για όποιον ρίχνει παίχτες με ότι αυτό συνεπάγεται, κάποιος μπορεί να γουστάρει να μπει μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο, εγώ όχι. Τι να κάνουμε τώρα; με το ζόρι;
Εδώ σε καρμάρει ένας εκεί που έχεις το μοναδικό quest για να ανέβεις, τελείωσες. Το κλείνεις και πας σε άλλο, δεν είναι "αλλάζω περιοχή και όλα καλά".

Ναι @Gl0bAlZer0 χάνεις xp κανονικότατα, όποιος λέει το αντίθετο, μάλλον δεν το έχει παίξει το παιχνίδι και βασίζεται σε "trust me bro" πηγές ή μπορεί όντως έτσι να ήταν πριν βδομάδες σε event. Τώρα, ως και χθες που το πέταξα είναι 5% η κάθε ταύλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω παιξει ακομα αλλα απο αυτα που εχω δει, υπαρχουν περιοχες που ειναι PvP και εκει μπορουν να σε σκοτωσουν στις υπολοιπες που δεν ειναι PvP δεν μπορουν να σε σκοτωσουν.
Επισης υπαρχουν καποια Events που επιτρεπεται το PvP γιατι τα rewards δεν πανε μονο στο παικτη αλλα και σε ολο το Clan.
To Reward εξαρταται απο το ποσα θα παραδωσεις και οσο πιο πολλα ειναι τοσο καλυτερο το reward, αρα το "παμε εκει να το κανουμε ολοι" δεν παιζει.
Ξυλο να παρουμε εμεις το μεγαλο reward.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, comfuzio είπε

Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο....

Στο L2 αν σε karmάρε κάποιος συνέχεια, άλλαζες spot, εδώ μιλάμε δεν μπορώ να ξεμυτίσω ακόμα και έξω από το safe να πάω Instant pk. Και ναι, αν ανέβαζε karma, ε του Κασελάκη, κάποιος θα τον έριχνε πιο κάτω και θα του έπεφταν ότι φοράει.
Εδώ δεν κουνιέται Κασελάκης!

Όποιος θέλει να γίνει το p00t-ανάκι(αναφορά σε clan) του καθένα, ελεύθερα. Εγώ απλά λέω την δικιά μου εμπειρία.
Το παιχνίδι ΔΕΝ δείχνει να έχει κάποια ποινή για όποιον ρίχνει παίχτες με ότι αυτό συνεπάγεται, κάποιος μπορεί να γουστάρει να μπει μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο, εγώ όχι. Τι να κάνουμε τώρα; με το ζόρι;
Εδώ σε καρμάρει ένας εκεί που έχεις το μοναδικό quest για να ανέβεις, τελείωσες. Το κλείνεις και πας σε άλλο, δεν είναι "αλλάζω περιοχή και όλα καλά".

Ναι @Gl0bAlZer0 χάνεις xp κανονικότατα, όποιος λέει το αντίθετο, μάλλον δεν το έχει παίξει το παιχνίδι και βασίζεται σε "trust me bro" πηγές ή μπορεί όντως έτσι να ήταν πριν βδομάδες σε event. Τώρα, ως και χθες που το πέταξα είναι 5% η κάθε ταύλα 

PVP έχω δει μόνο σε event που έχει το σηματάκι Conflict επάνω. Εκεί ναι υπάρχει pvp και πας εις γνώση σου, για αυτό και δεν υπάρχει ποινή. Αν θέλεις επιλέγεις το ίδιο event σε Peace mode.

Ειδάλλως μόνο σε dungeons και μόνο νύχτα από ότι μας έχουν πει θα υπάρχει pvp. Σε καμία άλλη περιοχή δε σε αφήνει να κάνεις επίθεση σε παίκτη.

Τους P00t τους είχαμε στο BNB και ήταν οι κυρίαρχοι του server πριν έρθουν Devianne, οπότε τους γνωρίζω. Στο L2 υπήρχαν ημέρες που απλά δε μπορούσες να κάνεις exp, δε σε άφηναν. Και το 4% στα μεγάλα lvl πονούσε αν δεν είχες clan hall ή rez.

8 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν εχω παιξει ακομα αλλα απο αυτα που εχω δει, υπαρχουν περιοχες που ειναι PvP και εκει μπορουν να σε σκοτωσουν στις υπολοιπες που δεν ειναι PvP δεν μπορουν να σε σκοτωσουν.
Επισης υπαρχουν καποια Events που επιτρεπεται το PvP γιατι τα rewards δεν πανε μονο στο παικτη αλλα και σε ολο το Clan.
To Reward εξαρταται απο το ποσα θα παραδωσεις και οσο πιο πολλα ειναι τοσο καλυτερο το reward, αρα το "παμε εκει να το κανουμε ολοι" δεν παιζει.
Ξυλο να παρουμε εμεις το μεγαλο reward.

Ίσως γίνεται αυτό στα event γιατί αν κάνεις hit το mob παίρνεις συνήθως και το αντικείμενο του event.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Armoral είπε

 

Τους P00t τους είχαμε στο BNB και ήταν οι κυρίαρχοι του server πριν έρθουν Devianne, οπότε τους γνωρίζω. 

Και στον devianne rule έκαναν μετά από κάποιο σημείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, tomassongr είπε

Και στον devianne rule έκαναν μετά από κάποιο σημείο...

Ήμουν σίγουρος και τα μάθαινα γιατί ήταν παιχταράδες, γνώστες και καμμένοι.

Ήταν η πρώτη ελληνική clan που πήρε κάστρο στον official.

Πάντως το TnL έχει πολύ κόσμο, άλλη φάση να βλέπεις το παιχνίδι με servers γεμάτους. 

12 ώρες πριν, valantis123 είπε

έφτασες 45? ελιωσες. Τι είναι όλα τα σύμβολα event - war?

Guild crests.

Μέσα σε πόλεις έχει πολύ κόσμο ειδικά στα χαμηλότερα lvls. Εδώ είναι ένα χωριό το Canina village πας μετά τσ 40 με 45.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθεί σεντόνι - review in progress από την εμπειρία μου ως τώρα.

Ενημερώσεις 

Νέο patch 31/1/2024. Εισάγονται τα castle sieges, αρχικά στο κάστρο του Stonegard.

[Note] January 31 (Wed) Update Notes (Revised 1/31 01:30) : THRONE AND LIBERTY - NCSOFT (plaync.com)

Λίγα λόγια για το παιχνίδι

Το παιχνίδι έχει πολύ περιεχόμενο και για mmorpg είναι υπερβολικά καλό, τουλάχιστον από όσα έχω δει ως τώρα. Τα quest είναι απίστευτα σχεδιασμένα, το τελευταίο Chapter 10 Deja Vu Nightmare είναι απόλαυση.

Μετά το 50 lvl χρειάζεσαι οπωσδήποτε group ή guild για να φαρμάρεις τα dungeons και να πάρεις τα αντικείμενα. Το σύστημα crafting είναι πολύ όμορφα δομημένο, αρκετά περίπλοκο και οι συνταγές είναι δυνατό να αποκτηθούν μέσω αρκετών τρόπων, οι τύποι έχουν ρίξει πολλή σκέψη και δουλειά και σε αυτό τον τομέα.

Θα το χαρακτήριζα εύκολα ως ένα single player εμπλουτισμένο με MMORPG μηχανισμούς και instances, τόσο καλές είναι οι αποστολές του μέχρι το 50 αυτή τη στιγμή (υποκειμενικό αυτό βέβαια) και σίγουρα όπως λέει o @Psycho_Warheadαπό εκεί και έπειτα είναι μεγάλη καψέλα αν θέλεις να ντύσεις το χαρακτήρα σου. Η δυσκολία έγκειται εκεί καθώς θα χρειαστούν πολλά runs στα dungeons για να μαζέψεις ότι αντικείμενο χρειάζεσαι.

Τα γραφικά του είναι άριστα, οι περιοχές πανέμορφες με ιδιαίτερο σχεδιασμό, πανίδα και χλωρίδα, όχι επαναλαμβανόμενες, ο ήχος και τα εφέ σε πολύ καλό επίπεδο και τα μουσικά κομμάτια υπέροχα.

Xάρτης και περιοχές

Ο διαθέσιμος χάρτης είναι σχετικά μεγάλος, αλλά υπάρχει πολλαπλάσια έκταση από αυτό που βλέπουμε τώρα, που δεν έχει ανοίξει ακόμη, φαντάζομαι είναι ήδη έτοιμη ή θα δοθεί στο μέλλον σε κάποιο update.

Στην αρχή φυσικά μετακινείσαι με τα πόδια ή πετώντας, υπάρχουν τρεις βασικές μορφές που αυξάνουν την ταχύτητά σου στο έδαφος, τον αέρα ή το νερό,  οι οποίες όσο τις χρησιμοποιείς αναβαθμίζονται προσθέτοντας 10% στην ταχύτητά σου για παράδειγμα.

Οι περιοχές και οι πόλεις προς το παρόν είναι γεμάτες, το respawn rate έξω από αυτές είναι απροσδόκητα γρήγορο, σα να είχαν προετοιμασθεί για τον αριθμό των Bot και των παικτών και δεν ήθελαν να αφήσουν κανένα παραπονεμένο.

Quest, Bosses και ο ρόλος των Guilds

Τα quest χωρίζονται σε Main storyline, exploration quests και Contracts και όλα σου δίνουν διαφορετικές αλλά σημαντικές ανταμοιβές για το χρόνο που θα διαθέσεις, παρέχοντάς σου τη δυνατότητα να ανεβάσεις το επίπεδο εξοπλισμού αρκετά εύκολα. Μπορείς να κερδίσεις από common έως epic armor κομμάτι ή όπλο κάνοντας μόνο το storyline quest.

Κάποια από τα quest είναι απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, πολύ δουλεμένα, με αρκετή ιστορία.

Τα bosses και κυρίως αυτά που βρίσκονται τα dungeons είναι κυριολεκτικά πανδύσκολα. Χρειάζεται συντονισμός, απαραίτητα γνώση των μηχανισμών καθώς το παραμικρό λάθος μπορεί να οδηγήσει σε wipe. Xρειάζεται πολύ καλό damage για να βγουν σχετικά εύκολα.

Τα Open world bosses μπορείς να τα νικήσεις με δύο τρόπους.

Ο πρώτος είναι να είσαι εκεί την προκαθορισμένη ώρα που κάνουν spawn, υπάρχει στο χάρτη ημερολόγιο με όλα τα επόμενα respawn και event καθώς και με πληροφόρηση για το αν αυτά είναι peace ή conflict όπου εκεί αν πας θα σε ρίξουν σίγουρα και δε θα κάνεις το boss (το αυτό ισχύει και στα conflict event). Αν το event είναι peace θα δεις καμιά 300αριά παίκτες να χτυπούν ένα boss με ανάλογα μειωμένες πιθανότητες να πάρεις drop. Μπορείς όμως έτσι να ολοκληρώσεις τα quest ή τα challenges που απαιτούν να νικήσεις κάποιο boss για να πάρεις την ανταμοιβή.

Ο δεύτερος να το κάνεις με το guild σου μέσα από μία πόρτα τοθ guild base (ένα instanced clan hall για κάθε guild στο Vienta Village που έτσι εξαλείφει την ανάγκη για εξαγορά των περιορισμένων clan hall που υπήρχαν πχ στο Lineage) που δημιουργεί ένα instance δικό σας για τα group του guild και μόνο. Μπορούν να περάσουν από ένα group 6 ατόμων έως 50 ή 70 άτομα συνολικά, βασικά όλο το guild αν είναι γεμάτο. Επειδή σε αυτή την περίπτωση είναι λιγότερα τα άτομα από ότι στην open world έκδοση του παιχνιδιού, έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες για το καλό drop. Στο πρώτη μου προσπάθεια σήμερα πήρα epic helmet. Γνωρίζαμε τα items που έριχνε το Excavator-9, μπήκαμε στο instance και μετά από 5-6 λεπτά έπεσε. Αυτό βέβαια ήταν ένα από τα σχετικά εύκολα bosses. Όχι ότι δεν κάνει μεγάλη ζημιά αλλά δεν είναι στο επίπεδο των πολύ δύσκολων αντιπάλων.

Ακόμη και το guild όμως δεν έχει πρόσβαση σε όλα τα bosses, πρέπει να το κάνουν level up τα members. Συμμετέχοντας σε guild μπορείς να έχεις πολλά διαφορετικά οφέλη, ακόμη και όταν δεν είσαι Online. Κάποιος από το guild συμμετέχει σε ένα event όταν εσύ είσαι offline, κερδίζει κάτι και όλα τα members του guild κερδίζουν και αυτά.Περισσότερα εδώ.

Όπως είπα έχει γίνει πολλή δουλειά στο παιχνίδι σε όλους τους τομείς και διαρκώς ανανεώνεται, διορθώνοντας άμεσα τα κακώς κείμενα και προσθέτοντας λειτουργίες.

Classes και σύστημα δεξιοτήτων

Όσον αφορά τους χαρακτήρες, κλασσικά Τοξότες και Μάγοι καθαρίζουν τα πάντα πολύ εύκολα, τα tank στο δικό τους ρυθμό ανάλογα με το build, η NC Soft όμως κάνει διαρκώς ρυθμίσεις στα classes για να διατηρηθεί μία ισορροπία.

Τα stats είναι βασικά, Strength, Dexterity, Wizdom, Perception και τα ανεβάζεις μέσω του lvl up αλλά και μέσω των χαρακτηριστικών του οπλισμού σου επιτρέποντάς σου να περάσεις το όριο που σου δίνεται έως τα επίπεδο 50.

Και εδώ φτάσαμε στο σημείο που έχει αρκετό ζουμί. Το Throne and Liberty σου επιτρέπει να χτίσεις με όποιο τρόπο θέλεις το χαρακτήρα σου. Επιλέγεις τα skills που ταιριάζουν με τον  τρόπο που θέλςις να παίξεις και έπειτα θα πρέπει να τα ανεβάσεις. Όπως και τα όπλα, έτσι και τα skills διαβαθμζονται σε πράσινα,  μπλε (rare), μωβ (Precious). Οταν ανεβάζεις ένα από το πράσινο στο μπλε τα στατιστικά  ενδεχομένως να βελτιώνονται δραματικά  να αποκτούν επιπλέον δυνατότητε ή και τα δύο. Μπορείς να είσαι tank με dagger ή healer με τόξο παίζοντας με τα στατιστικά ώστε να έχεις τελικά αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο.

Το βασικό πλεονέκτημα εδώ είναι ότι αν βαρεθώ το tank ή αν βαρεθεί κάποιος το class του αλλάζει weapons αγοράζοντας ένα staff, ένα bow ή ένα wand γίνεται archer ή μάγος. Όποια πρόοδο έχει στα weapons του ή στα skills εκείνη τη στιγμή, αν πχ τα έχει +9, μπορεί να τα κάνει transfer στα νέα weapons ή skills του. Αυτό εξασφαλίζει ότι δεν είσαι πλέον κολλημένος στο class που επιλέγεις αρχικά και μπορείς άνετα να κάνεις respec στα πάντα, άρα μπορείς να αλλάξεις και ρόλο.

Είναι αρκετά πιο δύσκολο από ότι ακούγεται καθώς για να γίνουν αυτά χρειάζονται ΠΟΛΛΑ sollant αλλά γίνεται.

Θα πρέπει να προσθέσουμε και συγκεκριμένες ακολουθίες που οδηγούν στη μεγιστοποίηση της ζημιάς, του heal ή της δημιουργίας threat για να κρατάς το aggro.

Grouping και PVP

Το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για να παίξεις με γκρουπ, έστω με ένα φίλο, καθώς έτσι η ολοκλήρωση των quest και φυσικά η πρόοδος των lvl έρχεται σημαντικά πιο γρήγορα, ενώ περνά καλύτερα η ώρα σου από το να προσπαθείς να τα ολοκληρώσεις μόνος σου. Μπορείς να παίξεις και solo, ότι weapon (class) και να έχεις επιλέξει, ακόμη και οι healer εξπάρουν ασταμάτητα και είναι πολύ δυνατοί και απέναντι σε solo bosses. Για εμένα αυτό είναι εξαιρετικά θετικό.

Η δημιουργία random ή premade party είναι εύκολη στη χρήση της αλλά οι παίκτες, Κορεάτες και μη, δε θα συγχωρήσουν την έλλειψη γνώσης των  μηχανισμών, το χαμηλό dps,  ή αν χάνεις το aggro. Insta kick με συνοπτικές διαδικασίες.

PVP υπάρχει σε συγκεκριμένα event (που έχουν το χαρακτηρισμό conflict ή peace) και τα επισκέπτεσαι όποτε σε βολεύει αν θέλεις να το αποφύγεις.

Σύστημα μάχης

Το σύστημα μάχης θυμίζει Wow, με tab αποκτάς target και κινούμενος κάνεις skills και auto attacks επάνω του προσπαθώντας να κάνεις shield blocks. Η μεγάλη διαφοροποίηση είναι τα shield blocks και γενικά το block damage ειδικά στα fury attack των τεράτων (πολύ δυνατές επιθέσεις για τις οποίες ειδοποιείσαι μέσω της παρουσίας ενός μεγάλου μωβ κύκλου), των εχθρών και κυρίως των bosses. 

Αυτό είναι και το σημαντικό στοιχείο καθώς αν περάσει ένα, δύο ή περισσότερα fury attacks από το boss αυτό σημαίνει μεγάλη ζημιά, stun ή άλλες μορφές CC που μπορεί εύκολα να καταλήξουν σε wipe του party. Επειδή οι χρόνοι ολοκλήρωσής τους διαφοροποιούνται είναι σημαντικό μέσω εξάσκησης να αποκτήσεις την εμπειρία για να έχεις τους κατάλληλους χρόνους αντίδρασης.

Το auction house, το special shop στην ουσία λειτουργεί και με πραγματικά χρήματα, από κάπου πρέπει να βγάλουν κέρδος και αυτοί. Θα προτιμούσα κάτι σαν αυτό του Wow αλλά προς το παρόν έχουμε κολλήσει εκεί. Αν πάρεις κάποιο drop δε μπορείς να το κάνεις trade με άλλον παίκτη. Το κρατάς ή πουλάς το trait του, το ιδιαίτερο στατιστικό του ή να το σπάσεις και να πάρεις τα συστατικά του.

Το σημαντικό είναι ότι κάνουν συνέχεια διορθώσεις, προσθήκες, ακούνε τους παίκτες και διορθώνουν την ισορροπία μεταξύ των classes.

User interface και εμπειρία χρήσης

Έχουν μεταφράσει τα πάντα στα αγγλικά, ακόμη και όταν βλέπεις Κορεάτες στο world chat να μιλούν γίνεται αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά και φαντάζομαι και το αντίστροφο για αυτούς αν και αρνούνται πεισματικά να μιλήσουν σε γλώσσα διαφορετική από τη δική τους. Η μετάφραση συνέχιζε και όσο συμμετείχα σε ένα κορεάτικο dungeon group δηλαδή έβλεπα ότι έλεγαν μεταφρασμένο στα αγγλικά με αρκετά καλή ακρίβεια. Αυτό θα είναι ένα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό που θα διευκολυνει αφάνταστα την επικοινωνία μεταξύ των παικτών, φανταστείτε αυτόματη μετάφραση από τα γαλλικά, γερμανικά κτλ και αντίστροφα στο guild ή στον κόσμο του παιχνιδιού στη γλώσσα προεπιλογής, τα αγγλικά ας πούμε.

Το User Interface είναι πολύ όμορφο και καλοσχεδιασμένο και κατατοπιστικό αν και σχετικά δαιδαλώδες λόγω των πολλών επιλογών. Πάντως η πληροφόρηση των quest, objectives, timers για events ή bosses είναι πλήρης και το UI είναι next gen προσθήκη αν και το chatbox πρέπει να διορθωθεί απαραίτητα καθώς ή κάνω κάτι λάθος εγώ ή πραγματικά δε βολεύει.

Επίλογος και τελικό συμπέρασμα

Θα μπορούσα να γράφω για πολύ ακόμη, αλλά είναι ακόμα τόσα αυτά που δε γνωρίζω. Όσα έχει σχεδιάσει η NC Soft θα τα δούμε/δείτε πρώτα ο Θεός στον global που μάλλον όμως θα καθυστερήσει αρκετά. Νομίζω όμως ότι θα έχει επιτυχία σε Ευρώπη και Αμερική, γιατί είναι καλός τίτλος για τα δεδομένα της κατηγορίας. Θα δείξει.

Συνολικά θα έλεγα ότι είναι μία ανάσα στο χώρο των MMORPG, ένας τίτλος που δίνει τη δυνατότητα σε pve και pvp παίκτες να συνυπάρχουν και να επιλέγουν αυτοί πότε θα παίξουν τι και ποια class skills θέλουν να χρησιμοποιούν.

Ένας πανέμορφος κόσμος, ζωντανός και γεμάτος με τέρατα και παίκτες διαθέσιμος για όσους αρέσκονται στο συγκεκριμένο είδος και αποφασίσουν να κάνουν το βήμα και να τον επισκεφθούν.

Ένας κόσμος που όμως πρέπει να επεκταθεί άμεσα καθώς ήδη φαίνεται περιορισμένος και μία καταπληκτική εμπειρία σε όσους αρέσκονται στα MMORPG και περίμεναν κάτι νέο, με νέα στοιχεία και δυνατότητες ενσωματωμένα στο gameplay, λίγο διαφορετικό από ότι είχαμε συνηθίσει μέχρι σήμερα, συνδυάζοντας τα καλύτερα χαρακτηριστικά από το WOW και το Lineage II.

Από την πλευρά μου είμαι αισιόδοξος και θα έλεγα σίγουρος ότι θα καταφέρει να δημιουργήσει τις σχέσεις και τις εμπειρίες που δημιούργησε το Lineage II 20 χρόνια πριν, στις νέες γενιές πλέον.

Δυστυχώς τα 200 με 250 ms που είχα έκαναν τα πράγματα πολύ δύσκολα ορισμένες φορές που χρειάζονται χειρισμοί με ακρίβεια και άμεση αντίδραση αλλά τι να κάνουμε.. Κορέα είναι αυτή.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορεάτικο μόνο από υπολογιστή είναι; Ο λόγος που αργεί Ευρώπη είναι οι παιχνιδομηχανές;

 

Το περιμένω πως και πως, στα γεράματα ίσως ζήσουμε ένα 5% του χαβαλε του L2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...