Προς το περιεχόμενο

Throne and Liberty [PC/MMORPG/NCSOFT]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Αυτό!

Εγώ πιο πολύ για να δω ΑΝ αξίζει να παίξω όταν βγει αλλά για να πω την αλήθεια δεν με βλέπω να παίζω όταν βγει.
Ήδη το βαρέθηκα και είμαι 20 level, τα quests είναι ένα απέραντο "F" πλήκτρο, δεν έχει νόημα να τα διαβάσω αφού είναι τράβα εκεί κάνε αυτό έλα πίσω ή δώσε το στον άλλο.
Θα ήταν και καλύτερο αν δεν τα είχε όλα αυτά τα φρουφρού και τα αρώματα και να έπαιρνα το Q με 1 κλικ.

Επίσεις με τα quests η περιγραφή αυτών είναι κάκιστη, δεν ξέρω αν είναι κακή μετάφραση ή παράληψη αλλά δεν βγάζω νόημα πολλές φορές που πρέπει να πάω και ευτυχώς υπάρχουν στο youtube, αν και κάνουν και αυτοί πειράματα μέχρι να παίξει από ότι βλέπω.

Από CPU βλέπω load και στα 12 cores αν και έχω και 2 παράθυρα L2 ανοιχτά και είμαι από 75 ως 90% load και η ram μου κοντά στα 27gb

Το ότι το παιχνίδι είναι στα κορεατικα ως επί το πλείστον και το γεγονός ότι και το companion σου μιλάει κορεατικα χωρίς να βλέπεις μετάφραση χαλάει πολύ την ατμόσφαιρα γιατί δε μπορείς να καταλάβεις τιποτα πάντως.

Από εκεί ναι πέρα ευτυχώς εχει αρκετά αγγλικά για να προχωρήσεις στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 679
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, suffocater είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος να ξεκινήσει κάποιος τώρα με όλη την μανούρα της αγορας account  και να μην περιμένει το ευρωπαικό release? Πέρα απ την ανυπομονησία.

Aν θες να παιξεις ανταγωνιστικα στον Global, το κανεις.
Θα ξερεις με σιγουρια ποια skills και weapons σου αρεσουν περισσοτερο και με ποια σειρα θα τα ανεβασεις.
Θα ξερεις τα quests ,τα loots, σε ποια area να φαρμαρεις.
Ακομα και ο νεος χειρισμος θα σου παρει καποιες ωρες μεχρι να τον συνηθισεις,σε σχεση με το L2.
Θα γλιτωσεις πολυ χρονο στο να καταλαβεις πως παιζεται και θα σου συγχωρησει λαθη που δεν θα τα κανεις στον Global γιατι θα παιζεις ενα game που το ξερεις(κατα 60-70%).

4 ώρες πριν, comfuzio είπε

Από CPU βλέπω load και στα 12 cores αν και έχω και 2 παράθυρα L2 ανοιχτά και είμαι από 75 ως 90% load και η ram μου κοντά στα 27gb

Kαλα το L2 δεν τρωει πορους, φαντασου οτι το 2017-2018 που ειναι η τελευταια φορα που επαιξα L2, ετρεχα 12 παραθυρα (1 CP full party με macro και καποια shops) και ειχα και τον Chrome με 6-7 tabs με i7 3770 ,16gb ram και Gtx 1060 6gb.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, suffocater είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος να ξεκινήσει κάποιος τώρα με όλη την μανούρα της αγορας account  και να μην περιμένει το ευρωπαικό release? Πέρα απ την ανυπομονησία.

Ναι γιατί θα γνωρίζεις πράγματα για το παιχνίδι, θα έχεις την ευκαιρία να δεις το grind πως πάει, τα quest, το level up, τα dungeons, τις περιοχές και ότι σχετικό με το παιχνίδι. Αν το release είναι κοντά οκ ίσως να μην υπάρχει και λόγος, αλλά αν καθυστερήσει αρκετά αξίζει να το έχεις δει από πριν.

Λοιπόν, 15 lvl. Το παιχνίδι ως grinding και level up είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον και πιο όμορφο από το Lineage 2. Αυτό έλειπε άλλωστε. Εντάξει, λείπει το στοιχείο του open pvp και του pk αλλά στο lvl up αυτό λειτουργεί θετικά, δε σου σπάνε τα νεύρα, δε χάνεις exp, δε ζητάς από όλο το guild να έρθει να σε βοηθήσει και τα σχετικά.

Το T&L είναι μείξη Wow και Lineage. Φαίνεται να έχουν κρατήσει τα θετικά στοιχεία και των δύο. Το grinding εξαιτίας της ποικιλίας των εχθρών αλλά και της λεπτομέρειας των Quest είναι λιγότερο κουραστικό, παρά το γεγονός ότι είναι όντως fetch quests τα περισσότερα όπως σε όλα τα mmorpg.

Υπάρχει ΠΟΛΥ lore που ανακαλύπτεις σιγά σιγά, εξαιρετικά rewards προς το παρόν που σε βοηθούν στην εξέλιξη του χαρακτήρα, προσαρμοσμένα κατάλληλα στο επίπεδό σου και ουσιαστικά το παιχνίδι σε καθοδηγεί μέσα από το grinding στο να το μάθεις και να εξοικειωθείς με τους μηχανισμούς του. Καμία σχέση με το Lineage 2 δηλαδή..

Κάποια quest είναι φανταστικά, τα cutscenes είναι υπέροχα, αν μπορούσαμε να έχουμε την εγκυκλοπαίδεια και τα μηνύματα των achievement στα αγγλικά αυτό θα πρόσθετε πόντους που τώρα αφαιρούνται από την εμπειρία. Όσον αφορά τα bots, ναι φαίνεται να υπάρχουν, αλλά επειδή το respawn rate είναι τρελά γρήγορο δε θα λείψει mob από κανέναν. Επιπλέον, αν δύο ή τρία άτομα χτυπήσουν το ίδιο Mob με το που πεθάνει παίρνουν όλοι το quest item ή μετράει στο σύνολο των kills που απαιτεί το quest . Βέβαια αν χρειάζεσαι κάποιο quest item με κανένα μικρό boss το τραβάς σε ένα bot και αφήνεις να πάρει το aggro αυτό ενώ εσύ το χτυπάς για να πάρεις το quest. Οπότε όλα καλά.

Ο κόσμος προς το παρόν είναι πολύ πυκνοκατοικημένος και από παίκτες και από bots αλλά κυρίως από τέρατα με μεγάλη ποικιλία. Έως τώρα δεν έχω συναντήσει κάτι ίδιο στις περιοχές που ανοίγω. Τις έχουν μοιράσει και ανά waypoint, υπάρχουν δηλαδή διαφορετικοί εχθροί ή τέρατα που κυριαρχούν στην περιοχή. Όταν δε ανοίγεις το waypoing βλέπεις ένα πολύ όμορφο cutscene με την ιστορία της περιοχής που εξηγεί την κατάληξή της στη σημερινή της μορφή. Δε γνωρίζω φυσικά αν έχουν χρησιμοποιηθεί εκδόσεις των ίδιων τεράτων σε ανώτερα επίπεδα, αλλά προς το παρόν φαίνεται να έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

Τα skills και ο τρόπος μάχης έχει μία πρόκληση και προς το παρόν δεν είναι βαρετά, αν και μένει να δούμε κατά πόσον θα είναι όντως έτσι τα πράγματα και στο μέλλον. Το γεγονός ότι υπάρχει το στοιχείο του "pefect parry" που σου δίνει τη δυνατότητα να κερδίσεις ένα skill ακόμη στο ίδιο skill αν το πετύχεις ακριβώς τώρα τουλάχιστον προσθέτει στην πρόκληση. Φαντάζομαι το γεγονός ότι θα χρειαστεί στα μεγάλα bosses θα κάνει την εξοικείωση με το συγκεκριμένο μηχανισμό  περισσότερο σημαντική, τουλάχιστον στα tank.

Κατά τα άλλα, τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα. Το tank στο 15 lvl θέλει αρκετά hits και skills για να ρίξει mobs ενώ τοξότες, μάγοι θέλουν ένα με δύο hit και χωρίς να τρώνε damage.

Το γεγονός ότι υπάρχουν guilds, wars και sieges μαζί με το πλήθος των dungeon που ανοίγουν σιγά σιγά το διαφοροποιεί από το WOW και το φέρνει πιο κοντά στο Lineage.

Κρατάμε μικρό καλάθι και βλέπουμε.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα και εγώ ενα κλειδάκι απο τον ίδιο που πρότεινε ο φίλος παραπάνω και περιμένω την παράδοση.
Μπορώ να το κατεβάσω απο κάπου στο μεταξύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, suffocater είπε

Παρήγγειλα και εγώ ενα κλειδάκι απο τον ίδιο που πρότεινε ο φίλος παραπάνω και περιμένω την παράδοση.
Μπορώ να το κατεβάσω απο κάπου στο μεταξύ?

DOWNLOAD: THRONE AND LIBERTY - NCSOFT (plaync.com)

Χρειάζεται να έχεις το λογαριασμό όμως γιατί το κάνει μέσα από το client. Βάλε το exitlag από το driffle.com και πήγαινε στα settings του να το βάλεις να ξεκινά με τα Windows γιατί αν μπεις χωρίς αυτό είναι instaban.  Εγώ παραλίγο να την πατήσω. Στο τσακ το πρόλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και τα clan dungeon σήμερα, έχει ψωμί φαίνεται αλλά είναι μια μίξη όχι του L2 του desktop αλλά του κινητού, όσοι έχετε παίξει από το κινητό θα καταλάβετε τι εννοώ, ειδικά το clan system είναι απλά copy/paste από το κινητό.

Τα dungeons πλάκα έχουν και αν θυμάμαι καλά ανοίγουν από το 16 και μετά αλλά είναι δύσκολα να πέσουν, ακόμα και soulshots θέλει τακτική και όχι στεγνό ντου! Και για μένα βλέπω πιο καλά είναι να τα κάνω ενώ είμαι +3 level από το ελάχιστο που ζητάει.

Το Auction House είναι γεμάτο με μωβ όπλα/armor/jewels κτλ αλλά δεν αγοράζεις-πουλάς με τα "adena" αλλά με κάτι άλλο, αυτό το νόμισμα που το βρίσκουμε; 

Γενικά αυτό το ότι έχει 100 διαφορετικά tokens δεν μου αρέσει, κάνει τα "adena" να χάνουν την αξία τους -αλλά εδώ τα έχουν και στο store τους οπότε μάλλον δεν έχουν αξία-, απλά όπως και να έχει δεν είναι ωραίο να υπάρχουν τόσα πολλά είδη χρημάτων. Άντε 2-3 όπως το L2 παλιά με Adena και Ancient Adena πάει και τρώγεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το Auction House είναι γεμάτο με μωβ όπλα/armor/jewels κτλ αλλά δεν αγοράζεις-πουλάς με τα "adena" αλλά με κάτι άλλο, αυτό το νόμισμα που το βρίσκουμε; 

Έλεγε στο βίντεο ότι στο auction έχει πράγματα που αγοράζεις με real currency αν κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το Auction House είναι γεμάτο με μωβ όπλα/armor/jewels κτλ αλλά δεν αγοράζεις-πουλάς με τα "adena" αλλά με κάτι άλλο, αυτό το νόμισμα που το βρίσκουμε; 

 

το αγοραζεις με λεφτα. 

εκει ειναι που λεγανε οτι το game ειναι P2W αλλα απο την στιγμη που μπορει να βαλει ο οποισδηποτε να πουλησει εκει και να παρει ingame currency δεν νομιζω οτι ειναι τοσο P2W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

crossover του Mobile L2 με wow είναι σε πολλά κομμάτια, όσο προχωράω τόσο το διαπιστώνω πιο πολύ, μιας που είχα κάτι χρόνια να παίξω το mobile, ακόμα και τα dungeons ίδια είναι! Απλά αντί για 2D side-scrollers, είναι 3D.

Τώρα για τα real λεφτά δεν ξέρω τι αναλογία έχουν, αλλά είναι με αρκετά λεφτά από αυτά που ζητάει για αυτόν τον σκοπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To βασικο νομισμα που εχει το TL ειναι το Solant (adena στο L2) που το παιρνεις σαν ανταμοιβη οσο φαρμαρεις,κανεις quests κτλ.
Το premium νομισμα ειναι το Lucent και μπορεις να το αποκτησεις μεσα απο το Battle Pass ή πουλοντας items στο Auction House.
Αν πουλας items με Lucent δεν χρειαζεται να αγορασεις Lucent με Real Money.
Οποτε το trade νομισμα ειναι το Lucent και οχι το Solant.

Aν τα Lucent ηταν μονο με Real Money και τα items που αγοραζεις δεν ηταν drop/craft ενω παραλληλα υπερειχαν απο τα κανονικα τοτε θα ηταν P2W.
Γιατι επρεπε να πληρωσεις για να εχεις πλεονεκτημα σε σχεση με τους αλλους που οσο και να επαιζαν δεν μπορουσαν να αποκτησουν τοσο δυνατο gear.

Aν θες να αγορασεις Lucent με Real Money,πληρωνεις και αγοραζεις οπως εκανες και στο L2 το Χ Unofficial site και αγοραζες 1Billion Adena και μετα αγοραζες οτι ηθελες ingame ενω στο Inventory σου ειχες μονο 1million απο farming.
Για να εχεις αρκετα adena στο L2 ωστε να αγορασεις οτι θες και να σου φτανουν, επρεπε να εχεις ασχοληθει με το Crafting.
Nα διαβασεις στα sites που πεφτουν τα materials, να διαβασεις που πεφτουν τα armor/weapon parts, να διαβασεις που πεφτουν τα recipes και να πας να τα μαζεψεις.
Για να τα μαζεψεις και να τα craftαρεις επρεπε να εχεις 2 extra χαρακτηρες σε μεγαλο level.
1 νανο Spoiler και 1 νανο Crafter που με chances θα σηκωναν και θα craftαραν τα items.
Eτσι θα φοραγες καλυτερο gear και θα εβγαζες αρκετα adena για να αγορασεις πραγματα που δεν craftαρονται αλλα κερδιζονται μονο απο Events και Real money Εvents.
Aντι να τα κανεις ολα αυτα και να ανεβαζεις 3 χαρακτηρες,αντι να τρως ατελειωτες ωρες σε Spoil και material farming, τωρα πας στο AH πουλας με Lucent και αγοραζεις με Lucent χωρις να πληρωσεις ουτε 1€.
Aν θες να αγορασεις με Real money μπορεις να το κανεις οπως και σε ολα τα games απλα αντι να τα δωσεις στο G2G θα τα δωσεις στο Ingame Official Shop.

Αυτος που γουσταρε το farming,crafting,selling στο L2 θα κανει το ιδιο με το AH σπαταλωντας το 1/10 σε ωρες.
Αυτος που βαριεται και θελει να πληρωσει , θα πληρωσει με real money οπως και σε ολα τα games με Official ή Unofficial τροπους.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο L2 πούλαγες και full drop για adena έτσι ώστε να έχεις λεφτά, τα πιο πολλά λεφτά στο L2 έτσι τα έβγαλα.
Δεν λέω ότι δεν πήρα από κινέζους και εγώ κάποια στιγμή, αλλά δεν πήρα όσα ο Avoris που του είχαν κάνει άγαλμα οι κινέζοι στην πλατεία του Πεκίνου! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Στο L2 πούλαγες και full drop για adena έτσι ώστε να έχεις λεφτά, τα πιο πολλά λεφτά στο L2 έτσι τα έβγαλα.
Δεν λέω ότι δεν πήρα από κινέζους και εγώ κάποια στιγμή, αλλά δεν πήρα όσα ο Avoris που του είχαν κάνει άγαλμα οι κινέζοι στην πλατεία του Πεκίνου! 

 

Full drop με 0.00000001% οκ σηκωνες 2-3 items το χρονο .
Full drop εχει και στο TL που το πουλας για Lucent και αγοραζεις μετα με Lucent αυτο που θες :P
Tα Bots ομως δεν φαρμαρουν "adena" 24/7 για να στο πουλησουν γιατι δεν το χρειαζεσαι τοσο οσο στο L2.
Πρεπει να σηκωσουν drop και να το βαλουν AH ή να craftαρουν.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Full drop με 0.00000001% οκ σηκωνες 2-3 items το χρονο .
Full drop εχει και στο TL που το πουλας για Lucent και αγοραζεις μετα με Lucent αυτο που θες :P
Tα Bots ομως δεν φαρμαρουν "adena" 24/7 για να στο πουλησουν.
Πρεπει να σηκωσουν drop και να το βαλουν AH.

έκανες και bossάκια ρε συ, από full drops ήμουν πάντα οκ, ακόμα και με epaulette farm αργότερα. Ακόμα και τώρα με το event που έχει με τα Oriana Coins βγάζω 1bil/μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, comfuzio είπε

έκανες και bossάκια ρε συ, από full drops ήμουν πάντα οκ, ακόμα και με epaulette farm αργότερα. Ακόμα και τώρα με το event που έχει με τα Oriana Coins βγάζω 1bil/μέρα

Στα Bosses ηταν στη ευχερεια του Leader αν θα τα μοιρασει και σε ποιους θα τα μοιρασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...