Προς το περιεχόμενο

Η Ινδία προέβλεψε τις εξελίξεις απαγορεύοντας το TikTok, λέει ο Επίτροπος της FCC


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Στης Κίνας το τικ τοκ δείχνει να διαπρέπουν σε μαθηματικά, να διαβάζουν αρχαίες φιλοσοφίες, να γυρνάει η άλλη μετά από 2 μέρες άδεια, έχω είχε μια εβδομάδα για να μην αφήσει το αφεντικό της ξεκρεμαστο και άλλες επιτυχίες ώστε να εμπνεύονται.

Στο "δικό μας" το δυτικό, τα ξέρεις τι αφήνουν να αναπαράγονται.

Και λέω τα αφήνουν γιατί ρυθμίζουν τον αλγόριθμο ανάλογα, να σου πετάει την σαπιλα.

Αυτά ειναι βλακείες. Εγω στο tik tok βλέπω κατά 99% κλιπακια απο stand up comedians. Αλλά οταν τα likes σου ειναι γυμνές και ηλιθιοι που κανουν "social experiments" αυτά θα σου δειχνει. Δεν ειμαι διανοια που μπερδεψα τον αλγοριθμο. Οτι βλεπεις και κανεις like αυτα σου δειχνει. Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογίες.

7 ώρες πριν, Koukozz είπε

Αυτό που με κάθε ευκαιρία φτυνετε τον δυτικό πολιτισμό έχοντας γεννηθεί και μεγαλώσει και γαλουχηθεί εκεί χωρίς να έχετε ιδέα τι σκατα σημαίνει Κίνα, Ρωσία, Ιράν, Βενεζουέλα, Β.Κορεα με ξεπερνά...

Ναι φίλοι μου χίλιες φορές τον δυτικό πολιτισμό με όλα τα σκατα του παρά Κινέζικο κτλ.

Είναι σαν να βλέπω παιδάκια από πλούσιες οικογένειες να το παίζουν αναρχικά και να πηγαίνουν κόντρα στο σύστημα αρκεί να τους τα σκάνε οι γονείς τους.

Ωριμαστε επιτέλους ήμασταν είμαστε και θα είμαστε στην Δύση 

Κι επειδή δεν παίζει να πιάνουν όλοι τον συλλογισμό, στην κακιά Αμερική η ΕΕ αν έχεις όρεξη @ρχιδι@ και €€€$$$$ μπορείς να τρέξεις τον καθε ένα (κρατικό μηχανισμό, εταιρεία κ.ο.κ) δικαστικά και αν έχεις το δίκιο με το μέρος κατά πάσα πιθανότητα να δικαιωθείς.

Στους παραδείσους που θαυμάζετε μαντεψτε τι μπορεί να γίνει.....

επομένως ΝΑΙ θα ήταν πολύ καλύτερα αν ήταν αμερικανική η εφαρμογή..

Αυτό δεν καταλαβαίνετε. Εχουμε καταντήσει να λεμε οκ ας μας γα..ει ο δυτικός πολιτισμός γιατι οι αλλοι ειναι χειροτεροι. Eπιχειρημα δημοτικου. Ναι κυρια πεταξα τη γομα στην Μαρία αλλά ο Κωστάκης της πεταξε ξυστρα που ειναι χειροτερο. Ας χρησιμοποιήσουμε λοιπον την δική σου μπακαλιστικη λογική.

Κίνα vs USA

Oι ΗΠΑ έχουν 18% poverty rate. Η Κίνα 0,60%. Σε ολες τις κατηγοριες της οικονομιας η Κινα μειώνει συνεχώς την διαφορά απο τις ΗΠΑ. Και με δεδομενο οτι η Κινα εχει καθε χρονο growth σε αντιθεση με τις ΗΠΑ, δεν ειναι παράλογο να υποθέσει κάποιος οτι τα επόμενα χρόνια η Κίνα θα περάσει μπροστά. 

Με βάση αυτά λοιπον ρωτάω. Ποια ειναι η διαφορά να σε παρακολουθεί η Κίνα απο το να σε παρακολουθεί η Αμερική; Θα μου πεις για καταπίεση, δικαιώματα κτλ. Σωστός. Και θα σου απαντησω. Για κάθε κατατρεγμενο Μουσουλμανο της Κίνας, εχουμε την μιση Μ. Ανατολή βομβαρδισμενη απο αμερικάνο. Για κάθε πολίτη που δεν μπορει να γράψει κριτικη για τον ΚΚΚ, έχουμε εναν μαυρο που τον πυροβόλησαν 5 πανοπλοι αστυνομικοι επειδή εκλεψε ενα σοκολατουχο γάλα. 

Οχι φίλε μου. Οι ΗΠΑ είναι τα ίδια σκατά με τους Κινεζους. Η μόνη διαφορά ειναι πως με τις ΗΠΑ εχουμε τον εξτρα φοβο πως αν κανουμε κινηση υπερ της Κίνας θα μας αφανισουν απο τον χάρτη. 

  • Like 3
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτό πάντως το κάνει όντως το Φατσοβιβλίο εδώ και χρόνια με τη συνδρομή όλων που ανεβάζουν στα σόσιαλ μέχρι και τι ώρα κατουράνε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bazzil είπε

Μια φορά ασχολήθηκα αλλα μονο φιγουρατζήδες είδα και το έκλεισα

Όλοι όσοι γράφεται οτι μόνο γυμνές κοπέλες , only fan , φιγουρατζίδες έχει κλπ κλπ γνωρίζετε φαντάζομαι πως δουλεύει ο αλγόριθμος τους έτσι ;
Όταν μπήκες πρώτη φορά σε ρώτησε τι σου αρέσει να βλέπεις.Έτσι ξεκίνησε να σου πετάει βίντεο πάνω σε αυτό.Στην πορεία και ανάλογα τα like σας γίνονται ακόμα πιο συγκεκριμένα τα βίντεο.

Οπότε αν σου πετάει γυμνές που χορεύουν είναι επειδή βλέπει πως αυτό ψάχνεις.Δοκίμασε να πατήσεις ignore - show less απο ένα τύπο βίντεο και θα δείς πως δεν θα σου εμφανίσει ξανά.

Δοκίμασε να κάνεις 10 like σε βίντεο πχ με κατασκευές που έχει πολύ υλικό και θα δείς πως μόνο τέτοια θα βγάζει.

Είπαμε αυτές οι πλατφόρμες είναι χαμηλής ποιότητας αλλά μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mants118 είπε

αυτό πάντως το κάνει όντως το Φατσοβιβλίο εδώ και χρόνια με τη συνδρομή όλων που ανεβάζουν στα σόσιαλ μέχρι και τι ώρα κατουράνε...

 

το facebook δεν χρησιμοποιείται από την κυβέρνηση των ΗΠΑ για να κλέβει πατέντες και στοιχεία ανταγωνιστών.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

TikTok δεν χρησιμοποιώ, αλλά ο αλγόριθμος του YouTube είναι μια απελπισία.

Χτες, λ.χ., άρχισε να μου πετάει βίντεο από snooker. Ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να παρακολουθήσω snooker στην τηλεόραση, σίγουρα στο YouTube δεν έχω δει ποτέ.

Αντίθετα, ενώ έχω παρακολουθήσει (και είμαι συνδρομητής κάποιων σχετικών καναλιών) βίντεο με κατασκευές διοραμάτων από άχρηστα/σκόρπια υλικά, δεν μου εμφανίζει τέτοιες προτάσεις (υπάρχουν, γιατί μου τα υποδεικνύουν φίλοι).

Σχετικά καλά ανταποκρίνεται στο ότι παρακολουθώ NFL, τα βίντεο μου τα εμφανίζει, αλλά γενικά έχω παράπονο.

Τα δε shorts (που είναι προσπάθεια αντιγραφής του TikTok) είναι απλά αλλού για αλλού, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως έτσι ανακάλυψα 1-2 πράγματα που με ενδιαφέρουν.

Όσο "show less" και να πατάω, πάλι πετάει μπαρούφες. Το ίδιο και το FB, έχω κρύψει καμιά 20αρια σελίδες που συγκρίνουν το Μέσι με το Ρονάλντο, και το Φατσοβιβλίο εκεί, να μου λέει γιατί ο ένας είναι τραγί κι ο άλλος γίδι.

Πολύ θα ήθελα να καταλάβαινα πώς λειτουργούν οι αλγόριθμοι αυτοί, γιατί με βάση αυτά που παρατηρώ στους λογαριασμούς μου, από δικές μου προτιμήσεις δεν είναι οι προτάσεις: ασχολούμαι πολύ με το Warhammer, αλλά το FB δεν μου έχει εμφανίσει καμία πρόταση. Μέχρι και ξάδερφός μου έφτιαξε σελίδα για το χόμπι (friend με τους όρους του FB) και δεν μου την έδειξε, χρειάστηκε να με προσκαλέσει ο ίδιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαγορευτεί το YouTube!

8 ώρες πριν, Koukozz είπε

Αυτό που με κάθε ευκαιρία φτυνετε τον δυτικό πολιτισμό έχοντας γεννηθεί και μεγαλώσει και γαλουχηθεί εκεί χωρίς να έχετε ιδέα τι σκατα σημαίνει Κίνα, Ρωσία, Ιράν, Βενεζουέλα, Β.Κορεα με ξεπερνά...

Ναι φίλοι μου χίλιες φορές τον δυτικό πολιτισμό με όλα τα σκατα του παρά Κινέζικο κτλ.

Είναι σαν να βλέπω παιδάκια από πλούσιες οικογένειες να το παίζουν αναρχικά και να πηγαίνουν κόντρα στο σύστημα αρκεί να τους τα σκάνε οι γονείς τους.

Ωριμαστε επιτέλους ήμασταν είμαστε και θα είμαστε στην Δύση 

Κι επειδή δεν παίζει να πιάνουν όλοι τον συλλογισμό, στην κακιά Αμερική η ΕΕ αν έχεις όρεξη @ρχιδι@ και €€€$$$$ μπορείς να τρέξεις τον καθε ένα (κρατικό μηχανισμό, εταιρεία κ.ο.κ) δικαστικά και αν έχεις το δίκιο με το μέρος κατά πάσα πιθανότητα να δικαιωθείς.

Στους παραδείσους που θαυμάζετε μαντεψτε τι μπορεί να γίνει.....

επομένως ΝΑΙ θα ήταν πολύ καλύτερα αν ήταν αμερικανική η εφαρμογή..

Μια λέξη θα σου πω μόνο... ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΊΑ

Τραβα να διαβάσεις τι έκανε η δύση σε αυτές τις χώρες για να έχεις εσύ σήμερα ένα επίπεδο ζωής και μετά αυτοκτόνα από τύψεις, αν είσαι άνθρωπος και έχεις συνείδηση.

Και δεν ανοίκουμε στη δύση, έχουμε κατακτηθεί και ισοπεδωθεί από τη Δύση.

Και όσο παραμένουμε προσκόλλημενοι σε αυτή, τόσο χειρότερα θα γίνονται τα πράγματα για μας.

Κατά τα άλλα, καλύτερα μιας ώρας ελεύθερης ζωής κλπ κλπ.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, psaras10 είπε

Μπράβο στην πολιτική της Ινδιας  ! Ας κρατήσουν την κοινωνία τους αλλά 200 χρόνια πίσω από τον πολιτισμό με αφορμή χίλιες δυο μπαρούφες ! 

Ε? Και η μη απογορευσει του ΤικΤοκ θα τους παει μπροστα?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Όλοι όσοι γράφεται οτι μόνο γυμνές κοπέλες , only fan , φιγουρατζίδες έχει κλπ κλπ γνωρίζετε φαντάζομαι πως δουλεύει ο αλγόριθμος τους έτσι ;
Όταν μπήκες πρώτη φορά σε ρώτησε τι σου αρέσει να βλέπεις.Έτσι ξεκίνησε να σου πετάει βίντεο πάνω σε αυτό.Στην πορεία και ανάλογα τα like σας γίνονται ακόμα πιο συγκεκριμένα τα βίντεο.

Οπότε αν σου πετάει γυμνές που χορεύουν είναι επειδή βλέπει πως αυτό ψάχνεις.Δοκίμασε να πατήσεις ignore - show less απο ένα τύπο βίντεο και θα δείς πως δεν θα σου εμφανίσει ξανά.

Δοκίμασε να κάνεις 10 like σε βίντεο πχ με κατασκευές που έχει πολύ υλικό και θα δείς πως μόνο τέτοια θα βγάζει.

Είπαμε αυτές οι πλατφόρμες είναι χαμηλής ποιότητας αλλά μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

Εγώ μπαίνω καθημερινά σχεδόν στο tiktok όταν θέλω να χαλαρώσω λίγο και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που λες ισχύει απόλυτα. Δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτός ο περίφημος αλγόριθμος αλλά εδώ και λίγο καιρό μου πετάει βίντεο από 2-3 "περιπτώσεις" έναν "Κόγια", έναν "Πρόεδρο" και έναν "Εκατομμυριούχο" τους οποίους μόλις βλέπω πατάω το κουμπί "δεν ενδιαφέρομαι" και το πατάω κάθε φορά και όμως συνεχίζει να μου τους βγάζει και δεν υπάρχει κουμπί να τους ανγοήσεις. οπότε τα προβλήματα του τα έχει ο αλγόριθμός τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, psaras10 είπε

Μπράβο στην πολιτική της Ινδιας  ! Ας κρατήσουν την κοινωνία τους αλλά 200 χρόνια πίσω από τον πολιτισμό με αφορμή χίλιες δυο μπαρούφες ! 

ναι ΜΠΡΑΒΟ εσυ  π εισαι στην ΕΛΛΑΔΑ κ εισαι πολυ προοδευτικος εισαι πολυ μπροστα σε ΟΛΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Να απαγορευτεί το YouTube!

Μια λέξη θα σου πω μόνο... ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΊΑ

Τραβα να διαβάσεις τι έκανε η δύση σε αυτές τις χώρες για να έχεις εσύ σήμερα ένα επίπεδο ζωής και μετά αυτοκτόνα από τύψεις, αν είσαι άνθρωπος και έχεις συνείδηση.

Και δεν ανοίκουμε στη δύση, έχουμε κατακτηθεί και ισοπεδωθεί από τη Δύση.

Και όσο παραμένουμε προσκόλλημενοι σε αυτή, τόσο χειρότερα θα γίνονται τα πράγματα για μας.

Κατά τα άλλα, καλύτερα μιας ώρας ελεύθερης ζωής κλπ κλπ.

καλα τωρα τα κανες μανταρα, η δυση ειχε την τεχνολογια και τις δυνατοτητες σε αντιθεση με την ανατολη, αν η ανατολη ειχε την εξελιξη θα εκανε τις ιδιες σφαγες και κατακτησεις, ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση και ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματιζεστε πολύ σε τέτοια ηλικία που είστε έπρεπε να τα πιάνετε.

Δεν είναι ότι ο αλγόριθμος δεν λειτουργεί σωστά του τικ τοκ και του YouTube. Είναι το τι επιβάλει να σας δείξει ώστε να γίνει τάση. Να σε διαπαιδαγωγησει κατά μία έννοια. Έστω και για 2-3 δευτερόλεπτα πριν το σκρολαρεις, περνάει στον εγκέφαλο σου υποσυνείδητα. Μια αδύναμη Δύση είναι ο στόχος τους. Αν είσαι είσαι κακομοίρης, άτεκνος ζεις με πορνό, σε ένα pc με ακουστικά στο κεφάλι, βρίζεις το κράτος και τις γυναίκες που βλέπεις στο ινσταγκραμ και τικ τοκ, για ποιον θα πολεμήσεις σε ένα παγκόσμιο "μπαμ "? Η απάντηση είναι για κανέναν: "Θα πεις περάστε και αφήστε Μου το πορτοκαλί με μαύρο σάιτ και κανένα παιχνίδι και δεν θα ενοχλώ". Ο απέναντι έχει να πολεμήσει για την οικογένεια του, την κόρη του και το ιδεώδες του.

Για αυτό ξεφτιλικια του τικ τοκ στην Κίνα απαγορεύονται από το CCP. Δεν μπορεί να κάνει τικ τοκ η άλλη:" freshly saved, waiting to be railed ".

Θα εξεταστεί το βίντεο από κεντρικό υπολογιστή και δεν θα ανέβει. Αν επιμένει η κινέζα/ Κινέζος θα σκάσει το αντίστοιχο κινεζικό FBI σπίτι του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Όλοι όσοι γράφεται οτι μόνο γυμνές κοπέλες , only fan , φιγουρατζίδες έχει κλπ κλπ γνωρίζετε φαντάζομαι πως δουλεύει ο αλγόριθμος τους έτσι ;
Όταν μπήκες πρώτη φορά σε ρώτησε τι σου αρέσει να βλέπεις.Έτσι ξεκίνησε να σου πετάει βίντεο πάνω σε αυτό.Στην πορεία και ανάλογα τα like σας γίνονται ακόμα πιο συγκεκριμένα τα βίντεο.

Οπότε αν σου πετάει γυμνές που χορεύουν είναι επειδή βλέπει πως αυτό ψάχνεις.Δοκίμασε να πατήσεις ignore - show less απο ένα τύπο βίντεο και θα δείς πως δεν θα σου εμφανίσει ξανά.

Δοκίμασε να κάνεις 10 like σε βίντεο πχ με κατασκευές που έχει πολύ υλικό και θα δείς πως μόνο τέτοια θα βγάζει.

Είπαμε αυτές οι πλατφόρμες είναι χαμηλής ποιότητας αλλά μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

Απλά ήθελα να δω τι είναι. Δεν επέλεξα κάτι. Αυτά που μ ενδιαφέρουν τα βρίσκω στο youtube. θα του δώσω μια ευκαιρία. Δεν ειμαι ενάντια σε τέτοιου ειδους εφαρμογές. Ισα ισα. Η αλόγιστη χρήση τους είναι αυτό που δεν μου αρέσει. Το συγκεκριμένο δεν το είχα σε υπόληψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...