Προς το περιεχόμενο

Bridge Camera


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Είδα σήμερα με την fz300, μέσα από το σκόπευτρο στο auto ,ότι όταν πηγαίνω να σηκώσω την κάμερα προς τον ουρανό ,αλλάζει η ταχύτητα κλείστρου.

Στο auto δηλαδή αν η κάμερα είναι περίπου παράλληλη με το έδαφος η ταχύτητα κλείστρου είναι στα 1/500 με 1/1000 , όταν αλλάξω την γωνία  αλλάζει σε 1/1600 με 1/2500.

Αυτό δεν ξέρω αν είναι θέμα κλίσης ή έχει αισθητήρα που αντιλαμβάνεται ότι στοχεύω στον ουρανό.

Μου το κάνει και όταν στοχεύω στο νερό ,χωρίς να έχω καταλάβει γιατί το κάνει .

Όταν κάποια παράμετρος έκθεσης - διάφραγμα, ταχύτητα κλείστρου, ISO - είναι στην αυτόματη λειτουργία τότε αναλόγως με τη ρύθμιση φωτομέτρησης που έχεις επιλέξει - spot, matrix κλπ - η μηχανή αλλάζει τις παραμέτρους αυτές για να πετύχει αυτό που η ίδια θεωρεί σωστή έκθεση της φωτογραφίας. 

Έτσι αν στοχεύσεις σε κάποιο φωτεινό περιβάλλον όπως ο ουρανός που είναι πιο φωτεινός σε σχέση με το έδαφος για να μην μπει περισσότερο φως από όσο πρέπει η μηχανή επιλέγει να αυξήσει την ταχύτητα κλείστρου ώστε να μπει το απαραίτητο φως που εκείνη κρίνει. 

Αντίστοιχα αν βρίσκεσαι σε ένα φωτεινό χώρο και μπεις σε ένα δωμάτιο που είναι πιο σκοτεινό η μηχανή θα επιλέξει να χαμηλώσει την ταχύτητα κλείστρου για να προλάβει να μαζέψει όσο φως χρειάζεται και να μη βγει μια σκοτεινή φωτογραφία. 
 

Γενικά η μηχανή θα αλλάξει τις παραμέτρους κατά το δοκούν για να βγει μια σωστή έκθεση αναλόγως με το τι μετράει εκείνη τη στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα προσπάθησα να συνδεθώ με τη εφαρμογή Panasonic Image App με την fz300.

Το κινητό μου έχει παλιά έκδοση android και δεν την είχε στο play store.

Τελικά κατάφερα να κάνω εγκατάσταση και να συνδεθώ με το ipad.

Αντίθετα δεν μπόρεσα να συνδεθώ στον υπολογιστή μέσω BlueStacks ,αν και την έκανα εγκατάσταση.

 

Ήμουν έτοιμος να πάρα remote control για την fz300 ,αλλά μέσω της εφαρμογής Panasonic Image App είναι πιο βολικό γιατί ζουμάρεις ,βγάζεις φωτογραφίες και βλέπεις ότι δείχνει η κάμερα.

Η επόμενη κίνηση είναι ένας τρίποδας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνοντας το τελευταίο καιρό της ρυθμίσεις fz300, άλλαξα κάτι και μου ανέβασε την οπτική απόσταση από 600 σε 674.

Ακόμη ανάλογα την εστίαση 49 σημείων ή περιοχής ζουμάρει και μεγεθύνει διαφορετικά και στις δυο επιλογές του auto focus  έχει διαφορετική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες κοίταξα να δω πως προβάλλονται τα χρώματα αλλάζοντας την ανάλυση .

Σήμερα δοκίμασα στα 1920x1080 , όταν πήγα στο έξυπνο ζουμ μου ανέβασε την εστιακή απόσταση στα 2.344mm, αν και στις προδιαγραφές έλεγε ότι μπορεί να φτάσει μέχρι τα 1.200mm.

  Σίγουρα δεν έχει την ποιότητα του οπτικού , είναι μια λύση αν θέλεις να δεις κάτι σε εξωτερικό χώρο ,στη φωτογράφιση της άγριας ζωής, που  είναι μακριά και δεν μπορείς να αναγνωρίσεις με το μάτι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε σήμερα ο Panasonic DMW-LT55 1,7x Tele Converter τον προσάρμοσα στην Panasonic Lumix FZ300 με δαχτυλίδι 52/55mm που είχα πάρει από ebay.
Πήγα δυτικά στη λίμνη Πετρών.
Μια φώτο με τον Tele Converter:

European Bee eater - Merops apiaster

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Προχτές ενώ έβγαλα κάποιες φώτο με την panasonic dmc-fz300 , ξαφνικά άρχισε να μην ανταποκρίνεται η κάμερα .

Είδα ότι μου έβγαζε μήνυμα "ότι η κάρτα είναι κλειδωμένη" ,την έβγαλα ,κοίταξα το διακοπτάκι ,έβγαλα την μπαταρία  και ξανά δοκίμασα ,τίποτα .

Δοκίμασα την άλλη μέρα το ίδιο .

Η κάρτα στο pc δουλεύει κανονικά .

Τελικά δοκίμασα μια άλλη κάρτα ακριβώς ίδια που είχα και λειτουργεί η κάμερα κανονικά .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...