Προς το περιεχόμενο

Bridge Camera


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα εδώ και λίγες μέρες την panasonic lumix dmc-fz300.

Κοίταξα και τις οδηγίες χρήσεις στα ελληνικά  και έψαξα τις ρυθμίσεις τις προηγούμενες μέρες .

 

Βρήκα χτες οδηγίες χρήσεις στα αγγλικά ,όπου υπήρχαν κάποια που δεν υπήρχαν στα ελληνικά .

Όπως ότι η μέγιστη εστιακή απόσταση μπορεί να ανέβει ανάλογα την εικόνα 3/2 , 16/9 μέχρι 720 mm.

Και το πιο βασικό μπορεί να πάει x2 ανάλογα τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας το οπτικό ζουμ ταυτόχρονα με το ψηφιακό.

Πράγματι σήμερα βάζοντας το intelligent auto μου ανέβασε το ζουμ μέχρι 1200 mm(και μέσα στο σκόπευτρο).

Μάλιστα και η ποιότητα εικόνας είναι πιο καθαρή και με μεγαλύτερη αντίθεση/ευκρίνεια.

Στα 25 mm.

P1150906.jpg

Στα 1200 mm.P1150904.jpg

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Πήρα εδώ και λίγες μέρες την panasonic lumix dmc-fz300.

Κοίταξα και τις οδηγίες χρήσεις στα ελληνικά  και έψαξα τις ρυθμίσεις τις προηγούμενες μέρες .

 

Βρήκα χτες οδηγίες χρήσεις στα αγγλικά ,όπου υπήρχαν κάποια που δεν υπήρχαν στα ελληνικά .

Όπως ότι η μέγιστη εστιακή απόσταση μπορεί να ανέβει ανάλογα την εικόνα 3/2 , 16/9 μέχρι 720 mm.

Και το πιο βασικό μπορεί να πάει x2 ανάλογα τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας το οπτικό ζουμ ταυτόχρονα με το ψηφιακό.

Πράγματι σήμερα βάζοντας το intelligent auto μου ανέβασε το ζουμ μέχρι 1200 mm(και μέσα στο σκόπευτρο).

Μάλιστα και η ποιότητα εικόνας είναι πιο καθαρή και με μεγαλύτερη αντίθεση/ευκρίνεια.

Στα 25 mm.

P1150906.jpg

Στα 1200 mm.P1150904.jpg

 

    Ναι , καλό όμως μην ξεχνάς πως μιλάς για ψηφιακό ζουμ το οποίο έχει διαφορά από το οπτικό .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ψηφιακό ζουμ και intelligent auto δεν καταφέρνεις κάτι σε επίπεδο εικόνας, που δεν μπορείς να κάνει και με κροπ  και μετά να της αλλάξεις τα φώτα σε πρόγραμμα επεξεργασίας. Στην δευτερη περίπτωση μάλιστα θα είναι σύμφωνα και με το γούστο σου.

Σου "καθαρίζει" την εικόνα με sharpening και φιλτρα και σου την δίνει στο πιάτο jpg να μην μπορείς να την κάνεις τίποτα μετά.

Αν το ζητούμενο είναι να φτάσεις όσο το δυνατόν κοντύτερα στα ζώα, οκ. Αλλά δεν θα πάρεις ποτέ ποιότητα εικόνας και αυτό που τελικά θα πάρεις είναι μια αυτοματοποιημένη εξαγωγή . 

Υ.Γ Με το που άνοιξα μάλιστα μεγάλη την φώτο και είδα τα παστέλ χρώματα, μια λέξη μου ήρθε στο μυαλό: smartphoνίλα. Σαν να έβαλες μπροστά απο το κινητό έναν απο αυτούς τους φακούς για μακρυά: https://www.skroutz.gr/s/31019005/Tong-Daytech-TD5HD32X-Σετ-Φακών-Κάμερας-Κινητών-Μονοκυάλι-32x-4τμχ.html

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα τι λες.

Επειδή μια δεν μου βγαίνανε τα χρώματα καλά , μια μου έβγαιναν κουνημένες οι φώτο , είπα με αυτό είναι μια λύση.

 

 

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Αμερικάνοι λένε για τα κυβικά στα αυτοκινητα : There is no replacement for displacement*

*Δεν υπάρχει αντικαταστάτης για τα περισσότερα κυβικά εκατοστά.

Δηλαδή ότι και να κάνεις με τεχνητό τρόπο ώστε το "μικρό" να μεγαλώσει και να φτάσει το "μεγάλο", το μικρό είναι μικρό και το μεγάλο μεγάλο. . Κάνε το τούρμπο, βάλε νίτρο και εξατμίσεις και πείραξε προγράμματα...μικρό θα είναι πάλι. Θα δουλεύει σαν μεγάλο μόνο "κατα συνθήκη" ή υπο προυποθέσεις,

Αυτό ισχύει και στις φωτογραφικές. Ισχύει στους σένσορες, ισχύει στα εστιακά μήκη των φακών, ισχύει σε όλα. Δεν μπορείς με computational photography (επειδή το intelligent auto αυτό είναι) να πάρεις αποτέλεσμα οπτικού φακού ή μεγαλύτερου σένσορα. Κάπου θα χάνεις. Δυστυχώς. Αλλιώς όλοι θα είχαμε πάρει μια bridge και θα λύναμε τα φωτογραφικά μας θέματα.

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Κατάλαβα τι λες.

Επειδή μια δεν μου βγαίνανε τα χρώματα καλά , μια μου έβγαιναν κουνημένες οι φώτο , είπα με αυτό είναι μια λύση.

 

 

Λύση καλή, σου έχω, τώρα που ξέρω τι θέλεις.

Αφου πλέον είδα πως σε ενδιαφέρει κυριως το wildlife και Nature, το σύστημα για εσένα είναι μια Olympus Ε-Μ1 η πρώτη, με έναν φακό 75-300 για αρχή και teleconverter X1.4

Με συνολικό ποσό σε μεταχειρισμένα κάτω απο 1000 ευρώ, θα πάρεις σχεδόν το αποτέλεσμα που θέλεις, φωτογραφικά. Και μετά παίρνεις και τον 400άρη και με το Χ1,4 φτάνεις σχεδόν τα 1200 σε M4/3 πλεόν και οπτικά, όχι ψηφιακά και σε σενσορα όχι μιας bridge/compact αλλά πολύ μεγαλύτερο

Πούλα όλα τα υπόλοιπα που έχεις (bridge και Canon). Με τα παρακάτω έκανες σετ για τα πάντα

 

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-om-d-e-m1

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-m-zuiko-digital-ed-75-300mm-f-4-8-6-7-ii

https://www.skroutz.gr/s/24048415/Olympus-Tele-Converter-M-Zuiko-Digital-MC-14-1-4x-V321210BU000.html 
Ακυρο για τον teleconverter με αυτόν τον φακό (ταιριάζει μονο σε συγκεκριμένους φακούς)

και ένας γενικός φακός για όλες τις άλλες στιγμές

https://www.mpb.com/en-eu/product/olympus-m-zuiko-ed-14-42mm-f-3-5-5-6-ii-r

 

Σου έχω και λύση για μεγαλύτερο σένσορα....αλλά εκει μετά θα πονέσει η τσέπη

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την canon 800d + canon 18-135 usm είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Αν μπορούσα να πουλούσα όλα τα υπόλοιπα ,ίσως να πήγαινα σε αυτό που λες.

Όμως δύσκολα θα φύγουν ,για αυτό πήγα στην πιο οικονομική λύση , δηλαδή στην panasonic lumix dmc-fz300.

Και αυτό intelligent auto ,που ανεβάζει το ζουμ μέχρι 1200 mm, που έχει η fz300 ,μπορεί κάπου να φανεί χρήσιμο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι η panasonic lumix dmc-fz300 στο auto μου δίνει ταχύτητες κλείστρου 1/4000 και 1/6000 ,αυτός είναι ο λόγος που δεν μου δείχνει σωστά τα χρώματα.

Δεν ξέρω γιατί το κάνει ΄,θα δω αν μπορεί να αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Βλέπω ότι η panasonic lumix dmc-fz300 στο auto μου δίνει ταχύτητες κλείστρου 1/4000 και 1/6000 ,αυτός είναι ο λόγος που δεν μου δείχνει σωστά τα χρώματα.

Δεν ξέρω γιατί το κάνει ΄,θα δω αν μπορεί να αλλάξει.

    Τι θα πει δεν δείχνει σωστά τα χρώματα και τι σχέση μπορεί να έχει με την ταχύτητα κλείστρου ......... δώστε την ερμηνεία σας !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει ταχύτητα κλείστρου 1/4000 ή 1/6000 ,αν δεν έχει ηλιοφάνεια , η εικόνα μοιάζει με ασπρόμαυρη , τα χρώματα δεν είναι έντονα.

Το είδα αυτό και με την canon κάποια απογευματάκια, με ταχύτητα κλείστρου 1/2000.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Όταν έχει ταχύτητα κλείστρου 1/4000 ή 1/6000 ,αν δεν έχει ηλιοφάνεια , η εικόνα μοιάζει με ασπρόμαυρη , τα χρώματα δεν είναι έντονα.

Το είδα αυτό και με την canon κάποια απογευματάκια, με ταχύτητα κλείστρου 1/2000.

 

 

 

     Θα ρισκάρω να δώσω μία ερμηνεία , πως δλδ ίσως προσπαθώντας να ισορροπήσεις την έκθεση , χρησιμοποιείς κάποιες παραμέτρους εις βάρος άλλων .

     Σε συνθήκες χωρίς ηλιοφάνεια , η εικόνα δεν θα έχει ζωντανά χρώματα κάτι φυσιολογικό . Γι' αυτό το πράγμα δεν ευθύνεται η ταχύτητα του κλείστρου , όπως επίσης σε μία τέτοια μέρα με συννεφιά , το κυρίαρχο στοιχείο στην έκθεση δεν είναι η ταχύτητα κλείστρου . 

     

     

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Θα ρισκάρω να δώσω μία ερμηνεία , πως δλδ ίσως προσπαθώντας να ισορροπήσεις την έκθεση , χρησιμοποιείς κάποιες παραμέτρους εις βάρος άλλων .

     Σε συνθήκες χωρίς ηλιοφάνεια , η εικόνα δεν θα έχει ζωντανά χρώματα κάτι φυσιολογικό . Γι' αυτό το πράγμα δεν ευθύνεται η ταχύτητα του κλείστρου , όπως επίσης σε μία τέτοια μέρα με συννεφιά , το κυρίαρχο στοιχείο στην έκθεση δεν είναι η ταχύτητα κλείστρου . 

     

     

   

 

Στις 29/12/2022 στις 4:12 ΜΜ, greekgreek είπε

Σαν πρώτο με ενδιαφέρει ,με αυτή την κάμερα ,να τα φέρω όσο δυνατόν πιο κοντά .

Μετά θα κοιτάξω τυχόν παραμορφώσεις.

     Έχοντας διαβάσει τις λεπτομέρειες που δίνεις , θα πω πως είσαι πολύ μακριά σε απόσταση από το αντικείμενο που τραβάς έστω και για λόγους δοκιμής . Η απόσταση που πας να καλύψεις με αυτό τον φακό είναι πολύ μεγάλη και δύσκολα θα ικανοποιηθείς από το αποτέλεσμα . 

   Η απόσταση στην εικόνα παρακάτω είναι κάτω από 100 μέτρα . Ο φακός στην Lumix δεν είναι εκεί για να στέκεσαι ακίνητος και να φέρνεις τα πράγματα πιο κοντά χρησιμοποιώντας το ζουμ του . Αυτή η προσέγγιση δεν θα σε βοηθήσει . Πάρα μα πάρα πολλές φορές θα χρειαστεί να μετακινηθείς με πολλούς τρόπους για να ταιριάξεις το καρέ . 

Screenshot_2022-08-28-08-31-51-902_com.miui.gallery~2.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Βλέπω ότι η panasonic lumix dmc-fz300 στο auto μου δίνει ταχύτητες κλείστρου 1/4000 και 1/6000 ,αυτός είναι ο λόγος που δεν μου δείχνει σωστά τα χρώματα.

Δεν ξέρω γιατί το κάνει ΄,θα δω αν μπορεί να αλλάξει.

Στο auto όλες οι κάμερες έχουν προκαθορισμένες παραμέτρους, σύμφωνα με προκαθορισμένα σενάρια, ώστε να δομούν το αρχείο κατα έναν "μέσου όρου" αποδεκτό τρόπο.

Το πιο πιθανό είναι πως στο 1/6000 σε αυτό το μοντέλο ή στα 1/2000 στην canon η μηχανή αντιλαμβάνεται πως προσπαθείς να "παγώσεις" κάτι που κινείται γρήγορα (το συνηθέστερο σενάριο σε τέτοιες ταχύτητες) και στις παραμέτρους του για αυτό το σενάριο σου βγάζει τα χρώματα με αυτόν τον τρόπο by default. Σαν να περνάς μια φώτο απο φίλτρο στο κινητό. Δεν φταίει το κλείστρο για τα χρώματα. Ανταποκρίνεται απλά σε μια σειρά εντολών τύπου if-then-else που προκαθορίστηκε στο εργοστάσιο.

Πιθανόν να μπορείς να πειράξεις αυτές τις ρυθμίσεις ή και όχι (ανάλογα το μοντέλο). 

Σε κάθε περίπτωση δεν κάτι το οποίο μπορεί να δεχτεί ιδιαίτερη ανάλυση μιας και δεν είναι παράμετρος που εξαρταται απο τον χρήστη κατα μεγάλο βαθμό, αλλά και παράμετρος που αλλάζει ανάλογα με τον προγραμματισμό της αυτόματης λήψης που κάθε μοντέλο έχει.

Το πως συμπεριφέρεται κάθε μηχανή στο auto, δεν επιδέχεται ανάλυσης. Κάθε μοντέλο είναι διαφορετικό απο το εργοστάσιο. 

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σήμερα με την fz300, μέσα από το σκόπευτρο στο auto ,ότι όταν πηγαίνω να σηκώσω την κάμερα προς τον ουρανό ,αλλάζει η ταχύτητα κλείστρου.

Στο auto δηλαδή αν η κάμερα είναι περίπου παράλληλη με το έδαφος η ταχύτητα κλείστρου είναι στα 1/500 με 1/1000 , όταν αλλάξω την γωνία  αλλάζει σε 1/1600 με 1/2500.

Αυτό δεν ξέρω αν είναι θέμα κλίσης ή έχει αισθητήρα που αντιλαμβάνεται ότι στοχεύω στον ουρανό.

Μου το κάνει και όταν στοχεύω στο νερό ,χωρίς να έχω καταλάβει γιατί το κάνει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάνει φωτομέτρηση εκει που του έχεις πει, πχ spot metering, οπότε οταν αλλάζεις σε κατι ποιο φωτεινό η ποιο σκοτεινό στο καδρο σου, αλλάζει την ταχύτητα κλείστρου η το διάφραγμα η το iso, η ολα μαζι, ωστε να εχει σωστή φωτομέτρηση στο σημείο που της εχεις πει να κανει.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να κανει evaluative metering δλδ να φωτομετρησει σε ολο το καδρο, και να προσπαθήσει να βρει ενα μεσο ορο, που και παλι εσενα ισως να μην σε ικανοποιεί γιατι θες κάτι αλλο...

 

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Είδα σήμερα με την fz300, μέσα από το σκόπευτρο στο auto ,ότι όταν πηγαίνω να σηκώσω την κάμερα προς τον ουρανό ,αλλάζει η ταχύτητα κλείστρου.

Στο auto δηλαδή αν η κάμερα είναι περίπου παράλληλη με το έδαφος η ταχύτητα κλείστρου είναι στα 1/500 με 1/1000 , όταν αλλάξω την γωνία  αλλάζει σε 1/1600 με 1/2500.

Αυτό δεν ξέρω αν είναι θέμα κλίσης ή έχει αισθητήρα που αντιλαμβάνεται ότι στοχεύω στον ουρανό.

Μου το κάνει και όταν στοχεύω στο νερό ,χωρίς να έχω καταλάβει γιατί το κάνει .

    Έχεις ελλείψεις σε τεχνικό επίπεδο , κανόνισε να βρεθούμε για να γλυτώσεις χρόνο , καλή χρονιά με υγεία .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...