Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μάλιστα, διαφωτιστική η απάντηση σας και η σύγκριση! 

την 43C655 (aka 43T7B, 43C61B, δεν το είχα προσέξει αρχικά ότι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μοντέλο) την είχα βιαστικά και επιφανειακά απορρίψει, διότι στα χαρακτηριστικά του skroutz που συνέκρινα, έλεγε ότι δεν έχει Chromecast αλλά Miracast, το οποίο δεν ήξερα τι είναι. 

υποθέτω είναι κάτι αντίστοιχο με το Chromecast ή με απλά λόγια "θα μπορώ να βλέπω π.χ youtube, netflix χωρίς άλλα καλώδια, tv boxes, κτλ" ?

της TCL το Miracast είναι δοκιμασμένο, αξιόπιστο, απροβλημάτιστο ?

Διαβάζοντας εδώ και εκεί - αν και ήθελα να το αποφύγω - μήπως ένα IPS panel είναι καλύτερο για την περίπτωση μου (πολύ φωτεινός χώρος και γωνίες θέασης) ? 

υπάρχει ήδη ανάλογο thread εντός forum, οπότε το βασαν... εεε η αναζήτηση συνεχίζεται ...

 

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα, ερωτηση:

οταν μπαινει σε screen saver (που δειχνει τοπια και διαφορες αλλες φωτο) γινεται να ρυθμισουμε οταν επιστρεφουμε να μας γυρναει εκει ακριβως που ηταν και οχι στην αρχικη οθονη του googletv?

εμενα πχ μου συμβαινει παρα πολυ συχνα με το plex, κανω pause για λιγη ωρα και μετα πρεπει να ξανανοιξω το plex, να ξαναβρω το αρχειο που επαιζε και να το συνεχισω.

επισης καποιες μερες τωρα ενω λειτουργουσε κανονικα, σταματησε να ανοιγει η ηχομπαρα (LG) οταν ανοιγω την τηλεροαση. πρεπει να την ανοιξω ξεχωριστα απο το χειριστηριο της. καμια ιδεα σε αυτο?

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσανατολίζομαι σε αυτή την TCL

https://www.websupplies.gr/tileorasi-tcl-55c655-55-4k-qled-hdr10-google-tv?skr_prm=WyIyZGY2YzZjMS05ODU3LTRjNTctYWU0MS1mZTM4NmI2ODVmN2YiLDE3MjA4MTkxOTc0MDYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά της; Δεν βρήκα κάποιες αξιολογήσεις γιατί είναι καινούρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Σε 50c645 5 μηνών προχτές εμφανίστηκε μία σκιά στο κάτω μέρος.

Σε λευκό φόντο ή αν ανεβάσω την φωτεινότητα φαίνεται πολύ περισσότερο.

Λέτε να πάρω τηλέφωνο το κατάστημα που πήρα την tv ή να μιλήσω κατευθείαν με την tcl;

Οπως φαίνεται και απο τις φώτο είναι δίπλα από το σήμα της TCL και είναι λες και κόβεται ο φωτισμός σε εκείνο το σημείο.

 

SE_2tNQf.jpg

fDeQO3RU.jpg

Επεξ/σία από Tribal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 43" που θα μπει στο υπνοδωματιο ειμαι αναμεσα στις:
- 43C645 HDR (2023)

- 43C61B HDR (2024)

Απο αποψης χρηματων ειναι περιπου το ιδιο (σχεδον 350 και οι 2).
Το μοντελο του 23 υπαρχει και στον γερμανο

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Σε 43 ιντσες δυσκολο να δεις καποια διαφορα.

Ρωταω περισσοτερο απο αποψη επεξεργαστη κλπ που ισως επηρεασει την ταχυτητα επειδη ειναι ενα χρονο πιο παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Εννοείται την φετινή θα πάρεις.

Εχω ριξει παραγγελια απο γερμανο αλλα με αντικαταβολη (παραλαβη απο καταστημα). Με τρωει να παρω την καινουρια απλα δεν την βλεπω αμεσα διαθεσιμη σε καποιο αξιολογο μαζι στην αθηνα.(λογω δουλειας θελω παραλαβη απο το καταστημα)

EDIT: ακυρο την εχει στο welcome stores

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,εχω την tcl 55 p735 και αντιμετωπιζω θεμα με τις εφαρμογες vf tv & eon

 

το προβλημα ειναι οτι εκει που δειχνουν καλα για 10 δευτερολεπτα μετα pixelιαζουν και συνεχεια γινεται το ιδιο...προσπαθησα να αλλαξω τους dns στην τηλεοραση αλλα δεν ξερω πως ακριβως γινεται,μπορει καποιος να με βοηθησει??

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να σχετίζεται το DNS με το θέμα που αντιμετωπίζεις. Δες μήπως υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις update στην τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 9:25 ΠΜ, theo444 είπε

Καλημέρα. Μάλλον διεκδικώ το Όσκαρ γκαντεμιας. Μοντέλο 55c635 αγορά 01/2023 παρέδωσε πνεύμα στην απώλεια εικόνας πριν 10 μέρες. Ενώ είχε ήχο δεν είχε καθόλου εικόνα. Πλησιάζοντας την τηλεόραση με φακό άχνα εμφανίζονταν η εικόνα. Στο πλαίσιο της εγγύησης έγινε αλλαγή του τροφοδοτικού, που όπως μου είπαν επειδή είναι γνωστό πρόβλημα το νέο τροφοδοτικό είναι νέου τύπου. Μέσα σε δύο ημέρες ξανά το ίδιο πρόβλημα και από βδομάδα θα την ξαναστειλω στο service.

Επειδή και σε εμένα κάνανε επισκευή τροφοδοτικού(έτσι μου είπαν) καθώς τους την έστειλα λόγω τπυ γνωστού προβλήματος flickering σε dolby vision, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μετά το τροφοδοτικό που σου αλλάξανε έχεις θέματα με ps4 αν το έχεις δοκιμάσει βέβαια.εγώ την παρέλαβα έπειτα απο την επισκευή αυτή το flickering έφτιαξε αλλά πλέον με ps4 pro όταν την συνδέω κολλάει όλη η tv μαύρη οθόνη και στην ουσία δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με ps4 pro.Ενώ μέχρι πριν όλα ήταν άψογα σε σχέση με αυτό.Μου είπαν και καλά ότι δεν υποστηρίζει η τηλεόραση το ps4 pro.Αν είναι δυνατόν.Τους έχω στείλει άπειρα mail για επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση στην TCL greece αλλά αυτοί τίποτα δεν ιδρώνει το αυτί τους.Απαράδεκτοι.Τί άλλο να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αγόρασα μια tcl 55v6b στα 320Ε για δεύτερη τηλεόραση στη κρεβατοκάμαρα. Δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα. Δεν ενθουσιάστηκα παρόλα αυτά με την εικόνα της. Μήπως υπάρχουν προτεινόμενες ρυθμίσεις για το εν λόγω πάνελ, η από παρόμοια μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...