Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση σε tcl 55c735 θα έχω πρόβλημα με το PS4,nintendo switch, σύνδεση με laptop? Έχει μόνο hdmi 2.1  η τηλεόραση! Την έχω παραγγείλει! Έχω αυτή την αμφιβολία! Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από fastnickride
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Μάλλον διεκδικώ το Όσκαρ γκαντεμιας. Μοντέλο 55c635 αγορά 01/2023 παρέδωσε πνεύμα στην απώλεια εικόνας πριν 10 μέρες. Ενώ είχε ήχο δεν είχε καθόλου εικόνα. Πλησιάζοντας την τηλεόραση με φακό άχνα εμφανίζονταν η εικόνα. Στο πλαίσιο της εγγύησης έγινε αλλαγή του τροφοδοτικού, που όπως μου είπαν επειδή είναι γνωστό πρόβλημα το νέο τροφοδοτικό είναι νέου τύπου. Μέσα σε δύο ημέρες ξανά το ίδιο πρόβλημα και από βδομάδα θα την ξαναστειλω στο service.

Επεξ/σία από theo444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα! Κάτοχος 50C635!Εντυπωσιασμενος μέχρι τώρα! Σε σχέση με ερωτηση για update εγώ ήμουν στην V501 και έκανα άμεσα update σε V559 από telegram! Όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι! Θέλει αρκετό πειραματισμό να βάλεις χρώματα κτλ εκεί που αρέσουν στο μάτι του καθενός αλλά η τηλεόραση για τα λεφτά της δείχνει να είναι μια πολύ τιμια επιλογή! Και cosmoteTV και όλες σχεδόν οι streaming υπηρεσίες που έβαλα παίζουν άψογα! Οποίος έχει το μοντέλο και εχ3ι να προτείνει κανένα setup για calibration δεκτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν έχει αναφερθεί ...

Σχετικά με τα προϊόντα TCL στην Ελλάδα.

Στην Ελλάδα, τις λευκές συσκευές και τηλεοράσεις TCL διανέμει ο Όμιλος Globalsat – Teleunicom, μέσω του δικτύου καταστημάτων ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ειδών, καθώς και μέσω των ηλεκτρονικών καταστημάτων που συνεργάζεται, δίνοντας τη δυνατότητα στους Έλληνες καταναλωτές να αποκτήσουν πρόσβαση στο μεγαλύτερο μέρος της προϊοντικής γκάμας της εταιρείας.

https://www.globalsat-teleunicom.com/i-tcl-parousiazei-ta-nea-proionta-c-series-tvs-soundbars/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι είδαν reviews της QM8 θα είδα πόσο καλή τηλεόραση ειναι. Το local dimming ειναι πολύ καλό, πιθανά ένα κλικ παραπάνω απο την QN90B. Σέβεται σε μεγάλο βαθμό τις λεπτομέριες στις σκιές αλλά ταυτόχρονα περιορίζει και το blooming. 

Η τιμή της βέβαια ειναι απαγορευτική, εφάμιλη των OLED

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι κωδικό βάζεις όταν θέλεις να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων! Θέλω από Google TV να πάω σε basic TV και μόνο με επαναφορά γίνεται! Όταν το κάνω ζητάει κωδικό με 4 ψηφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fastnickride είπε

Γνωρίζει κανείς τι κωδικό βάζεις όταν θέλεις να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων! Θέλω από Google TV να πάω σε basic TV και μόνο με επαναφορά γίνεται! Όταν το κάνω ζητάει κωδικό με 4 ψηφία. 

Καλησπέρα 1234 αν θυμάμαι καλά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορα την tcl c845 και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Οταν παιζω περιεχομενο 24p απο εξωτερικο Player ( NVIDIA Shiled  ειτε απο kodi ειτε απο plex ) στην hdmi arc η εικονα αναβοσβήνει και δεν παιζει σωστα , σα να μην κλειδωνει στα 24p. στα 60 hz δεν εχω προβλημα, και παιζει κανονικα. εχω δοκιμασει 2-3 καλωδια αλλα το προβλημα παραμενει. εχει κανεις αντιμετωπίσει κατι παρομοιο? 

επσης οταν συνδέω απευθείας το shiled με την τηλεόραση η μονο ανάλυση που βγαζει ειναι 640χ480!!!! ενω στη συνδεση μεσω nad av βγαζει κανονικα 4κ. 

Επεξ/σία από klamia71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει thread σχετικα με νεα τηλεοραση, αλλα επειδη με κοβω να πηγαινω σε tcl, ειπα να ενοχλησω αυτο το thread... 

Διαβασα γενικα τα μνμτα, και νμζ οτι εχω κατασταλαξει στα εξης, τα οποια ειναι λιγο πολυ στην ιδια τιμη:

1) TCL 65C735
2) TCL 65C745

3) TCL 75C745 (~200ε πανω)

4) TCL 75C645

 

Θα προτιμουσα 75, αλλα αν ειναι να γινει "εκπτωση" σε ποιοτητα, δν με χαλαει να μεινω στις 65.... 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dutch είπε

Εχω ανοιξει thread σχετικα με νεα τηλεοραση, αλλα επειδη με κοβω να πηγαινω σε tcl, ειπα να ενοχλησω αυτο το thread... 

Διαβασα γενικα τα μνμτα, και νμζ οτι εχω κατασταλαξει στα εξης, τα οποια ειναι λιγο πολυ στην ιδια τιμη:

1) TCL 65C735
2) TCL 65C745

3) TCL 75C745 (~200ε πανω)

4) TCL 75C645

 

Θα προτιμουσα 75, αλλα αν ειναι να γινει "εκπτωση" σε ποιοτητα, δν με χαλαει να μεινω στις 65.... 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη....

Όλες αυτές είναι Qled οπότε η εικόνα είναι πάρα πολύ καλή δε θα έχεις διαφορά όποιο και να πάρεις. 

Η διαφορά είναι στο ρυθμό ανανέωσης 120 η σειρά 7 60 η 6.

Αν μπορείς παίρνεις την 75αρα το νέο μοντέλο αλλα δεν έχει κ μεγάλες διαφορές είναι καλές τηλεοράσεις όλες. Οπότε είναι καθαρά υποκειμενική απόφαση και αν σου είναι αναγκαίο τα 120hz

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στη παρέα, ενδιαφέρον για την 645 στις 50 ίντσες. Την έχει κάποιος φίλος να μας πει εντυπώσεις? Οι ανάγκες μου είναι θέαση αθλητικών, ταινίες/ σειρές (Stremio όπου διαβάζω σετάρεται εύκολα σε Google TV).

Οποιαδήποτε πληροφορία, γνώμη ή άποψη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, TR-909 είπε

Καλημέρα στη παρέα, ενδιαφέρον για την 645 στις 50 ίντσες. Την έχει κάποιος φίλος να μας πει εντυπώσεις? Οι ανάγκες μου είναι θέαση αθλητικών, ταινίες/ σειρές (Stremio όπου διαβάζω σετάρεται εύκολα σε Google TV).

Οποιαδήποτε πληροφορία, γνώμη ή άποψη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Εγώ μπορεί να κοιτούσα την C635, μιας και δεν έχουν τεράστιες διαφορές + έχει καλύτερο ήχο. 

https://www.kitele.com/el/sygkrish/tcl-50c635,tcl-50c645

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω απο τα Χριστουγεννα την 50P735 και εχω μετανιωσει που την αγορασα.ΕΙχα γραψει και σε προηγουμενες σελιδες το σπαστικο που κανει με το να ρυθμιζει την φωτεινοτητα σε hdr ταινιες.Αυτο το δοκιμασαν εκει στην TCL και τους φανηκε πρακτικο δλδ?Τεσπα,μετα απο αμετρητες προσπαθειες το απενεργοποιησα και ουτε που θυμαμαι ποια ρυθμιση ειναι.Αλλο σπαστικο με την τηλεοραση,κολλαει παρα πολυ,ειδικα οταν την ανοιγω θελει κανενα 5λεπτο και μετα να αρχισω να μπαινω εφαρμογες.Αν με το που την ανοιξω πατησω αμεσως netflix ή youtube,κολλαει και κανει ωρα να ανοιξει την εφαρμογη.

Εχθες το μεσημερι εφαγε για 10 φορα καλο κολλημα και αναβοσβηνε η εικονα,την εβγαλα απο την πριζα αναγκαστικα για να συνελθει.Αλλο βραδυ εκει που βλεπαμε ταινια εκανε restart μονη της,πηγαν παλι εργοστασιακες ρυθμισεις και εφαγα κανενα μισαωρο ψαχνοντας να απενεργοποιησω την αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας.Τελικα δεν τα καταφερα,νευριασα και την εκλεισα.Η εμπειρια χρησης με την TCL ειναι κακιστη μεχρι τωρα.Δυστυχως ειμαι ατυχος μαλλον και μου αρεσε αρκετα σαν τηλεοραση.Ελπιζω να χαλασει συντομα να την επιστρεψω στο eshop να παρω καμια LG να δω σαν ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την ίδια σε 43" και δεν έχω παρατηρήσει αυτό με την φωτεινότητα στα HDR που γράφεις. Ούτε τα κολλήματα που λες έχω, ούτε restart έκανε ποτέ μόνη τής. Την έχω ένα χρόνο και πριν είχα για ένα μισή χρόνο το προηγούμενο μοντέλο που ούτε αυτό είχε κανένα από αυτά που αναφέρεις! Μήπως έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη συσκευή; Μήπως η σύνδεση σου στο διαδίκτυο; Δεν είναι φυσιολογικό αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...