Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/4/2023 στις 11:36 ΜΜ, teosard είπε

Καλησπερα σε Τcl 50p635 το cosmote tv app οταν παω να δω καναλι δεν δειχνει εικονα και pixeliazei οπως στην εικονα. Netflix παιζει μια χαρα. Καμια ιδεα  τι μπορει να φταιει;

329941694_194511200011337_9172560028682944725_n.jpg

  Φίλε μου ακριβώς το ίδια θέμα έχω κι εγώ σε 65P635. Το εμφανίζει μόνο σε ζωντανή μετάδοση. Σε replay ή αναπαραγωγή ταινιοθήκης, παίζει μια χαρά.

  Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη της Cosmote και με ενημέρωσαν ότι κάνουν ενέργειες αποκατάστασης. Θα σου πρότεινα να τους αναφέρεις κι εσύ την δυσλειτουργία.

  Από update έχει πάρει μέχρι και V8-R5AT01-LF1V063. Εσύ ποια έκδοση έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/4/2023 στις 10:47 ΠΜ, koskourk είπε

  Φίλε μου ακριβώς το ίδια θέμα έχω κι εγώ σε 65P635. Το εμφανίζει μόνο σε ζωντανή μετάδοση. Σε replay ή αναπαραγωγή ταινιοθήκης, παίζει μια χαρά.

  Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη της Cosmote και με ενημέρωσαν ότι κάνουν ενέργειες αποκατάστασης. Θα σου πρότεινα να τους αναφέρεις κι εσύ την δυσλειτουργία.

  Από update έχει πάρει μέχρι και V8-R5AT01-LF1V063. Εσύ ποια έκδοση έχεις ;

Το ίδιο update έχει και μένα η tv και κάνει ακριβώς το ίδιο δεν παίζει live cosmote tv μόνο replay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό είναι πρόβλημα συμβατότητας της Cosmote με το Android TV , δεν είναι θέμα TCL ούτε κάποια ενημέρωση της τηλεόρασης. Πρέπει να ενημερωθεί η εφαρμογή της Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πώς παίζουν εξωτερικοί υπότιτλοι σε tcl τηλεόραση? Πέρασα σε φλασάκι ξεχωριστό αρχείο ταινίας κ ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων αλλά δεν τους παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dionisis777 είπε

Καλημέρα. Πώς παίζουν εξωτερικοί υπότιτλοι σε tcl τηλεόραση? Πέρασα σε φλασάκι ξεχωριστό αρχείο ταινίας κ ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων αλλά δεν τους παίζει.

με vlc player.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις πήρα την TLC 40S6200. Θέλω να χρησιμοποιήσω το κινητό, Samsung SM-A405F, για smart assistant. Τα κατάφερα τελικά αλλάζοντας γλώσσα, αλλά δυσκολεύεται να εντοπίζει την TV και σε κάθε επανεκνηση πρέπει πρώτα να συνδέομαι στο magicConnect. Το google home πολλές φορές δεν βρίσκει την tv, ενώ το magicConnect και TCL Home την έχουν βρει. Μπορώ να εισάγω κείμενο χρησιμοποιόντας ως μικρόφωνο το κινητό;  Έχω συνδέσει κινητό και TV στο ίδιο wifi, τα έχω κάνει paired μέσω bluetooth, έχω εγκαταστήσει και στα δυο το TCL Home και το MagicConnect, τα έχω συνδέσει και εκεί και έχω κατεβάσει στο κινητό το Google Home που έχει βρει την TV (σε όλα τα τελευταία updates). Όταν μπαίνω στο magic connect και πατάω το mic-icon ή όταν πατάω το mic-icon στην TV και μιλάω, μετά από ώρα ακούω την TV να επαναλαμβάνει τη φωνή μου (!) και μετά μου λέει "something went wrong, please try again later."

Επεξ/σία από White__Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Επειδή δεν το βρήκα, θέλω να βάλω την εφαρμογή της vodafone TV στην 735...Το store δεν την βγάζει όμως.. Τι κάνω? 

Στην c635 την είχε κανονικά . Αν δεν την βρεις πήγαινε στις ρυθμίσεις/ εφαρμογές/ και βρες το google play και άνοιξε το για να κάνεις εκεί αναζήτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα πριν λίγο καιρό από το eShop μια TCL 43p635 και έχω το εξής πρόβλημα. Η τηλεόραση κάνει σάρωση αλλά δεν βρίσκει κανάλια, ούτε ψηφιακά ούτε αναλογικά. Άλλαξα κεραία, δοκίμασα και εσωτερική κεραία.... αλλά τίποτα. Είδα στο Σκρουτζ ότι άλλος ένας ρωτάει για το ίδιο πρόβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, magos1 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα πριν λίγο καιρό από το eShop μια TCL 43p635 και έχω το εξής πρόβλημα. Η τηλεόραση κάνει σάρωση αλλά δεν βρίσκει κανάλια, ούτε ψηφιακά ούτε αναλογικά. Άλλαξα κεραία, δοκίμασα και εσωτερική κεραία.... αλλά τίποτα. Είδα στο Σκρουτζ ότι άλλος ένας ρωτάει για το ίδιο πρόβλημα. 

 

Όταν πατάς αυτόματη αναζήτηση να επιλέξεις κεραία και οχι καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/3/2023 στις 7:54 ΜΜ, penny_gr είπε

Ξέρει κανείς το μοντέλο που έβγαλε προσφορά το eshop? 

TV TCL 32S5400AF 32'' LED FHD SMART ANDROID 11 WIFI FRAMELESS

 

Ξέρω ότι σε αυτή τη τιμή μία horizon 32" FHD ήταν μάπα το καρπούζι! Χάλια ποιότητα...

Την εχει κανείς αυτη τη τηλεόραση; Εϊναι FHD στ αληθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, penny_gr είπε

Την εχει κανείς αυτη τη τηλεόραση; Εϊναι FHD στ αληθεια?

HD tv είναι 1280 x 720, FHD είναι 1920 x 1080 και UHD(4k) είναι 3840 x 2160. Τα κανάλια HD της τηλεόρασης όπως ΕΡΤ HD κλπ είναι σε FHD. Η τηλεόραση που ρώτησες απο το eshop στα 169€ είναι μια χαρά FHD εαν αυτό το μέγεθος σε καλύπτει και αυτό είναι το μπάτζετ σου και δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

Επεξ/σία από -dL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, penny_gr είπε

Την εχει κανείς αυτη τη τηλεόραση; Εϊναι FHD στ αληθεια?

Όπως είπε κι ο dL, είναι μια χαρά FHD. Καμιά εταιρία δεν πουλάει τηλεόραση για καλύτερη απ' ό,τι είναι. Αν γίνει λάθος, μπορεί να γίνει από ανθρώπινο παράγοντα κατά το πέρασμα του προϊόντος, όπως πχ για την Horizon 32HL6330H που είναι HD Ready και όχι FHD. Ένα παράδειγμα, μιας και θίξατε συγκεκριμένα τηλεόραση Horizon. 

-Δεν έχω παρακολουθήσει σε τηλεόραση HD Ready. Τόσο χάλια είναι; Μήπως δεν έγιναν οι σωστές ρυθμίσεις;

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2023 στις 7:50 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Όπως είπε κι ο dL, είναι μια χαρά FHD. Καμιά εταιρία δεν πουλάει τηλεόραση για καλύτερη απ' ό,τι είναι. Αν γίνει λάθος, μπορεί να γίνει από ανθρώπινο παράγοντα κατά το πέρασμα του προϊόντος, όπως πχ για την Horizon 32HL6330H που είναι HD Ready και όχι FHD. Ένα παράδειγμα, μιας και θίξατε συγκεκριμένα τηλεόραση Horizon. 

-Δεν έχω παρακολουθήσει σε τηλεόραση HD Ready. Τόσο χάλια είναι; Μήπως δεν έγιναν οι σωστές ρυθμίσεις;

Η horizon που είχα πάρει είχε κωδικό 32HL6330F/B και μάλιστα και το κουτί έλεγε FHD όποτε δεν περαστηκε λάθος στη περιγραφή. Ίσως να ήθελε κάποια ρύθμιση την οποία δε βρήκα ποτέ και έψαξα παντού. Η ποιότητα ήταν αθλια και σε HD κανάλια ακόμη. Και σαν οθόνη υπολογιστή... Γι αυτό και με φοβίζει κάτι τόσο φθηνό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...