Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς το μοντέλο που έβγαλε προσφορά το eshop? 

TV TCL 32S5400AF 32'' LED FHD SMART ANDROID 11 WIFI FRAMELESS

 

Ξέρω ότι σε αυτή τη τιμή μία horizon 32" FHD ήταν μάπα το καρπούζι! Χάλια ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

υπάρχει μήπως κάτι καλύτερο μέχρι 400 ευρώ για tv 43 inches ή να προχωρήσω άφοβα εδώ :

https://www.e-shop.gr/tv-tcl-43c635-43-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.158820?lkws_11754=63a6b829-3c5a-3898-da58-da0f2e15ded8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Shiv είπε

Καλημέρα,

υπάρχει μήπως κάτι καλύτερο μέχρι 400 ευρώ για tv 43 inches ή να προχωρήσω άφοβα εδώ :

https://www.e-shop.gr/tv-tcl-43c635-43-qled-4k-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.158820?lkws_11754=63a6b829-3c5a-3898-da58-da0f2e15ded8

Πρέπει να είναι tcl ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προχωρήσεις άφοβα, οι τηλεοράσεις τις TCL είναι πολύ τίμιες για τα λεφτά τούς. Εικόνα εκπληκτική, ήχος πολύ καλός, πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης και λειτουργικό Android/Google με όλες τις δυνατότητες που προσφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε Τcl 50p635 το cosmote tv app οταν παω να δω καναλι δεν δειχνει εικονα και pixeliazei οπως στην εικονα. Netflix παιζει μια χαρα. Καμια ιδεα  τι μπορει να φταιει;

329941694_194511200011337_9172560028682944725_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, teosard είπε

Καλησπερα σε Τcl 50p635 το cosmote tv app οταν παω να δω καναλι δεν δειχνει εικονα και pixeliazei οπως στην εικονα. Netflix παιζει μια χαρα. Καμια ιδεα  τι μπορει να φταιει;

329941694_194511200011337_9172560028682944725_n.jpg

Αυτό είναι θέμα της εφαρμογής που θα το φτιάξουν από την Cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά της  TV TCL 65P635 65'' LED GOOGLE TV SMART ANDROID 4K ULTRA HD WIFI απο Eshop. Την έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις? Γενικά για την σειρά P635 τι γνώμη έχετε? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μια tcl 55c635, και όταν κάνω cast από το κινητό ( eon app ή cosmote app) με Chromecast κολλάει. Ειδικά τα πρώτα 10 λεπτά . Μετά στρώνει κάπως. Επειδή έχω και cosmote tv box , όταν κάνω cast στο tv box της cosmote, δεν κολλάει καθόλου. Γενικά επίσης, έχω παρατήσει ότι το google tv δεν είναι smooth, σαν ο επεξεργαστής της να μη το σηκώνει άνετα . Το έχει παρατήσει κάποιος άλλος; Υπάρχει κάποια λύση; Ότι update ζητάει το έχω κάνει. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγονται παραπονα για πολυπλοκο μενου και πολυπλοκη πρωτη εγκατασταση στις tcl.Ισχυει κατι τετοιο;Τα απλα καναλια μπορουν να ταξινομηθουν με την σειρα που θελει ο χρηστης;Εχω μια samsung του 2013 τωρα και στις ταξινομησεις μου βγαζει το λαδι σε αντιθεση με μια grundig που εχω στο υπνοδωματιο που ειναι πολυ ευκολη σε αυτον τον τομεα.Επισης ακουγονται και παραπονα για κολληματα.Κυριως με ενδιαφερουν τα μοντελα των 43 ιντσων λογω περιορισμενου χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικό της TCL είναι το Google TV , που είναι η μετεξέλιξη του Android TV , και έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που συνηθίζονται. Οθόνη και ήχος έχουν έτοιμες λύσεις οι οποίες μπορούν να παραμετροποίηθουν αναλόγως του πως αρέσει στον καθένα, πρέπει να ασχοληθείς βέβαια. Αλλιώς και οι έτοιμες λύσεις είναι μια χαρά. Η ταξινόμηση των καναλιών είναι εύκολη και γρήγορη, γίνεται μέσα από το μενού των ρυθμίσεων. Το e-shop έχει πολύ καλή προσφορά αυτές τις μέρες την 43P635 €249, και την 65C635 €589 οποίος ενδιαφέρεται να σπεύσει γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, osfp1978 said:

...Εχω μια samsung του 2013 τωρα και στις ταξινομησεις μου βγαζει το λαδι ...

Εγώ δεν δεν είχα την υπομονή από το μενου της samsung να βγάλω άκρη και πέρασα τα κανάλια σε ένα στικάκι και τα έφτιαξα σε εφαρμογή στο pc (SamsChannelEditor-v0.11) και ξανά πίσω στην τηλεόραση.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Το λειτουργικό της TCL είναι το Google TV , που είναι η μετεξέλιξη του Android TV , και έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που συνηθίζονται. Οθόνη και ήχος έχουν έτοιμες λύσεις οι οποίες μπορούν να παραμετροποίηθουν αναλόγως του πως αρέσει στον καθένα, πρέπει να ασχοληθείς βέβαια. Αλλιώς και οι έτοιμες λύσεις είναι μια χαρά. Η ταξινόμηση των καναλιών είναι εύκολη και γρήγορη, γίνεται μέσα από το μενού των ρυθμίσεων. Το e-shop έχει πολύ καλή προσφορά αυτές τις μέρες την 43P635 €249, και την 65C635 €589 οποίος ενδιαφέρεται να σπεύσει γρήγορα.

Μα σε ολες τις τηλεορασεις απο το μενου ρυθμισεων κανεις την ταξινομηση.Το θεμα ειναι ποσο πολυπλοκο ειναι.

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Εγώ δεν δεν είχα την υπομονή από το μενου της samsung να βγάλω άκρη και πέρασα τα κανάλια σε ένα στικάκι και τα έφτιαξα σε εφαρμογή στο pc (SamsChannelEditor-v0.11) και ξανά πίσω στην τηλεόραση.

Ωραιο κολπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50p635 Νέα προσθήκη μετά απο ψάξιμο, έρευνα και χαμηλό μπάτζετ (50'' Direct Led 4k μέχρι 350€). Η τηλεόραση είναι ο ορισμός του value for money. Είναι πολύ ελαφρυά (8κιλά σχεδόν νόμιζα οτι μου έφεραν άδειο κουτί), δεν έχει πλαστικά γύρω γύρω, είναι δλδ όλη οθόνη και γενικά νιώθεις οτι τα λεφτά σου δεν τα πέταξες απο ποιότητα.
Τα ποδαράκια του είναι μια χαρά και η τηλεόραση δεν πάει πουθενά αν και θα κρεμαστεί στον τοίχο σύντομα (το vesa 200χ200 δεν είναι στο κέντρο αλλά κάτω κάτω) βάση αυτή θα μπει https://www.skroutz.gr/s/9660659/Brateck-Tv-Βάση-Τηλεόρασης-Τοίχου-έως-42-και-30kg.html . Η εικόνα είναι πολύ ωραία και αρκετά φωτεινή (330 knits και ο ήχος μια χαρά για την κατηγορία του, δεν έχει καλές γωνίες θέασης όπως το είχα δεί και στο κατάστημα αλλά σε γωνία αρκετά μεγάλη οπότε δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου. Οι ρυθμίσεις που βρήκα και δουλεύουν πολύ καλά είναι προφίλ ταινίες, 50-60φωτεινότητα (100 σε ταινίες hdr) 50 χρώμα, 50 sharpness, 0 gamma, -3 color temp και όλα τα υπόλοιπα κλειστά.  Η αφαίρεση κομματιών ταινίας πάνω κάτω και δεξιά αριστερά ήταν ψυχοφθόρα καθώς είχε ήδη ενα μεγάλο φίλμ σε όλη την οθόνη και μάλλον αυτά ήταν για να την κρατήσουν στην θέση της και ήταν απο αυτά που δεν θέλουν να ξεκολλήσουν εύκολα. Έχει 2 τηλεκοντρόλ, ενα υπερύθρων παραδοσιακό και 1 bluetooth που πιάνει απο το παραδίπλα δωμάτιο, και τα δύο μπορούν να κάνουν τα πάντα στην τηλεόραση όταν τα μάθεις. Προσωπικά βολεύτηκα το bluetooth. Έχει συντομεύσεις για τα γνωστά netflix κλπ αλλά μου λείπει μια συντόμευση για την απλή τηλεόραση! (με 2 κλικ πάντως είσαι οκ). Έχει μόνο 1 πόρτα usb (έχω χαλάσει πόρτα usb παλιά.. και έτσι έχω πάντα πάνω του μόνιμα 1 μέτρο καλώδιο προέκταση) και 3x hdmi 2.1 με βύσμα για κεραία και δορυφορική καθώς και ακουστικά 3,5mm και spdif.
Το μενού στην αρχή είναι εύκολα αμα είχες Pixel ή Nexus τηλέφωνο ή γνώση απο στοκ Android, αλλά είναι απλό και θέλει μόνο εξοικείωση. ΟΛΑ είναι εφαρμογές, ακόμα και η απλή τηλεόραση. Έχει μια μικρή καθυστέρηση στην εναλλαγή καναλιών αλλά νομίζω οτι είναι η στοκ ρύθμιση καθώς μέσα στις εφαρμογές πάει σφαίρα. Ο ενσωματωμένος media player είναι χάλια εντελώς, δεν κρατάει την σωστή αναλογία οθόνης, δεν παίζει τους μισούς ήχους και οι ελληνικοί υπότιτλοι όταν υπάρχουν ενσωματωμένοι αγγλικοί μέσα στο αρχείο δεν παίζουν και όταν παίζουν είναι ψείρες ακόμα και στο πολύ μεγάλο μέγεθος. Έχει 4πύρηνο επεξεργαστή και 2gb μνήμη RAM με 10gb χώρο για εφαρμογές μέσω Google Playstore (τα πάντα όλα απο Netflix, cosmote, eon, ertflix, kodi, vlc). Οι ταινίες απο φλασάκι κολλάνε σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές βίντεο και δεν έχουν το σωστό framerate απο vlc μέχρι mxplayer (framerate drop) αλλά παίζουν φανταστικά μέσα στο kodi και με HDR! Μιλάμε τα πάντα όλα σωστά και απροβλημάτιστα, 4κ, dts, eac3, 5.1, 7.1 υπότιτλοι και οτι άλλο έβαλα με φλασάκι sandisk flair ultra 64gb. Ο χρόνος τώρα θα δείξει πόσο θα κρατήσει η αξία του αλλά δεν βλέπω κάτι που να μου δίνει την εντύπωση οτι θα έχω εκπλήξεις στο μέλλον για να ανησυχώ, απεναντίας, μάλλον θα με εκπλήξει ευχάριστα.

Για να μειώσω την φωτεινότητα των υποτίτλων σε hdr ταινίες μέσα στο kodi έβαλα την διαφάνεια των υποτίτλων στο 90%.

Επεξ/σία από -dL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...