Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, golden33 είπε

Επειδή είμαι άσχετος στο θέμα των τηλεοράσεων και θα πάρω τώρα σίγουρα για 3-4 χρόνια, μπορεί κάποιος να δώσει συμβουλή σχετικά με 635 vs 639? Τις διαφορές που είδα τις έγραψα στο από πάνω ποστ. Να πάω στην 639 που τη βρίσκω και λίγο φθηνότερα ή αξίζουν τα 70€ παραπάνω για την 635?

 είναι ακριβώς ίδια η c639 είναι κωδικός Γερμανίας δεν έχουν καμία διαφορά 100%.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ιδανικές ρυθμίσεις εικόνας για τηλεοπτικό σήμα digea έχει βρει κάποιος πολύ χάλια εικόνα έχει κάποιες φορές σκοτεινιαζει απότομα και έχει πολύ lag στις γρήγορες κινήσεις.και με περιεχόμενο dolby Vision κάπως κιτρινίζει η εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, andreas-d είπε

ιδανικές ρυθμίσεις εικόνας για τηλεοπτικό σήμα digea έχει βρει κάποιος πολύ χάλια εικόνα έχει κάποιες φορές σκοτεινιαζει απότομα και έχει πολύ lag στις γρήγορες κινήσεις.και με περιεχόμενο dolby Vision κάπως κιτρινίζει η εικόνα.

Αν και άλλο μοντέλο για δοκίμασε αυτές τις ρυθμίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω την 65C635 και αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με τον ήχο. Την έχω συνδεδεμένη με home cinema Samsung. Σποραδικά ο ήχος της βγαίνει κάπως σαν να μικροφωνιζει, μια περίεργη παραμόρφωση πολύ δυσάρεστη ακουστικά. Το κάνει από όλες τις πηγές, TV, Disney, Amazon,Netflix, YouTube ....

Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει το home cinema το οποίο και δοκίμασα στην προηγούμενη τηλεόραση που είχα. Δεν είναι όμως. Ώσπου μερικές φορές παρατήρησα και αυτή την παραμόρφωση και από το εσωτερικό ηχείο.

Δε χρειάζεται να είναι πολύ δυνατά για να το εμφανίσει,ας πούμε στο 30% 

Εχει παρατηρήσει κανείς παρόμοια δυσλειτουργία; Δοκίμασα να τη βγάλω από το ρεύμα, αναβάθμιση, να παίξω με τις ρυθμίσεις, να αλλάξω καλώδια, τίποτα δε βοήθησε...

 

Η τηλεόραση κατά τα άλλα αν εξαιρέσεις το απελπιστικά αργό μενού της είναι σούπερ για τα χρήματα της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, teoB_Glar είπε

Καλησπέρα,

Έχω την 65C635 και αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με τον ήχο. Την έχω συνδεδεμένη με home cinema Samsung. Σποραδικά ο ήχος της βγαίνει κάπως σαν να μικροφωνιζει, μια περίεργη παραμόρφωση πολύ δυσάρεστη ακουστικά. Το κάνει από όλες τις πηγές, TV, Disney, Amazon,Netflix, YouTube ....

Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει το home cinema το οποίο και δοκίμασα στην προηγούμενη τηλεόραση που είχα. Δεν είναι όμως. Ώσπου μερικές φορές παρατήρησα και αυτή την παραμόρφωση και από το εσωτερικό ηχείο.

Δε χρειάζεται να είναι πολύ δυνατά για να το εμφανίσει,ας πούμε στο 30% 

Εχει παρατηρήσει κανείς παρόμοια δυσλειτουργία; Δοκίμασα να τη βγάλω από το ρεύμα, αναβάθμιση, να παίξω με τις ρυθμίσεις, να αλλάξω καλώδια, τίποτα δε βοήθησε...

 

Η τηλεόραση κατά τα άλλα αν εξαιρέσεις το απελπιστικά αργό μενού της είναι σούπερ για τα χρήματα της 

Και εγω την ιδια  TCL 65C635  εχω, αλλα μεχρι σημερα δεν εχω καποιο προβλημα, εκτος απο αυτο μικρο  (λιγο αργο menu) , την εχω συνδεμενη πανω σε εναν ONKYO SR 577  με οπτικη ινα...   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει περίεργα πρίμα και πιθανό να οφείλεται σε αυτό παίξε λίγο με ρυθμίσεις, εγώ με τον denon δεν έχω θέμα απλά χαμηλωσα λίγο το κεντρικό κατά -2db.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεοπτικό σήμα στις μαύρες σκηνές γίνεται τόσο σκούρο το σκηνικό που δε ξεχωρίζεις τίποτα πολύ κουραστικό γίνεται μια σκοτάδι μια φως απότομες εναλλαγές, τελικά η τηλεόραση είναι μόνο για playstation και Netflix κακός επεξεργαστής εικόνας. Αν δε καταφέρω να την συνεφέρει θα τη στείλω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Τελικα πηρα την 55c635. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Δυο πραγματα θελω να ρωτησω.

1. Σε μια σειρα στο prime για παραδειγμα που εχει HDR και Dolby Vision, οταν ξεκιναει το επεισοδιο γιατι πανω αριστερα δειχνει μονο το  Dolby Vision? Το hdr δεν δουλευει?

2. Στο disney σε ταινια imax enhanced ενω σε καποιες σκηνες πιανει η ταινια ολη την οθονη, σε αλλες σκηνες εμφανιζονται τα κλασσικα μαυρα περιθωρια πανω και κατω. Ξερει κανεις γιατι? Υποτιθεται το imax ειναι για να χρησιμοποιει ολη την οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, golden33 είπε

Καλησπερα παιδια. Τελικα πηρα την 55c635. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Δυο πραγματα θελω να ρωτησω.

1. Σε μια σειρα στο prime για παραδειγμα που εχει HDR και Dolby Vision, οταν ξεκιναει το επεισοδιο γιατι πανω αριστερα δειχνει μονο το  Dolby Vision? Το hdr δεν δουλευει?

2. Στο disney σε ταινια imax enhanced ενω σε καποιες σκηνες πιανει η ταινια ολη την οθονη, σε αλλες σκηνες εμφανιζονται τα κλασσικα μαυρα περιθωρια πανω και κατω. Ξερει κανεις γιατι? Υποτιθεται το imax ειναι για να χρησιμοποιει ολη την οθονη.

Στιϛ ερωτησειϛ σου:

1.Δεν ειναι δυνατον να δειχνει και τα δυο ταυτοχρονα. Το dolby vision ειναι εμπλουτισμενη εκδοση του hdr. 

2. Δεν ειναι θεμα τηϛ τηλεορασηϛ. Ετσι ειναι γυρισμενα καποια κομματι imax και καποια οχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon prime  μέσα από το  google tv μου δίνει  ήχο dd  ενώ από το fire stick dd+ περίεργο θα δοκιμάσω και  disney + και  Netflix  να δω τη παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παιδιά έχω ένα θέμα με την tcl 55 c735. Πήγα να βάλω άλλον launcher και τελικά τα έκανα χάλια. Τώρα δεν ανοίγει η τηλεόραση από το remote και ανοίγει μόνο όταν την βάλω στην πρίζα. Κολλάει στην οθόνη μετα το σήμα της tcl εκεί που γυρίζουν τα χρώματα όταν φορτώνει. Δυστυχώς μένει εκεί. Το τηλεκοντρόλ δεν κάνει τίποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως να κάνω reset? Με το να βάλω και να βγάλω την πρίζα δεν γίνεται τίποτα. Ούτε με το κουμπί που έχει από κάτω η τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επιτέλους μετα απο κανα δυο μηνες εβγαλα την tcl 65c635 απο το κουτί μιας και το καινούριο επιπλο ειχε καθυστερήσει αυτη που είχε παίξει με επιστροφή μεσω payzy από Γερμανό.

εχω κάτι χαζοερωτησεις το δεύτερο τηλεχειριστήριο που χρειάζεται; επισης έκανα ρυθμίσεις google tv που λεει και πλέον όταν ανοίξω την τηλεόραση δεν ανοίγει στα κλασικά καναλια αλλα σε ενα αλλο περιβάλλον με netflix, amazon κτλ.

στην παλιά τηλεόραση ειχα το κλασικό mi box s υπάρχει λογος να το τοποθετήσω και σε αυτη την τηλεόραση; με φιλο που μιλησα μου ειπε πως απο τη στιγμή που εχει google tv και όχι λειτουργικό της tcl,lg κτλ δε χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη να την χαρείς. Το ένα τηλεχειριστήριο είναι το κλασσικό και το άλλο είναι από τα καινούργια  Bluetooth , και τα δύο δέχονται τις φωνητικές εντολές για την Google TV. Το box δεν χρειάζεται μίας και μπορείς να κάνεις αναζήτηση οποίας εφαρμογής θέλεις από το μενού. Η τηλεόραση όταν την κλείνεις ενώ βλέπεις πχ mega, όταν την ξανανοίξει πάλι mega θα δείχνει. Αλλά είναι οκ η 1ηνοθονη να είναι το μενού της Google TV, συμβαίνει έτσι από εποχής Android TV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...