Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλος της Microsoft ανακοινώνει κατά λάθος ότι το Notepad των Windows 11 θα αποκτήσει tabs


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 25/12/2022 στις 5:06 ΜΜ, Bspus είπε

Notepad3 ειναι για μενα το κορυφαιο notepad replacement. Καλυτερο απο το notepad++

Notepad++ από εμένα για έλεγχο προγραμμάτων και vscode για development.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2022 στις 2:49 ΜΜ, Pokemon640 είπε

ουάου, κάτι που υπάρχει σε διανομές linux εδώ και 10ετίες, ξαφνικά το απέκτησαν τα Windows 11 !

ΠέΦτΩ ΑπΌ Τό ClOuD ! :D

To εχουν τα Windows αιώνες και αυτά. Δεν βγάζει μονο η Microsoft applications για τα Windows 😄

Στις 25/12/2022 στις 5:44 ΜΜ, 9-11 είπε

[Είμαστε ολίγον τι off-topic αλλά δεν πειράζει]
Είπα να δοκιμάσω πρώτα τα open source.
Το Tablacus Explorer (που υποτίθεται πως είναι πιο advanced καθώς περιλαμβάνει και add-ons) παραήταν απλοϊκό και πήρε πόδι στα 10′.
Το Explorer++ με καλύπτει (όχι πλήρως, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό) πλην όμως άρχισε να crashάρει μετά από κάποιες ρυθμίσεις που έκανα.
Δεν ξέρω και ποιο location είναι προτιμότερο για το extract μιας που μιλάμε για portable πρόγραμμα: %APPDATA% (Local ή Roaming;) Program Files; 🤔

Για να είμαι ειλικρινής θα αισθανόμουν μεγαλύτερη σιγουριά αν σε κάποιο από τα επόμενα updates των Windows 10 περιελάμβαναν -ως optional- το Files που αναπτύσσει η ίδια η Micro$oft.
Έλα όμως που διατίθεται μόνο στο Store σε μορφή app και εγώ ως Enterprise LTSC user δεν έχω, και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να έχω, store...

Το Files Χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα. ΥΠΕΡΟΧΟ. Απο το store βέβαια εγκατάσταση και ολα καλά. Εχει μπει ως default file manager και δεν ξαναγύρισα πίσω. Απίστευτές ρυθμίσεις.

Επίσης έχω περάσει το Notepads από το store (υπάρχει και εκτός GitHub - 0x7c13/Notepads: A modern, lightweight text editor with a minimalist design. αλλά δεν το έχω δοκιμάσει εκτός store). Είναι ελαφρύ έχει tabs και αρκετές ρυθμίσεις με ωραίο UI.

Μέχρι και το κλασικό Command prompt αντικατέστησα με το Terminal (Windows Terminal - Microsoft Store Apps). 

😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Volga είπε

To εχουν τα Windows αιώνες και αυτά. Δεν βγάζει μονο η Microsoft applications για τα Windows 😄

Ο φίλος μιλάει για first party εφαρμογές του GUI. Όπως το Gnome έχει το Nautilus, το KDE το Dolphin, το Cinnamon το Nemo κλπ και όλα έχουν tabs (ας αφήσουμε στην άκρη το υπόλοιπο functionality). Και αντίστοιχα σε notepad, το KDE με το Kate, Gnome με Gedit κλπ. Η MS πώς έμεινε με αυτό το απαρχαιωμένο έκτρωμα τον Explorer και το Notepad 30 χρόνια τώρα στο πιο διαδεδομένο λειτουργικό παγκοσμίως, δεν το καταλαβαίνω. Και να πεις ότι το έκανε για σταθερότητα, δεν το έκανε. Πιο συχνά μου έχει χρειαστεί να κάνω restart τον Explorer τα τελευταία χρόνια, παρά third party εφαρμογές.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Ο φίλος μιλάει για first party εφαρμογές του GUI. Όπως το Gnome έχει το Nautilus, το KDE το Dolphin, το Cinnamon το Nemo κλπ και όλα έχουν tabs (ας αφήσουμε στην άκρη το υπόλοιπο functionality). Και αντίστοιχα σε notepad, το KDE με το Kate, Gnome με Gedit κλπ. Η MS πώς έμεινε με αυτό το απαρχαιωμένο έκτρωμα τον Explorer και το Notepad 30 χρόνια τώρα στο πιο διαδεδομένο λειτουργικό παγκοσμίως, δεν το καταλαβαίνω. Και να πεις ότι το έκανε για σταθερότητα, δεν το έκανε. Πιο συχνά μου έχει χρειαστεί να κάνω restart τον Explorer τα τελευταία χρόνια, παρά third party εφαρμογές.

Ναι τραγικό  γενικά. Δεν είναι μόνο αυτό, πολλά θέλουν redesign. Πx o xps viewer εχει μείνει πίσω από εποχή vista. Το remote desktop κλπ. Θέλει δουλεία το UI. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Volga είπε

To έχουν τα Windows αιώνες και αυτά. Δεν βγάζει μόνο η Microsoft applications για τα Windows 😄

Το Files Χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα. ΥΠΕΡΟΧΟ. Από το store βέβαια εγκατάσταση και όλα καλά. Έχει μπει ως default file manager και δεν ξαναγύρισα πίσω. Απίστευτες ρυθμίσεις.

Επίσης έχω περάσει το Notepads από το store (υπάρχει και εκτός GitHub - 0x7c13/Notepads: A modern, lightweight text editor with a minimalist design. αλλά δεν το έχω δοκιμάσει εκτός store). Είναι ελαφρύ έχει tabs και αρκετές ρυθμίσεις με ωραίο UI.

Μέχρι και το κλασικό Command prompt αντικατέστησα με το Terminal (Windows Terminal - Microsoft Store Apps). 

😄

Πολύ όμορφα φαίνονται αυτά φίλε @Volga  (ειδικά αν τα συγκρίνεις με τα default Notepad & CMD που φαντάζουν απαρχαιωμένα), αλλά δυστυχώς πάσχουν από Microsoftίτιδα.
Εδώ κυνηγάμε με το ντουφέκι cross-platform λογισμικό και αυτή -μέσω του Store- περιορίζει τους ίδιους τους χρήστες της. Κινείται σε αντίθετη κατεύθυνση.

Είμαι περίεργος: Θα πάθαινε τίποτα ο 0x7c13 αν διέθετε το Notepads και για Windows OSes χωρίς Store;
Τον εκβιάζουν CEO από το Redmond; «Ή εδώ ή πουθενά;» Του βάλανε το πιστόλι στο κεφάλι; Δεν νομίζω.
Και θεωρώ απίθανο να συμβαίνει για λόγους συμβατότητας.
Δώσε ρε μάστορα ένα κλασικό setup executable, ένα msi installer να δοκιμάσει ΟΛΟΣ ο κόσμος τις εφαρμογές που αναπτύσσεις.
Προς όφελός σου είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Πολύ όμορφα φαίνονται αυτά φίλε @Volga  (ειδικά αν τα συγκρίνεις με τα default Notepad & CMD που φαντάζουν απαρχαιωμένα), αλλά δυστυχώς πάσχουν από Microsoftίτιδα.
Εδώ κυνηγάμε με το ντουφέκι cross-platform λογισμικό και αυτή -μέσω του Store- περιορίζει τους ίδιους τους χρήστες της. Κινείται σε αντίθετη κατεύθυνση.

Είμαι περίεργος: Θα πάθαινε τίποτα ο 0x7c13 αν διέθετε το Notepads και για Windows OSes χωρίς Store;
Τον εκβιάζουν CEO από το Redmond; «Ή εδώ ή πουθενά;» Του βάλανε το πιστόλι στο κεφάλι; Δεν νομίζω.
Και θεωρώ απίθανο να συμβαίνει για λόγους συμβατότητας.
Δώσε ρε μάστορα ένα κλασικό setup executable, ένα msi installer να δοκιμάσει ΟΛΟΣ ο κόσμος τις εφαρμογές που αναπτύσσεις.
Προς όφελός σου είναι.

Κοιτα, εν μέρη έχεις δίκιο. Εγώ ομως από τη δική μου πλευρά ως χρήστης που δεν με νοιάζει αν ειναι η Microsoft ή Google, ή Canonical ή δεν ξέρω εγώ ποιος :D To store της κάθε πλατφόρμας με έχει βολέψει. Τα updates γίνονται αυτόματα όλα πάνε ρολόι και μένω εκεί.

Σε γενικό πλαίσιο όμως.... το οτι υπάρχει στο store σου δίνει και ως developer ένα παράθυρο προς τον κόσμο να σε δει.

Εγώ πχ δεν θα είχα βρει με τιποτα το Files αν δεν υπήρχε στο store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows Store και υπόλοιπος κόσμος είναι mutually exclusive; Ειλικρινά ρωτάω, δεν γνωρίζω.
Λογικά, όχι.
Αν ήμουν στη θέση του developer, οποιουδήποτε developer, θα διέθετα το λογισμικό μου ΠΑΝΤΟΥ, δεν θα εξαιρούσα τίποτα και κανένα.

Θα διαφωνήσω στο 2ο σκέλος, οι πλατφόρμες τύπου Store (ανεξαρτήτως οικοσυστήματος) είναι χαώδεις.
Μπαίνω να ψάξω ένα extension στο Chrome Web Store και χάνω τον μπούσουλα. Αρκετά συχνά δε, αποκομίζω την αίσθηση πως τα αποτελέσματα ΔΕΝ ανταποκρίνονται στο search string. Μετά από scrolling μερικών δεκάδων add-ons, απλώς εγκαταλείπω.
Η καλύτερη διαφήμιση για προϊόντα και υπηρεσίες, είναι το word of mouth των users ειδικά όταν οι απόψεις τεκμηριώνονται.
π.χ. «Έχω δοκιμάσει 10 text editors. Τους 1,2,3... Μέχρι πρότινος είχα ως default [αυτόν], αλλά στην πορεία χρειάστηκα [κάτι] και κατέληξα σε [αυτόν]»
Κάπως έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 9-11 είπε

Windows Store και υπόλοιπος κόσμος είναι mutually exclusive; Ειλικρινά ρωτάω, δεν γνωρίζω.
Λογικά, όχι.
Αν ήμουν στη θέση του developer, οποιουδήποτε developer, θα διέθετα το λογισμικό μου ΠΑΝΤΟΥ, δεν θα εξαιρούσα τίποτα και κανένα.

Θα διαφωνήσω στο 2ο σκέλος, οι πλατφόρμες τύπου Store (ανεξαρτήτως οικοσυστήματος) είναι χαώδεις.
Μπαίνω να ψάξω ένα extension στο Chrome Web Store και χάνω τον μπούσουλα. Αρκετά συχνά δε, αποκομίζω την αίσθηση πως τα αποτελέσματα ΔΕΝ ανταποκρίνονται στο search string. Μετά από scrolling μερικών δεκάδων add-ons, απλώς εγκαταλείπω.
Η καλύτερη διαφήμιση για προϊόντα και υπηρεσίες, είναι το word of mouth των users ειδικά όταν οι απόψεις τεκμηριώνονται.
π.χ. «Έχω δοκιμάσει 10 text editors. Τους 1,2,3... Μέχρι πρότινος είχα ως default [αυτόν], αλλά στην πορεία χρειάστηκα [κάτι] και κατέληξα σε [αυτόν]»
Κάπως έτσι.

Εχει βάση αυτό που λες. Είναι χαώδεις σίγουρα. Ομως για να κανω και το δικηγόρο του διαβόλου (Microsoft 😂 ) Λιγότερο χαώδεις όμως για τον ανήξερο που ψάχνει στο Google να βρει εφαρμογή, να του βγάλει 100 εκ των οποίων οι μισές ισως να μην λειτουργούν στο δικό του σύστημα, από τις άλλες μισές να ψάχνει να βρει αν πρέπει να εγκαταστήσει την X86  ή την X64 ή αν αυτή που αναφέρει για win8.1 διαφέρει σε κάτι από αυτή για win10 και αν ειναι καλυτερο να κατεβάσει το .msi ή to exe ή το msix και παει λέγοντας. 

Κάθε τι έχει τα καλά του και τα κακά του. Αλλά θεωρώ οτι καταβάθος το Store είναι τεράστια λύση για τη μάζα. Τώρα σιγουρα θα προτιμούσα το store αυτό να ηταν ανεξάρτητο, open source κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...