Προς το περιεχόμενο

Το hack του Lastpass ήταν χειρότερο από ό,τι ανέφερε αρχικά η εταιρεία


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Passwords με μοτίβα τα ξεχνάς πολύ δυσκολότερα γιατί πρέπει να θυμάσαι δυο-τρία πράγματα. Ακόμα και μετά από σχετικά μακρά περίοδο μη ενασχόλησης. Ενώ τους τυχαίους χαρακτήρες είναι ζήτημα μερών-εβδομάδων, εφόσον δεν τους ανακτάς ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο μυαλό σου. Ειδικά με την πληκτρολόγηση που φέρνει στον νου όλες τις κινήσεις και βοηθάει περισσότερο.

Η λύση στο ερώτημα που έθεσα δεν είναι το χρηματοκιβώτιο ή κάποιο κρυμμένο σκονάκι. Μια διάρρηξη π.χ. και μαθαίνουν τα πάντα. Ή αυτό που είπες για χαμένο κλειδί κλπ.. Ούτε τα μοτίβα που και αυτά μπορεί να ξεχαστούν σε ακραίες περιπτώσεις. Υπάρχει και είναι σχεδόν άτρωτη αλλά θέλει λίγη φαντασία πάνω στις δυνατότητες που δίνουν τέτοια προγράμματα τύπου keepass, veracrypt κλπ. Το αφήνω στον καθέναν.

Γενικά τέλεια λύση δεν νομίζω να υπάρχει που θα καλύψει όλες τις περιπτώσεις.

  • memorized φράση = χρονοβόρο log in
  • 16ψηφιο [!@#$......][Α-Ζ][a-z][1-9] = εύκολο να ξεχαστεί, δύσκολο να μαθευτεί
  • Σκονάκι = μπορούν να στο κλέψουν
  • Μόνο στο μυαλό = Μπορούν να  σε απειλήσουν και να το δώσεις
4 ώρες πριν, Clytoceyx είπε

Αρκετα ενδιαφερουσα συζητηση για τα passwords. Πιστευω αξιζει να "αυτονομηθει" απο το παρον thread για να μπορεσει να επεκταθει.

Είναι πολύ ωραία, δυστυχώς όμως πολλές φορές έρχεται κάποιος τύπος "τα ξέρω όλα". Ευτυχώς εδώ δεν έχει γίνει σε αυτό το post κάτι τέτοιο. Ένας καλός τρόπος θα ήταν να ξεκινήσει με ένα οδηγό που θα συγκρίνει διάφορες λύσεις, offline - online με password manager και χωρίς κτλ. κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
16 ώρες πριν, manolis940 είπε
  • Μόνο στο μυαλό = Μπορούν να  σε απειλήσουν και να το δώσεις

Αν κάποιος φτάσει εκεί τότε δε σε σώζει τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, villa&spa είπε

Εεε μπορεί κάτι να γίνει https://youtu.be/v-aT5sXnGgct=03m55s

Δίνεις ιδέες κάπως με αυτό.
Χρηματοκυβωτιάκι με password που ενεργοποιεί οπλικά συστήματα;

autodistruct.gif

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για οποιον ενδιαφέρετε και ψάχνεται ακομα, εκανα την μεταβαση απο lastpass σε bitwarden με paid συνδρομη (10 ευρω τον χρονο) και 98% ιδιο (το UI και τα features)  με lastpass. Καντε την μεταβαση αφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Παιδια για οποιον ενδιαφέρετε και ψάχνεται ακομα, εκανα την μεταβαση απο lastpass σε bitwarden με paid συνδρομη (10 ευρω τον χρονο) και 98% ιδιο (το UI και τα features)  με lastpass. Καντε την μεταβαση αφοβα.

Εγώ είμαι στην free.

Περισσότερο έχω λατρέψει τα custom πεδία που μπορείς να βάλεις σε κάθε item. Στο Lastpass δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλά έφτιαχνες ένα template και αν ήθελες να αλλάξεις κάτι στο μέλλον ήταν αδύνατον. Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, manolis940 είπε

 

  • Μόνο στο μυαλό = Μπορούν να  σε απειλήσουν και να το δώσεις

Πρέπει να διαβάσετε προσεκτικότερα το manual των encryption software. Αντιμετωπίζεται και αυτό μέχρι ενός σημείου.

Αναφορά σε κείμενο

Γενικά τέλεια λύση δεν νομίζω να υπάρχει που θα καλύψει όλες τις περιπτώσεις.

Τέλεια λύση δεν υπάρχει. Ούτε χρειάζεται πάντοτε. Π.χ. αν ξεχάσεις το ή τα masterpasswords πάνω σε λογαριασμούς που σχετίζονται με τράπεζες, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Απλά θα ταλαιπωρηθείς για να κάνεις επαναφορά μέσω mail ή να ξανακλείνεις ραντεβού μαζί τους, για παροχή στοιχείων(αν χρειαστεί).

Αν όμως τα master σχετίζονται με άπειρα logins(όπως λέτε), mail, crypto κτλ. τότε σίγουρα υπάρχει θέμα. Όπως και απείρως καλύτερος τρόπος προστασίας από κάποιο χαρτί, CD κτλ. στο σπίτι, ή μέσα σε χρηματοκιβώτιο. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι μέχρι σήμερα δεν έχω δει κάποια λύση από expert πάνω σε αυτό το σοβαρότατο πρόβλημα της λησμόνησης των master. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θέλω να πω κάτι σχετικά με ό,τι έχω σκεφτεί. Το αφήνω για προβληματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...