Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, nikx είπε

Το δικο μου πως σου φαινεται απο κατω;

Screenshot_20240927_095041.jpg.ec39e878c5b0c45a311e61f863644e59.jpg

Γνήσιο μου φαίνεται, αν δεις αριστερά ψηλά έχει 2 τσιπάκια μνημης.

Δες την φωτό από κάτω, έφαγα 7-8 ώρες τσάμπα μέχρι να καταλάβω ότι από τον Αύγουστο κυκλοφορεί κλώνος.

emuelec-clone-vs-original-r36s-firmware-download-links-v0-03agquksv6nd1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikx είπε

Το δικο μου πως σου φαινεται απο κατω;

Screenshot_20240927_095041.jpg.ec39e878c5b0c45a311e61f863644e59.jpg

Αυτό που έχω εδώ είναι κλώνος, έχει μια διαφορά στο αυτοκόλλητο πάντως στο Game Console αλλά δεν ξέρω αν είναι σε όλα τα μοντέλα ίδιο με το δικό σου για να το βάλω σαν κτίριο, το μόνο σίγουρο είναι η 1 αντί 2 μνήμες ψηλά αριστερά 

17274203448202733372977034802542.jpg

2 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Σε προηγούμενο post αναφέρεις ότι ο κλώνος έχει μπαταρία 3200 όπως γράφει του φίλου.

Έχεις δίκιο αλλά και το γνήσιο γράφει 3200, πίστευα ότι έγραφε 3500 γιατί έτσι αναφέρει ο κατασκευαστής ότι είναι.

Τα τσιπάκια μνήμης είναι το πιο σίγουρο τεστ 

6 λεπτά πριν, Mjek911 είπε

Αυτό που έχω εδώ είναι κλώνος, έχει μια διαφορά στο αυτοκόλλητο πάντως στο Game Console αλλά δεν ξέρω αν είναι σε όλα τα μοντέλα ίδιο με το δικό σου για να το βάλω σαν κτίριο, το μόνο σίγουρο είναι η 1 αντί 2 μνήμες ψηλά αριστερά 

17274203448202733372977034802542.jpg

Έχεις δίκιο αλλά και το γνήσιο γράφει 3200, πίστευα ότι έγραφε 3500 γιατί έτσι αναφέρει ο κατασκευαστής ότι είναι.

Τα τσιπάκια μνήμης είναι το πιο σίγουρο τεστ

Γενικά ότι έχει αγοραστει πριν τον Αύγουστο δεν υπάρχει θέμα, οι κλώνοι εμφανίστηκαν πριν ένα μήνα περίπου, απλά αν πέσετε σε κλώνο μην παιδευεστε να βάλετε ArkOs η Amberelec γιατί δεν πρόκειται να δουλέψει, τώρα αν μπορείτε να το επιστρέψετε και να πάρετε τα λεφτά σας πίσω ακόμα καλύτερα, αν δεν μπορείτε βάζετε από το firmware του K36 με το DTB file που έχει η SD ηδη μεσα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mjek911 είπε

Ναι το R36S, λόγω αϋπνίας από την δουλειά μου ξέφυγε, έπεσε στα χέρια μου κλώνος χθες και το έφτιαξα μόλις τώρα για να δουλέψει, δουλεύει τελικά με την στοκ firmware του Κ36 της kinhack με το DTB file που έχει η original SD, με μια πρόχειρη χρήση που έκανα φαίνεται πιο αργό πάντως

ArkOs, Jelos, amberelec δεν δουλεύουν σε αυτό.

Το r36s έχει επεξεργαστή rk3326 και δέχεται από os Arkos, Jelos, rocknix και amberelec! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Το r36s έχει επεξεργαστή rk3326 και δέχεται από os Arkos, Jelos, rocknix και amberelec! 

Και unofficialOS να συμπληρώσω, το πρόβλημα όπως είπα είναι με τους κλώνους που βγήκαν τον Αύγουστο και δεν παίρνει κανένα από αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Havik said:

Στο daijisho έβαλα τα στοιχεία για retroachievements δεν έκανε τπτ, τα έβαλα στο retroArch και τα πήρε.

Έκανα update και στο login έβαλα name και Web API Key και all good! στο widgets RA εμφανίζονται όλα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Aliexpress R36S στα superdeals κατεβαίνει στα 23 ευρώ, για όποιον ενδιαφέρεται!

Μήπως μπορείς να δώσεις link, γιατί προσωπικά δεν το βρίσκω κάτω από 35€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 

€91.06 | NEW R36S Retro Handheld Game Console Linux System 3.5 Inch IPS Screen Portable Pocket Video Player 64GB 128GB Games Kid Gift

https://a.aliexpress.com/_EGFIs7P

Αυτό χρειάζεσαι;

Screenshot_20240928-194456.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, GreeKar98K said:

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 

€91.06 | NEW R36S Retro Handheld Game Console Linux System 3.5 Inch IPS Screen Portable Pocket Video Player 64GB 128GB Games Kid Gift

https://a.aliexpress.com/_EGFIs7P

Αυτό χρειάζεσαι;

Screenshot_20240928-194456.png

Σωστά σχεδόν. Εσύ όμως έλεγες για 23....Έληξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GreeKar98K είπε

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 

€91.06 | NEW R36S Retro Handheld Game Console Linux System 3.5 Inch IPS Screen Portable Pocket Video Player 64GB 128GB Games Kid Gift

https://a.aliexpress.com/_EGFIs7P

Αυτό χρειάζεσαι;

Screenshot_20240928-194456.png

Ευχαριστώ! Extra 45% with coins σου δίνει, ενώ εμένα 5%. Οπότε μου βγαίνει στα 28.5€.

 

--Update

Όταν συνδέομαι από pc μου δίνει μεγαλύτερη έκπτωση σε coins στο ίδιο account και πέφτει στα 25.5€!

Παρόλα αυτά, δεν βλέπω κάπου infos για το κατάστημα, γράφει μόνο αυτό:

The seller of this item is Factory Game Direct Store
Sold by Stone's Store, logistics support by AliExpress
Επεξ/σία από stelios91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...