Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα guys.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Retroarch στο Android. Ενώ στήνω από την αρχή και σετάρω κουμπιά και τα πάντα, δεν λειτουργούν τα hotkeys μέσα στα παιχνίδια. Δεν μπορώ δηλαδή όσο παίζω να εμφανίσω το μενού του retroarch με καμία ενέργεια ή συνδυασμό κουμπιών. Ενώ κάνω mapping κανονικά τα κουμπιά μέσα από τις ρυθμίσεις του RA και σώζω και το configuration αλλά μέσα στο παιχνίδι δεν κάνει τίποτα.

Πιθανόν να οφείλεται σε αυτό το μήνυμα που μου βγάζει με το που πατήσω ένα κουμπί μέσα στο RA ή μέσα στο παιχνίδι "retrogame_joypad (18587/4353) not configured, using fallout".

Καμιά ιδέα;

20240924_224629.webp

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Καλημέρα guys.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Retroarch στο Android. Ενώ στήνω από την αρχή και σετάρω κουμπιά και τα πάντα, δεν λειτουργούν τα hotkeys μέσα στα παιχνίδια. Δεν μπορώ δηλαδή όσο παίζω να εμφανίσω το μενού του retroarch με καμία ενέργεια ή συνδυασμό κουμπιών. Ενώ κάνω mapping κανονικά τα κουμπιά μέσα από τις ρυθμίσεις του RA και σώζω και το configuration αλλά μέσα στο παιχνίδι δεν κάνει τίποτα.

Πιθανόν να οφείλεται σε αυτό το μήνυμα που μου βγάζει με το που πατήσω ένα κουμπί μέσα στο RA ή μέσα στο παιχνίδι "retrogame_joypad (18587/4353) not configured, using fallout".

Καμιά ιδέα;

20240924_224629.webp

RetroArch έβαλες του playstore ή εξωτερικά με apk? στην δεύτερη περίπτωση κάνεις απλά delete το button configuration κ φτιάχνεις άλλο γιατί μάλλον έγινε κάποιο λάθος σεταρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

RetroArch έβαλες του playstore ή εξωτερικά με apk? στην δεύτερη περίπτωση κάνεις απλά delete το button configuration κ φτιάχνεις άλλο γιατί μάλλον έγινε κάποιο λάθος σεταρισμα. 

Εξωτερικά. Που υπάρχει η επιλογή για delete;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Εξωτερικά. Που υπάρχει η επιλογή για delete;

σβήνεις ενα αρχείο μέσα στη δομή αρχείων του RetroArch, κάπου ειναι το config file. μετά το ξαναφτιαχνει μόνο του σε default ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2024 στις 12:26 ΜΜ, nikx είπε

Παιδια ελαφρως offtopic ,εχω το r36s και ηθελα να ρωτησω αν την ευκολια του arkos με τα μενου του μπορουμε να την βρουμε σε μορφη κονσολας (boxακι) με hdmi και κοντρολι απο κανενα ali.

Αν οχι προτασεις πειτε μου με τι να κανω search.

Ευχαριστω.

Κοίταξε για super console X pro από kinhack , δεν ξέρω βέβαια σε ποια έκδοση έχει φτάσει τώρα, πριν 2 χρόνια είχα πάρει το 2 pro  από Κίνα μπορείς να το  βρεις φθηνά, στα 60€ το είχα πάρει με 256Gb mikro SD, παίζει άνετα και αυτά του Dreamcast ακόμα, τουλάχιστον τα 20-25 που είχα όρεξη να κατεβάσω για δοκιμή όπως RE Code Veronica, Crazy taxi, Mortal Kombat Gold κα.

Συμβουλή πάντως ότι box και να πάρεις κάνε ένα clone disk την micro sd σε μια επώνυμη  γιατί είναι λίγο για τα μπάζα αυτές που βάζουν, πρώτον σε θέμα απόδοσης του box και δεύτερον για back up.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mjek911 είπε

Κοίταξε για super console X pro από kinhack , δεν ξέρω βέβαια σε ποια έκδοση έχει φτάσει τώρα, πριν 2 χρόνια είχα πάρει το 2 pro  από Κίνα μπορείς να το  βρεις φθηνά, στα 60€ το είχα πάρει με 256Gb mikro SD, παίζει άνετα και αυτά του Dreamcast ακόμα, τουλάχιστον τα 20-25 που είχα όρεξη να κατεβάσω για δοκιμή όπως RE Code Veronica, Crazy taxi, Mortal Kombat Gold κα.

Συμβουλή πάντως ότι box και να πάρεις κάνε ένα clone disk την micro sd σε μια επώνυμη  γιατί είναι λίγο για τα μπάζα αυτές που βάζουν, πρώτον σε θέμα απόδοσης του box και δεύτερον για back up.

Υeap super console x οχι pro τσιμπησα και βεβαια αλλαξα καρτουλα με την μια ,ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έβαλα gammaOS στο RG505, δεν μπορώ να πω πως μου αρέσει, έφαγα το πρώτο system freeze μόλις μπήκε η οθόνη σε αναμονή, δεν "ξύπναγε" με τπτ, έκανα hard restart (volume down + power button), απενεργοποίησα στο android να μην ζητάει pin και φαίνεται να είναι οκ.

Κάποιες rom (όχι όλες) στο gβa ενώ πριν έτρεχαν τώρα δεν. Θέλει setup to daijisho (επιλογή emulators).

Στο daijisho έβαλα τα στοιχεία για retroachievements δεν έκανε τπτ, τα έβαλα στο retroArch και τα πήρε.

Στο retroArch όταν πατάω L2 κάνει fast forward και δεν έχω βρει πως να το βγάλω, ούτως ή άλλως το έχω στα hotkey με συνδυασμό.

 

Στα θετικά έφτιαξαν τα χρώματα, π.χ. στο pacman ενώ πριν το πορτοκαλί φαντάσματα φαινότανε σαν σχεδόν κόκκινο τώρα είναι όπως πρέπει.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πατε και αγοραζετε console x pro exei s905x . δεν θα παρει update  ,  θα μεινει με το  emuelec 3.9

με 50 ευρω αγοραζετε ενα με s905x4 τωρα πια , και μια καλη sd

και του βαζεται emuelec που θα περνει update για πολλα χρονια  .

ειναι 4 γενιες πισω ο επεξεργαστης του , 

οι κινεζοι βρηκαν τροπο να ξεπουλησουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stefanos_th είπε

μην πατε και αγοραζετε console x pro exei s905x . δεν θα παρει update  ,  θα μεινει με το  emuelec 3.9

με 50 ευρω αγοραζετε ενα με s905x4 τωρα πια , και μια καλη sd

και του βαζεται emuelec που θα περνει update για πολλα χρονια  .

ειναι 4 γενιες πισω ο επεξεργαστης του , 

οι κινεζοι βρηκαν τροπο να ξεπουλησουν .

Emuelec 4,6 έχω από τα Χριστούγεννα που το τσίμπησα το 2 και μου έχει την beta 4,7 αν θέλω να την περάσω διαθέσιμη, σε super console X έχεις δει ότι παίρνει μόνο 3,9?

Για όσους ενδιαφέρονται για R32S έπεσε στα χέρια μου ένα χθες ενός φίλου το οποίο κλασσικά δεν δούλευε όπως τα περισσότερα που πήραν γνωστοί μου από Ali και πήγα να περάσω ARKOS από την αρχή, δοκίμασα και για τα 5 διαφορετικά screens που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο με μηδέν αποτέλεσμα, κατέφυγα σε amberelec ακόμα και Jelos χωρίς να δω φως,  τελικά το R32S ήταν κλώνος που πωλείται σαν R32S με λίγο διαφορετικό hardware και μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο ένα firmware με emuelec που μπορεί να δουλέψει.

Αν πάρετε με διάφανο σασί θα ξεχωρίσετε το γνήσιο από τον κλώνο κοιτάζοντας πάνω αριστερά τα τσιπάκια μνήμης, το γνήσιο έχει 2  ο κλώνος 1 ενώ και το χαρτάκι πίσω γράφει για μπαταρία 3200mah ενώ το γνήσιο έχει 3500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefanos_th είπε

το  emuelec θα δινει update μονο απο s905x2 και πανω .

ο s905x που εχει το super console X σταματησε στην εκδοση 3.9

πηγη https://github.com/EmuELEC/EmuELEC/releases/tag/v3.9

Ελπίζω να σε καλυψα 

IMG_20240927_092422.jpg

IMG_20240927_092417.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikx είπε

Μηπως λες το r36s;

Ναι το R36S, λόγω αϋπνίας από την δουλειά μου ξέφυγε, έπεσε στα χέρια μου κλώνος χθες και το έφτιαξα μόλις τώρα για να δουλέψει, δουλεύει τελικά με την στοκ firmware του Κ36 της kinhack με το DTB file που έχει η original SD, με μια πρόχειρη χρήση που έκανα φαίνεται πιο αργό πάντως

ArkOs, Jelos, amberelec δεν δουλεύουν σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...