Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Θα είχε όμως νόημα ο αναλογικός; Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κόστους. Σε αυτό το μέγεθος θα ήταν άχρηστος θεωρώ. Αν ηταν λίγο πιο μεγάλο το μηχάνημα, ναι.

 

21 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μα τι να παίξεις με το αναλογικό στις 3 ίντσες; Αναλογικό χρειάζεται από N64 και πάνω, που δεν αξίζει να παίζεις στις 3". Ούτε PS1 δεν αξίζει σε τόσο μικρή οθόνη που δεν απαιτεί αναλογικό.

Το R36s που είναι από τις πιο επιτυχημένες κονσολιτσες στην κατηγορία του έχει 3,5 ιντσες και 2 αναλογικούς. Βρίσκω τον εαυτό μου (ίσως και λόγω συνήθειας) να παίζω μερικά ρετρό παιχνίδια με τον αναλογικό μοχλό. Πχ στο R-type δεν με βολεύει ο σταυρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες το αναλογικό βοηθάει σε arcade παιχνίδια shoot em up! Από εκεί και πέρα όντως είναι χρήσιμο για παιχνίδια n64 και dreamcast κάτι που το μηχανάκι αυτό μπορεί κάπως να ανταπεξέλθει αφού φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με το trimui smart pro! Θα μπορούσαν να του βάλουν 4 ίντσες με αυτή την ανάλυση θα ήταν τον ιδανικότερο γιαυτό τον επεξεργαστή! Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι βολικό το αναλογικό σε vertical κονσόλα δεν έχω δοκιμάσει! Πάντως στο miyoo a30 που έχει αναλογικό stick σε τόσο μικρή κονσόλα που είναι  horizontal βολεύει στη χρήση! 

Πάντως οι vertical κονσόλες είναι τοπ για gb, gbc games είναι φουλ νοσταλγία! 

ΥΓ. Θέλω να δοκιμάσω όλες τις retro handheld consoles 🎮

Περισσότερο χρόνο έχω περάσει με τις φθηνιαρικες κονσόλες retro πάρα με τις ακριβές retroid pocket 3 plus και odin lite! Η ποιο top οικονομική που έχει περάσει από τα χέρια μου και με εντυπωσίασε η οθόνη της στα παλιά games είναι το το powkiddy rgb30, ξεχώρισε κατευθείαν στα μάτια μου η οθόνη του, η καλύτερη εμπειρία για τα 8-16bit games (χρώματα, ανάλυση, ίντσες) το ιδανικότερο από όλα τα μικρά φθηνά! 

Αλλά ξεκάθαρα είναι ωραία εμπειρία και νοσταλγία οι retro handheld κονσόλες και οικονομικές γιαυτα που προσφέρουν! Ένα Gameboy, gba να θέλει κάποιος να πάρει να ασχοληθεί είναι πανάκριβα σε μεταχειρισμένα και παίρνεις κάποια με 50 ευρώ παράδειγμα και παίζεις από psx και κάτω τα πάντα, συν ότι πολλές υποστηρίζουν και hdmi για σύνδεση σε monitor, tv και Bluetooth για σύνδεση gamepads που αυτόματα τις κάνεις retro home console!

Το κερασάκι στη τούρτα πάλι για εμένα που το χρησιμοποιώ είναι το wifi για τα retroachievements, που σε ωθεί να παίζεις παλιά games να ξεκλειδώσεις τρόπαια! Στις next Gen κονσόλες μου περνάνε απαρατήρητα τα επίτευγματα, ενώ στις retro handheld consoles με γοητεύουν! 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vagosvts7 said:

Παίδες το αναλογικό βοηθάει σε arcade παιχνίδια shoot em up! Από εκεί και πέρα όντως είναι χρήσιμο για παιχνίδια n64 και dreamcast κάτι που το μηχανάκι αυτό μπορεί να ανταπεξέλθει αφού φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με το trimui smart pro! Θα μπορούσαν να του βάλουν 4 ίντσες με αυτή την ανάλυση θα ήταν τον ιδανικότερο και αυτό τον επεξεργαστή! Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι βολικό το αναλογικό σε vertical κονσόλα δεν έχω δοκιμάσει! Πάντως στο miyoo a30 που έχει αναλογικό stick σε τόσο μικρή κονσόλα που είναι  horizontal βολεύει στη χρήση! 

Πάντως οι vertical κονσόλες είναι τοπ για gb, gbc games είναι φουλ νοσταλγία! 

ΥΓ. Θέλω να δοκιμάσω όλες τις retro handheld consoles 🎮

Περισσότερο χρόνο έχω περάσει με τις φθηνιαρικες κονσόλες retro πάρα με τις ακριβές retroid pocket 3 plus και odin lite! Η ποιο top οικονομική που έχει περάσει από τα χέρια μου και με εντυπωσίασε η οθόνη της στα παλιά games είναι το το powkiddy rgb30, ξεχώρισε κατευθείαν στα μάτια μου η οθόνη του, η καλύτερη εμπειρία για τα 8-16bit games (χρώματα, ανάλυση, ίντσες) το ιδανικότερο από όλα τα μικρά φθηνά! 

Αλλά ξεκάθαρα είναι ωραία εμπειρία και νοσταλγία οι retro handheld κονσόλες και οικονομικές γιαυτα που προσφέρουν! Ένα Gameboy, gba να θέλει κάποιος να πάρει να ασχοληθεί είναι πανάκριβα σε μεταχειρισμένα και παίρνεις κάποια με 50 ευρώ παράδειγμα και παίζεις από psx και κάτω τα πάντα, συν ότι πολλές υποστηρίζουν και hdmi για σύνδεση σε monitor, tv και Bluetooth για σύνδεση gamepads που αυτόματα τις κάνεις retro home console!

Το κερασάκι στη τούρτα πάλι για εμένα που το χρησιμοποιώ είναι το wifi για τα retroachievements, που σε ωθεί να παίζεις παλιά games να ξεκλειδώσεις τρόπαια! Στις next Gen κονσόλες μου περνάνε απαρατήρητα τα επίτευγματα, ενώ στις retro handheld consoles με γοητεύουν! 

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Είναι μεγάλη υπόθεση το retro feeling που σου δίνουν ,κάποια από τα lower end κονσολακια. Κάπως έτσι την "πάτησα" κι εγώ με το a30 και το MM+ .

Όσο για τα vertical.... Ορίστε η φρέσκια συσκευή της Anbernic. Δύο βδομάδες μας είχαν αφήσει χωρίς νέα κυκλοφορία 😆 Πειρασμός....Αναβαθμισμένο στα joysticks κιόλας! 

 

 

20240915_001849.jpg

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα μηχανηματακια εχουν smooth fast forward; Ενδιαφερομαι να παιζω παιχνιδια ποκεμον. Αξιζει η αγορα τους; Στο tablet/υπολογιστη δε βολευει και τοσο με το ασυρματο χειριστηριο.

Βεβαια εαν δεν εχουν smooth fast forward και κολλανε ή χανουν καποια frames, τοτε δεν αξιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την αξία που έχουν τα πιο φθηνά κονσολάκια για όσους θέλουν να παίζουν εκεί γύρω μέχρι το PSX περίπου. Προσωπικά πιστεύω το πιο vfm είναι το Miyoo Mini Plus, ιδιαίτερα τώρα που το βρίσκει κάποιος και κοντά στα 40-45€ και μην ξεχνάμε το λειτουργικό Onion. Το RGB30 είναι επίσης μια εξαιρετική επιλογή με πολύ όμορφη οθόνη, αλλά δυστυχώς μοιάζει πιο "φθηνιάρικο" από τα αντίστοιχα στα χρήματά του. 

 

Είχα ένα μικρό θέμα με την εγκατάσταση του spruce στο Miyoo A30 αυτή την εβδομάδα και σκέφτηκα να το αναφέρω, μήπως τύχει σε κάποιον. Με κάρτα Sandisk Ultra 256 GB δεν μου προχωρούσε στην εγκατάσταση. Ξεκινούσε για λίγο και μετά έμενε ανοιχτό, χωρίς να γράφει τίποτα η οθόνη. Προσπάθησα τρεις φορές χωρίς αποτέλεσμα κι είδα στο διαδίκτυο πως κι άλλοι είχαν πρόβλημα με τις Sandisk. Έχω μια μικρή no name κινέζικη microsd 32 GB και σκέφτηκα πως δεν έχω να χάσω κάτι κι ολοκλήρωσα την εγκατάσταση μέσω εκείνης. Στη συνέχεια αντέγραψα τα αρχεία όπως ήταν στην Sandisk, έκανα ένα refresh για να μου δείξει όλες τις roms κι ήταν έτοιμο. Θα πρότεινα Samsung για το A30, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. 

 

Μιας κι αναφέρθηκαν τα Retroachievements, όσοι είστε εδώ κι έχετε λογαριασμό εκεί, αυτό είναι το προφίλ μου. Αν θέλει κάποιος γινόμαστε φίλοι. Ενας πολύ σημαντικός λόγος που θέλω απαραίτητα wifi στα κονσολάκια είναι αυτός. 

https://retroachievements.org/user/Anakin1981

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και ο επικός μικρός Τριμούρης. Έρωτας το κονσολακι αυτό. Χωράει παντού, έχει πάρα πολύ καλή οθόνη (για το μέγεθος της) και έρχεται να κάνει παρέα στο RG556 που αναμένεται τις επόμενες ημέρες.

20240917_105825.jpg

20240917_112115.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όποιος έχει κονσόλα της Anbernic, πετάει στα σκουπίδια το μαμήσιο OS και βάζει muOS χθες.

Καμία σχέση στην εμπειρία χρήσης.

Και πολύ άργησες 😎

Στο rg35xx plus με muos είχα βολευτεί! Ταχύτατο κλείσιμο άνοιγμα και γενικά σε ότι κάνεις! Απλά μερικοί θα δυσκολεύτουν να περάσουν φωτογραφίες στα παιχνίδια! Αλλά υπάρχει το muos wiki! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όποιος έχει κονσόλα της Anbernic, πετάει στα σκουπίδια το μαμήσιο OS και βάζει muOS χθες.

Καμία σχέση στην εμπειρία χρήσης.

για πες μερικά σχόλια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, rodosf1 said:

για πες μερικά σχόλια. 

1. Πιο γρήγορο στο άνοιγμα και στο κλείσιμο, αλλά και στο φόρτωμα.

2. Πολύ πιο εύχρηστο. Φτιάχνεις φακέλους με ότι όνομα θες και πετάς μέσα backups. Αν δεν καταλάβει μόνο του το retroarch με τι να ανοίξει το αρχείο, το επιλέγεις με τρία κλικ. Τα psx games φορτώνουν ασχέτως φορμάτ και χωρίς να χρειάζονται μετατροπή (νομίζω το onion ήθελε merge). Επιπλέον, δεν έχει δύο διαφορετικά front-ends για το retroarch που η μία τρέχει χάλια και η άλλη καλά, έχει μια και καλή.

3. Πιο όμορφο. Έχει ένα κάρο themes και προστίθενται συνεχώς νέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το muOS, είναι η πιο solid και retro feeling επιλογή , ειδικά όταν έχεις συνηθίσει σε Onion. Unbloated,με ταχύτατο boot και top επιδόσεις. Το έχω στο 35xx plus, αλλά στο h έβαλα knulli ,έτσι για το θέαμα (μενού, φωτό , βίντεο κτλ στο games catalogue). Στο επόμενο anbernic θα βάλω όμως πάλι Mu, μόνο και μόνο για το Syncthing...(Θέλω να εχω συγχρονισμό των saves). Από την επόμενη έκδοση έταξαν και OTA updates... Για να δούμε! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GameSir G8 Galileo για υπάρχον αχρησιμοποίητο Xiaomi Redmi 12 στα 60 ευρώ από GeekBuying ή RG35XX SP στα 56 ευρώ από το ίδιο site? Τι θα επιλέγατε; Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θέλουν να παίξουν, πως θα τους βοηθήσω να διαλέξουν; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

GameSir G8 Galileo για υπάρχον αχρησιμοποίητο Xiaomi Redmi 12 στα 60 ευρώ από GeekBuying ή RG35XX SP στα 56 ευρώ από το ίδιο site? Τι θα επιλέγατε; Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θέλουν να παίξουν, πως θα τους βοηθήσω να διαλέξουν; :P

 

Rg και τέλος. Ειδικά αν πρόκειται για αρχάριους. Το σετάρεις μια φορά και παίζεις για πάντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, GreeKar98K said:

GameSir G8 Galileo για υπάρχον αχρησιμοποίητο Xiaomi Redmi 12 στα 60 ευρώ από GeekBuying ή RG35XX SP στα 56 ευρώ από το ίδιο site?

Εχω Gamesir X2 Type-C εδώ και 2 χρόνια, το χρησιμοποιώ ενεργά τον τελευταίο χρόνο με Note 10 Pro και Daijishō.

Πολύ βολικό και αποτελεσματικό, δουλεύει άμεσα, ελαφρύ για να το έχεις συνέχεια μαζί σου. Και το προτίμησα τότε αντί για κονσολάκι, λόγω της μεγαλύτερης οθόνης και επεξεργαστικής ισχύος ενός κινητού.

ΟΜΩΣ, μερικές φορές θα ήθελα να είχα μια πιο... ολοκληρωμένη εμπειρία. Δλδ να μπουτάρω σ'ενα dedicated μηχάνημα με την δική του φορτισμένη μπαταρία κι όχι ν'ανοίγω μια εφαρμογή του κινητού, να μην έρχονται ειδοποιήσεις, να μην βγάζω το χειριστήριο αν χτυπήσει το τηλέφωνο, να μην σκέφτομαι την "μετακόμιση" αν αλλάξω συσκευή. ΕΣΥ δεν θα τα έχεις αυτά τα θέματα αφού το Redmi 12 δεν θα δουλεύει ως τηλέφωνο - ίσως εκτός από το integration.

Σαν επίλογο, νομίζω πως το κινητό θα είναι καλύτερη λύση από τα φτηνα "αδύναμα" (έως και PS1, των 100€ δλδ) κονσολάκια, λόγω οθόνης και δύναμης - αν ειχα μεγαλύτερο budget όμως, θα κοίταζα handheld.

Επεξ/σία από Marcos_Aurilius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...