Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα χρόνο μετά την κυκλοφορία του το Odin2 για να το εκθρονίσει κάποιος πρέπει να υπερτερεί:

- είτε σε οθόνη με 7αρα ή Oled

- είτε στα ίδια specs σε χαμηλότερη τιμή 

παίζει να είναι linux μηχανάκι στα 250€?

κάτι τέτοιο ακόμα δεν το έχουμε δει στα τελευταία μοντέλα! 

edit: 5,5,ιντσες amoled διαβάζω τώρα: not bad! 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το RP5 εάν είναι έστω και λίγο πόκεταμπολ, με καλή διαφορά κόστους από το odin2 mini, με βάζει σε πειρασμό... 

Τεσπά , αντε να δούμε. Γέμισαν τα ράφια κι έχω καταντήσει να έχω μεγαλύτερο console παρά game backlog 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς που έχει κονσολάκι με Android να στριμάρει παιχνίδια μέσω Game Pass cloud; Τα πάνε καλά; 

Έχω δοκιμάσει με το RP4+. Έπαιζε τέλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς που έχει κονσολάκι με Android να στριμάρει παιχνίδια μέσω Game Pass cloud; Τα πάνε καλά; 

xcloud  και local remote play άψογα και στσ δύο. 

Και το Odin2 και το Powkiddy X28 που είχα πιο παλιά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, -WISE- said:

Έχει δοκιμάσει κανείς που έχει κονσολάκι με Android να στριμάρει παιχνίδια μέσω Game Pass cloud; Τα πάνε καλά; 

Εγώ παίζω local remote σε φτηνό Android κινητό με οθόνη 6" και Gamesir X2. Μια χαρά δουλεύει, το πρόβλημά μου είναι ότι είναι πολύ μικρή η οθόνη και δε βλέπω καλά, άρα είναι κατάλληλο μόνο για συγκεκριμένα είδη παιχνιδιών (πχ racing).

Εκτός αν γερνάω και γι' αυτό δε βλέπω εγώ καλά :), πάντως όπως και να χει οτιδήποτε κάτω από τουλάχιστον 7" δε μου κάνει για xbox games. Πρέπει κάποια στιγμή να δοκιμάσω και στο tablet που είναι 10" να δω εκεί πώς μου φαίνεται, αλλά συνέχεια το αναβάλλω γιατί προτιμάω την 65άρα τηλεόραση 😉

Emulators πάντως μια χαρά παίζω και σε 3,5"

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
54 minutes ago, thagkol said:

Εγώ παίζω local remote σε φτηνό Android κινητό με οθόνη 6" και Gamesir X2. Μια χαρά δουλεύει, το πρόβλημά μου είναι ότι είναι πολύ μικρή η οθόνη και δε βλέπω καλά, άρα είναι κατάλληλο μόνο για συγκεκριμένα είδη παιχνιδιών (πχ racing).

Εκτός αν γερνάω και γι' αυτό δε βλέπω εγώ καλά :), πάντως όπως και να χει οτιδήποτε κάτω από τουλάχιστον 7" δε μου κάνει για xbox games. Πρέπει κάποια στιγμή να δοκιμάσω και στο tablet που είναι 10" να δω εκεί πώς μου φαίνεται, αλλά συνέχεια το αναβάλλω γιατί προτιμάω την 65άρα τηλεόραση 😉

Emulators πάντως μια χαρά παίζω και σε 3,5"

Κι εγώ αυτό μουρμουράω τόσο καιρό, κάτω από 7" είναι απαγορευτικές για remote play και xCloud. Ακόμα και οι 7,4" του Deck OLED μου ξυνίζουν πλέον, θέλω 8" για να ευχαριστηθώ, προσωπικά.

Θα στείλω mail στις Κινεζοεταιρείες, έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια με 5" και 5,5". 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Κι εγώ αυτό μουρμουράω τόσο καιρό, κάτω από 7" είναι απαγορευτικές για remote play και xCloud. Ακόμα και οι 7,4" του Deck OLED μου ξυνίζουν πλέον, θέλω 8" για να ευχαριστηθώ, προσωπικά.

Θα στείλω mail στις Κινεζοεταιρείες, έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια με 5" και 5,5". 😕

Δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ αυτό. Να θες να παίξεις GB τίτλο σε οθόνη 8 ιντσών θα είναι αστείο θέαμα. 🙂

Οπότε θα πρέπει να υπάρχει μία χρυσή τομή που νομίζω στις 5-6 ίντσες είναι ιδανική. Το ότι κάποια κονσολάκια μπορούν να παίξουν Xbox και PS παιχνίδια μέσω Remote play συμβαίνει γιατί είναι κάτι που το επιτρέπει το Android. Δεν προμοτάρονται για αυτή την ευκολία τα retro κονσολάκια. Οπότε πιστεύω ότι για "retro" εμπειρία μέχρι PS2 οι ~6" είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, -WISE- said:

Δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ αυτό. Να θες να παίξεις GB τίτλο σε οθόνη 8 ιντσών θα είναι αστείο θέαμα. 🙂

Οπότε θα πρέπει να υπάρχει μία χρυσή τομή που νομίζω στις 5-6 ίντσες είναι ιδανική. 

Το έχω ξαναπεί, μέχρι 16bit χρειάζονται το πολύ 3,5"-4" και μέχρι PS1 το πολύ 5"-5,5". Τόσο τα 16bit games, όσο και τα PS1 games φαίνονται πολύ άσχημα σε περισσότερες ίντσες. Από εκεί και πέρα, sky is the limit, για GC και PS2 games όσο μεγαλύτερη οθόνη, τόσο το καλύτερο.

18 minutes ago, -WISE- said:

Το ότι κάποια κονσολάκια μπορούν να παίξουν Xbox και PS παιχνίδια μέσω Remote play συμβαίνει γιατί είναι κάτι που το επιτρέπει το Android. Δεν προμοτάρονται για αυτή την ευκολία τα retro κονσολάκια. Οπότε πιστεύω ότι για "retro" εμπειρία μέχρι PS2 οι ~6" είναι μια χαρά.

Το ξέρω ότι δεν προμοτάρονται για streaming αυτά τα μηχανάκια, προφανώς, αλλά κατά την γνώμη μου από την στιγμή που κάποιοι θεωρούμε λίγες τις 6" για PS2 games, τότε θα μπορούσαν να βγάλουν συσκευές με περισσότερες ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμφανίστηκαν και οι τιμές για τα ανερχόμενα retroid pocket παίδες! Το rpmini το περίμενα στα 150 ευρώ αλλά που τέτοια τύχη! Στο μεταξύ και τα δύο έχουν 6gb ram + 4 virtual ram διάβασα στα φόρουμ και 128gb αποθηκευτικό! Το rp5 έχει καλή τιμουλα πάντως αν και πιστεύω θα βγάλουν έκδοση pro με περισσότερη ram κάποια στιγμή, το συνηθίζει η retroid! 

8ac32122aaebc8fa2f118465c378dc5.jpg

Screenshot_20240906_080826_X.jpg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, vagosvts7 said:

Εμφανίστηκαν και οι τιμές για τα ανερχόμενα retroid pocket παίδες! Το rpmini το περίμενα στα 150 ευρώ αλλά που τέτοια τύχη! Στο μεταξύ και τα δύο έχουν 6gb ram + 4 virtual ram διάβασα στα φόρουμ και 128gb αποθηκευτικό! Το rp5 έχει καλή τιμουλα πάντως αν και πιστεύω θα βγάλουν έκδοση pro με περισσότερη ram κάποια στιγμή, το συνηθίζει η retroid! 

8ac32122aaebc8fa2f118465c378dc5.jpg

Screenshot_20240906_080826_X.jpg

Και εγω κανα 150αρι ήλπιζα το μικρό. Για το pro επίσημα δήλωσαν οτι δεν θα κυκλοφορήσει αμεσα, αλλά τους ξέρεις τους Κινέζους, οι ανακοινώσεις τους ειναι το λιγότερο αναξιόπιστες . Πάντως εντύπωση μου κάνει η μικρή διαφορά τιμής που εχουν τα δύο μοντέλα μεταξύ τους

Επεξ/σία από pollop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...