Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, -WISE- είπε

Το RG405M παίζει στο Bangood στα 100 με κουπόνι. Νομίζω ιστορικό χαμηλό για το συγκεκριμένο.

Τον Ιούνιο έπαιζε στα 73 ευρώ το συγκεκριμένο και το retroid pocket 3 plus στα 100 ευρώ! Μια χαρά τιμή είναι στα 100 ευρώ και τώρα και γενικά τα μηχανάκια με το unisoc tiger T618 εκεί πρέπει να παίζουν σε τιμές πλέον! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι εννοείς; 

Τα μόνα προβλήματα που μου έχουν τύχει σποραδικά είναι με την φόρτιση και την διαχείριση ενέργειας, εννοείς κάτι άλλο;

 

3 ώρες πριν, rodosf1 είπε

η θέση της μπαταρίας πάνω ακριβώς από τη cpu και κάποιοι ανέφεραν ότι τους έσκασε πλακέτα. 

το trimui φαίνεται πιο ψεύτικο. στα πατήματα του πιο θορυβώδες (κλικ κλικ), στα πλαστικά του πιο φτηνά (αναμενόμενο με 50€) και στο λογισμικό του το μαμισιο είναι η μέρα με τη νύχτα με άλλες συσκευές. Του φόρεσα Knulli πάντως και έγινε πιο μάγκικο και το λογισμικό! :)

ΥΓ. να μπει ON FIRE το νήμα παρακαλώ, στα Retro είναι το ψωμί! 🤘

Ακριβώς τα δύο που αναφέρετε. Μόνο και μόνο η χάλια διαχείριση ενέργειας είναι λόγος να το αποφύγεις. 

Υπάρχουν επίσης αναφορές για χαλαρό μεντεσέ.

Συν το λογισμικό είναι ΓΤΠ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έχω καταπιαστεί και τα ψάχνω όλα, πείτε γνώμες για το Powkiddy RGB10 Max 3 (όχι το Pro, που είναι ουσιαστικά παλιότερο μοντέλο).

Ειδικότερα σε σύγκριση με το φημισμένο Trimui Smart Pro, που είναι ουσιαστικά πολύ όμοια.

Μου τράβηξε την προσοχή το πολύ όμορφο design (και κίτρινο!) και η εργονομία με τις ενσωματωμένες λαβές από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, skritikos said:

Τώρα που έχω καταπιαστεί και τα ψάχνω όλα, πείτε γνώμες για το Powkiddy RGB10 Max 3 (όχι το Pro, που είναι ουσιαστικά παλιότερο μοντέλο).

Ειδικότερα σε σύγκριση με το φημισμένο Trimui Smart Pro, που είναι ουσιαστικά πολύ όμοια.

Μου τράβηξε την προσοχή το πολύ όμορφο design (και κίτρινο!) και η εργονομία με τις ενσωματωμένες λαβές από πίσω.

τερμα κοφτερο d-pad στις ακρες του (  κοιτα  retro game corps ) ,  πολυ καλυτερος επεξεργαστης rk3566.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

+ προβλήματα με την μπαταρία και την φόρτιση. Rockchip FTL!

Ετοιμάζονται ωραία πραγματάκια και ελπίζω φθηνότερα από τα Odin 

 

retroid-ohyntvmtpdld1.jpg

Τα Odin2 των φτωχών άραγε;

Γυαλί στην μπροστινή επιφάνεια ή πλαστικό διάφανο κέλυφος άραγε; 

Αριστερός μοχλός γιατί πάλι κάτω; 

5,5 ίντσες και πάνω μετράνε πολύ στο μάτι πάντως! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να είναι OLED, να σβήνουν τα καγκουρολέντ και να το βγάλει σε SNES EU χρώματα και το πήρα day 1. επίσης ταυτόχρονα βγάζει και RP Mini με 3,75" OLED οθόνη 4:3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα τσακαλάκια. Ηρέμησε βλέπω το νήμα 1-2 μέρες και έρχομαι να το ξυπνήσω λίγο. 😆

Ανάμεσα σε Odin Lite (4/64) και Odin Pro (128GB) ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Ξέρω ότι θέτω δύσκολη ερώτηση και στα διάφορα βίντεο και posts στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι που να απαντάει ξεκάθαρα στην ερώτησή μου αλλά θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας.

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα τσακαλάκια. Ηρέμησε βλέπω το νήμα 1-2 μέρες και έρχομαι να το ξυπνήσω λίγο. 😆

Ανάμεσα σε Odin Lite (4/64) και Odin Pro (128GB) ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Ξέρω ότι θέτω δύσκολη ερώτηση και στα διάφορα βίντεο και posts στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι που να απαντάει ξεκάθαρα στην ερώτησή μου αλλά θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας.

Για πρώτη γενιά Odin μιλώντας:

Odin Pro παίζει ΚΑΙWindows για κάποια windows games αν θέλεις.

Odin lite λογω Mediatek καλύτερα στρωμένο με emulators σε απόδοση σε  Retro. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@-WISE- Αν πας για καινούριο... Retroid Pocket 4 (149$ +taxes +shipping). Το απλό ,όχι το pro. Θα συμβιβαστείς ελάχιστα στην οθόνη, αλλά θα έχεις ένα επίκαιρο κονσολακι με καλή υποστήριξη. Αν βρεις μεταχειρισμένο το Odin lite, γύρω στα 120, χτυπά το για την μεγαλύτερη οθόνη. 

Υ.Γ: Ή το rg556 για all-around, το βλέπω γύρω στα 190.

 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώπα....Δεν είχα δει ότι ανεβαίνει τοσο με taxes. Νόμιζα ότι είναι μονο τα 15 της 4px.Το έχει η Kibotech στην Ευρώπη αλλά μαύρο (και με καπέλο στα 199). Σε αυτή την τιμή τοτε φτάνει το rg556.

Επεξ/σία από gameleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RG556 με την οθοναρα του και την έξτρα 0.8 ίντσες οθόνη του μετράει σε σχέση με retroid pocket 4 ! Η επιφάνεια είναι αρκετα μεγαλύτερη κ αν θέλεις να παίξεις games ps2/GameCube με κείμενο, χάρτες κλπ θα κουράσει η 4.7 του Retroid 4 (pro). 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με @rodosf1.  Αυτή την στιγμή το rg556 έχει επίσης άπλετη διαθεσιμότητα και καλή τιμή. 

Το rp4 έχει μεν μικρότερη οθόνη, αλλά... beginner friendly android interface και τέλεια optimized για retro gaming. (To gammaOS δανείστηκε τους GPU drivers, από το λειτουργικό του rp3+). 

Για τα Odin....το lite είναι πολυ καλα οptimized από την AYN. Μια ισορροπημένη λύση αν το βρεις μτχ σε λογική τιμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να δώσει 190 ευρώ για το rg556 καλύτερα να τα δώσει για το odin lite 6gb ram 128gb που τα πηγαίνει τέλεια σε emulation (προσωπική μου άποψη) ! Το rg556 έχει oled με μικρότερη οθόνη όμως, πολύ καλό και αυτό αλλά ιδανική τιμή θα ήταν στα 150 - 160 ευρώ ! Αγορά το rp4 pro αξίζει από το επίσημο site της retroid γιατί δεν σου βάζει μεταφορικά και taxes ή από Geekbuying αν το πετύχεις σε προσφορά στα 200! Ενώ στο απλό rp4 σου βάζει και ανεβαίνει στα 200 ευρώ που παίρνεις το rp4 pro από το επίσημο site ! Αν και το odin 2 σου κλείνει το μάτι! Περίμενε και το rp5 με 5.5 ίντσες amoled να δεις σε τι τιμή θα παίξει μπάλα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...