Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Θεωρείτε τα κονσολάκια που τρέχουν Android ότι υπερτερούν σε σχέση με τα τα linux-based;

Εννοείτε είναι ποιο δυνατά όλα! Ακόμα και το retroid pocket 3 το απλό ή το rp2s είναι καλύτερο από trimui και από κονσόλακια που έχουν τον rk3566 όπως το rgb30 παράδειγμα! Είχα παλιά το retroid pocket 3 plus και ήταν απόλαυση για psp games έπαιζες άνετα Χ2 ανάλυση χωρίς κολλήματα! Συν ότι παίζεις παιχνίδια του android συν ότι streamαρεις παιχνίδια από xbox ή ps5! Στο odin lite παίζω xbox cloud παράδειγμα τα παιχνίδια του gamepass! Το έχω ξανά πει όλα τα κονσόλακια αξίζουν, το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχει ο καθένας μας! Κάποιος που θέλει να παίζει παλιά παιχνίδια μέχρι psx, δίνει 50 ευρώ και είναι άρχοντας! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, skritikos said:

4:3 οθόνη με 480p ανάλυση, από τις χειρότερες περιπτώσεις για αυτό που ζητάω (integer scaling).

Από τις 3.5" ιντσες μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο οι 2.9" για 2x integer scaling.

Ναι, ακριβώς, τις 2,9" χρησιμοποιεί, σου βγάζει μια ωραιότατη μπάρα από κάτω και βαράει κόκκινα η ρετρίλα:

8eb89768-f67a-4f9d-9d35-c19977759bf1-scr

19 minutes ago, -WISE- said:

Θεωρείτε τα κονσολάκια που τρέχουν Android ότι υπερτερούν σε σχέση με τα τα linux-based;

Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις και τι θέλεις να κάνεις με το μηχανάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, skritikos said:

Γρήγορος χρόνος πιστεύω. Αν μπορείς να στείλεις το λινκ του καταστήματος!

Από εδώ το πήρα 

https://www.aliexpress.com/item/1005007445323926.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Θεωρείτε τα κονσολάκια που τρέχουν Android ότι υπερτερούν σε σχέση με τα τα linux-based;

Εμένα η αλήθεια είναι με έχει βολέψει πολύ το android. Και ειδικά το Odin είναι υπέρ συσκευή. Εκτός από το retro gaming παίζει και τα πάντα από android gaming και είναι και ένα μεγάλο + τα YouTube και Netflix 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Ναι, ακριβώς, τις 2,9" χρησιμοποιεί, σου βγάζει μια ωραιότατη μπάρα από κάτω και βαράει κόκκινα η ρετρίλα:

8eb89768-f67a-4f9d-9d35-c19977759bf1-scr

Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις και τι θέλεις να κάνεις με το μηχανάκι.

Μόνο που αυτό που βλέπεις στην φωτογραφία δεν είναι integer scaling αλλά με κάποιο stretch. Οι 2.5" ίντσες (το 2.9" ήταν τυπογραφικό μου) σε αυτή την οθόνη είναι όπως παρακάτω. Πάρα πολύ περιορισμένες διαστάσεις!

Screenshot_20240827_013515_Chrome.jpg

2 ώρες πριν, rodosf1 είπε

ε οι άλλες είναι το θέμα. Όχι το GBA. Πάντως φαίνεται ποιοτικά πιο κινεζια από άλλα το Trimui να λέμε την αλήθεια. 

Αν μπορέσω να επιβεβαιώσω πως ένα μεγάλο σύνολο από PSP θα παίξουν ομαλά, νομίζω πως είναι η καλύτερη περίπτωση ναι.

Δεν έχω παίξει ποτέ Dreamcast, N64, PS1, κα. Όχι πως δεν θέλω να τα δοκιμάσω, αλλά δεν έχω καμία σύνδεση/ανάμνηση με τα παιχνίδια τους.

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

καλημερα .

εχω στην κατοχη μου , εδω και δεκα μερες το RG40xx / h

67 ευρω απο geekbuying . 

και 8 ευρω η χαλια θηκη ,  χωραει και σε θηκες psp και σε θηκες switch lite .

πολυ premium feeling το γυαλυστερο πλαστικο και η οθονη , ο σταυρος τελειος με στρογγυλεμενες ακρες , οχι σαν κατι κοφτεροι powkiddy 

μ αρεσει το led λειτουργιας στο πλαι και οχι μεσα στα ματια.

τα rgb led νομιζα οτι θα τα κλεισω , αλλα δουλευουν ασταματητα .

η μπαταρια ειναι μικρη .

 και βλεπω κολληματα ακομα και στο mario bros [ NES ] , για το οποιο μονο η εργοστασιακη sd  μπορει να φταιει . πρεπει να την αλλαξω .

εβαλα knulli σε αλλη sd  αλλα χανει τα rgb led , ξαναγυρισα στην εργοστασιακη .

η μεγαλη απογοητευση ειναι οτι περιμενα να εχει το πληρες portmaster , τι μπορω να κανω ? 

ονειρο ζωης να παιξω shovel knight .

 

 

IMG_20240827_081757.jpg

Επεξ/σία από stefanos_th
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

 

καλημερα .

εχω στην κατοχη μου , εδω και δεκα μερες το RG40xx / h

67 ευρω απο geekbuying . 

και 8 ευρω η χαλια θηκη ,  χωραει και σε θηκες psp και σε θηκες switch lite .

πολυ premium feeling το γυαλυστερο πλαστικο και η οθονη , ο σταυρος τελειος με στρογγυλεμενες ακρες , οχι σαν κατι κοφτεροι powkiddy 

μ αρεσει το led λειτουργιας στο πλαι και οχι μεσα στα ματια.

τα rgb led νομιζα οτι θα τα κλεισω , αλλα δουλευουν ασταματητα .

η μπαταρια ειναι μικρη .

 και βλεπω κολληματα ακομα και στο mario bros [ NES ] , για το οποιο μονο η εργοστασιακη sd  μπορει να φταιει . πρεπει να την αλλαξω .

εβαλα knulli σε αλλη sd  αλλα χανει τα rgb led , ξαναγυρισα στην εργοστασιακη .

η μεγαλη απογοητευση ειναι οτι περιμενα να εχει το πληρες portmaster , τι μπορω να κανω ? 

ονειρο ζωης να παιξω shovel knight .

 

 

IMG_20240827_081757.jpg

συμφωνώ κ εγώ ότι είναι εξαιρετική πρόταση και στη χρήση της πολύ ξεκούραστη με την 4αρα οθόνη για 4:3 κονσόλες, κόλλημα δεν είδα να πω την αλήθεια, ίσως έπεσες σε κάρτα μουφα. 

Τα led σε monochrome slow breathing mode ειναι τέλεια επισης! 

Θήκη πήρα μια psp soft sleeve για να μην είναι ογκώδης σε backpack κλπ. ίσα ίσα να το προστατεύει από σκόνες κ πίεση. 

εδώ η σύγκριση με τη  3,5 οθόνη του rg35xx h από πάνω. 

IMG_20240814_113630.jpg.ea5ccd65a0f98ec36a52f15bbd404e81.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο μεγάλη διαφορά κάνει μισή ίντσα στην διαγώνιο!

 

 

13 ώρες πριν, rodosf1 είπε

ε οι άλλες είναι το θέμα. Όχι το GBA. Πάντως φαίνεται ποιοτικά πιο κινεζια από άλλα το Trimui να λέμε την αλήθεια. 

Οι περισσότεροι reviewers λένε το αντίθετο για την ποιότητα του. Και τα δικά μου μάτια το ίδιο βλέπουν.

Έχει μια όμορφη σχεδιαστική απλότητα που φαίνεται κυρίως στα ανοιχτόχρωμα μοντέλα. Τι δεν σου αρέσει;

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το rg35xx plus και τσιμπησα πριν τις διακοπες το 40xx h το οποιο ειναι κατα πολυ πιο βολικο σε ολα. Υπομονη για knulli και portmaster.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stefanos_th είπε

 

καλημερα .

εχω στην κατοχη μου , εδω και δεκα μερες το RG40xx / h

67 ευρω απο geekbuying . 

και 8 ευρω η χαλια θηκη ,  χωραει και σε θηκες psp και σε θηκες switch lite .

πολυ premium feeling το γυαλυστερο πλαστικο και η οθονη , ο σταυρος τελειος με στρογγυλεμενες ακρες , οχι σαν κατι κοφτεροι powkiddy 

μ αρεσει το led λειτουργιας στο πλαι και οχι μεσα στα ματια.

τα rgb led νομιζα οτι θα τα κλεισω , αλλα δουλευουν ασταματητα .

η μπαταρια ειναι μικρη .

 και βλεπω κολληματα ακομα και στο mario bros [ NES ] , για το οποιο μονο η εργοστασιακη sd  μπορει να φταιει . πρεπει να την αλλαξω .

εβαλα knulli σε αλλη sd  αλλα χανει τα rgb led , ξαναγυρισα στην εργοστασιακη .

η μεγαλη απογοητευση ειναι οτι περιμενα να εχει το πληρες portmaster , τι μπορω να κανω ? 

ονειρο ζωης να παιξω shovel knight .

 

 

IMG_20240827_081757.jpg

έχει βγει fix για τα led για το 40xx-h στο knulli, δες το discord κανάλι τους ,οπως και kernel για να υποστηριζονται πληρως οι μοχλοι.

Επεξ/σία από MV_B
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, skritikos είπε

Η μεγάλη μου αγάπη ήταν και παραμένει το GBA, οπότε η σκέψη μου είναι να πάρω κάτι αρκετά φορητό που να μπορεί να κάνει integer scaling στο 3:2 του GBA rerolution. Οπότε η αρχική λίστα λέει κάτι μεταξύ:

1. Powkiddy V10 (3:2 320p screen, 2x του GBA resolution)

2. Powkiddy RGB30 (1:1 720p, 3x του GBA resolution)

3. Trimui Smart Pro (16:9 720p, 4x του GBA resolution).

 

Η γενική αρχική ιδέα ήταν να αντικαταστήσω με ΜΙΑ κονσόλα τις παρακάτω: GBA, GBA Micro (2!), New 3DS XL, PSP, Vita OLED, στα πλαίσια ενός γενικού μινιμαλισμού και "δίαιτας" που μου έχω επιβάλει τα τελευταία χρόνια.

Γρήγορα κατάλαβα πως αυτό είναι αδύνατο με μια μόνο κονσόλα, για το μικρό ποσό που θα ήθελα να επενδύσω (50-100 euro). Οπότε κοιτάω πρώτα να βρω το τελειότερο διαθέσιμο GBA και μετά θα κάνω πλάνο για τα υπόλοιπα.

Μια είναι η επιλογή σου για gba: trimui 

Αν μου έλεγες για SNES το rgb30 ειναι μονόδρομος με την οθονάρα αλλά την άθλια διαχείριση ενέργειας.

17 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω γιατί κάποιος να σκεφτεί κάτι άλλο πέραν του RG35XXSP για GBA emulation.

Από το feeling μέχρι την οθόνη είναι άψογη η αίσθηση.

Είναι προβληματικό το συγκεκριμένο μηχάνημα δυστυχώς. Και παραδόξως όχι ότι καλύτερο για gba.

15 ώρες πριν, -WISE- είπε

Θεωρείτε τα κονσολάκια που τρέχουν Android ότι υπερτερούν σε σχέση με τα τα linux-based;

Η πλειονότητα αυτών που τρέχουν Android έχουν δυνατά χαρακτηριστικά οπότε και potato os να είχαν δεν θα υπήρχε πρόβλημα 

Το Linux έχει μεγαλύτερο potential για τον σκοπό που τα θέλουμε.

Αλλά η αλήθεια είναι πως το μεγαλύτερο εμπόδιο αυτή την στιγμή είναι η arm αρχιτεκτονική. Ευχή και κατάρα για το retro emulation. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, -WISE- είπε

@vagosvts7 για πες εντυπώσεις από το Lite. Τι έχεις δοκιμάσει να παίξεις; Αυτονομία;

Έχω το odin lite 6gb ram 128gb την πλούσια έκδοση! Τρέχω ps2 με Nethersx2 σε Χ2 ανάλυση ότι έχω δοκιμάσει εκτός από το soulcalibur 2 που θέλει native ανάλυση αλλά στο gamecube το τρέχει άνετα x2 το συγκεκριμένο παιχνίδι, psp τρέχει άνετα τα πάντα Χ4 που έχω δοκιμάσει! Switch παίζει τα 2D παιχνίδια εύκολα, τα βαριά δεν τρέχουν λόγο drivers λογικά, αν και για switch δεν με ενδιαφέρει, εχω δύο στη κατοχή μου ένα με cfw και ένα για online! 3ds τρέχει άνετα x2 και μερικά Χ3 και psvita δοκίμασα x2 το virtua tennis και το street fighter vs tekken, τα τρέχει άνετα! Το έχω πάντα σε performance mode ότι και να παίζω! Ποιο πολύ στο σεταρισμα ασχολήθηκα πάρα να τερματίσω ένα παιχνίδι, αλλά σε βαριά παιχνίδια πιστεύω θα έχει αυτονομία κάπου στις 3 με 4 ώρες βαριά! Στα παλιά games δεν πέφτει εύκολα η μπαταρία και έχει πολύ καλή αυτονομία όταν είναι σε αδράνεια με Wifi πάντα ανοιχτό , κρατάει άνετα μια βδομάδα χωρίς φόρτιση! Για τα παιχνίδια που παίζω μέσω streaming από xbox cloud θα ήθελα μεγαλύτερα αναλογικά τύπου steam deck! Από ότι ξέρω και στο odin 2 πάλι είναι μικρά δυστυχώς! Αν δεν σε ενδιαφέρει το emulation του switch με odin lite βολεύεσαι για τα υπόλοιπα, όπως και με το retroid pocket 4 pro που είναι ποιο δυνατό ακόμα σε emulators αλλά με μικρότερη οθόνη! Όπως και το rg556 είναι μια πολύ καλή επιλογή αλλά με λίγο κατώτερες επιδόσεις σε ps2 από το odin lite αλλά παραδόξως τα πηγαίνει καλά στα games του switch από ότι έχω δει σε videos στο youtube! Εν ολίγης όλες αυτές οι κονσόλες στα βαριά παιχνίδια και σε streaming χάνουν σε αυτονομία, κάπου στις 3 με 4 ώρες πάνω κάτω!  Άλλα θετικά της συσκευής είναι η οθόνη του ωραία χρώματα και πολύ καλή φωτεινότητα παίζεις άνετα στη βεράντα με ήλιο που δοκίμασα και ο ήχος του πολύ δυνατός! 

Η φωτογραφία είναι με ήλιο έξω στη βεράντα! 

IMG_20240827_151239.jpg

1 ώρα πριν, vag.patrick είπε

εχω το rg35xx plus και τσιμπησα πριν τις διακοπες το 40xx h το οποιο ειναι κατα πολυ πιο βολικο σε ολα. Υπομονη για knulli και portmaster.

Portmatser παίζουν μια χαρά στο rg35xx plus με muos που έχω περάσει! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Έχω το odin lite 6gb ram 128gb την πλούσια έκδοση! Τρέχω ps2 με Nethersx2 σε Χ2 ανάλυση ότι έχω δοκιμάσει εκτός από το soulcalibur 2 που θέλει native ανάλυση αλλά στο gamecube το τρέχει άνετα x2 το συγκεκριμένο παιχνίδι, psp τρέχει άνετα τα πάντα Χ4 που έχω δοκιμάσει! Switch παίζει τα 2D παιχνίδια εύκολα, τα βαριά δεν τρέχουν λόγο drivers λογικά, αν και για switch δεν με ενδιαφέρει, εχω δύο στη κατοχή μου ένα με cfw και ένα για online! 3ds τρέχει άνετα x2 και μερικά Χ3 και psvita δοκίμασα x2 το virtua tennis και το street fighter vs tekken, τα τρέχει άνετα! Το έχω πάντα σε performance mode ότι και να παίζω! Ποιο πολύ στο σεταρισμα ασχολήθηκα πάρα να τερματίσω ένα παιχνίδι, αλλά σε βαριά παιχνίδια πιστεύω θα έχει αυτονομία κάπου στις 3 με 4 ώρες βαριά! Στα παλιά games δεν πέφτει εύκολα η μπαταρία και έχει πολύ καλή αυτονομία όταν είναι σε αδράνεια με Wifi πάντα ανοιχτό , κρατάει άνετα μια βδομάδα χωρίς φόρτιση! Για τα παιχνίδια που παίζω μέσω streaming από xbox cloud θα ήθελα μεγαλύτερα αναλογικά τύπου steam deck! Από ότι ξέρω και στο odin 2 πάλι είναι μικρά δυστυχώς! Αν δεν σε ενδιαφέρει το emulation του switch με odin lite βολεύεσαι για τα υπόλοιπα, όπως και με το retroid pocket 4 pro που είναι ποιο δυνατό ακόμα σε emulators αλλά με μικρότερη οθόνη! Όπως και το rg556 είναι μια πολύ καλή επιλογή αλλά με λίγο κατώτερες επιδόσεις σε ps2 από το odin lite αλλά παραδόξως τα πηγαίνει καλά στα games του switch από ότι έχω δει σε videos στο youtube! Εν ολίγης όλες αυτές οι κονσόλες στα βαριά παιχνίδια και σε streaming χάνουν σε αυτονομία, κάπου στις 3 με 4 ώρες πάνω κάτω! Αλλά θετικά της συσκευής είναι η οθόνη του ωραία χρώματα και πολύ καλή φωτεινότητα παίζεις άνετα στη βεράντα με ήλιο που δοκίμασα και ο ήχος του πολύ δυνατός! 

Η φωτογραφία είναι με ήλιο έξω στη βεράντα! 

IMG_20240827_151239.jpg

Portmatser παίζουν μια χαρά στο rg35xx plus με muos που έχω περάσει! 

Alex Kidd είναι αυτό φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...