Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, baspav είπε

Εχω παραγγείλει ένα RG35XXSP από Ali.

Εφτασε Ελλάδα εδώ και 2-3 μέρες. Περνάει τελωνείο; 

Το tracking είναι της μορφής LA...........HU.

Περνάει χωρίς χρέωση στην Ουγγαρία (.. HU). Παραλαβή με Elta Courier ή ΕΛΤΑ έχει το tracking που έχεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, baspav είπε

Εχω παραγγείλει ένα RG35XXSP από Ali.

Εφτασε Ελλάδα εδώ και 2-3 μέρες. Περνάει τελωνείο; 

Το tracking είναι της μορφής LA...........HU.

Πόσες μέρες έκανε από την μέρα της παραγγελίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, skritikos said:

Πόσες μέρες έκανε από την μέρα της παραγγελίας;

12/8 παραγγελία, 13/8 έγινε shipped, 21/8 έφτασε Ελλάδα.

Σήμερα είδα έφυγε από τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον το topic και απλά ήθελα να αναφέρω μιας και έχουν περάσει πολλά retro consoles από τα χέρια μου retroid pocket 2, retroid pocket 3+, rg35xx-h, miyoo mini, miyoo mini +, powkiddy rgb30, steam deck, miyoo A30( το πιο πρόσφατο) και Odin 2 pro (το κορυφαίο όλων κατά τη γνώμη μου) αν μπορώ κάπου να φανώ χρήσιμος πολύ ευχαρίστως να απαντήσω σε κάθε απορία. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, foxgre είπε

Καλησπερα στην ομάδα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον το topic και απλά ήθελα να αναφέρω μιας και έχουν περάσει πολλά retro consoles από τα χέρια μου retroid pocket 2, retroid pocket 3+, rg35xx-h, miyoo mini, miyoo mini +, powkiddy rgb30, steam deck, miyoo A30( το πιο πρόσφατο) και Odin 2 pro (το κορυφαίο όλων κατά τη γνώμη μου) αν μπορώ κάπου να φανώ χρήσιμος πολύ ευχαρίστως να απαντήσω σε κάθε απορία. 

άρχοντας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, foxgre είπε

Καλησπερα στην ομάδα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον το topic και απλά ήθελα να αναφέρω μιας και έχουν περάσει πολλά retro consoles από τα χέρια μου retroid pocket 2, retroid pocket 3+, rg35xx-h, miyoo mini, miyoo mini +, powkiddy rgb30, steam deck, miyoo A30( το πιο πρόσφατο) και Odin 2 pro (το κορυφαίο όλων κατά τη γνώμη μου) αν μπορώ κάπου να φανώ χρήσιμος πολύ ευχαρίστως να απαντήσω σε κάθε απορία. 

Συνολικές εντυπώσεις για το Powkiddy RGB30;

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον (με την 1:1 4" οθόνη του) για πρώτο retro handheld.

 

33 λεπτά πριν, baspav είπε

12/8 παραγγελία, 13/8 έγινε shipped, 21/8 έφτασε Ελλάδα.

Σήμερα είδα έφυγε από τελωνείο.

Γρήγορος χρόνος πιστεύω. Αν μπορείς να στείλεις το λινκ του καταστήματος!

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, foxgre είπε

Καλησπερα στην ομάδα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον το topic και απλά ήθελα να αναφέρω μιας και έχουν περάσει πολλά retro consoles από τα χέρια μου retroid pocket 2, retroid pocket 3+, rg35xx-h, miyoo mini, miyoo mini +, powkiddy rgb30, steam deck, miyoo A30( το πιο πρόσφατο) και Odin 2 pro (το κορυφαίο όλων κατά τη γνώμη μου) αν μπορώ κάπου να φανώ χρήσιμος πολύ ευχαρίστως να απαντήσω σε κάθε απορία. 

Δυνατή συλλογή! Όλα τα έχεις στη κατοχή σου ή έχεις δώσει μερικά? 

 

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Συνολικές εντυπώσεις για το Powkiddy RGB30;

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον (με την 1:1 4" οθόνη του) για πρώτο retro handheld.

Έχει άψογη οθόνη καλό dpad και καλά αναλογικά σε σχέση με το trimui smart pro (δεν είναι χάλια του trimui αλλά θεωρώ καλύτερα τα sticks και το dpad του rgb30 για τα δικά μου δεδομένα) , καλό ήχο το μόνο μειονέκτημα του για εμένα είναι η διαχείριση μπαταρίας με rocknix os, παράδειγμα μπορεί να έχει 20% και να σου κλείσει από μπαταρία ξαφνικά, με τις αρχικές εκδόσεις jelos δεν είχα παρατηρήσει τέτοιο θέμα! Μπορεί να τρέξει και παιχνίδια saturn κάτι που δεν μπορεί το trimui smart pro και έχει και καλύτερη απόδοση στο dreamcast από το trimui! Το os είναι πολύ εύκολο για αρχάριο είναι σεταρισμενοι οι emulators!

ΥΓ. Για ανεβάστε παίδες τις συλλογές με τα retro handheld κονσόλακια σας που έχετε στη κατοχή σας! 

Εγώ έχω αυτά πλέον και σκέφτομαι να τα δώσω όλα κάποια στιγμή και να κρατήσω το odin lite μόνο! Γιατί όσα περισσότερα έχεις στο τέλος δεν παίζεις με κανένα! Καλή λύση είναι να έχουμε ένα δυνατό και ένα μικρό για παιχνίδια 8-16bit για εύκολη μεταφορά εκτός σπιτιού! 

 

Messenger_creation_EB8455C8-0765-4899-A2E8-B670282992B3.jpeg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη μου αγάπη ήταν και παραμένει το GBA, οπότε η σκέψη μου είναι να πάρω κάτι αρκετά φορητό που να μπορεί να κάνει integer scaling στο 3:2 του GBA rerolution. Οπότε η αρχική λίστα λέει κάτι μεταξύ:

1. Powkiddy V10 (3:2 320p screen, 2x του GBA resolution)

2. Powkiddy RGB30 (1:1 720p, 3x του GBA resolution)

3. Trimui Smart Pro (16:9 720p, 4x του GBA resolution).

 

Η γενική αρχική ιδέα ήταν να αντικαταστήσω με ΜΙΑ κονσόλα τις παρακάτω: GBA, GBA Micro (2!), New 3DS XL, PSP, Vita OLED, στα πλαίσια ενός γενικού μινιμαλισμού και "δίαιτας" που μου έχω επιβάλει τα τελευταία χρόνια.

Γρήγορα κατάλαβα πως αυτό είναι αδύνατο με μια μόνο κονσόλα, για το μικρό ποσό που θα ήθελα να επενδύσω (50-100 euro). Οπότε κοιτάω πρώτα να βρω το τελειότερο διαθέσιμο GBA και μετά θα κάνω πλάνο για τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, skritikos said:

Η μεγάλη μου αγάπη ήταν και παραμένει το GBA, οπότε η σκέψη μου είναι να πάρω κάτι αρκετά φορητό που να μπορεί να κάνει integer scaling στο 3:2 του GBA rerolution. Οπότε η αρχική λίστα λέει κάτι μεταξύ:

1. Powkiddy V10 (3:2 320p screen, 2x του GBA resolution)

2. Powkiddy RGB30 (1:1 720p, 3x του GBA resolution)

3. Trimui Smart Pro (16:9 720p, 4x του GBA resolution).

 

Η γενική αρχική ιδέα ήταν να αντικαταστήσω με ΜΙΑ κονσόλα τις παρακάτω: GBA, GBA Micro (2!), New 3DS XL, PSP, Vita OLED, στα πλαίσια ενός γενικού μινιμαλισμού και "δίαιτας" που μου έχω επιβάλει τα τελευταία χρόνια.

Γρήγορα κατάλαβα πως αυτό είναι αδύνατο με μια μόνο κονσόλα, για το μικρό ποσό που θα ήθελα να επενδύσω (50-100 euro). Οπότε κοιτάω πρώτα να βρω το τελειότερο διαθέσιμο GBA και μετά θα κάνω πλάνο για τα υπόλοιπα.

Δεν ξέρω γιατί κάποιος να σκεφτεί κάτι άλλο πέραν του RG35XXSP για GBA emulation.

Από το feeling μέχρι την οθόνη είναι άψογη η αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω γιατί κάποιος να σκεφτεί κάτι άλλο πέραν του RG35XXSP για GBA emulation.

Από το feeling μέχρι την οθόνη είναι άψογη η αίσθηση.

4:3 οθόνη με 480p ανάλυση, από τις χειρότερες περιπτώσεις για αυτό που ζητάω (integer scaling σε GBA ratio).

Από τις 3.5" ιντσες μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο οι 2.5" για 2x integer scaling.

Επεξ/σία από skritikos
Διόρθωση από 2.9" σε 2.5"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, skritikos είπε

4:3 οθόνη με 480p ανάλυση, από τις χειρότερες περιπτώσεις για αυτό που ζητάω (integer scaling).

Από τις 3.5" ιντσες μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο οι 2.9" για 2x integer scaling.

Trimui smart pro Club σε βλέπω να μπαίνεις κ εσύ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Trimui smart pro Club σε βλέπω να μπαίνεις κ εσύ! 

Θεωρητικά είναι το καλύτερο για αυτό που θέλω συν ότι θα προσθέσει και emulation από αρκετές άλλες κονσόλες εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, skritikos είπε

Θεωρητικά είναι το καλύτερο για αυτό που θέλω συν ότι θα προσθέσει και emulation από αρκετές άλλες κονσόλες εύκολα.

ε οι άλλες είναι το θέμα. Όχι το GBA. Πάντως φαίνεται ποιοτικά πιο κινεζια από άλλα το Trimui να λέμε την αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...