Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Τα πάει καλά σε αυτά τα παιχνίδια ή κομπιάζει;

Dino crisis 1+2, Parasite eve 1-3, silent hill σχδον ολα και πολλα αλλα τα επαιξα απροβληματιστα, δεν θυμαμαι κατι αρνητικο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε, τι άλλο θέλετε. Κάθε μέρα και νέα συσκευή.

https://www.reddit.com/r/SBCGaming/s/1ARntBausb

Just a half day after the release of RPmini, anbernic hinted urgently at RG406 do exist

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και σε μένα χθες το rg405m μαζί με θήκη και tempered, μετά από χρόνια από το 2012 που μου χάλασε τότε το psp έχω κονσόλα χεριού. Ωραία ποιότητα κατασκευής, ωραία οθόνη, πολύ καλό dpad και κουμπάκια το joystick καλό αν και δεν έχει τόσο καλή απόκριση ή δεν το έχω συνηθίσει ακόμα. Μου κακοφάνηκε αλλά έτσι θα είναι σε όλους που το πήρα με 112 γιγα και έχει πολύ σκουπίδι σε roms κτλ και σε emulators και σε emulators κονσολών όπως psx, ps2 n64, ss, sdc είχε άπειρο ελάχιστα παιχνίδια, αλλά αυτό διορθώνετα.

 

received_1951039605332808.jpeg

received_516065747582620.jpeg

received_825192559799684.jpeg

Επεξ/σία από Praetorian
Ερώτηση για roms
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια και καλά παιχνίδια!

Το δικό μου PSP καλά κρατεί πάντως, σαν καινούργιο είναι ☺️

Το RG405M δεν είναι πολύ βαρύ/κουραστικό με τόσο μέταλλο όμως;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Ήρθε και σε μένα χθες το rg405m μαζί με θήκη και tempered

received_1951039605332808.jpeg

received_516065747582620.jpeg

received_825192559799684.jpeg

Καλορίζικο φίλε! Όλα τα θέματα που αναφέρεις τα λύνει το GammaOS (https://github.com/TheGammaSqueeze/GammaOS). Αναβαθμίζει πολύ το κονσολακι κι ανεβάζει επιδόσεις και χρηστικότητα. Αν έχεις υπομονή και μεράκι, κάνε την μελέτη σου και πέρασε το. Για τις Roms απαγορεύεται η οποια πληροφορία/αναφορά. Δεν είναι κάτι δύσκολο... Google και βρεις τον δρόμο σου. 

Επένδυσε χρόνο στο 405m και θα ανταμειφθείς. 

 

this-is-the-way-gif-7.gif

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gameleon είπε

Καλορίζικο φίλε! Όλα τα θέματα που αναφέρεις τα λύνει το GammaOS. Αναβαθμίζει πολύ το κονσολακι κι ανεβάζει επιδόσεις και χρηστικότητα. Αν έχεις υπομονή και μεράκι, κάνε την μελέτη σου και πέρασε το. Για τις Roms απαγορεύεται η οποια πληροφορία/αναφορά. Δεν είναι κάτι δύσκολο Google και βρεις τον δρόμο σου. 

Επένδυσε χρόνο στο 405m και θα ανταμειφθείς. 

 

this-is-the-way-gif-7.gif

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες, ήδη έχω πιάσει 2 βίντεο του γκουρού ρετρό κονσόλων Joey όπου έχω δει αρκετά μέλη να τον αναφέρουν σε προηγούμενες σελίδες, απλά προτείνει 2 ξεχωριστές sd μια για OS και μια άλλη για τις Roms ή να πάρω μια και καλή SD και αν ναι 128 ή 256 gb για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tsoukos87 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες, ήδη έχω πιάσει 2 βίντεο του γκουρού ρετρό κονσόλων Joey όπου έχω δει αρκετά μέλη να τον αναφέρουν σε προηγούμενες σελίδες, απλά προτείνει 2 ξεχωριστές sd μια για OS και μια άλλη για τις Roms ή να πάρω μια και καλή SD και αν ναι 128 ή 256 gb για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το gammaOS που σου πρότεινε ο φίλος gameleon παίρναει πάνω από το stock os, flash στην εσωτερική sd η εξωτερική sd είναι για τις roms! Ο σύνδεσμος που σου έστειλε από github έχει την διαδικασία φλασαρισματος! 

Το anbernic rg405m έπαιζε προσφορά στα 73 ευρώ τον Ιούνιο από Banggood αλλά από την πολύ την σκέψη στο τέλος δεν το χτύπησα, συν ότι έχω ένα σωρό και κάποια πρέπει να αρχίσω να τα δίνω γιατί κάθονται! Να πω την αλήθεια είχα σκαλώσει λίγο με το βάρος του για τόσο μικρή συσκευή! Πάντως και στα χρήματα που το χτύπησες είναι άριστο μηχανάκι γιαυτα που προσφέρει αρκεί να το φέρεις στα μέτρα σου! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tsoukos87 Όπως ακριβώς σου είπε κι ο φίλος  Βαγκος...Φλασαρισμα στην εσωτερική μνήμη της συσκευής και οι roms στην 256gb SD. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και θα τα καταφέρεις. 

Έχω ένα χρόνο περίπου το 405m και το έχω λιώσει στο Gran Turismo 2, Metal Gear Solid, Wipeout XL ,Sonic Adventure, Golden Eye 64, Castlevania, Mario Kart DS.

Το βαρος δεν είναι απαγορευτικό παιδιά. Είναι τόσο όσο. Ίσα ίσα...δίνει μια αίσθηση ποιότητας και το μέταλλο βοηθάει κιόλας στην ψύξη. Είναι πολύ όμορφη και compact συσκευή. Για να δούμε όμως τι/αν θα μας προσφέρει και το 406 τελικά. 

405m.jpg

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, -WISE- said:

Λίγο πιο μαζεμένα μπεζελς να είχε και να χωρούσαν στο σασί αυτό μια 5αρα οθόνη  θα ήταν λουκούμι για μένα 

Είναι αδύνατον να χωρέσει 5" οθόνη στο 405m ακόμα κι αν εξαφανίσεις τα ήδη διακριτικά bezels του. Ο στόχος ήταν να βγει ποιοτικό και compact/pocketable. 

Η λύση για εσένα ειναι είναι το 505, που σκέπτεσαι. Το gammaOS μπαίνει και σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gameleon είπε

Είναι αδύνατον να χωρέσει 5" οθόνη στο 405m ακόμα κι αν εξαφανίσεις τα ήδη διακριτικά bezels του. Ο στόχος ήταν να βγει ποιοτικό και compact/pocketable. 

Η λύση για εσένα ειναι είναι το 505, που σκέπτεσαι. Το gammaOS μπαίνει και σε αυτό.

Το ξέρω. Ευσεβείς πόθοι...😆

Το ζαχαρώνω καιρό το 505 αλλά το θεωρώ πολύ άσχημο και χοντροκομμενο. Αυτό με κρατάει και δεν το παίρνω. Θα του βάλεις και μια θήκη και θα είναι ακόμα πιο γκουμουτσα. Αν είναι να πάω σε τόσο μεγάλη συσκευή, καλύτερα να πάω στο 556 με λίγα περισσότερα χρήματα που είναι και μια κατηγορία πάνω. Επίσης αυτό το τόσο έντονο switch στοιχείο μου κακοφαινεται. 

Δεν ξέρω, είμαι ακόμα σε σκέψεις...😌

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Το ξέρω. Ευσεβείς πόθοι...😆

Το ζαχαρώνω καιρό το 505 αλλά το θεωρώ πολύ άσχημο και χοντροκομμενο. Αυτό με κρατάει και δεν το παίρνω. Θα του βάλεις και μια θήκη και θα είναι ακόμα πιο γκουμουτσα. Αν είναι να πάω σε τόσο μεγάλη συσκευή, καλύτερα να πάω στο 556 με λίγα περισσότερα χρήματα που είναι και μια κατηγορία πάνω. Επίσης αυτό το τόσο έντονο switch στοιχείο μου κακοφαινεται. 

Δεν ξέρω, είμαι ακόμα σε σκέψεις...😌

Ναι το 505 συμφωνα με αυτο που ψαχνεις αν θες κατι πιο μαζεμενο απο το 556 παρε το cube φοραει τα ιδια και ειναι και πιο ωραιο και πιο portable αν και αυτο νομιζω ιδιες ιντσες με το 405, ή περιμενεις κουπονι για το retroid pocket 4 pro που ειναι πολυ καλο μηχανημα και εχει παρομοιες ιντσες με το 505 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 505, είναι μία χαρά συσκευή, πολύ ωραία οθόνη πλήκτρα και τα λοιπά μία χαρά, δεν το μετάνιωσα καθόλου που το αγόρασα, δεν έχω βάλει gammaOS, μου την σπάει λίγο το android αλλά το συνήθισα, στα αρνητικά, δεν με βολεύει το πιάσιμο τα κουμπιά δεξιά ήθελα να έχουν περισσότερη απόσταση από την παλάμη μου αντίχειράς μου να είναι πιο ίσιος, γενικά είχε φάει πολύ κράξιμο χωρίς λόγο, το joystick που το έθαβαν, είναι οκ είχε βγει ένα update που το έφτιαξε.

 Αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα 556, ο λόγος είναι η μεγαλύτερη οθόνη το πιο εργονομικό σχήμα - πιάσιμο, ένας αστερίσκος ότι έχει το dpad κάτω, δεν ξέρω κατά πόσο θα βολεύει, βέβαια έχει σημασία και το τι θα παίζεις.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Havik είπε

Έχω το 505, είναι μία χαρά συσκευή, πολύ ωραία οθόνη πλήκτρα και τα λοιπά μία χαρά, δεν το μετάνιωσα καθόλου που το αγόρασα, δεν έχω βάλει gammaOS, μου την σπάει λίγο το android αλλά το συνήθισα, στα αρνητικά, δεν με βολεύει το πιάσιμο τα κουμπιά δεξιά ήθελα να έχουν περισσότερη απόσταση από την παλάμη μου αντίχειράς μου να είναι πιο ίσιος, γενικά είχε φάει πολύ κράξιμο χωρίς λόγο, το joystick που το έθαβαν, είναι οκ είχε βγει ένα update που το έφτιαξε.

 Αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα 556, ο λόγος είναι η μεγαλύτερη οθόνη το πιο εργονομικό σχήμα - πιάσιμο, ένας αστερίσκος ότι έχει το dpad κάτω, δεν ξέρω κατά πόσο θα βολεύει, βέβαια έχει σημασία και το τι θα παίζεις.....

Μα η φυσική θέση του dpad είναι κάτω και πάνω του ο μοχλός, τουλάχιστον για πιο σύγχρονες κονσόλες. Είναι πανέμορφο πάντως το 505!

2 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Ναι το 505 συμφωνα με αυτο που ψαχνεις αν θες κατι πιο μαζεμενο απο το 556 παρε το cube φοραει τα ιδια και ειναι και πιο ωραιο και πιο portable αν και αυτο νομιζω ιδιες ιντσες με το 405, ή περιμενεις κουπονι για το retroid pocket 4 pro που ειναι πολυ καλο μηχανημα και εχει παρομοιες ιντσες με το 505 

Άλλο οι 4 ιντσες σε αναλογία 1:1 κ άλλο οι 4 σε αναλογία 4:3 του 405. Στην πρώτη περίπτωση χωρίς stretch πρακτικά έχεις 3,5 ίντσες διαγώνιο ωφέλιμο χώρο οθόνης. Η 4αρα 4:3 του 405 είναι 30% περίπου μεγαλύτερη σε αυτή την αναλογία και αυτό την κάνει πολύ πιο ξεκούραστη. 

Δεν είναι μόνο το μέγεθος, αυτό εννοώ, είναι και η αναλογία, η ανάλυση, ο τύπος οθόνης και βασικά... τι θέλει κανείς να παίξει. Θες μέχρι ps1/N64 αντε και GameCube/ps2 είσαι οκ με 4:3 αναλογία. 

Θες psp, switch, wii ή wide-screen GameCube/ps2? θέλεις 16:9

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...