Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, skritikos είπε

Περίπου πόσες μέρες σας κάνει από αυτό το κατάστημα; Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από AliExpress και είναι για δώρο. Πρέπει να το έχω το πολύ την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου.

Νομίζω εννοούσε hardware revision. Που είχε αρκετές μικρές αλλαγές.

Θέλω να ελπίζω πως όλες όσες πωλούνται τώρα είναι το νέο revision, σωστά; Μια που είχε εμφανιστεί αρχές του χρόνου από όσο διάβασα.

Συνήθως κάνει γύρω στις 2 εβδομάδες μαξ να έρθει αλλά πολλές φορές μου έχει τύχει να παραμένει ACS Θεσσαλονίκη το δέμα για 3-4 μέρες 

13 ώρες πριν, -WISE- είπε

Σημαντική λεπτομέρεια.  Δεν το γνώριζα. Αυτό μου ήρθε οπότε μάλλον ξεστοκαραν ήδη τις παλιές. 

Ναι όντως, δεν πρέπει να έχει απομείνει το παλιό version σε stock (ευτυχώς).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthador κάτι τέτοιο έψαχνες και αναζητούσες πριν λίγο καιρό! Καλή τιμουλα ρίξε μια ματιά!

https://www.amazon.de/dp/B0CB1FV669?tag=lagonika00c-21&creative=6742&language=en_GB

 

 

Παίδες έσκασε και το πρώτο review από το νέο vertical κονσόλακι της Anbernic! 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν περάσει δυο-τρεις βδομάδες κι ανησύχησα που δεν είχε βγάλει καινούριο κονσολάκι η Anbernic... Πέρα από την πλάκα, αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. 

  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Anakin1981 είπε

Είχαν περάσει δυο-τρεις βδομάδες κι ανησύχησα που δεν είχε βγάλει καινούριο κονσολάκι η Anbernic... Πέρα από την πλάκα, αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. 

έχει γεμίσει με τόσα την αγορά που πλέον εξασφαλίζει το μεγαλύτερο μερίδιο εύκολα στα χαμηλής και μέσης δύναμης. 

Πόσα έβγαλε ήδη φέτος; 6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

έχει γεμίσει με τόσα την αγορά που πλέον εξασφαλίζει το μεγαλύτερο μερίδιο εύκολα στα χαμηλής και μέσης δύναμης. 

Πόσα έβγαλε ήδη φέτος; 6?

Έχω χάσει το μέτρημα... Κατά την προσωπική μου άποψη κάνει πιο πολύ κακό στο hobby και στο όνομα της ως εταιρείας, παρά καλό. Καλύτερα να είσαι μικρότερη εταιρεία, όπως πχ. η Miyoo ή η Trimui, με τρία μοντέλα και να κάνεις μια αναβάθμιση σε κάποιο εξ αυτών, παρά αυτό που κάνει η Anbernic. Το μόνο θετικό είναι πως τα τελευταία μοντέλα έχουν όλα τον ίδιο επεξεργαστή, οπότε, όσον αφορά το λειτουργικό σύστημα, είτε ως αυθεντικό, είτε ως custom, είναι λιγότερη η δουλειά για να ταιριάξει σε όλα τα μοντέλα. Θα δείξει η πορεία... 

Επεξ/σία από Anakin1981
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Anakin1981 είπε

Έχω χάσει το μέτρημα... Κατά την προσωπική μου άποψη κάνει πιο πολύ κακό στο hobby και στο όνομα της ως εταιρείας, παρά καλό. Καλύτερα να είσαι μικρότερη εταιρεία, όπως πχ. η Miyoo ή η Trimui, με τρία μοντέλα και να κάνεις μια αναβάθμιση σε κάποιο εξ αυτών, παρά αυτό που κάνει η Anbernic. Το μόνο θετικό είναι πως τα τελευταία μοντέλα έχουν όλα τον ίδιο επεξεργαστή, οπότε, όσον αφορά το λειτουργικό σύστημα, είτε ως αυθεντικό, είτε ως custom, είναι λιγότερη η δουλειά για να ταιριάξει σε όλα τα μοντέλα. Θα δείξει η πορεία... 

Όπως αναφέρει και ένα σχόλιο.... μέχρι να δεις όλο το βίντεο η Anbernic θα έχει κυκλοφορήσει κι άλλο φορητό!

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν το θεωρώ απαραιτήτως κακό. Συσκευές για όλα τα γούστα και για όλες τις τσέπες. Θέλει κάποιος μικρό; Θέλει κάθετο, οριζόντιο, με μεγάλη οθόνη; Με specs "ναυαρχίδας"; Απ'όλα έχει ο μπαξές. 

Από πίσω υπάρχει μεγάλο κοινό για τα συγκεκριμένα κονσολακια με devs και χρήστες οι οποίοι βοηθούν πάρα πολύ. 

Και μιας και μιλάμε για την Anbernic, γιατί τόσο  hate για το RG505; Με το νέο cfw που τρέχει νομίζω αξίζει μια ευκαιρία, ειδικά στα 90 ευρω που παίζει πλέον. Το χει κανείς; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Προσωπικά δεν το θεωρώ απαραιτήτως κακό. Συσκευές για όλα τα γούστα και για όλες τις τσέπες. Θέλει κάποιος μικρό; Θέλει κάθετο, οριζόντιο, με μεγάλη οθόνη; Με specs "ναυαρχίδας"; Απ'όλα έχει ο μπαξές. 

Από πίσω υπάρχει μεγάλο κοινό για τα συγκεκριμένα κονσολακια με devs και χρήστες οι οποίοι βοηθούν πάρα πολύ. 

Και μιας και μιλάμε για την Anbernic, γιατί τόσο  hate για το RG505; Με το νέο cfw που τρέχει νομίζω αξίζει μια ευκαιρία, ειδικά στα 90 ευρω που παίζει πλέον. Το χει κανείς; 

Δεν παίζει πουθενά το rg505 στα 90 ευρώ όσο έψαξα στα γρήγορα , μόνο αν το βρήκες στο Aliexpress από κάποιον που παίζει να είναι scam , γιατί υπάρχουν και αυτοί! Τώρα για την συσκευή είναι ένα retroid pocket 3 plus σε απόδοση, μεγαλύτερο σε μέγεθος με oled οθόνη! 

Να αγοράζετε από μαγαζιά στο Aliexpress που έχουν reviews και πολλές θετικές αξιολογήσεις! Όταν βλέπετε  μαγαζιά από Aliexpress που πουλάνε αρκετά φθηνά ένα προϊόν σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά του Ali και δεν έχουν κριτικές ή έστω μετρημένες στα δάχτυλα , είναι ρίσκο η φάση! Μου έχει τύχει πάλι από κατάστημα που ήταν choice να έχω παραγγείλει  smartwatch και δεν παρέλαβα ποτέ, έγινε refund μετά από 3 μήνες! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Δεν παίζει πουθενά το rg505 στα 90 ευρώ όσο έψαξα στα γρήγορα , μόνο αν το βρήκες στο Aliexpress από κάποιον που παίζει να είναι scam , γιατί υπάρχουν και αυτοί! Τώρα για την συσκευή είναι ένα retroid pocket 3 plus σε απόδοση, μεγαλύτερο σε μέγεθος με oled οθόνη! 

Να αγοράζετε από μαγαζιά στο Aliexpress που έχουν reviews και πολλές θετικές αξιολογήσεις! Όταν βλέπετε  μαγαζιά από Aliexpress που πουλάνε αρκετά φθηνά ένα προϊόν σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά του Ali και δεν έχουν κριτικές ή έστω μετρημένες στα δάχτυλα , είναι ρίσκο η φάση! Μου έχει τύχει πάλι από κατάστημα που ήταν choice να έχω παραγγείλει  smartwatch και δεν παρέλαβα ποτέ, έγινε refund μετά από 3 μήνες! 

Η αλήθεια είναι ότι μου το έβγαλε στις choice επιλογές στο Ali. Το κατάστημα δεν έχει αξιολογήσεις και μου φάνηκε λίγο ύποπτο.  Αμέσως επόμενη τιμή στα 115 από κατάστημα με αξιολογήσεις. 

Το συγκεκριμένο εκτός από οθονάρα πρέπει να έχει και τρομερή αυτονομία. Απλά με προβληματίζει οτι το κράζουν πολλοί. Ίσως γιατί έχει να ανταγωνιστεί το pocket 3+. Βέβαια,  μετά το τελευταίο cfw πολλοί χρήστες και reviewers λένε πολύ καλά λόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, -WISE- είπε

Η αλήθεια είναι ότι μου το έβγαλε στις choice επιλογές στο Ali. Το κατάστημα δεν έχει αξιολογήσεις και μου φάνηκε λίγο ύποπτο.  Αμέσως επόμενη τιμή στα 115 από κατάστημα με αξιολογήσεις. 

Το συγκεκριμένο εκτός από οθονάρα πρέπει να έχει και τρομερή αυτονομία. Απλά με προβληματίζει οτι το κράζουν πολλοί. Ίσως γιατί έχει να ανταγωνιστεί το pocket 3+. Βέβαια,  μετά το τελευταίο cfw πολλοί χρήστες και reviewers λένε πολύ καλά λόγια. 

To ειχα το rg505 . Και οθοναρα και μεγαλη αυτονομια και πολυ καλη κατασκευη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, james9tito είπε

To ειχα το rg505 . Και οθοναρα και μεγαλη αυτονομια και πολυ καλη κατασκευη. 

Άρα εκεί γύρω στα 100-120 πιστεύεις αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Άρα εκεί γύρω στα 100-120 πιστεύεις αξίζει;

Βγαίνει και το rg405m στα ίδια λεφτά με κουπόνι αν σε ενδιαφέρει το 405 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής, το 505 λίγο πιο μεγάλη οθόνη και oled και γενικώς καλύτερη οθόνη, αλλά νομίζω και τα δύο φοράνε τα ίδια specs μόνο η οθόνη έχει διαφορά και το ένα ότι είναι αλουμίνιο και το άλλο πλαστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Άρα εκεί γύρω στα 100-120 πιστεύεις αξίζει;

Τη δουλεια του την εκανε αψογα. Φοβερη αυτονομια το εννοω, γιατι επαιζα 99% παιχνιδια ps1/psvita και ξεχναγα να το φορτισω. Απο την αλλη ειναι android με οτι αυτο συνεπαγεται , στησιμο δηλαδη κλπ. Αν δε σε χαλαει αυτο , προχωρα. Δες και τι θα σου πουνε οι υπολοιποι βεβαια που ειναι απειρως πιο ψαγμενοι στα retro κονσολακια

ΥΓ εγω το ειχα παρει 150€ και δεν ενοιωσα οτι "δεν τα αξιζε"

Επεξ/σία από james9tito
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, james9tito είπε

Τη δουλεια του την εκανε αψογα. Φοβερη αυτονομια το εννοω, γιατι επαιζα 99% παιχνιδια ps1/psvita και ξεχναγα να το φορτισω. Απο την αλλη ειναι android με οτι αυτο συνεπαγεται , στησιμο δηλαδη κλπ. Αν δε σε χαλαει αυτο , προχωρα. Δες και τι θα σου πουνε οι υπολοιποι βεβαια που ειναι απειρως πιο ψαγμενοι στα retro κονσολακια

ΥΓ εγω το ειχα παρει 150€ και δεν ενοιωσα οτι "δεν τα αξιζε"

Τα πάει καλά σε αυτά τα παιχνίδια ή κομπιάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...