Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ωραία νύχια πάντως.

Ωραία τα νύχια, όμως εμένα τα δάχτυλα μου θυμίζουν μια σειρά μου στο στρατό που είχαμε μάγειρα κ είχε λιώσει το GBA SP 😎

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, τελικά σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιο φθηνή λύση από retroid Pocket 4 pro ή του anbernic rg cube γιατί ήθελα ps2 παιχνίδια αλλά δεν με παίρνει οικονομικά σε αυτή τη φάση, και σκέφτομαι ή το best seller rg 35 xx plus ή το rg 40xxh και πάω προς πιο πολύ στη τελευταία επιλογή λόγω των joystick, για κάτω των 100 ευρώ νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή, από geekbuying παραγγέλνετε ή από το επίσημο site της anbernic ή από ali express, επίσης αν το παραγγέλνετε με την SD που έχει σαν επιλογή αγοράς ή αγοράζετε έξτρα . Επίσης αν έχετε κάποια άλλη εξίσου καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά της retroid ή της miyoo κτλ, όπως ποια retro κονσολιτσα θέλει το λιγότερο σεταρισμα. 

Αυτά, συγγνώμη για το σεντόνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η υλοποίηση είναι σωστή, θα μιλάμε για τρομερο μηχανάκι. 

https://www.youtube.com/watch?v=6f7gBShHjRk

 

https://www.ayaneo.com/product/AYANEO-Pocket-EVO

 

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ενώ ήταν να παραγγείλω το rg40xxh και μου έβγαινε στα 89 ευρώ από το geekbuying, είδα τυχαία στην σελίδα Android.gr κουπόνι για το rg405m όπου το τσίμπησα από το bang good με 128 SD στα 103 ευρώ. 

Μπορούμε να βάλουμε το link της έκπτωσης ή δεν κάνει λόγω διαφήμισης, μήπως ενδιαφέρεται και άλλο μέλος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, Tsoukos87 said:

Τελικά ενώ ήταν να παραγγείλω το rg40xxh και μου έβγαινε στα 89 ευρώ από το geekbuying, είδα τυχαία στην σελίδα Android.gr κουπόνι για το rg405m όπου το τσίμπησα από το bang good με 128 SD στα 103 ευρώ. 

Μπορούμε να βάλουμε το link της έκπτωσης ή δεν κάνει λόγω διαφήμισης, μήπως ενδιαφέρεται και άλλο μέλος; 

Δεν επιτρέπονται τα affiliates, έχεις δώσει αρκετά στοιχεία, όποιος θέλει το βρίσκει.

10 hours ago, -WISE- said:

Αν η υλοποίηση είναι σωστή, θα μιλάμε για τρομερο μηχανάκι. 

https://www.youtube.com/watch?v=6f7gBShHjRk

 

https://www.ayaneo.com/product/AYANEO-Pocket-EVO

 

Πολύ ακριβό, ακόμα και η πιο φθηνή υλοποίηση είναι ακριβή για αυτά που προσφέρει, imho.

Το Steam Deck είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να κινηθεί στο 400άρι. Τα Android μηχανάκια έπρεπε να έχουν ταβάνι τα 300 ευρώ και πάλι υπό προϋποθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν επιτρέπονται τα affiliates, έχεις δώσει αρκετά στοιχεία, όποιος θέλει το βρίσκει.

Πολύ ακριβό, ακόμα και η πιο φθηνή υλοποίηση είναι ακριβή για αυτά που προσφέρει, imho.

Το Steam Deck είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να κινηθεί στο 400άρι. Τα Android μηχανάκια έπρεπε να έχουν ταβάνι τα 300 ευρώ και πάλι υπό προϋποθέσεις.

Θεωρώ πλέον το steam λίγο παρωχημένο (χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ είναι φοβερό gadgetάκι) αλλά μιλάμε για πολύ βαριά κονσόλα σε παχύ σασί και με μικρή οθόνη με μόλις 720p ανάλυση. Βάλε στην εξίσωση και την τραγική αυτονομία... Προτιμω δηλαδή την υλοποίηση των 7 ιντσών σε μαζεμένο συνολικά μέγεθος και με (στα χαρτιά τουλάχιστον) πολύ μεγάλη μπαταρία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, -WISE- said:

Θεωρώ πλέον το steam λίγο παρωχημένο (χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ είναι φοβερό gadgetάκι) αλλά μιλάμε για πολύ βαριά κονσόλα σε παχύ σασί και με μικρή οθόνη με μόλις 720p ανάλυση. Βάλε στην εξίσωση και την τραγική αυτονομία... Προτιμω δηλαδή την υλοποίηση των 7 ιντσών σε μαζεμένο συνολικά μέγεθος και με (στα χαρτιά τουλάχιστον) πολύ μεγάλη μπαταρία. 

Η αυτονομία του Deck OLED είναι από καλή έως άριστη. Δεν θα αναφερθώ στο πόσο πιο εργονομικό είναι από το Pocket Evo μιας και έχει back buttons και trackpads, ούτε ότι πρόκειται για PC, γιατί αυτά μπορεί να μην ενδιαφέρουν στο παρόν νήμα.

Αυτό όμως που σίγουρα ενδιαφέρει το παρόν νήμα είναι ότι emulation-wise το Deck είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση στο ίδιο price-range. Δεν αντιλέγω ότι είναι αισθητικά ανώτερο, ελαφρύτερο και πιο kawaii, αλλά στο τέλος της ημέρας προσωπικά εμένα με ενδιαφέρει τι παίρνω με τα χρήματα που δίνω. Θεωρώ ότι ο Zen 2 είναι προτιμότερος από τον G3x Gen 2, μιας και δεν θυμάμαι να υπάρχει PS3 Android emulator.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Η αυτονομία του Deck OLED είναι από καλή έως άριστη. Δεν θα αναφερθώ στο πόσο πιο εργονομικό είναι από το Pocket Evo μιας και έχει back buttons και trackpads, ούτε ότι πρόκειται για PC, γιατί αυτά μπορεί να μην ενδιαφέρουν στο παρόν νήμα.

Αυτό όμως που σίγουρα ενδιαφέρει το παρόν νήμα είναι ότι emulation-wise το Deck είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση στο ίδιο price-range. Δεν αντιλέγω ότι είναι αισθητικά ανώτερο, ελαφρύτερο και πιο kawaii, αλλά στο τέλος της ημέρας προσωπικά εμένα με ενδιαφέρει τι παίρνω με τα χρήματα που δίνω. Θεωρώ ότι ο Zen 2 είναι προτιμότερος από τον G3x Gen 2, μιας και δεν θυμάμαι να υπάρχει PS3 Android emulator.

Αν δεν κάνω λάθος το OLED δεν ξεκινάει γύρω στα 550 ευρώ;  Για αυτό και η σύγκρισή μου με την LCD έκδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, -WISE- said:

Αν δεν κάνω λάθος το OLED δεν ξεκινάει γύρω στα 550 ευρώ;  Για αυτό και η σύγκρισή μου με την LCD έκδοση 

Ναι, σωστά, έχεις δίκιο. Είχα ξεχάσει ότι το φθηνό Deck είναι με LCD οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Ayaneo τα λέγαμε ότι είναι premium από το κουτί ακόμα.... χωρίς σχόλια... 

Screenshot_2024-08-19-13-00-44-498_com.google.android.youtube-edit.jpg.3c5a176d523ba9a9d1dba66329bc052f.jpg

 

Πανέμορφο αλλά πανάκριβο για vertical handheld όπως και το Analogue Pocket! Δεν δίνεις 350+ για vertical με περιορισμένη οθόνη σε ίντσες, μόνο καθαρά αν είσαι συλλέκτης! Υποτίθεται ότι το vertical το θέλουμε για gb, gbc, gba και γενικά για 8bit - 16bit games κυρίως που χτυπάει στη νοσταλγία λόγου σχεδίου!Αφού θέλουν δύναμη ας έβαζαν τον helio g99 ή MediaTek Dimensity 1200 και να το πουλούσαν 150 βαριά 200 ευρώ ή κάποιον unisoc tiger με τιμή το πολύ 150 ευρώ! Χτυπάς ένα miyoo mini plus, anbernic rg35xx plus ή rg35xx sp και σου φεύγει ο πόνος της νοσταλγίας οικονομικά! Πάντως είναι εξαιρετική συσκευή από εμφάνιση και specs και η δύναμη του είναι εφάμιλλη του odin 2 και λίγο καλύτερη! Έχει και oled οθόνη 😎

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, vagosvts7 said:

Πανέμορφο αλλά πανάκριβο για vertical handheld όπως και το Analogue Pocket! Δεν δίνεις 350+ για vertical με περιορισμένη οθόνη σε ίντσες, μόνο καθαρά αν είσαι συλλέκτης! Υποτίθεται ότι το vertical το θέλουμε για gb, gbc, gba και γενικά για 8bit - 16bit games κυρίως που χτυπάει στη νοσταλγία λόγου σχεδίου!Αφού θέλουν δύναμη ας έβαζαν τον helio g99 ή MediaTek Dimensity 1200 και να το πουλούσαν 150 βαριά 200 ευρώ ή κάποιον unisoc tiger με τιμή το πολύ 150 ευρώ! Χτυπάς ένα miyoo mini plus, anbernic rg35xx plus ή rg35xx sp και σου φεύγει ο πόνος της νοσταλγίας οικονομικά! Πάντως είναι εξαιρετική συσκευή από εμφάνιση και specs και η δύναμη του είναι εφάμιλλη του odin 2 και λίγο καλύτερη! Έχει και oled οθόνη 😎

Συμφωνώ. Οι vertical dmg τύπου συσκευές, είναι για hardcore ρετρό καταστάσεις. 8-32 bit nostalgic alert. Η ποιότητα όμως της Ayaneo είναι σε άλλο επίπεδο. Θέλω να δοκιμάσω κάποια συσκευη της.

Είδα ότι βγάζει horizontal με HelioG99. Έκανε preview o ΕΤΑprime. Βέβαια και πάλι με προβληματίζει η οθόνη του (3:2 σε 3,5 ιντσες)... 

Αναμένω reviews όταν με το καλό κυκλοφορήσουν...μαζί με το rg40xxV!!! 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...