Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gameleon είπε

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το a30!

Όπως είπε και ο @vagosvts7, είναι ένα πολύ αξιόλογο κονσολακι,που χρειάζεται ομως refined software. Ας ελπίσουμε ότι θα ασχοληθεί η κοινότητα και θα έχει παρόμοια πορεία με το miyoo mini.

Αναβάθμισα firmware,πέρασα spruce στην sd και παρατήρησα κι εγώ stuttering,σε κάποια παιχνίδια του PS1. Παρ'ολα αυτά εχθές ,κόλλησα παίζοντας καμία ώρα Sonic Adventure (Dreamcast). Όχι γιατί ήταν τόσο αψογο σε emulation,fps κτλ, αλλά γιατί τα face buttons δεν σε κουράζουν και το form factor της συσκευής ,είναι πολύ διασκεδαστικό! 

Φυσικά προορίζεται για emulation PS1 και κατω. Ειδικά για arcades, genesis ή SNES ,το κονσολακι είναι απόλαυση. Όλα τα άλλα ,είναι απλά ευχάριστα extra. Ίσως με κάποιο ολοκληρωμένο cfw της προκοπής (μακάρι να βγει Onion), να γίνει ακόμα καλύτερο. 

Υ.Γ: Υπάρχει και το minUI ,αλλά δεν υποστηρίζει wifi, N64, DC, PSP, DS, ακόμα.  (Λογικό...30 ευρώ κάνει το miyoo, δεν είναι Odin). Δεν το έχω δοκιμάσει,αλλά βλέπω καλά σχόλια.

20240803_121850.jpg

Ωραίο το χρυσό, νοσταλγία φουλ! Ήμουν ανάμεσα στο άσπρο πάλι, αλλά λέω άστο μην μου λερώνει εύκολα, αλλά τα μαύρα αφήνουν δαχτυλιές ποιο εύκολα! Αναβάθμισες το stock εννοείς και μετά πέρασες spruce? Εγώ κατευθείαν spruce πέρασα! Και κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι σε dreamcast που έπαιζα virtua striker 2 με πέταξε μετά από 5 λεπτά στην αρχική οθόνη, έκανε force close απο μονο του! Δεν ξέρω αν ήταν θέμα θερμοκρασίας, αλλά ήταν σε καλά επίπεδα στο χέρι μου! Λείπει ένα onionos να απογειωθεί το μηχανάκι όπως τα miyoo mini! Θα μπορούσε να έχει και επιλογή cores σε dreamcast, psx και n64 που δεν έχει! Θέλει ακόμα δουλειά! Αν δοκίμασες το stock πες μας εντυπώσεις σε σχέση με το spruce! Ένα ωραίο future που έχει πάλι είναι ότι ξεκινάς το παιχνίδι από εκεί που το έκλεισες όπως το onion και garlic! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, vagosvts7 said:

Ωραίο το χρυσό, νοσταλγία φουλ! Ήμουν ανάμεσα στο άσπρο πάλι, αλλά λέω άστο μην μου λερώνει εύκολα, αλλά τα μαύρα αφήνουν δαχτυλιές ποιο εύκολα! Αναβάθμισες το stock εννοείς και μετά πέρασες spruce? Εγώ κατευθείαν spruce πέρασα! Και κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι σε dreamcast που έπαιζα virtua striker 2 με πέταξε μετά από 5 λεπτά στην αρχική οθόνη, έκανε force close απο μονο του! Δεν ξέρω αν ήταν θέμα θερμοκρασίας, αλλά ήταν σε καλά επίπεδα στο χέρι μου! Λείπει ένα onionos να απογειωθεί το μηχανάκι όπως τα miyoo mini! Θα μπορούσε να έχει και επιλογή cores σε dreamcast, psx και n64 που δεν έχει! Θέλει ακόμα δουλειά! Αν δοκίμασες το stock πες μας εντυπώσεις σε σχέση με το spruce! Ένα ωραίο future που έχει πάλι είναι ότι ξεκινάς το παιχνίδι από εκεί που το έκλεισες όπως το onion και garlic! 

Η νοσταλγία και το fun form factor,είναι που με κάνουν να ασχολούμαι μαζί του! Το stock το χρησιμοποίησα μόνο για να κάνω το firmware update και να δοκιμάσω gba και psx παιχνιδάκια. 

Spruce κατευθείαν μετά και εξερεύνηση! Δεν παρατήρησα καμία σοβαρή διάφορα σε απόδοση,απλά πιο μαζεμένο μενού και shortcuts. Το feature που λες ,είναι αυτό που κρατάς πατημένο το select και σου βγάζει την επιλογή για resume, έτσι?

Για το thermal throttling.... άβυσσος η ψυχή του miyoo. Έπαιξα χωρίς πρόβλημα (με σταθερό έστω,το ήδη αδύναμο emulation του Dreamcast , εννοώ) μια ώρα Sonic Adventure. Σήμερα το μεσημέρι όμως... Σκαλωνε σε δύο παιχνίδια του Master System 😆😆.  Στο Mario 64 ζεστάθηκε επίσης, αλλά έτρεξε χωρίς πρόβλημα. Είναι ένα χάος το θέμα του OS ,για το a30. Μακάρι να ασχοληθεί η κοινότητα και να βγάλουν Onion ή έστω κάτι σαν το MuOs ,για να στρώσει η κατάσταση. Κάμποσους μήνες είχε πάρει και για το Miyoo mini. 

15Αυγουστο μαζί με το μνημόσυνο του R36s, θα ανάψω και μια λαμπάδα στην Onion team. Βοήθεια μας 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το resume γίνεται με το select που λες , αλλά αν έχεις retroachievements hardcore δεν πιάνει το auto save resume μετά, γιαυτό κλείνεις το hardcore mode και έχεις πάλι achievements! Εγώ δεν έκανα καθόλου update το stock γιατί το πήρα χωρίς sd (αυτές που στέλνουν είναι ένα σωρό σαβούρα από roms συν κακή ποιότητα sd) πάντα τις αλλάζω και με sd όταν τα παίρνω! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουρθε και μένα το A30. Η ειρωνεία είναι ότι ενώ το Trimui το είχα παραγγείλει χωρίς κάρτα, ήρθε με 128GB, ενώ τώρα που το αγόρασα με κάρτα, ήρθε χωρίς 🥲😂

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, vagosvts7 said:

Ναι το resume γίνεται με το select που λες , αλλά αν έχεις retroachievements hardcore δεν πιάνει το auto save resume μετά, γιαυτό κλείνεις το hardcore mode και έχεις πάλι achievements! Εγώ δεν έκανα καθόλου update το stock γιατί το πήρα χωρίς sd (αυτές που στέλνουν είναι ένα σωρό σαβούρα από roms συν κακή ποιότητα sd) πάντα τις αλλάζω και με sd όταν τα παίρνω! 

Εννοείται πάντα αλλαγή της SD σε επώνυμη. Η Anbernic (official store) ξεκίνησε να βάζει kioxia ,οπότε μάλλον από εκεί γλυτώσαμε ενα μικρό ποσοστό του "ευχάριστου μπελά". Τον  επόμενο μήνα (όλο και κάποια νέα κονσόλα θα παρουσιάσει 😆), θα το ξανατσεκαρω. 

Καλορίζικο το μικρό, @GreeKar98K! Enjoy!

Στο trimui, βάλε crossmix ,αν θελήσεις να φύγεις από το stock.

Y.Γ: ο dev του MuOS ,έχει πάρει φωτιά. Βλέπω ότι πρόσθεσε Cool Beans release ,πριν από το Banana (overhaul) !! Ίσως το αντίστοιχο του Onion ,για την σειρά xx της Anbernic.

Επεξ/σία από gameleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν ανοίξει εδώ και μέρες οι προπαραγγελίες του Ayaneo Pocket DMG (στο Indiegogo) για όσους τους ενδιαφέρει.

https://ayaneo.com/product/AYANEO-Pocket-DMG

Στα συν για εμένα είναι η OLED οθόνη, το 8:7 aspect ratio, και το retro-futuristic vertical design. Γενικά έχω αδυναμία στο form factor του original GameBoy.

Δεν είναι φθηνό και ελπίζω η ποιότητα κατασκευής να βρίσκεται στα επίπεδα του Analogue Pocket το οποίο είναι κορυφαίο σε αυτόν τον τομέα.

Θα γράψω εντυπώσεις και θα ανεβάσω photos μόλις το παραλάβω (η κατάσταση παραγγελίας λέει προς τέλη Οκτωβρίου).

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Έχουν ανοίξει εδώ και μέρες οι προπαραγγελίες του Ayaneo Pocket DMG (στο Indiegogo) για όσους τους ενδιαφέρει.

https://ayaneo.com/product/AYANEO-Pocket-DMG

Στα συν για εμένα είναι η OLED οθόνη, το 8:7 aspect ratio, και το retro-futuristic vertical design. Γενικά έχω αδυναμία στο form factor του original GameBoy.

Δεν είναι φθηνό και ελπίζω η ποιότητα κατασκευής να βρίσκεται στα επίπεδα του Analogue Pocket το οποίο είναι κορυφαίο σε αυτόν τον τομέα.

Θα γράψω εντυπώσεις και θα ανεβάσω photos μόλις το παραλάβω (η κατάσταση παραγγελίας λέει προς τέλη Οκτωβρίου).

 

με το καλό να παραλάβεις. Επειδή έχω ήδη ένα Ayaneo είναι ότι πιο premium έχω δει σε φορητό. Η apple των Κινέζων ενα πράγμα! Θα δεις από το unboxing ακόμα την εμπειρία αυτή και πολύ support με αναβαθμίσεις χρόνια μετά! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλορίζικο @D.Luffy!! Πρέπει να είναι όντως σε άλλο ποιοτικό level η εταιρεία ,όπως λέει &ο @rodosf1!

Επειδή είμαι κι εγώ φαν αυτου του Form Factor,με έτρωγε το χέρι μου. Περιμένω να δω όμως αυτά τα hidden L2-R2 buttons,τι απόκριση έχουν και να καταλάβω μέχρι ποια κονσόλα μπορώ να φτάσω σε emulation, με αυτή την συσκευή. Μιλάω πάντα με βάση το eye strain μου στην 3.92 οθόνη και όχι τον επεξεργαστή. Αυτός ο Snap, είναι θηρίο! 

Μεγάλη καινοτομία επίσης και το programmable touchpad ,δίπλα από το thumb stick!! 

 

Y.Γ: Για τους φίλους με A30... βγήκε Spruce 2.0 και είναι πολύ καλό! το έβαλα κι έχει διορθώσει πολλά bugs

Αποχωρεί ο tenlevels  από το project, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και παίρνει τα ηνία ο SundownerSport. Χαίρομαι που ασχολείται τόσο η κοινότητα! Όποιος/αν δοκιμάσει το SpruceLT (limited capabilities και τελευταίο δωράκι του tenlevels), να μας πει εντυπώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

ayaneo πως παραγγελνουμε?υπαρχει τροπος να μην πληρωσουμε δασμους?Βλεπω εχει αρκετα προιοντα 

Οι τολμηροί παραγγέλνουν ayaneo από το επίσημο site 😎

Το ξεφτίλισε η anbernic με τον H700! Το μπλε και το άσπρο πανέμορφα όμως! 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, vagosvts7 said:

Οι τολμηροί παραγγέλνουν ayaneo από το επίσημο site 😎

Το ξεφτίλισε η anbernic με τον H700! Το μπλε και το άσπρο πανέμορφα όμως! 

 

Ωραία νύχια πάντως.

  • Confused 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα ports κατευθείαν να σου έρχονται με την κονσόλα μπορεί να μην τους βγει σε καλο. Ήδη η κοινότητα γκρινιάζει. Τεσπα μεγάλο θέμα για συζήτηση και δεν ειναι του παρόντος νηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, pollop said:

Αυτο με τα ports κατευθείαν να σου έρχονται με την κονσόλα μπορεί να μην τους βγει σε καλο. Ήδη η κοινότητα γκρινιάζει. Τεσπα μεγάλο θέμα για συζήτηση και δεν ειναι του παρόντος νηματος.

ειναι η φιλοσοφια της κοινοκτημοσυνης , ( παραγωγο του κομμουνισμου ) , που τους οδηγει σε αυτο .

δηλαδη , οι ιδιοι απορουν γιατι ξεσηκωθηκε ο πλανητης με το αυτονοητο .

 --------------------

κανε μια αναζητηση να δεις ποσα κινεζικα αυτοκινητα , ξεκαθαρα αντιγραφουν σχεδιαση απο ευρωπαικα και απορησε μαζι μου , αν εχουν μισο γραμμαριιο ντροπη .

Επεξ/σία από stefanos_th
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...