Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλημερα . πηρα το RG35xx plus και ηθελα να ρωτησω τι controller bluetooth να παρω ? δεν θελω  κατι ακριβω. εχω δει μερικα και με 10 ευρο αλλα δεν ξερω αν κανουν η οχι θελει κατι συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, maverik13 είπε

παιδια καλημερα . πηρα το RG35xx plus και ηθελα να ρωτησω τι controller bluetooth να παρω ? δεν θελω  κατι ακριβω. εχω δει μερικα και με 10 ευρο αλλα δεν ξερω αν κανουν η οχι θελει κατι συγκεκριμενο

Καλημέρα! Θα πρότεινα κάτι από την εταιρεία 8bitdo που κατά τη γνώμη μου είναι κορυφή σε retro χειριστήρια. Ίσως κάτι όπως το SN30 pro ή το SN30 pro 2. Είναι πιο ακριβά από αυτά που γράφετε, αλλά δεν ξέρω να σας απαντήσω αν κάτι τόσο φθηνό θα είναι συμβατό ή καλό ως χειριστήριο.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά τα bluetooth χειριστήρια οι retro κονσόλες τα αναγνωρίζουν συνήθως ως το χειριστήριο του 2ου παίκτη, οπότε θα χρειαστεί, αν το θέλετε μόνο για τον 1ο παίκτη, να το ορίσετε μέσω του retroarch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Anakin1981 είπε

Καλημέρα! Θα πρότεινα κάτι από την εταιρεία 8bitdo που κατά τη γνώμη μου είναι κορυφή σε retro χειριστήρια. Ίσως κάτι όπως το SN30 pro ή το SN30 pro 2. Είναι πιο ακριβά από αυτά που γράφετε, αλλά δεν ξέρω να σας απαντήσω αν κάτι τόσο φθηνό θα είναι συμβατό ή καλό ως χειριστήριο.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά τα bluetooth χειριστήρια οι retro κονσόλες τα αναγνωρίζουν συνήθως ως το χειριστήριο του 2ου παίκτη, οπότε θα χρειαστεί, αν το θέλετε μόνο για τον 1ο παίκτη, να το ορίσετε μέσω του retroarch. 

δεν το γνωριζα αυτο να πω την αληθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/07/2024 at 15:07, GreeKar98K said:

Μάγκες, το transition από Mouse & Keyboard σε joystick, πώς στο καλό γίνεται; Σαν ανάπηρος νιώθω σε οτιδήποτε χρειάζεται aiming. Δοκίμασα PSP στο trimui και πραγματικά ένιωσα καθυστερημένος.

To psp παντα με το μοχλο δεν το παιζαμε  ? Joystick mouse σε τυπου Doom κτλ ναι ειναι λιγο δυσκολα . Τα ρετρο απο arcade και 8 bit , 16 bit τα περισσοτερα ειναι για joystick . Τωρα αν καποιο θέλει πιστολι κτλ , λογικα δεν παιζει καθόλου καλά με μοχλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες,

Παράγγειλα το 40xxH και λέω να δώσω το 35xx Plus για πώληση. Πόσο λέτε να το δώσω ρε παιδιά? Σορρυ για το 90% οφφτοπικ... Δε θέλω να το σκοτώσω αλλά ούτε και να μείνει.! 

Μου έλειπαν οι αναλογικοί περισσότερο από το νοσταλγικό Form Factor τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακαλάκια μου αν πετύχετε σε καλή τιμούλα το Trimui γράψτε να το τσιμπήσουμε γιατί τελευταία φορά που έπαιξε γύρω στα 55 δεν το πρόλαβα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, -WISE- said:

Τσακαλάκια μου αν πετύχετε σε καλή τιμούλα το Trimui γράψτε να το τσιμπήσουμε γιατί τελευταία φορά που έπαιξε γύρω στα 55 δεν το πρόλαβα.

Μεσα απο την εφαρμογη αν πας του aliexpress εχει με 62 τωρα  . Το 52 εβγαινε με τα κουπονια που εδιναν εκεινη την εποχη  +coins  . Και 62 καλη τιμουλα θα ελεγα για τα γνωστα καλά  του trimui pro , οθονη , sleep , led , κτλ . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,σκεφτομαι να παρω το odin 2 γιατι θελω να παιξω μερικα ps2 παιχνιδια χωρις προβλημα.

Ποιος ειναι ο ασφαλεστερος και φθηνοτερος τροπος να γινει η παραγγελια?Στην ιστοσελιδα τους καταλαβα οτι θα πληρωσω τελωνειο.

Εκτος απο το odin2 ποια αλλη φθηνοτερη συσκευη παιζει ps2 παιχνιδια με ανεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, IKARIWTHS said:

Καλημερα σε ολους,σκεφτομαι να παρω το odin 2 γιατι θελω να παιξω μερικα ps2 παιχνιδια χωρις προβλημα.

Ποιος ειναι ο ασφαλεστερος και φθηνοτερος τροπος να γινει η παραγγελια?Στην ιστοσελιδα τους καταλαβα οτι θα πληρωσω τελωνειο.

Εκτος απο το odin2 ποια αλλη φθηνοτερη συσκευη παιζει ps2 παιχνιδια με ανεση?

Το παρήγγειλα από το site τους το Νοέμβριο με τρόπο αποστολής 4PX (ταχυδρομείο) και δεν πλήρωσα καθόλου τελωνείο. Το ίδιο έγινε και με άλλα παιδιά στο site. Για την DHL δεν γνωρίζω. Έκανε να έρθει περίπου δυο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά, ίσως λίγο παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα σε ολους,σκεφτομαι να παρω το odin 2 γιατι θελω να παιξω μερικα ps2 παιχνιδια χωρις προβλημα.

Ποιος ειναι ο ασφαλεστερος και φθηνοτερος τροπος να γινει η παραγγελια?Στην ιστοσελιδα τους καταλαβα οτι θα πληρωσω τελωνειο.

Εκτος απο το odin2 ποια αλλη φθηνοτερη συσκευη παιζει ps2 παιχνιδια με ανεση?

Odin 2 είναι το καλύτερο από όλα για την χρήση που θέλεις, μετά πάει το retroid pocket 4 pro και μετά μπορείς να δεις το odin lite και το rg556!Νομίζω από το επίσημο site μπορείς να παραγγείλεις με 4px αποστολή και δεν παίρναει τελωνείο! Αλλά θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν παραγγείλει από το επίσημο site για σίγουρα, μην σε πάρω στο λαιμό μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odin2 δεν κολλάει που-θε-να! Παίζεις σε ανάλυση Χ3 κ βάλε άνετα μάλιστα. 

μετά όπως σου είπαν τα υπόλοιπα αλλά θα κατέβεις ανάλυση κ ίσως κάπου ζοριστουν. 

Παραγγέλνεις από επίσημο site και αποστολή με 4px. Κανενός δεν έβαλαν χρέωση επιπλέον από τελωνείο έτσι. 

Με DHL σίγουρα θα φας χρέωση τελωνείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Για ποιο λογο το odin2 δε μπορει να παιξει τα παιχνιδια xbox; Ειναι θεμα emulator;

Δεν είναι διαθέσιμο το xenia για android ακόμα.

Μπορείς όμως να παίξεις κανονικά είτε μέσω remote play από Xbox/Playstation/PC είτε μέσω Xcloud στο xbox. Ξεφεύγει όμως νομίζω από το θέμα η συζήτηση για game streaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...