Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 minutes ago, john5757 said:

7,5 με 8 ιντσες oled με 6 watt? ??? μπα.....

Γιατί; Το Steam Deck OLED μου μια χαρά παίζει στα 5W μέσω streaming. Ψάχνω πιο ελαφριά συσκευή αποκλειστικά για remote play και cloud streaming, αλλά δεν βρίσκω τίποτα, μόνο το Portal, αλλά δεν έχει σπάσει ακόμα για να παίζει XBOX games. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γιατί; Το Steam Deck OLED μου μια χαρά παίζει στα 5W μέσω streaming. Ψάχνω πιο ελαφριά συσκευή αποκλειστικά για remote play και cloud streaming, αλλά δεν βρίσκω τίποτα, μόνο το Portal, αλλά δεν έχει σπάσει ακόμα για να παίζει XBOX games. :(

Odin base για streaming/remote play και android. Όχι Oled αλλά πολύ πολύ καλή οθόνη, πιο μαζεμένο κ πιο ελαφρύ.

Ίσως και η προσφορά στα 165 του anbernic rg556 να σου κάνει δουλειά στις 5,5 ίντσες. Αυτό δεν έχει oled? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, rodosf1 said:

Odin base για streaming/remote play και android. Όχι Oled αλλά πολύ πολύ καλή οθόνη, πιο μαζεμένο κ πιο ελαφρύ.

Ίσως και η προσφορά στα 165 του anbernic rg556 να σου κάνει δουλειά στις 5,5 ίντσες. Αυτό δεν έχει oled? 

Οι 5,5" και οι 6" είναι πολύ λίγες για μεγάλα games δυστυχώς, ακόμα και οι 7" είναι οριακές.

Περιμένω πως και πως ένα mockup του Portal στις ίδιες ίντσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Οι 5,5" και οι 6" είναι πολύ λίγες για μεγάλα games δυστυχώς, ακόμα και οι 7" είναι οριακές.

Περιμένω πως και πως ένα mockup του Portal στις ίδιες ίντσες.

ναι για games με χάρτες, hud κλπ όντως οι 7 είναι το κάτω όριο τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Malthador said:

Κανένα ελαφρύ Android μηχανάκι με μεγάλη οθόνη τύπου 7,5-8 ίντσες που να φοράει OLED και να υποστηρίζει HDR και με κατανάλωση 5-6W έχει βγει ή όχι ακόμα; 

Με Oled σε τετοιες ιντσες μονο το Steam deck είναι απο όσο ξέρουμε . Φυσικά έχει μέγεθος και βάρος αλλά εφόσον το έχεις είσαι αρκετά καλυμμένος . Το οτι  6΄και 7΄είναι οριακές πλεον για μεγάλα παιχνίδια ισχύει οσο περνάνε τα χρόνια ακόμη περισσότερο .  Στο Samsung tab A9 με 8.7΄ οθόνη δείχνουν και τα παλιά τύπου Psp καλύτερα πιστεύω , λόγω οθόνης .

Επεξ/σία από Galaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Πιο πολυ σας βολευει κονσολα τυπου gba ή nds; Εννοω στον σχεδιασμο. Και γιατι. Αν υποθεσουμε οτι εχουν ιδιες δυνατοτητες.

Και τα δύο εννοείται ανα περίπτωση. 

για τσέπη πχ rg35xx h είναι μπόμπα, πολύ λεπτό. 

Για μεταφορά χωρίς θήκη σε εκδρομή κλπ είναι τύπου ds που κλείνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rodosf1 said:

Και τα δύο εννοείται ανα περίπτωση. 

για τσέπη πχ rg35xx h είναι μπόμπα, πολύ λεπτό. 

Για μεταφορά χωρίς θήκη σε εκδρομή κλπ είναι τύπου ds που κλείνει. 

Βασικα εννοουσα τυπου psp. Υπαρχουν και κονσολες που κλεινουν οπως το DS; Δεν εχω ακουστα καποια καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Βασικα εννοουσα τυπου psp. Υπαρχουν και κονσολες που κλεινουν οπως το DS; Δεν εχω ακουστα καποια καλη.

retroid pocket flip 

powkiddy x18s 

anbernic rg35xx sp, 

3 πρόχειρες. Ρίξε μια ματιά, αξίζουν, ειδικά για εμένα η δεύτερη είναι πολύ όμορφη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, rodosf1 said:

retroid pocket flip 

powkiddy x18s 

anbernic rg35xx sp, 

3 πρόχειρες. Ρίξε μια ματιά, αξίζουν, ειδικά για εμένα η δεύτερη είναι πολύ όμορφη. 

Χαμός γίνεται! Αν και τείνω περισσότερο σε κονσόλα τύπου gba για αρχή τουλάχιστον.. Και μετά βλέπουμε.

 

Βέβαια νομίζω ότι η άνεση που έχεις με τον υπολογιστή, δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Χαμός γίνεται! Αν και τείνω περισσότερο σε κονσόλα τύπου gba για αρχή τουλάχιστον.. Και μετά βλέπουμε.

 

Βέβαια νομίζω ότι η άνεση που έχεις με τον υπολογιστή, δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού.

Χτύπα ένα οικονομικό στα 50-60 ευρώ για αρχή να μπεις στο πνεύμα του retro handheld console! Θα σου πρότεινα σε vertical το miyoo mini plus και rg35xx plus και σε οριζόντια το rg35xx H και trimui smart pro και σε flip το rg35xx sp! Άλλη χάρη να έχεις retro handheld console και να παίζεις τα αγαπημένα σου retro παιχνίδια, σε σχέση με έναν υπολογιστή ή tvbox σε monitor ή tv! 

YΓ. Κοίτα και το powkiddy v10 που έχει αναλογία οθόνης 3:2 που είναι το ιδανικότερο για gba games και κοστίζει στα 40 ευρώ! 

 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ απόλυτα με @vagosvts7, η χάρη του να παίζεις ξάπλα δεν συγκρίνεται με pc, κονσόλα.

Σκέψου ότι μπορείς να έχεις και tv ανοιχτή να παίζει αγώνα, σειρά κλπ κ εσύ να παίζεις ταυτόχρονα αραχτός στον καναπέ χελωνονιντζακια με save states, load states, pause κλπ όποτε σου καπνίσει. 😎

rg35xx h, trimui smart pro έχω κ τα δύο. μετράνε πολύ σαν μηχανάκια. Το trimui λίγο παραπάνω λόγω μεγάλης οθόνης αν κ λίγο χαμηλότερο σε ισχύ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, το transition από Mouse & Keyboard σε joystick, πώς στο καλό γίνεται; Σαν ανάπηρος νιώθω σε οτιδήποτε χρειάζεται aiming. Δοκίμασα PSP στο trimui και πραγματικά ένιωσα καθυστερημένος.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, vagosvts7 said:

Χτύπα ένα οικονομικό στα 50-60 ευρώ για αρχή να μπεις στο πνεύμα του retro handheld console! Θα σου πρότεινα σε vertical το miyoo mini plus και rg35xx plus και σε οριζόντια το rg35xx H και trimui smart pro και σε flip το rg35xx sp! Άλλη χάρη να έχεις retro handheld console και να παίζεις τα αγαπημένα σου retro παιχνίδια, σε σχέση με έναν υπολογιστή ή tvbox σε monitor ή tv! 

YΓ. Κοίτα και το powkiddy v10 που έχει αναλογία οθόνης 3:2 που είναι το ιδανικότερο για gba games και κοστίζει στα 40 ευρώ! 

 

 

Καλη φαση, αλλα με προβληματιζουν τα παιχνιδια με αρκετο κειμενο, καθως εχω ενα θεματακια με το διαβασμα με τα ματια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Καλη φαση, αλλα με προβληματιζουν τα παιχνιδια με αρκετο κειμενο, καθως εχω ενα θεματακια με το διαβασμα με τα ματια μου.

αν είναι θέμα το διάβασμα, χτυπάς ενα powkiddy x70 στα 35-40€ που παίζει μέχρι αύριο πρωί σε προσφορά στο aliexpress και έχεις 7αρα οθόνη. Χαμηλή δύναμη βέβαια, μέχρι ps1 περιμένεις. Θα έχεις όμως άνεση για διάβασμα στην οθόνη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...