Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Τώρα που γύρισα σπίτι και το έλεγξα, είναι GPT η κάρτα, άρα κάτι άλλο συμβαίνει. 

Κανένα free εργαλείο να κάνω clone;

https://www.minitool.com/backup/system-backup.html

Πάντως όντως με copy paste πρέπει να λειτουργεί απευθείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Τώρα που γύρισα σπίτι και το έλεγξα, είναι GPT η κάρτα, άρα κάτι άλλο συμβαίνει. 

Κανένα free εργαλείο να κάνω clone;

Δεν χρειάζεται να κάνεις clone! Copy paste είναι η διαδικασία! Δες έχω τις οδηγίες θα σε βοηθήσουν https://joeysretrohandhelds.com/guides/trimui-smart-pro-setup-guide/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, vagosvts7 said:

Δεν χρειάζεται να κάνεις clone! Copy paste είναι η διαδικασία! Δες έχω τις οδηγίες θα σε βοηθήσουν https://joeysretrohandhelds.com/guides/trimui-smart-pro-setup-guide/

Παρ' όλο που το έκανα 2 φορές, δεν βοήθησε. Πάλι δεν βλέπει τίοτα... Θα δω και τις οδηγίες που μου έγραψες και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, oykas2001 said:

Παρ' όλο που το έκανα 2 φορές, δεν βοήθησε. Πάλι δεν βλέπει τίοτα... Θα δω και τις οδηγίες που μου έγραψες και θα επανέλθω.

Μόλις το έκανα με το εργαλείο από τη σελίδα που μου πρότεινες και φαίνεται να δουλεύει. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, oykas2001 said:

Τώρα που γύρισα σπίτι και το έλεγξα, είναι GPT η κάρτα, άρα κάτι άλλο συμβαίνει. 

Κανένα free εργαλείο να κάνω clone;

Win32 Disk Imager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, baspav said:

Win32 Disk Imager

Καλημέρα. Το δοκίμασα κι αυτό και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την διαδικασία. Έγινε δουλειά τελικά με το disk genius. Σ"ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την στιγμη που θα βγει κατι σε SNES EU theme με OLED οθονη θα πληρωσω οσα και αν ζητησουν. μεχρι τοτε RP4P σε SNES EU εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Snolly είπε

την στιγμη που θα βγει κατι σε SNES EU theme με OLED οθονη θα πληρωσω οσα και αν ζητησουν. μεχρι τοτε RP4P σε SNES EU εκδοση.

Screenshot_2024-07-16-23-19-58-842_com.kiwibrowser.browser-edit.jpg.f4a2703140b6b72388152a962710db2c.jpg

με ενα σετ face buttons το έφτιαξες, 5αρα Oled φοράει. 

Screenshot_2024-07-16-23-22-32-648_com.kiwibrowser.browser-edit.jpg.9b379605a08c8ac81cb4e5e2cd9793f4.jpg

10-12€ βρίσκεις ότι κουμπιά θες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, rodosf1 said:

Screenshot_2024-07-16-23-19-58-842_com.kiwibrowser.browser-edit.jpg.f4a2703140b6b72388152a962710db2c.jpg

με ενα σετ face buttons το έφτιαξες, 5αρα Oled φοράει. 

Screenshot_2024-07-16-23-22-32-648_com.kiwibrowser.browser-edit.jpg.9b379605a08c8ac81cb4e5e2cd9793f4.jpg

10-12€ βρίσκεις ότι κουμπιά θες. 

που βρισκω τα κουμπια; ευχαριστω!

Διαβάζω βέβαια η OLED του ειναι του PSVITA και ειναι low res γενικα, αλλα και παλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

που βρισκω τα κουμπια; ευχαριστω!

Διαβάζω βέβαια η OLED του ειναι του PSVITA και ειναι low res γενικα, αλλα και παλι ευχαριστώ

για κουμπάκια θα βρεις και στο aliexpress, στο ebay, στο Amazon αν τα  βιάζεσαι και στο Etsy (συνήθως από Αμερική από Etsy). καλά σε αυτές τις ίντσες μην περιμένεις τρελές αναλύσεις πάντως, τα γούστα σου με την Oled τα κάνεις όμως μια χαρά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ελαφρως offtopic ,εχω το r36s και ηθελα να ρωτησω αν την ευκολια του arkos με τα μενου του μπορουμε να την βρουμε σε μορφη κονσολας (boxακι) με hdmi και κοντρολι απο κανενα ali.

Αν οχι προτασεις πειτε μου με τι να κανω search.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikx είπε

Παιδια ελαφρως offtopic ,εχω το r36s και ηθελα να ρωτησω αν την ευκολια του arkos με τα μενου του μπορουμε να την βρουμε σε μορφη κονσολας (boxακι) με hdmi και κοντρολι απο κανενα ali.

Αν οχι προτασεις πειτε μου με τι να κανω search.

Ευχαριστω.

Υπάρχουν ένα σωρό με batocera os tv box (EmulationStation fronted όπως είναι το Arkos, Jelos, κ.α.)

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! 
€35.40  56%OFF | KINHANK Game Box Super Console X Retro Video Game Console Support 90000 Games 50 Emulators for PS1/PSP/MAME/DC with Controllers
https://a.aliexpress.com/_ExSzeex

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παρει ενα τέτοιο boxaκι απο ali , αξιοπρεπείς επιδόσεις μεχρι κ ps1 , το πρόβλημα είναι οτι ανεβάζει θερμοκρασίες κ τωρα με τις ζέστες χωρίς αιρκοντίσιον στο δωμάτιο κλείνει μόνο του μετά από κάποια ώρα χρήσης 

Επεξ/σία από pollop
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανένα ελαφρύ Android μηχανάκι με μεγάλη οθόνη τύπου 7,5-8 ίντσες που να φοράει OLED και να υποστηρίζει HDR και με κατανάλωση 5-6W έχει βγει ή όχι ακόμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Κανένα ελαφρύ Android μηχανάκι με μεγάλη οθόνη τύπου 7,5-8 ίντσες που να φοράει OLED και να υποστηρίζει HDR και με κατανάλωση 5-6W έχει βγει ή όχι ακόμα; 

7,5 με 8 ιντσες oled με 6 watt? ??? μπα.....

ξέρει κάποιος πως κανω save σε mame σε arkos

Επεξ/σία από john5757
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...