Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Θα το ψαξω. Μηπως το mini plus στις 3.5" δεν θα ειναι τοσο βολικο για μικρο παιδι; Βεβαια να μου πεις εδω παιζει με το ταμπλετ που ειναι 10", αλλα παντα δειχνει να προτιμαει το κινητο μου για τα παιχνιδια. Στο ταμπλετ ο χειρισμος ειναι αρκετα δυσκολος κακα τα ψεμματα.

Για τις οικονομικές συσκευές, απ' όσο γνωρίζω, το μέγιστο μέγεθος οθόνης είναι του X55 στις 5,5 ίντσες, σε 16:9, αλλά και του Trimui που έγραψα πιο πάνω είναι περίπου 5 ίντσες (πάλι σε 16:9), αν σας ενδιαφέρει το μέγεθος της οθόνης κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Anakin1981 said:

Καλό είναι να δείτε κάποια βίντεο στο Youtube για να έχετε μια πρώτη εικόνα της συσκευής, αλλά και που δείχνουν πως μπορείτε να βάλετε νέο λειτουργικό και παιχνίδια, χωρίς να πληρώσετε την κάρτα αμφιβόλου ποιότητος που στέλνουν οι Κινέζοι. Ένα καλό κανάλι είναι το Retro Gaming Corps, αλλά φυσικά υπάρχουν κι άλλα. Αν έχετε μια καλής ποιότητας διαθέσιμη (πχ. Sandisk ή Samsung) τουλάχιστον στα 32GB θα είστε εντάξει. 

Απ'οτι βλεπω τωρα το εχουν σε προσφορα ιδια τιμη, ειτε το παρεις με την sd ειτε χωρις. Οποτε να προτιμησω την καρτα, απο τη στιγμη που θα μου ερθει δωρεαν στην ουσια;

Ποια καρτα προτεινετε για τα παιχνιδια;

Επισης θελει να αγορασω και καποια θηκη ή καποιο αλλο προστατευτικο;

Τελος, το miyoo mini plus εχει turbo button για τα παιχνιδια nes, snes, gba ή ζηταω πολλα; Δεν εννοω το turbo fire button, αλλα να μπορει να τρεχει το παιχνιδι σε μεγαλυτερη ταχυτητα.

image.png.4791c5b6d6670432ce929532fa88104e.png

 

Επειδη εχω να κανω παραγγελια χρονια απο Κινα, τι παιζει με το τελωνειο; Δε βλεπω καν τη μεταφορικη με την οποια θα μου στειλει το geekbying.

image.png.681e0811df598fca8fc35c5fe3b29105.png

 

Φανταζομαι το Priority Line ειναι το σωστο;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Απ'οτι βλεπω τωρα το εχουν σε προσφορα ιδια τιμη, ειτε το παρεις με την sd ειτε χωρις. Οποτε να προτιμησω την καρτα, απο τη στιγμη που θα μου ερθει δωρεαν στην ουσια;

Ποια καρτα προτεινετε για τα παιχνιδια;

Επισης θελει να αγορασω και καποια θηκη ή καποιο αλλο προστατευτικο;

Τελος, το miyoo mini plus εχει turbo button για τα παιχνιδια nes, snes, gba ή ζηταω πολλα; Δεν εννοω το turbo fire button, αλλα να μπορει να τρεχει το παιχνιδι σε μεγαλυτερη ταχυτητα.

image.png.4791c5b6d6670432ce929532fa88104e.png

 

Επειδη εχω να κανω παραγγελια χρονια απο Κινα, τι παιζει με το τελωνειο; Δε βλεπω καν τη μεταφορικη με την οποια θα μου στειλει το geekbying.

image.png.681e0811df598fca8fc35c5fe3b29105.png

 

Φανταζομαι το Priority Line ειναι το σωστο;

Επέλεξε priority line από Geekbuying, δεν θα έχεις θέμα με τελωνείο! Λογικά με acs θα σου έρθει! Τις κονσόλες που αναφέρεις τις τρέχει τέλεια το miyoo mini plus, είναι μέχρι psx και κάτω ιδανικό vertical κονσόλακι! Αν περάσεις έπειτα και το onion os σε άλλη sd το απογειώνει! Είναι εύκολη διαδικασία! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Καποια καλη κονσολα που μπορει να εκτιμηθει απο 6 χρονων παιδι υπαρχει; Τωρα με το tablet παιζει κατι χαζοπαιχνιδα τυπου Online racing. Δεν υπαρχει καμια πρωτοτυπια.. Απο την αλλη, 6 χρονων ισως θα ζοριστει αρκετα με τα retro παιχνιδια. Ισως καποιο super mario; Δεν εχω ιδεα.

 για παιδάκι όχι μικρή οθόνη καλύτερα, προτίμησε μεγάλη για τα μάτια του. trimui smart pro μπορείς να το σεταρεις εύκολα να δείχνει 4-5 συστήματα μόνο (snes, Gameboy advance, megadrive, ps1 πχ) και να επιλέξεις 40-50 Games κ αν θες με κάποια cheats ενεργά για να του είναι πιο εύκολο λόγω ηλικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το trimui αυτη τη στιγμή παραμένει ο βασιλιάς σε σχέση τιμής/απόδοσης. Η κατάλληλη κονσόλα για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με ρυθμίσεις. Εχω στην κατοχή μου αρκετές απο αυτες κ το trimui ειναι η μονη που δεν έχω σκαλίσει κατι. Με το που την παίρνεις είναι έτοιμη για παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pollop είπε

Το trimui αυτη τη στιγμή παραμένει ο βασιλιάς σε σχέση τιμής/απόδοσης. Η κατάλληλη κονσόλα για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με ρυθμίσεις. Εχω στην κατοχή μου αρκετές απο αυτες κ το trimui ειναι η μονη που δεν έχω σκαλίσει κατι. Με το που την παίρνεις είναι έτοιμη για παιχνίδι.

για να είμαστε δίκαιοι και το Anbernic rg35xx h στημένο κ πανέτοιμη ήρθε. 

Και το ταπεινό ακόμα Data frog sf2000 επίσης στημένο ήρθε κ με 20€ κ δώρο δύο μοχλούς ασυρμάτους με καλώδιο για σύνδεση σε tv. 

Αλλά πολύ χαμηλό σε δύναμη, επιδόσεις και μικρούλα οθόνη. value for money βέβαια αναλογικά, για δωράκι είναι πολύ καλή περίπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pollop είπε

Το trimui αυτη τη στιγμή παραμένει ο βασιλιάς σε σχέση τιμής/απόδοσης. Η κατάλληλη κονσόλα για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με ρυθμίσεις. Εχω στην κατοχή μου αρκετές απο αυτες κ το trimui ειναι η μονη που δεν έχω σκαλίσει κατι. Με το που την παίρνεις είναι έτοιμη για παιχνίδι.

 Πότε βγαίνει σε προσφορές γιατί ανά διαστήματα που το κοιτάω bangood παίζει στο 80άρι.

Επίσης, λόγω μεγέθους και ratio οθόνης φαντάζομαι όλα τα παλιά τα παίζει με τεράστιες μαύρες μπάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, -WISE- είπε

 Πότε βγαίνει σε προσφορές γιατί ανά διαστήματα που το κοιτάω bangood παίζει στο 80άρι.

Επίσης, λόγω μεγέθους και ratio οθόνης φαντάζομαι όλα τα παλιά τα παίζει με τεράστιες μαύρες μπάρες.

Εννοείται παίζει με μπάρες. Εκτός αν είσαι από τους ανώμαλους που κάνουν stretch τα παιχνίδια για να γεμίζει η οθόνη 😅

Άρχισε να μαζεύεις coins από το AliExpress κάνοντας login κάθε μέρα και λογικά σε 2-3 βδομάδες θα το βγάλουν πάλι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, pollop said:

Το trimui αυτη τη στιγμή παραμένει ο βασιλιάς σε σχέση τιμής/απόδοσης. Η κατάλληλη κονσόλα για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με ρυθμίσεις. Εχω στην κατοχή μου αρκετές απο αυτες κ το trimui ειναι η μονη που δεν έχω σκαλίσει κατι. Με το που την παίρνεις είναι έτοιμη για παιχνίδι.

Παιζει καποιο κουπονι ή τα 75 ευρω ειναι η καλυτερη τιμη; Τι εννοεις οτι δε θελει καμια ρυθμιση; Αν το παρω χωρις SD καρτα, δε πρεπει να το σεταρω μονος μου;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Εννοείται παίζει με μπάρες. Εκτός αν είσαι από τους ανώμαλους που κάνουν stretch τα παιχνίδια για να γεμίζει η οθόνη 😅

Άρχισε να μαζεύεις coins από το AliExpress κάνοντας login κάθε μέρα και λογικά σε 2-3 βδομάδες θα το βγάλουν πάλι.

 

Υπάρχουν και αυτοί... :D

Όντως το βλέπω στο Ali στα 60 ευρώ. Αλλά θα προτιμούσα Bangood για πιο γρήγορα. Τελευταία το Ali με έχει απογοητεύσει.

4 λεπτά πριν, actorius είπε

Guys το trimui μεχρι τι μπορει να παιξει;

Μέχρι PS1 από,τι διαβάζω. Μπορεί και Dreamcast και N64 αλλά μάλλον κομπιάζει αρκετά σε αυτά οπότε δεν θα είναι και η καλύτερη εμπειρία.

Μήπως να ανοίγαμε έξτρα θέμα για την συγκεκριμένη κονσόλα; Βλέπω υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, -WISE- said:

Υπάρχουν και αυτοί... :D

Όντως το βλέπω στο Ali στα 60 ευρώ. Αλλά θα προτιμούσα Bangood για πιο γρήγορα. Τελευταία το Ali με έχει απογοητεύσει.

 

54  ευρω οντως; Μηπως παιζει τιποτα scam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Witcher1st said:

54  ευρω οντως; Μηπως παιζει τιποτα scam;

Προ μήνα 49€ το trimui από AliExpress. Οπότε δεν είναι τόσο παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...