Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2024 στις 6:12 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Πρώτη φορά ξανασυμβαίνει, leak από νέα συσκευή της Anbernic.

https://www.reddit.com/r/SBCGaming/s/9EGlGuEZNs

Μπορεί να έχει καταντήσει λίγο αστείο, κάθε τρεις και λίγο να "διαρρέει" μια νέα συσκευή, αλλά η συγκεκριμένη σίγουρα με ενδιαφέρει! Οθόνη 4 ιντσών και χειριστήριο όπως το προτιμώ να είναι, ενώ εκείνο με τις 3,5 ίντσες δεν μου έκανε "κλικ", σίγουρα μετά το Miyoo mini plus και το Powkiddy RGB30 που έχω θα είναι το επόμενο για να καλύψει τις υπόλοιπες retro ανάγκες μου. Το μόνο που σκεφτόμουν από την Anbernic ήταν το ARC για τον σχεδιασμό που θυμίζει Sega, αλλά σίγουρα μου αρέσει περισσότερο η πιο "κλασσική" αισθητική αλά SNES/PS. 

Anbernic-RG40XX-leak-1080x675-1.jpg

Επεξ/σία από Anakin1981
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Anakin1981 είπε

Μπορεί να έχει καταντήσει λίγο αστείο, κάθε τρεις και λίγο να "διαρρέει" μια νέα συσκευή, αλλά η συγκεκριμένη σίγουρα με ενδιαφέρει! Οθόνη 4 ιντσών και χειριστήριο όπως το προτιμώ να είναι, ενώ εκείνο με τις 3,5 ίντσες δεν μου έκανε "κλικ, σίγουρα μετά το Miyoo mini plus και το Powkiddy RGB30 που έχω θα είναι το επόμενο για να καλύψει τις υπόλοιπες retro ανάγκες μου. Το μόνο που σκεφτόμουν από την Anbernic ήταν το ARC για τον σχεδιασμό που θυμίζει Sega, αλλά σίγουρα μου αρέσει περισσότερο η πιο "κλασσική" αισθητική αλά SNES/PS. 

Anbernic-RG40XX-leak-1080x675-1.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Anakin1981 said:

Μπορεί να έχει καταντήσει λίγο αστείο, κάθε τρεις και λίγο να "διαρρέει" μια νέα συσκευή, αλλά η συγκεκριμένη σίγουρα με ενδιαφέρει! Οθόνη 4 ιντσών και χειριστήριο όπως το προτιμώ να είναι, ενώ εκείνο με τις 3,5 ίντσες δεν μου έκανε "κλικ", σίγουρα μετά το Miyoo mini plus και το Powkiddy RGB30 που έχω θα είναι το επόμενο για να καλύψει τις υπόλοιπες retro ανάγκες μου. Το μόνο που σκεφτόμουν από την Anbernic ήταν το ARC για τον σχεδιασμό που θυμίζει Sega, αλλά σίγουρα μου αρέσει περισσότερο η πιο "κλασσική" αισθητική αλά SNES/PS. 

Anbernic-RG40XX-leak-1080x675-1.jpg

Ωραία κονσόλα, αλλά σε κάθε περίπτωση μην βιαστεις να το πάρεις. Δες πρωτα τα ρεβιους και ισως να χρειαστείς να περιμένεις λιγο για τυχών παιδικές ασθένειες στις πρωτες εκδόσεις και ποτε preorder 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pollop είπε

Ωραία κονσόλα, αλλά σε κάθε περίπτωση μην βιαστεις να το πάρεις. Δες πρωτα τα ρεβιους και ισως να χρειαστείς να περιμένεις λιγο για τυχών παιδικές ασθένειες στις πρωτες εκδόσεις και ποτε preorder 

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Δεν θα βιαζόμουν, συνήθως περιμένω κριτικές και βίντεο, ιδιαίτερα από τον Russ του Retro Game Corps και μετά αποφασίζω. Ήταν ο κύριος λόγος που πήρα το RGB30, απλά περίμενα να βγάλει η Powkiddy το κίτρινο χρώμα για να με "ψήσει". Εκτιμώ, λόγω του ότι θα στηρίζεται σε ήδη υπάρχον chipset, δεν θα έχει παιδικές ασθένειες και θα ισχύει ό,τι ακριβώς για τα αδελφάκια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Παρέλαβα προχθές το rg35xx H μέσα σε 9 μέρες από ally. Έχω μια ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.. πως μπορώ να το βάλω να παίζει σε fast forward; υποτίθεται στις οδηγίες έχει game setting αλλά στην πραγματικότητα στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Τα φώτα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, bourito said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Παρέλαβα προχθές το rg35xx H μέσα σε 9 μέρες από ally. Έχω μια ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.. πως μπορώ να το βάλω να παίζει σε fast forward; υποτίθεται στις οδηγίες έχει game setting αλλά στην πραγματικότητα στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Τα φώτα σας..

Πατάς M+R2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bourito είπε

Αυτό γράφει F+R2 όπου f είναι το μενού. Αλλά τίποτα δεν κάνει. Έχει και M;

Να παίζεις τα παιχνίδια από retroarch είναι το δεύτερο εικονίδιο! home button με r2 είναι στο rg35xx plus! Εσύ τα παίζεις με τους αυτόνομους emulators γιαυτό δεν πιάνει το fast forward! Καλό Θα ήταν να περάσεις το τελευταίο stock os mode χειροκίνητα! Αλλιώς θα σου πρότεινα muos είναι το καλύτερο για τις συσκευές της Anbernic με τον H700 επεξεργαστή!

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Πατάς M+R2.

Πως και δεν έχεις περάσει το τελευταίο muos? Έχει υποστήριξη και για το sp! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως περνάω το τελευταίο os;

Εντάξει το βρήκα. Μπαίνω μέσω retroarch και γίνεται. Όλα καλά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Επίσης παιδιά να ρωτήσω, τη καρτουλα που έχει μέσα 128gb noname να την αλλάξω με καμία άλλη η είναι οκ;

Επεξ/σία από bourito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bourito said:

Πως περνάω το τελευταίο os;

Εντάξει το βρήκα. Μπαίνω μέσω retroarch και γίνεται. Όλα καλά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Επίσης παιδιά να ρωτήσω, τη καρτουλα που έχει μέσα 128gb noname να την αλλάξω με καμία άλλη η είναι οκ;

καλό είναι να την αλλάξεις όπως καταλαβαίνεις, δεν ξερεις πότε θα σου κολλήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα την αλλάξω. Απλά θα κάνω αντιγραφή επικόλληση έτσι;

 

Στην άλλη που έχει την 32αρα; η 64 είναι δεν θυμάμαι; που λογικά έχει τα πάντα εκει; τι κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, vagosvts7 said:

Πως και δεν έχεις περάσει το τελευταίο muos? Έχει υποστήριξη και για το sp! 

 

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμα με CFW's, να σου πω την αλήθεια. Στον gaming χρόνο μου έχω μπλέξει με το Lords of the Fallen στο Steam Deck, το οποίο το τερματίζω οσωνούπω και στο RG35XXSP παίζω μόνο στην παραλία, κανένα Final Fantasy Tactics για 57η φορά.

Θα το δοκιμάσω το muOS τις επόμενες μέρες. Από λειτουργίες μοιάζει μπόμπα, αλλά από εμφάνιση είναι λίγο meh. Είμαι πιο πολύ της σχολής του Koriki, θέλω να μου αρέσει φατσικά το OS, είμαι πλεμπαίος τι να κάνω. :P

-----------------

Το ρωτάω άλλη μία φορά, μήπως το δει κανένας που έχει ασχοληθεί, θέλω guides για να εξής δύο:

  1. Commodore 64/128, που να δουλεύει χωρίς πολλά κόλπα. 
  2. Παλιά DOS games, τύπου Eye of the Beholder.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, bourito said:

Ωραία θα την αλλάξω. Απλά θα κάνω αντιγραφή επικόλληση έτσι;

 

Στην άλλη που έχει την 32αρα; η 64 είναι δεν θυμάμαι; που λογικά έχει τα πάντα εκει; τι κάνω; 

Οχι copy paste θα χρησιμοποιήσεις καποιο απο τα προγράμματα που κανουν κλώνο την microsd

Επεξ/σία από pollop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...