Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά έχω το RG35xx (το παλιό, όχι το plus ή οριζόντιο) και το έχω λιώσει σε παιχνίδια SNES.

Ό,τι πιο value για τα 45 ευρώ που είχα δώσει και δε με νοιάζει αν παίζει μέχρι PS1, δεν πρόκειται να πάω πιο πάνω, έχουμε άλλες συσκευές για τα πιο πάνω.

Οι συσκευές αυτές συνήθως δουλεύουν out of the box όπως έρχονται από την Κίνα, αλλά καλό είναι να κάνεις τη δική σου παραμετροποίηση ή ακόμα καλύτερα να περάσεις custom λογισμικό (αν υπάρχει), για καλύτερη απόδοση. Δεν είναι υποχρεωτικό όμως, κι έτσι δουλεύουν.

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το rg35xx h φαντάζομαι θα τρέχει πιο γρήγορα γιατί είναι πιο καινούριο. Τώρα για custom λογισμικό δεν ξέρω τι να βάλω και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, bourito είπε

Την κονσόλα anbernic rg35xx H τη βρήκα 58€. Αξίζει για αγορά; κάτι άλλο καλύτερο δεν βρήκα να σας πω την αλήθεια.. 

Ρίξε μια ματιά και στις αγγελίες στο φορουμ αν θέλεις άμεση αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει κάτι. Μέχρι πριν 4 μέρες υπήρχε αγγελία αλλά πλέον δεν υπάρχει διαθέσιμη Αν και υπαρχει ενα rg405v αλλα ξεφευγει στην τιμη ειναι η αληθεια..οπότε αξίζει τα 58€ ε; καλά είναι νομίζω.. 

Επεξ/σία από bourito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, bourito said:

Δεν υπάρχει κάτι. Μέχρι πριν 4 μέρες υπήρχε αγγελία αλλά πλέον δεν υπάρχει διαθέσιμη Αν και υπαρχει ενα rg405v αλλα ξεφευγει στην τιμη ειναι η αληθεια..οπότε αξίζει τα 58€ ε; καλά είναι νομίζω.. 

Όχι, δεν αξίζει.

Σε αυτά τα χρήματα καλύτερα να αγοράσεις το RG35XXSP. Για απλό RG35XX δεν θα έδινα πάνω από 35-40 ευρώ, ενώ για RG35XX+ δεν θα έδινα πάνω από 45-50 ευρώ, ειδικά όταν το SP παίζει στο 60άρι.

Παίζει και anniversary coupon και βγαίνει στα 55 ευρώ το SP από geekbuying, τζάμπα πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει βάλεις κάποιος EmulationStation σε android? Έχω το rg353V αλλά δεν έχω καταλαβει αν θα παίξει και γενικά εαν κερδίζω κάτι, διοτι απο την αλλη πλέον είναι επι πληρωμή στο patreon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όχι, δεν αξίζει.

Σε αυτά τα χρήματα καλύτερα να αγοράσεις το RG35XXSP. Για απλό RG35XX δεν θα έδινα πάνω από 35-40 ευρώ, ενώ για RG35XX+ δεν θα έδινα πάνω από 45-50 ευρώ, ειδικά όταν το SP παίζει στο 60άρι.

Παίζει και anniversary coupon και βγαίνει στα 55 ευρώ το SP από geekbuying, τζάμπα πράμα.

Θέλει οριζόντιο με αναλογικά sticks! 

Βλέπω το αγάπησες το sp! Το ξανά χτύπησες σε άλλο χρώματακι? 

15 λεπτά πριν, john5757 είπε

έχει βάλεις κάποιος EmulationStation σε android? Έχω το rg353V αλλά δεν έχω καταλαβει αν θα παίξει και γενικά εαν κερδίζω κάτι, διοτι απο την αλλη πλέον είναι επι πληρωμή στο patreon 

Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με android σε αυτή την συσκευή (μικρές ίντσες λίγη ραμ θα παιδευτείς) για να βάλεις τον es-de αφού μπορείς να έχεις linux jelos ή Arkos που χρησιμοποιούν τον EmulationStation! 

18 λεπτά πριν, bourito είπε

Δεν είναι ίδιο το sp με το 35xx H;

Τα ίδια είναι ακριβός τα rg35xx plus, H, sp, σε εμφάνιση αλλάζουν και το H που έχει αναλογικά sticks που χρειάζεσαι από ότι έχεις πει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια τότε. Αφού δεν έχω κάτι καλύτερο στα χρήματα 40-80 θα προβώ σε αγορά του rg35xx H. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά. Να είστε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, χτύπησα και εγώ ένα rg35xx h στα 40€ από ali με κουπόνι και coins που είχα. Eχω το original rg35xx, οπότε ελπίζω να αξίζει η μετάβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες. Για τους κατόχους Odin 2 ,αλλά και όσους ασχολούνται με 3ds ή switch  emulation σε android (Qualcomm chipset), να πω ότι η τελευταία έκδοση των turnip drivers κάνει τα πράγματα χειρότερα σε επιδόσεις (ακόμα σε Odin 2). Έχω κάνει άπειρες δοκιμες το τελευταίο 3ημερο με citra, lime3ds, suyu κτλ σε Odin2 pro.

Όσοι λοιπόν χρησιμοποιείτε αυτούς τους οδηγούς για vulkan, μεινετε στην 24.1.0 r17 ή r18.

Με την  v24.2.0_r19 (βγήκε πριν 2 εβδομάδες η stable), είχα χειρότερη απόδοση σε switch και glitches/stutters σε 3ds emulation. 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το  αγόρασα το Anbernic ARC-S με 256GB TF Card στα 94,90 (πλήρωσα και το έξοδο για refund σε περίπτωση απώλειας δέματος). Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω τέτοιο retro μηχάνημα κι ελπίζω να πάνε όλα καλά. Πάντα με priority Line από Geek Buying. Θα ασχολήθω με όλη την Game Gear ρετρίλα για αρχή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...