Προς το περιεχόμενο

Ποια DSLR να διαλέξω καθώς δε ξέρω.


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω καθώς δε ξέρω, ποια DSLR να διαλέξω. Μεταξύ 500-900 ευρώ. Τη χρειάζομαι για φωτογραφίες γλυκών, τουρτών . Αν προκύψει και κάποιο ταξίδι μου να την χρησιμοποιήσω και εκεί.

Μου άρεσε πολύ η Canon DSLR Φωτογραφική Μηχανή EOS 80D Crop Frame Kit (EF-S 18-55mm F3.5-5.6 IS STM) Black 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση 

Επεξ/σία από SotirisTheodosiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SotirisTheodosiou είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω καθώς δε ξέρω, ποια DSLR να διαλέξω. Μεταξύ 500-900 ευρώ. Τη χρειάζομαι για φωτογραφίες γλυκών, τουρτών . Αν προκύψει και κάποιο ταξίδι μου να την χρησιμοποιήσω και εκεί.

Μου άρεσε πολύ η Canon DSLR Φωτογραφική Μηχανή EOS 80D Crop Frame Kit (EF-S 18-55mm F3.5-5.6 IS STM) Black 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση 

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που ψάχνεις συγκεκριμένα DSLR;
Έχεις δει κάποιες φωτογραφίες που σου αρέσουν και θέλεις να κάνεις και εσύ στα δικά σου γλυκά; Μήπως να μας δείξεις τι ακριβώς θέλεις για να σου πούμε εάν μπορείς να το κάνεις με αυτό που προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που ψάχνεις συγκεκριμένα DSLR;
Έχεις δει κάποιες φωτογραφίες που σου αρέσουν και θέλεις να κάνεις και εσύ στα δικά σου γλυκά; Μήπως να μας δείξεις τι ακριβώς θέλεις για να σου πούμε εάν μπορείς να το κάνεις με αυτό που προτείνεις;

Καθώς δε ξέρω από κάμερες και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν DSLR (αυτές ξέρω μόνο και εγώ), τουλάχιστον για αυτό το κομμάτι της φωτογραφίας, έτσι κατέληξα να ψάχνω DSLR. Μου αρέσουν και σαν κάμερες από μικρός, ήθελα μια όμως δεν έβρισκα το λόγο. 

Τώρα που στην ουσία είμαι επαγγελματίας επάνω στο επάγγελμα μου και η φωτογράφιση με το κινητό δε μου φτάνει, μπήκα στο πειρασμό.

Δε μπορώ να σας δείξω ακριβώς επειδή είμαι πολύ αυθόρμητος και δεν βλέπω από Ίντερνετ φωτογραφίες κλπ. Αν μου αρέσει κάτι το κάνω. 
 

Υπάρχει κάτι που δεν μου επιτρέπει να κάνω η συγκεκριμένα κάμερα ; Αν ναι τι, και τι θα μπορούσα να έπαιρνα αντί για DSLR

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SotirisTheodosiou είπε

Καθώς δε ξέρω από κάμερες και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν DSLR (αυτές ξέρω μόνο και εγώ), τουλάχιστον για αυτό το κομμάτι της φωτογραφίας, έτσι κατέληξα να ψάχνω DSLR. Μου αρέσουν και σαν κάμερες από μικρός, ήθελα μια όμως δεν έβρισκα το λόγο. 

Τώρα που στην ουσία είμαι επαγγελματίας επάνω στο επάγγελμα μου και η φωτογράφιση με το κινητό δε μου φτάνει, μπήκα στο πειρασμό.

Δε μπορώ να σας δείξω ακριβώς επειδή είμαι πολύ αυθόρμητος και δεν βλέπω από Ίντερνετ φωτογραφίες κλπ. Αν μου αρέσει κάτι το κάνω. 
 

Υπάρχει κάτι που δεν μου επιτρέπει να κάνω η συγκεκριμένα κάμερα ; Αν ναι τι, και τι θα μπορούσα να έπαιρνα αντί για DSLR

     Έτσι για να πάρεις μία γεύση ........ 

 

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Έτσι για να πάρεις μία γεύση ........ 

 

     Κι' άλλη γεύση , όπου θα δείς ότι μιλάει για τεχνικές φωτισμού και όχι για μηχανές ........ 

     

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλύτερός πελάτης ,δε ξέρει τι θέλει ,το θέλει παρόλα αυτά και έχει λεφτά για πέταμα .

Κατ εμέ μη πάρεις καμία .

Άσε τον αυθορμητισμό στην άκρη για λίγο.

Δες και μερικά βίντεο όπως τα παραπάνω και αν συμπεράνεις ότι σου χρειάζεται dslr για να βγάλεις τα παραπάνω ,συνέχισε να τραβάς με το κινητό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

ο καλύτερός πελάτης ,δε ξέρει τι θέλει ,το θέλει παρόλα αυτά και έχει λεφτά για πέταμα .

Κατ εμέ μη πάρεις καμία .

Άσε τον αυθορμητισμό στην άκρη για λίγο.

Δες και μερικά βίντεο όπως τα παραπάνω και αν συμπεράνεις ότι σου χρειάζεται dslr για να βγάλεις τα παραπάνω ,συνέχισε να τραβάς με το κινητό τηλέφωνο.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας , θα ακούσω τις συμβουλές σας🙏🏻

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SotirisTheodosiou είπε

Καθώς δε ξέρω από κάμερες και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν DSLR (αυτές ξέρω μόνο και εγώ), τουλάχιστον για αυτό το κομμάτι της φωτογραφίας, έτσι κατέληξα να ψάχνω DSLR. Μου αρέσουν και σαν κάμερες από μικρός, ήθελα μια όμως δεν έβρισκα το λόγο. 

Τώρα που στην ουσία είμαι επαγγελματίας επάνω στο επάγγελμα μου και η φωτογράφιση με το κινητό δε μου φτάνει, μπήκα στο πειρασμό.

Δε μπορώ να σας δείξω ακριβώς επειδή είμαι πολύ αυθόρμητος και δεν βλέπω από Ίντερνετ φωτογραφίες κλπ. Αν μου αρέσει κάτι το κάνω. 
 

Υπάρχει κάτι που δεν μου επιτρέπει να κάνω η συγκεκριμένα κάμερα ; Αν ναι τι, και τι θα μπορούσα να έπαιρνα αντί για DSLR

Για αρχή θα σου έλεγα πως εάν δεν έχεις γνώσεις πάνω στη λειτουργία των μηχανών και κατ' επέκταση πάνω στη φωτογραφία, χρησιμοποιώντας μία φωτογραφική μηχανή δεν θα δεις κάποια ιδιαίτερα μεγάλη αλλαγή με τις φωτογραφίες που έχεις από το κινητό.
Βέβαια που μόλις έγραψα, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες π.χ εάν έχεις κινητό 10ετίας και πάρεις την Canon 80D ναι φυσικά και θα δεις καλύτερη ποιότητα.
Απλά το αναφέρω γιατί έχω πολλούς γνωστούς που πίστεψαν ότι με την αγορά μίας φωτογραφικής μηχανής ξαφνικά θα βγάζουν φοβερές φωτογραφίες και η πραγματικότητα τους προσγείωσε.

Μπορείς να μας πει σε τι σε κρατάει πίσω το κινητό ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...