Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας γραφικών για 7700Χ


gfdimopo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Ρε αγοράκι μου εννοώ ότι δεν είναι λογικη αυτή με το ανέβασμα εικόνων.Προφανώς και όταν ΠΑΙΖΕΙΣ ένα game κάποιος καταλαβαίνει πότε είναι το dlss on από την εικόνα. 

Τον εαυτό σου εσυ δουλευεις αν δεν μπορεις να το ξεχωρίσεις. 

Βασικά είσαι ανεπίδεκτος συζήτησης γιατί από την εικόνα που έχεις βάλεις στο προφιλ σου δείχνεις ότι είσαι fanboy και αρα το επίπεδο σκέψης σου. 

 

Δεν ειπα να σου βαλω εικονα, video θα σου βαλω ασυμπιεστο, θα στο στειλω κατευθειαν χωρις youtube κλπα. 

Εγω δεν μπορώ να καταλαβω, εσυ που μπορεις καντο. Αν θες βαζουμε και χρηματικό έπαθλο, μην σπαταλάς το χρονο σου τζαμπα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν ειπα να σου βαλω εικονα, video θα σου βαλω ασυμπιεστο, θα στο στειλω κατευθειαν χωρις youtube κλπα. 

Εγω δεν μπορώ να καταλαβω, εσυ που μπορεις καντο. Αν θες βαζουμε και χρηματικό έπαθλο, μην σπαταλάς το χρονο σου τζαμπα

Εντάξει αδερφέ έχεις δίκιο. 

Δεν βγάζουμε άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ειπα να σου βαλω εικονα, video θα σου βαλω ασυμπιεστο, θα στο στειλω κατευθειαν χωρις youtube κλπα. 

Εγω δεν μπορώ να καταλαβω, εσυ που μπορεις καντο. Αν θες βαζουμε και χρηματικό έπαθλο, μην σπαταλάς το χρονο σου τζαμπα

😮

Τι εννοείς; Ότι με DLSS vs native + TAA σε βίντεο υψηλής ανάλυσης δεν ξεχωρίζεις ποιο είναι ποιο;

Μην πεις ναι γιατί θα διαφωνήσουν μαζί σου:

α) Ο Θεός

β) η πραγματικότητα

γ) ο herald/strawman/ryzenlake

🤣

Αγαπάμε το DLSS, όπως και το FSR. Δίνουν μεγάλη ανάσα, κυρίως σε RT/ζόρικους τίτλους αλλά αγαπάμε και την αλήθεια.

Σχεδόν σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια το Native + TAA (ή TSAA8x κτλ κτλ) είναι πολύ καλύτερο σε κίνηση.

(εκτός και έχεις πρόβλημα όρασης βρε αδερφε, τότε δικαιολογημένα δε βλέπεις τη διαφορά)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

😮

Τι εννοείς; Ότι με DLSS vs native + TAA σε βίντεο υψηλής ανάλυσης δεν ξεχωρίζεις ποιο είναι ποιο;

Μην πεις ναι γιατί θα διαφωνήσουν μαζί σου:

α) Ο Θεός

β) η πραγματικότητα

γ) ο herald/strawman/ryzenlake

🤣

(εκτός και έχεις πρόβλημα όραση βρε αδερφε, τότε δικαιολογείσαι)

Εγω θυμάμαι που ειχα ξανακάνει το πείραμα (και εσυ μέσα ησουν) και μου ειπατε φταίει το παιχνιδι που δεν εχει καλο native κλπα κλπα. Και μαλιστα το dlss ήταν σε performance!?! 

Αν θες, όπως προειπα, να σου στειλω ss η video να μου βρεις ποιο είναι ποιο, γιατι εγω σε blind test αποτυγχανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζήτηση χωρίς νόημα. 

Η πλειοψηφία λέει ότι βλέπει την διαφορά ο χεραλντ για τους δικους του λόγους δεν την βλέπει και end of story. 

Τζάμπα χαλάμε τον χρόνο μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν θες, όπως προειπα, να σου στειλω ss η video να μου βρεις ποιο είναι ποιο, γιατι εγω σε blind test αποτυγχανω

Όχι ss. Σε στατική εικόνα είναι τέλειο το DLSS Quality. Και το FSR.

Σε κίνηση φαίνεται η διαφορά.

Aξίζουν τα DLSS/FSR. Δίνουν τρελό boost. Δεν το συζητάμε αυτό. Αλλά σε κίνηση είναι χειρότερα από native, ούτε αυτό το συζητάμε.

 

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία διαφορά. 

Απλά με dlss εξαφανίζεται ο φράχτης. 😂

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Όχι ss. Σε στατική εικόνα είναι τέλειο το DLSS Quality. Και το FSR.

Σε κίνηση φαίνεται η διαφορά.

Aξίζουν τα DLSS/FSR. Δίνουν τρελό boost. Δεν το συζητάμε αυτό. Αλλά σε κίνηση είναι χειρότερα από native, ούτε αυτό το συζητάμε.

 

 

 

Και το βλέπω και από οθόνη κινητου αυτή τη στιγμή.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Όχι ss. Σε στατική εικόνα είναι τέλειο το DLSS Quality. Και το FSR.

Σε κίνηση φαίνεται η διαφορά.

Aξίζουν τα DLSS/FSR. Δίνουν τρελό boost. Δεν το συζητάμε αυτό. Αλλά σε κίνηση είναι χειρότερα από native, ούτε αυτό το συζητάμε.

 

 

Καλη η θεωρία, αλλα αυτο δεν ειναι blind test. Οτι και να γράψει ο καθενας το κανω γαργαρα μεχρι να μου το αποδειξει σε blind test. Ολα τα αλλα τα θεωρω ανουσια. 

Καποια πραγματα, ειδικα οι μακρινες λεπτομερεις, φαίνονται πολύ καλυτερες με dlss,καποια αλλα πραγματα φαίνονται χειρότερα. 

Εχω ριξει 200 κάτι ωρες στο cod, μόνιμα με dlss γιατι απλα ηταν πολύ ανώτερο απο native (σε image quality) . Οποτε ότι και να μου λετε, αν δεν σας δω σε blind test να παίζετε στα δαχτυλα τι ειναι τι το εκλαμβανω σαν trolling. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Γιατί πρέπει όλα τα νήματα να γίνονται vs; Ούτε dlss ζήτησε ο άνθρωπος ούτε fsr;)

Για 550€, μην κοιτάς gigabyte (τις απλές gaming oc). Πάρε μια ASUS, πολύ ποιοτικότερη υλοποίηση (για 3060Ti). Εάν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα ~640€, χτυπάς αντίστοιχη 3070, οπότε απλά ξεχνάς τα υπόλοιπα.

Μια καλή υλοποίηση της 6750ΧΤ (κάτι παραπάνω από 600€) θα σου δώσει ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις από την 3060Ti όπου δεν μπλέκεται το RT. Πολύ καλή κάρτα, μπαίνει άνετα σφήνα μεταξύ 3060Ti και 3070 + με 4GB επιπλέον μνήμη (θα χρειαστούν μελλοντικά).

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, this.is.elia είπε

(Γιατί πρέπει όλα τα νήματα να γίνονται vs; Ούτε dlss ζήτησε ο άνθρωπος ούτε fsr;)

Για 550€, μην κοιτάς gigabyte (τις απλές gaming oc). Πάρε μια ASUS, πολύ ποιοτικότερη υλοποίηση (για 3060Ti). Εάν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα ~640€, χτυπάς αντίστοιχη 3070, οπότε απλά ξεχνάς τα υπόλοιπα.

Μια καλή υλοποίηση της 6750ΧΤ (κάτι παραπάνω από 600€) θα σου δώσει ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις από την 3060Ti όπου δεν μπλέκεται το RT. Πολύ καλή κάρτα, μπαίνει άνετα σφήνα μεταξύ 3060Ti και 3070 + με 4GB επιπλέον μνήμη (θα χρειαστούν μελλοντικά).

Γιατι αν βγαζουμε πραματα απτη κοιλιά μας οδηγούμε και τον ανθρωπο που ρωταει σε κακες αγορες. 

Αν του γράψω ας πουμε "παρε 3060ti γιατι βγαζει πολυ καλυτερα γραφικά απο 6700xt και οποιος δεν το βλεπει ειναι τυφλός" τι θα μου πεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald δεν λέω ότι έχεις άδικο, ούτε ο bonorov - απλά μοιράζεστε μια οπτική που δεν αντιστοιχεί στον τυπικό αγοραστή. Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει κακή αγορά ή λανθασμένη επένδυση. 3060ti + 6700xt μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους. Πλέον είναι περισσότερο θέμα υλοποίησης παρά nvidia ή amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Όχι ss. Σε στατική εικόνα είναι τέλειο το DLSS Quality. Και το FSR.

Σε κίνηση φαίνεται η διαφορά.

Aξίζουν τα DLSS/FSR. Δίνουν τρελό boost. Δεν το συζητάμε αυτό. Αλλά σε κίνηση είναι χειρότερα από native, ούτε αυτό το συζητάμε.

 

 

Τεράστιο disservice του DLSS στο βίντεο, θα έπρεπε να γίνει σύγκριση και με FSR στο ίδιο ακριβώς σενάριο!

Αυτές είναι τεχνολογίες για frameboost σε GPU limited σενάρια και όχι για χρήση AA.
Το DLSS δουλεύει καλύτερα σε Geometry Upscale  ενώ ο φράκτης είναι ένα Transparent Texture, εκεί οφείλεται η κακή απόδοση του DLSS στο συγκεκριμένο σενάριο και όταν υπάρχει επιλογή το DLSS είναι ανώτερο ποιοτικά από το FSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aki είπε

Τεράστιο disservice του DLSS στο βίντεο, θα έπρεπε να γίνει σύγκριση και με FSR στο ίδιο ακριβώς σενάριο!

Αυτές είναι τεχνολογίες για frameboost σε GPU limited σενάρια και όχι για χρήση AA.
Το DLSS δουλεύει καλύτερα σε Geometry Upscale  ενώ ο φράκτης είναι ένα Transparent Texture, εκεί οφείλεται η κακή απόδοση του DLSS στο συγκεκριμένο σενάριο και όταν υπάρχει επιλογή το DLSS είναι ανώτερο ποιοτικά από το FSR.

Μα το αστειο ειναι οτι βαζουν 2 video, με την ταμπελα για να ξερεις ποιο είναι ποιο, και ψαχνουν να βρουν που δειχνει καλύτερα το native για να σου πουν Να, εμφανεστατες οι διαφορες. Δεν σκέφτονται πως, αν είχαν μονο 1 απτα 2 video, και χωρίς να ξερουν σε τι τρέχει, θα βρισκανε αν ειναι με dlss η native? 

Το ειχα δοκιμασει με ss πιο παλια, dlss σε PERFORMANCE (loool) vs native στο cod, ολοι νομιζαν οτι το dlss perfromance ειναι το native 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aki είπε

Τεράστιο disservice του DLSS στο βίντεο, θα έπρεπε να γίνει σύγκριση και με FSR στο ίδιο ακριβώς σενάριο!

Αυτές είναι τεχνολογίες για frameboost σε GPU limited σενάρια και όχι για χρήση AA.
Το DLSS δουλεύει καλύτερα σε Geometry Upscale  ενώ ο φράκτης είναι ένα Transparent Texture, εκεί οφείλεται η κακή απόδοση του DLSS στο συγκεκριμένο σενάριο και όταν υπάρχει επιλογή το DLSS είναι ανώτερο ποιοτικά από το FSR.

Ε, αν κάνουμε cherry--pick τις φάσεις που βολεύει το DLSS ... χαίρω πολύ.

Επίσης δε με ενδιαφέρει σύγκριση με FSR. Μπορεί να είναι καλύτερο το DLSS από το FSR.

Αλλά και τα δύο είναι χειρότερα από native + TAA. Φαίνεται και στο παρακάτω βιντεο (t=263s και πέρα) και δε μιλάμε μόνο για transparent textures...

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ειχα δοκιμασει με ss πιο παλια, dlss σε PERFORMANCE (loool) vs native στο cod, ολοι νομιζαν οτι το dlss perfromance ειναι το native 🤣

Μα πάλι για ss μιλάς; Το θυμάμαι. Τότε υπήρχαν games με μέτριο/κακό ΤΑΑ. Τώρα δεν υπάρχουν.

Σε στατική εικόνα είναι τέλειο το DLSS. Σε κίνηση δεν είναι. Έχει προβλήματα με edge crawling/aliasing όπως και ο ίδιος είχες πει. Τέτοια θέματα το native δεν έχει.

48 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλη η θεωρία, αλλα αυτο δεν ειναι blind test. Οτι και να γράψει ο καθενας το κανω γαργαρα μεχρι να μου το αποδειξει σε blind test. Ολα τα αλλα τα θεωρω ανουσια.

Ποια θεωρία; Πράξεις. Βιντεάκια. Έχω κι'άλλα αν θες.

Ποιο blind test; Εδώ είναι ηλίου φαεινότερο ... ποιο blind testing.

Δες το παραπάνω βιντεάκι. Δεν πειράζει που είναι του Steve, η αλήθεια δεν έχει στρατόπεδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...