Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας γραφικών για 7700Χ


gfdimopo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, 

Ποια καρτα γραφικών θα προτείνατε για το 7700Χ για 2κ gaming? 

Θελω κατι στα 550-650 χοντρικά ευρω. 

Λιγο που κοιταξα νομίζω ότι πρεπει να πάω σε msi 6750 ΧΤ η στην gigabyte 3060 ti.

τι προτείνετε? και ποια υλοποίηση αξίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ενδιαφέρει το RT πας nvidia. Δεν σε ενδιαφερει το RT πας amd. 

Εγω καρτα χωρίς rt της προκοπής και dlss δεν θα αγοραζα, οποτε για μενα ξεκαθαρα nvidia, αλλα αν δεν σε νοιάζει παρε 6700xt / 6750xt.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Καλημέρα σας, 

Ποια καρτα γραφικών θα προτείνατε για το 7700Χ για 2κ gaming? 

Θελω κατι στα 550-650 χοντρικά ευρω. 

Λιγο που κοιταξα νομίζω ότι πρεπει να πάω σε msi 6750 ΧΤ η στην gigabyte 3060 ti.

τι προτείνετε? και ποια υλοποίηση αξίζει? 

Υπερτιμημένο το rt και το dlss.Οπως και το fsr.Ανωριμες τεχνολογίες ακόμα που δεν προσφερουν κάτι σημαντικό σε εικόνα. 

Οι σημερινές τιμές 20/12/22 βγάζουν το εξής συμπέρασμα. 

Θες vfm,πας amd.Εισαι fanboy,πας nvidia. 

Όταν αλλάξει το ισοζύγιο θα ειμαι ο πρωτος που θα κραξω τους κόκκινους. 

  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bonorov είπε

Υπερτιμημένο το rt και το dlss.Οπως και το fsr.Ανωριμες τεχνολογίες ακόμα που δεν προσφερουν κάτι σημαντικό σε εικόνα. 

Οι σημερινές τιμές 20/12/22 βγάζουν το εξής συμπέρασμα. 

Θες vfm,πας amd.Εισαι fanboy,πας nvidia. 

Όταν αλλάξει το ισοζύγιο θα ειμαι ο πρωτος που θα κραξω τους κόκκινους. 

Όταν κάποιος μας ζητάει συμβουλές, δεν πάμε να του επιβάλλουμε την άποψη μας, του εξηγούμε τις διαφορές μεταξύ των 2 προιόντων και τον αφήνουμε να αποφάσισει. Τι υπερτιμήμενο το DLSS και το FSR, μας τρελάνεις; Το RT ok, δεν θα κάτσω να το συζητήσω, αλλά το recon δίνει πνοή σε κάρτες τι λέμε τώρα. Αν δεν υπήρχε το recon και η 3060ti και η 6700xt σε 2-3 χρόνια θα είναι απλά για να ακουμπας τον καφέ σου πάνω, όχι για να παίζεις παιχνίδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Βλέπω ότι η μία υπερέχει απο την αλλη 12gb vs 8gb (Δεν ξέρω ποση διαφορά κανει το μεγεθος της μνήμης)

Επίσης βλεπω οτι το interface bit στην μία είναι 192 bit ενώ στην αλλη ειναι 256 bit.

Δεν ξέρω τι απο τα δύο ειναι πιο σημαντικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα και πρίν, σε ενδιαφέρει το RT παίρνεις την 3060ti. Δεν σε ενδιαφέρει ή δεν ξέρεις καν τι είναι, πάρε την amd. Δεν υπάρχει πιο απλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ και εγώ προς την 6750ΧΤ aαρχίζω να προσανατολίζομαι.

επισης απο υλοποιήσεις να επιλέξω gpu με 3 ή με δυο ανεμιστηράκια? 

Ποια ειναι ποιο αθορυβη σαν λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Όταν κάποιος μας ζητάει συμβουλές, δεν πάμε να του επιβάλλουμε την άποψη μας, του εξηγούμε τις διαφορές μεταξύ των 2 προιόντων και τον αφήνουμε να αποφάσισει. Τι υπερτιμήμενο το DLSS και το FSR, μας τρελάνεις; Το RT ok, δεν θα κάτσω να το συζητήσω, αλλά το recon δίνει πνοή σε κάρτες τι λέμε τώρα. Αν δεν υπήρχε το recon και η 3060ti και η 6700xt σε 2-3 χρόνια θα είναι απλά για να ακουμπας τον καφέ σου πάνω, όχι για να παίζεις παιχνίδια

Την άποψη μου είπα φιλαράκι δεν του έβαλα το μαχαίρι στον λαιμό να του επιβάλλω κάτι... 

Στο θέμα εικόνας μια χαρά υπερτιμημένα είναι και το dlss και το fsr στο επίπεδο που είναι. 

Χαλάνε τόσο πολυ την εικόνα που απλά ρίχνεις τα γραφικά στο medium και έχεις την ίδια εικόνα και το ίδιο fps boost. 

Όταν αναπτυχθούν σε 2-3 χρόνια ελα να το ξανασυζητήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Οκ και εγώ προς την 6750ΧΤ aαρχίζω να προσανατολίζομαι.

επισης απο υλοποιήσεις να επιλέξω gpu με 3 ή με δυο ανεμιστηράκια? 

Ποια ειναι ποιο αθορυβη σαν λειτουργία

Κοιτάς τιμή και τι χωράει στο κουτί σου, το ότι έχει μονο 2 fans δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα σε κάρτες γύρω στα 230 watt, αν έχει καλά heatsinks φτάνουν. Τώρα για θόρυβο ανα μοντέλο βλέπεις review για την συγκεκριμένη υλοποίηση.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Όταν κάποιος μας ζητάει συμβουλές, δεν πάμε να του επιβάλλουμε την άποψη μας, του εξηγούμε τις διαφορές μεταξύ των 2 προιόντων και τον αφήνουμε να αποφάσισει. Τι υπερτιμήμενο το DLSS και το FSR, μας τρελάνεις; Το RT ok, δεν θα κάτσω να το συζητήσω, αλλά το recon δίνει πνοή σε κάρτες τι λέμε τώρα. Αν δεν υπήρχε το recon και η 3060ti και η 6700xt σε 2-3 χρόνια θα είναι απλά για να ακουμπας τον καφέ σου πάνω, όχι για να παίζεις παιχνίδια

To θέμα είναι πως ο πέτσινος παρατσιγκουνεύτηκε την vram στις ampere

Τώρα αν μπορεί ο OP να περιμένει, ίσως να έχουμε νέα τις επόμενες ημέρες για mid range στην νέα γενιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, bonorov είπε

Την άποψη μου είπα φιλαράκι δεν του έβαλα το μαχαίρι στον λαιμό να του επιβάλλω κάτι... 

Στο θέμα εικόνας μια χαρά υπερτιμημένα είναι και το dlss και το fsr στο επίπεδο που είναι. 

Χαλάνε τόσο πολυ την εικόνα που απλά ρίχνεις τα γραφικά στο medium και έχεις την ίδια εικόνα και το ίδιο fps boost. 

Όταν αναπτυχθούν σε 2-3 χρόνια ελα να το ξανασυζητήσουμε. 

Να σου ανεβασω 2 screenshots και 2 video σε dlss και native να μου πεις ποιο ειναι ποιο? 

Αν το πετύχεις το ράβω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Να σου ανεβασω 2 screenshots και 2 video σε dlss και native να μου πεις ποιο ειναι ποιο? 

Αν το πετύχεις το ράβω 

Να σου ανεβάσω κι εγω medium με high να μου πεις ποιο είναι ποιο;

Δεν είναι λογική αυτή.Το dlss είναι κοινώς αποδεκτό ότι χαλάει την εικονα,ειδικότερα όσο ανεβαίνουμε ανάλυση,και βάλε και το ghosting που σε μερικά games δεν παλευεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bonorov είπε

Να σου ανεβάσω κι εγω medium με high να μου πεις ποιο είναι ποιο;

Δεν είναι λογική αυτή.Το dlss είναι κοινώς αποδεκτό ότι χαλάει την εικονα,ειδικότερα όσο ανεβαίνουμε ανάλυση,και βάλε και το ghosting που σε μερικά games δεν παλευεται. 

Εγω δεν ειπα οτι ειναι χρησιμα τα high και τα medium. ΕΣΥ υποστηριζεις ότι χαλανε την εικόνα και ειναι αχρηστα, και τωρα παραδέχεσαι οτι δεν μπορεις να ξεχωρίσεις native απο dlss. Ρε μας δουλεύεις? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω δεν ειπα οτι ειναι χρησιμα τα high και τα medium. ΕΣΥ υποστηριζεις ότι χαλανε την εικόνα και ειναι αχρηστα, και τωρα παραδέχεσαι οτι δεν μπορεις να ξεχωρίσεις native απο dlss. Ρε μας δουλεύεις? 

Ρε αγοράκι μου εννοώ ότι δεν είναι λογικη αυτή με το ανέβασμα εικόνων.Προφανώς και όταν ΠΑΙΖΕΙΣ ένα game κάποιος καταλαβαίνει πότε είναι το dlss on από την εικόνα. Τον εαυτό σου εσυ δουλευεις αν δεν μπορεις να το ξεχωρίσεις. 

Βασικά είσαι ανεπίδεκτος συζήτησης γιατί από την εικόνα που έχεις βάλει στο προφιλ σου δείχνεις ότι είσαι fanboy και αρα το επίπεδο σκέψης σου. 

 

Επεξ/σία από bonorov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...