Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το site vendora


slk200gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, 

Για να μην ανοίγω καινούριο thread, γράφω εδώ και ελπίζω να το δει κάποιος. :)

Είμαι στο vendora ένα μήνα περίπου ως πωλητής και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, έχω κάνει 7-8 πωλήσεις. 

Έχει τραβήξει κάποιος λεφτά από το wallet του στην τράπεζα?  Τι προμήθεια κρατάει η τράπεζα? % του πόσου ή κάποιο εφάπαξ? Συμφέρει δηλαδή να τα τραβάω σιγά σιγά ή μία μεγάλη μεταφορά όταν τα θελήσω?   

(μέσα στις πληροφορίες πληρωμής αναφέρει ότι μπορούν να σου σπάσουν το ποσό αυτοί και να είναι τμηματική η μεταφορά. μήπως οι τράπεζες έχουν προμήθεια από ένα ποσό και πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Πρόσφατα ήθελα να πουλήσω κάτι στο vendora. 
Πως γινεται η διαδικασία; Τώρα μπήκα στο σάιτ. Πρόσφατα δηλαδή. 
 

Με προπληρώνουν ας πούμε και πάω απλώς στο ΕΛΤΑ ή σε μεταφορικές και στέλνω το προϊόν; 
Θα πω στο ΕΛΤΑ φαντάζομαι ότι το προϊόν είναι πληρωμένο ώστε να μη πληρώσει κάτι αυτός που θα παραλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε όλους...

Για πολλά χρόνια παρακολουθώ τις συζητήσεις αλλά αποφάσισα να γράψω για το Vendora μετά από αρκετά προβλήματα που αντιμετώπισα με αποκορύφωμα την εντελώς παράλογη "μονόδρομη" επιβολή του vendora να μην επιτρέπει συναλλαγή μεταξύ μελών του .

Επιπλέον λίγοι είναι οι σοβαροί πλέον εκεί μέσα.

Δυστυχως το επίπεδο είναι τραγικά χαμηλό και θα επικρατήσει και εδώ ο νόμος της φθοράς και το κανόνι είναι κοντά.

Εγώ αποχώρησα έπειτα από διαπίστωση του επιπέδου των "αγοραστών" και του πραγματικού λόγου την προσφατης εμπλοκής του vendora στις συναλλαγες..(ίσως έχει σύντομα την πορεία του swapp για όσους θυμούνται)

Συστήνω προσοχή σε όλους όσοι επιλέγουν να εκτίθενται & να αποδέχονται τετοιες καταστάσεις

Καλή συνέχεια..θα τα ξαναπουμε

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ Vasilie. 

Iσως όχι τόσο απόλυτα αλλά το γεγονός ότι το Vendora έγινε ebay είναι τουλάχιστον αστείο...

Είχα μπει για να πλάκα και το σεμεδακι ήταν στα φόρτε του...χωριά που οι προμήθειες αγοράς πλέον είναι εξωφρενικές...πώς γίνεται να αγοράσεις καφετιέρα, τηλεόραση ή μια ηλεκτρική συσκευή μεταχειρισμένη και να μην την βάλεις έστω στις μπριζα..

Εγώ πάντως πριν μήνες αγόρασα καναπέ δερμάτινο με 150€ που είχε αρχική τιμή 800€ ...τώρα πάει και αυτό το site...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης που θελουν σε συναντηση να παρει ο αγοραστης το προιον να το κρατησει 3 μερες και μετα να αποδεσμευσει τα λεφτα.

Ειδικα οταν πουλας κατι χερι με χερι η παραλαβη απο το σπιτι σου που μπορει ο αλλος να το δει σε λειτουργια να κανει οσους ελεχγους θελει.

Και ειδικοτερα οταν το προιον που πουλας εχει ενεργη εγγυηση.

Θα βαλω το κινητο μου αγγελια που ειναι ενος μηνα με αποδειξη και εγγυηση θα το δει σε λειτουργια μπροστα μου θα δει οτι ειναι σε αριστη κατασταση και θα το παρει να το τσεκαρει για τρεις μερες;

Με αυτη την λογικη αν πουλανε και αμαξια εκει θελω να παω τζαμπα στο χωριο μου στα Τρικαλα. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για να μην ανοιγω αλλο thread, ξεθαβω αυτο,αλλα θα προτιμουσα να μην συνεχιστει η συζητηση στο υφος που εμεινε.
Για οσους δεν μπορουν να καταλαβουν και κοροιδευουν τον τροπο που δουλευει η  πλατφορμα , πολυ απλα ,μην τη χρησιμοποιησετε.

Ειμαι στο vendora 4 χρονια, μεσα στο 23-24 εχω αγορασει διαμαντακια και εχω πουλησει αρκετα πραματα,που ειδικα μετα την κατρακυλα του fb με το φιασκο στο market, δυσκολευομουν να πουλησω.

Ενω ειχε πολλες προοπτικες το μοντελο τους, φαινεται οτι εχουν χασει αρκετα τη μπαλα εκει μεσα , εβαλαν υποχρεωτικο το "παζαρι" ενω παλιοτερα αν ηθελες το ενεργοποιουσες, σε συναλλαγη που ακυρωθηκε υπαρχει δυνατοτητα να κανεις και να δεχθεις αξιολογηση ( 2 αξιολογησεις για το ιδιο αντικειμενο ) και γενικα στο chat τους απαντουν οτι να'ναι. Σε ακυρωσεις με μεγαλα ποσα ,θελουν 24 ωρες για να στα επιστρεψουν,δηθεν για λογους ασφαλειας. 
Αν εχεις πληρωσει μεσω τραπεζας και οχι wallet, αστο, τον ηπιες.


Δε θελω ουτε να σκεφτω τι θα γινει αν πεσω σε κανεναν απατεωνα που αλλαξε η χαλασε το προιον που αγορασε.
Γενικα μεχρι πριν κανα 3μηνο ειχα καλες συναλλαγες και εντυπωσεις, αλλα σιγα σιγα αρχισε να βρωμιζει το πραμα .
Αρχισε να μπαινει ο καθε ΑΣΧΕΤΟΣ  και να σπαταλαει το χρονο μας.

Πωλητες που ελπιζουν να κανουν τη συναλλαγη εκτος πλατφορμας,για να γλυτωσουν τη μιζα.
"Πωλητες" που σου ζητανε να το κανετε μεσω paypal.

Πωλητες που αποδεχονται καθυστερημενα τη συναλλαγη,αλλα δε στελνουν ποτε το αντικειμενο, σπαταλωντας χρονο και δεσμευοντας χρημα για βδομαδα+ ,μεχρι το συστημα να ακυρωσει τη συναλλαγη.

"Πωλητες" που "ειδαν φως και μπηκαν " και προσπαθουν να αυτοσχεδιασουν στην πορεια,οταν καταλαβαινουν πως δουλευει η πλατφορμα και δε θα τους βγει η απατη οπως επρεπε.
Αφηνω εκτος τους ασχετους που βαζουν κατι σε τιμη χωμα,λαμβανουν μερικα μηνυματα,ακυρωνουν τη συναλλαγη,ανεβαζουν την τιμη στο θεο  και τελικα τους μενει απουλητο,αυτοι απαλλασονται λογω βλακειας.

Ειδικα το τελευταιο δεκαπενθημερο,βλεπω λογαριασμους με μηδεν αξιολογησεις να ανεβαζουν καλα πραματα, αλλα πλεον δε μπαινω στον κοπο , λυπαμαι το χρονο μου, 9/10 ειναι αεργοι ή απατεωνες.

Αλλο προβλημα ειναι πως οταν παραλαμβανει καποιος,εχει 2 μερες να εγκρινει την αγορα,αλλα στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι και οριακα 3 μερες,αναλογα τι ωρα θα παραλαβει ο  αγοραστης.

Σημερα το μεσημερακι παρελαβε ο αγοραστης ενα GB που πουλησα, το συστημα ελεγε οτι αν δεν προβει ο ιδιος σε εγκριση ή απορριψη, η συναλλαγη θα ολοκληρωθει στις 27/7 στις 23.59 . Αλλο αρνητικο σε αυτη τη διαδικασια, που μου εχει τυχει να γινει επειδη ο αγοραστης δεν επιβεβαιωσε ποτε, τα χρηματα εμφανιστηκαν 2,5 ωρες αργοτερα απο  την ωρα που ελεγε το συστημα.

Στα θετικα:
Μια πωλητρια η οποια με αφηνε στο διαβαστηκε μιση μερα, αφου φτασαμε στο σημειο να κανω την αγορα ,τη ρωτησα αν θα γινει αμεσα η αποστολη,ή αν θα εχουμε καθυστερηση οπως στα μηνυματα που "διαβαστηκαν".
Εκει , αφου μου ειπε οτι πουληθηκε το προιον και αφου της απαντησα "οτι να'ναι", μου απαντησε οτι επιβεβαιωσε οτι ειμαι σκουπιδι.
Εκανα αναφορα, ο λογαριασμος της μπηκε υπο επιτηρηση και διεγραφη η αγγελια της,οπως με ενημερωσαν απο το support.
Στα αρνητικα,επειδη το πακετο το ειχε αγορασει φιλος και η πληρωμη ειχε ηδη γινει, η συναλλαγη ολοκληρωθηκε κανονικα.

Αλλος πωλητης με ενημερωσε οτι του ειχαν σβησει τον πρωτο  λογαριασμο επειδη εριξε μερικα "θρησκευτικα" σε καποιον .

Και ενα τελευταιο,αν κανεις block καποιο χρηστη,βλεπεις κανονικα τι ανεβαζει,αλλα δε μπορειτε να στειλετε μηνυματα.
Δεν εχω ελεγξει αν μπορεις να κανεις αγορα απο αυτον,δε θα μου εκανε εντυπωση αν μπορουσες :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατρακυλα του vendora συνεχιζεται.
Αγορα 56 ευρω,τα 38 απο την τραπεζα,τα υπολοιπα απο το wallet.

Ο πωλητης κανει αρνηση συναλλαγης,τα λεφτα απο την τραπεζα θα επιστραφουν σε 3-5 εργασιμες.
Γιατι;
Γιατι ο πωλητης δεν δεχθηκε τη συναλλαγη,επειδη το πουλησε αλλου.

Δυστυχως τετοια σκηνικα πλεον ειναι 1/3 των περιπτωσεων,εαν μαλιστα το ποσο απο το wallet ειναι μεγαλο,χρειαζονται και εκει 24 ωρες για να επιστραφει το ποσο πισω στο wallet.

Σε τετοιο σκηνικο,μπορει να γινει καποια καταγγελια,για τη δεσμευση των χρηματων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπώ το vendora! Φέτος το ανακάλυψα και έκοψα εντελώς το Facebook marketplace και το ebay. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι γιατί ενώ αγοράζω κάτι, περιμένω πότε ( και αν ) ο πωλητής θα το δεχθεί. Είτε έχεις προς πώληση κάτι είτε όχι, δεν το κατανοώ το να περιμένω έγκριση συναλλαγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, morfeas-dsl- είπε

Το αγαπώ το vendora! Φέτος το ανακάλυψα και έκοψα εντελώς το Facebook marketplace και το ebay. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι γιατί ενώ αγοράζω κάτι, περιμένω πότε ( και αν ) ο πωλητής θα το δεχθεί. Είτε έχεις προς πώληση κάτι είτε όχι, δεν το κατανοώ το να περιμένω έγκριση συναλλαγής.

Και εγω το αγαπουσα,ειμαι 4 χρονια εκει και κανα χρονο τωρα που εβγαλε και την χρεωση ασφαλειας,ειχε πολλη κινηση,αλλα με αυτα που περιγραφω το εχω σιχαθει πλεον.Ακομα περιμενω απο τεταρτη να μπουν τα χρηματα που χρωστανε,επειδη η αλλη εκανε απορριψη συναλλαγης.
Εφαγαν πολυ κραξιμο.
Πλεον μονο με μηνυμα πρωτα,αλλα ετσι ρισκαρω να μην προλαβω μια καλη ευκαιρια.

Απο αναμονη για αποδοχη,αστα,ειναι και κατι τυποι που δεν  μπαινουν ποτε να αποδεχθουν.
Ενα αλλο κωλοπαιδο,πατησε αποδοχη την τελευταια μερα ( 5η μερα νομιζω ) και δεν το εστειλε ποτε ( αλλες 5 μερες ).
10 μερες ειχα δεσμευμενα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys στο vendora δυσκολέυομαι στα μεταφορικά. Δηλαδή έστειλα κάτι με ΕΛΤΑ και αντί για 6€ που αναφέρει το vendora μου κόστισε 8,50€ δλδ 2,50€ παραπάνω. Αλλα δεν υπάρχει η επιλογή του στύλ πλήρωσε μου τα έξτρα μεταφορικά η ΟΚ πλήρω σε μου το προϊόν και τα μεταφορικά κατά την παρλαβή.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  να πω και εγώ την γνώμη μου για το vendora μακριά  πολύ  μακριά 

Πρώτον Έχει τρελές χρεώσεις όταν κάνεις ανάληψη οπότε πρέπει η τιμές που βάζουμε να είναι αρκετά υψηλές για να της πληρώνει ο αγοραστής δυστυχώς είναι περίπου 3€ + το τι θα φάει η κάθε τράπεζα άρα πάμε στο 10€ σχεδόν πληρώστε κοροϊδα αγοραστές.. .. 7/6/24 η vendora μου κλείνει την αγγελία επειδή γράφω στην περιγραφή της αγγελίας ότι μου έκαναν παράπονα Την βλέπω σε λίγο καιρό να πιάνει πάτο

6/7/24 πολύ κάπως τη .εχει δει το vendora ούτε προσφορά δεν σου αφήνει να γράψεις έλεός 

Γράφω  στην τιμή  320 και μέσα στην περιγραφή τι κάνει το καθένα  και ότι αν τα πάρουν όλα μαζί θα τα πάρουν 290 ξέρω εγώ και με μου την έκλεισε... 

Δεύτερων αν δεν τραβήξεις βίντεο χωρις μοντάζ το αντικείμενο που θα πακετάρης μέχρι  που θα το στείλεις με box now θα έχεις τρελό  θέμα αν σου το πάρουν  και σου βάλουν  κενό κουτί ή φάκελο και αντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας άρα δεν έχει καμία ασφάλεια αν δεν έχεις σωστό  βίντεο  και χωρίς διακοπές- μοντάζ 

Εγώ έτσι έστειλα  κάτι και βρήκα το δίκιο μου  τράβαγα  με την κάμερα ότι λειτουργεί τέλεια και πως το πακετάρω και πως το τοποθετώ μέσα στην θυρίδα..  αλλιώς θα είχα χάσει  τα λεφτά μου.. μεγάλη προσοχή...  

Όπως επίσης  το ίδιο  πρέπει να γίνει και όταν παραλαμβάνεις από vendora μέσω box now η ελτα ή οτιδήποτε πάντα βίντεο δυστυχώς μεγάλη ταλαιπωρία 

Επεξ/σία από apostolis91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolis91 είπε

Πρώτον Έχει τρελές χρεώσεις όταν κάνεις ανάληψη

Μακαρι να ειχε 3 ευρω και "οτι τρωει η τραπεζα".
Τρωει 1.5 ευρω  fix και περιπου 5% απο την αξια.
Μπορεις να επιλεξεις να γινεται τμηματικη αναληψη,ωστε να γλυτωνεις καποια προμηθεια της τραπεζας,που ειναι πανω απο 15 ευρω.

Οπως και να εχει,δε σε υποχρεωνει κανεις να χρησιμοποιησεις την υπηρεσια ουτε και ειμαστε εμεις κοροιδα επειδη εσυ δεν καταλαβαινεις πως λειτουργει το πραμα.
 

5 ώρες πριν, apostolis91 είπε

Γράφω  στην τιμή  320 και μέσα στην περιγραφή τι κάνει το καθένα  και ότι αν τα πάρουν όλα μαζί θα τα πάρουν 290 ξέρω εγώ και με μου την έκλεισε... 

 

Δε φταινε αυτοι που αλλη τιμη εγραψες στον τιτλο και αλλοι μεσα.

 

5 ώρες πριν, apostolis91 είπε

Δεύτερων αν δεν τραβήξεις βίντεο χωρις μοντάζ το αντικείμενο που θα πακετάρης μέχρι  που θα το στείλεις με box now θα έχεις τρελό  θέμα αν σου το πάρουν 

Καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο ειναι αδυνατον,ετσι;

Γενικα καταλαβαινω οτι δεν εχεις οικειοτητα με αυτες τις διαδικασιες και ισως να μην ειναι για σενα αυτη η πλατφορμα.

Δεν την υποστηριζω,αλλα τα πραγματικα προβληματα της δεν ειναι αυτα που περιγραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα οικειότητα εχω απλα ειναι μια εφαρμογή που δεν σου παρέχει καμία ασφάλεια... στείλε μου εσύ κάτι χωρίς βίντεο και θα στο ξανά επιστρέψω  Εντάξει; αλλά.με.box now 

Και όχι δεν είναι αδιανόητο να τραβήξεις βίντεο αν θες να σώσεις  αυτό που πουλάς  η τα χρήματά σου αν αγοράζεις... για να τα λες αυτά μάλλον  είσαι από αυτούς που παίρνουν από.αυτα τα site- πλατφόρμες και δεν τα γυρίζουν σωστά  αλλιώς δεν έχουν λογική αυτά που λες ... καλή συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolis91 είπε

Μια χαρα οικειότητα εχω απλα ειναι μια εφαρμογή που δεν σου παρέχει καμία ασφάλεια... στείλε μου εσύ κάτι χωρίς βίντεο και θα στο ξανά επιστρέψω  Εντάξει; αλλά.με.box now 

Και όχι δεν είναι αδιανόητο να τραβήξεις βίντεο αν θες να σώσεις  αυτό που πουλάς  η τα χρήματά σου αν αγοράζεις... για να τα λες αυτά μάλλον  είσαι από αυτούς που παίρνουν από.αυτα τα site- πλατφόρμες και δεν τα γυρίζουν σωστά  αλλιώς δεν έχουν λογική αυτά που λες ... καλή συνέχεια 

Οτι να'ναι φιλε,στον αερα μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...