Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το site vendora


slk200gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους δεν το ξέρουν αυτό το site, είναι site με αγγελίες όπου έβαλα και εγώ κάποιες. Αρκετοί οι αγοραστές ενδιαφέρθηκαν να αγοράσουν το προϊόν με την διαδικασία της vendora Η οποία τι λέει :Ότι στέλνω το προϊόν στον αγοραστή ο οποίος έχει το δικαίωμα τρεις μέρες να το δοκιμάσει κι αν δεν τον αρέσει να το στείλει πίσω χωρίς κάποια οικονομική επιβάρυνση. Το βρίσκετε λογικό να στείλω ένα ηλεκτρονικό προϊόν να το δοκιμάσει κάποιος, Ίσως να το κάψει ή ίσως να πάρει κάποιο ανταλλακτικό από το προϊόν και να μου το στείλει πίσω και μαλιστα με δικά μου έξοδα και εγώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα; Για όσους έχουν βάλει αγγελίες στο συγκεκριμένο site θα ήθελα να μου πουν τη γνώμη τους, ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το χρησιμοποιώ χωρίς θέματα έως τώρα.

Η επιστροφή υπάρχει σαν δικλείδα ασφαλείας αν ο αγοραστής λάβει κάτι διαφορετικό από αυτό που είχε ανεβάσει ο πωλητής ή κατι χαλασμένο πχ.

Επίσης ο αγοραστής πρέπει να επιστρέψει το προϊόν και ο αρχικός πωλητής έχει επίσης περιθώριο κάποιων ημερών να επιβεβαιώσει ότι όλα είναι κομπλέ κλπ και ότι δεν αφαιρέθηκαν κομμάτια.

Αν και ο πωλητής δηλώσει θέμα μετά την επιστροφή, οι όροι του Vendora λένε ότι θα εμπλακεί δικό τους άτομο σαν διαμεσολαβητής. 

Τώρα δε μου έχει τύχει να φτάσω μέχρι αυτό το σημείο. 

Πάντως σαν πωλητής έχεις την επιλογή αν ένα προϊόν θέλεις να το βάλεις προς πώληση μόνο χέρι με χέρι ή με αποστολή και επίσης υπάρχουν αξιολογήσεις (που είναι θα έλεγα πιο έμπιστες καθώς για να γίνει αξιολόγηση πρέπει να έχει ολοκληρωθεί συναλλαγή μέσω Vendora).

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι έγινε λέει; Ποιος μουρλός θα δεχθεί κάτι τέτοιο;

Όλο και κάποια δικλείδα ασφαλείας θα υπάρχει, δε μπορεί.

Αλλά όπως είπε και ο από πάνω, αν δε συμφωνείς δεν ασχολείσαι. Τώρα το αν είναι λογικό δεν έχει καμία σημασία. Είναι πολλά πράγματα, σε πολλούς τομείς που έχουν μαλώσει με τη λογική.

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε μια αγγελια που βαζω μου προσθετει ασφαλεια αγορων ενω εγω εχω επιλεξει να γινει πωληση μονο στην πολη μου.

Ποια εγγυηση αφου δεν επιλεγω να το πουλησω σε αλλη πολη αλλα μονο στην δικια μου χερι με χερι.

Παντως εμενα πιστοποιημενο μελος τους μου εφαγε λεφτα παλι καλα μονο 25 ευρω αλλα για αυτους δεν τρεχει καστανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αφου δεν συμφωνείς με τους όρους μην βάζεις αγγελίες μέσω αυτού του  site.Απλό δεν είναι;

 

Όπως είπα ,τώρα μπήκα δεν ήξερα τι ακριβώς τρέχει ,αμέσως να μας τα χώσεις 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Όπως είπα ,τώρα μπήκα δεν ήξερα τι ακριβώς τρέχει ,αμέσως να μας τα χώσεις 

Δεν εγραψες ότι τώρα μπήκες.

Ποιο είναι το χώσιμο;Οτι σου λέω το προφανές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε μια αγγελια που βαζω μου προσθετει ασφαλεια αγορων ενω εγω εχω επιλεξει να γινει πωληση μονο στην πολη μου.

Ποια εγγυηση αφου δεν επιλεγω να το πουλησω σε αλλη πολη αλλα μονο στην δικια μου χερι με χερι.

Παντως εμενα πιστοποιημενο μελος τους μου εφαγε λεφτα παλι καλα μονο 25 ευρω αλλα για αυτους δεν τρεχει καστανο.

Θεωρητικά ακόμα και σε συναλλαγή χέρι με χέρι ο αγοραστής μπορεί να σε προ-πληρώσει μέσω Vendora, μετά να βρεθείτε να του δώσεις το αντικείμενο και αυτός να πάει σπίτι να διαπιστώσει ότι δε λειτουργεί (γιατί μια ηλεκτρική συσκευή στο δρόμο δε μπορείς να τη δοκιμάσεις) και να ζητήσει ακύρωση και επιστροφή.

Αν και πιστεύω κανένας δεν το επιλέγει σαν μέθοδο.

Βέβαια το Vendora θέλει να πάρει τη προμήθεια του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 16/12/2022 στις 11:36 ΠΜ, MikeJ είπε

Θεωρητικά ακόμα και σε συναλλαγή χέρι με χέρι ο αγοραστής μπορεί να σε προ-πληρώσει μέσω Vendora, μετά να βρεθείτε να του δώσεις το αντικείμενο και αυτός να πάει σπίτι να διαπιστώσει ότι δε λειτουργεί (γιατί μια ηλεκτρική συσκευή στο δρόμο δε μπορείς να τη δοκιμάσεις) και να ζητήσει ακύρωση και επιστροφή.

Αν και πιστεύω κανένας δεν το επιλέγει σαν μέθοδο.

Βέβαια το Vendora θέλει να πάρει τη προμήθεια του.

Καλησπερα! 

Ειναι ασφαλές να ανεβάσω στο site την ταυτοτητα μου? Μολις πουλησα κατι και θελουν τραπεζικο λογαριασμο με ταυτοτητα μαζι για να μου βαλουν τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, PENNY2020 said:

Καλησπερα! 

Ειναι ασφαλές να ανεβάσω στο site την ταυτοτητα μου? Μολις πουλησα κατι και θελουν τραπεζικο λογαριασμο με ταυτοτητα μαζι για να μου βαλουν τα χρηματα.

Πιστεύω πως ναι. Το είχα κάνει και εγώ. Αν θυμάμαι καλά μόνο 1 φορά χρειάζεται η ταυτοποίηση. Μετά από κάποιες μέρες ολοκληρώθηκε η κατάθεση στο λογαριασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PENNY2020 είπε

Καλησπερα! 

Ειναι ασφαλές να ανεβάσω στο site την ταυτοτητα μου? Μολις πουλησα κατι και θελουν τραπεζικο λογαριασμο με ταυτοτητα μαζι για να μου βαλουν τα χρηματα.

Ε ναι εφοσον πηγε η πωληση απο εκει για να κανουν και την πληρωμή προς εσένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σαν πωλητής αν έβαζες στο προφίλ σου εκεί που λέει αριθμός τηλεφώνου το κινητό σου μπορούσε να το δει κάποιος αγοραστής και να σε πάρει τηλέφωνο. Πλέον αυτό δεν υπάρχει γιατί σου λένε θα κανονίσουν την συναλλαγή εκτός Βεντορα και θα χάσουμε την μίζα μας.

Πάλι καλά που άφησαν το διαγραφή προφίλ και διαγράφτηκα.

Τους βλέπω με λουκέτο όπως το Emarket

Υγ. Πάντως θα πέσει εκεί της απάτης το κάγκελο. Θα πουλάει ένας ένα κινητό θα έχει ένας το ίδιο χαλασμένο θα αγοράζει από τον πρώτο θα λέει ήταν χαλασμένο αφού θα δώσει το δικό του το ήδη χαλασμένο και άντε οι ειδικοί του Βεντορα να αποδείξουν ποιος δεν είναι ελέφαντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διάβασα και θυμήθηκα να κάνω ανανέωση μια αγγελία. Δεν υπάρχει αυτή η βλακεία που σκέφτηκαν. Με το ζόρι μεσάζοντας.

Όχι κινητό για να συνεννοηθούν μεταξύ τους πωλητής-αγοραστής, συνεννόηση μέσω τσατ μόνο

2 επιλογές: αποστολή και να βάλεις και βάρος παρακαλώ, ή συνάντηση από κοντά με προπληρωμή μέσω του σάϊτ.

Δεν πάνε καλά οι άνθρωποι.

απλά ΛΟΛ

στο καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δοκιμάσει να κάνετε τσατ πρόσφατα; Πλέον έχουν βάλει και έναν αλγόριθμο που άμα γράψεις συγκεκριμένες λέξεις η αριθμούς κλπ σου αποκρύπτει το μήνυμα και δε μπορεί να το διαβάσει ο άλλος. Το πήγαν σε άλλο επίπεδο για να μην κανονίζεις συναντήσεις χέρι χέρι.

Εντωμεταξυ ο αλγόριθμος είναι εντελώς γκάου, σε φάση μου έστελνε ένας μηνύματα που τα μπλοκαριζε και του απαντάω "Παρακαλώ μην γράφετε αριθμούς τηλ κλπ, γιατί το μήνυμα σας μπλοκαρετε" και μου μπλόκαρε και το δικό μου μήνυμα λογικά γιατί είχα γράψει τη φράση "αριθμό τηλεφώνου". Δηλαδη με μπλόκαρε ενώ εγώ προσπαθούσα να τον βοηθήσω να τηρήσει τους κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...