Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει app stores τρίτων στο iPhone και το iPad εξαιτίας της Ε.Ε


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, filip123go είπε

It was broken. And they fixed it. Επίσης εαν το τρίτο store  σου παίρνει 10% αντι για 30% και καταλήγει να είναι το ίδιo app 20% πιο φθηνό, μια χαρα θα πανε προς τα εκεί και οι devs και οι users. 

Ανάλογα πως το βλέπεις. Αν η Apple θεσπίσει κανόνες ασφαλείας για τα store τρίτων, τότε όλα καλά. Αν τα αφήσει τελείως ελεύθερα, τότε θα έχουμε μία κατάσταση... Android... Οπότε τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

Πιστεύεις ότι το πρόβλημα των εταιρειών, που ζητούσαν να πουλάνε εκτός store, ήταν το να δώσουν τις εφαρμογές τους σε καλύτερες τιμές ή το να μεγαλώσουν τα κέρδη τους;... 

Μην περιμένεις μεγάλες διαφορές. Προσωπικά, εικάζω, ότι θα είναι ένα 10% φθηνότερες το πολύ. Οι μεγάλες εταιρείες απλά θα τσεπώσουν ένα μέρος της προμήθειας της Apple. Αργότερα, πιστεύω, ότι δε θα υπάρξει καμία τιμολογιακή διαφορά. Απλά θα σου δίνουν ψηφιακά "καλούδια" για να δικαιολογήσουν τις ίδιες τιμές... ή και παραπάνω από αυτές που θα είχαν αν χρησιμοποιούσαν το Appstore...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Για τα εξτρά app stores ούτε και με νοιάζει και δεν πρόκειται να ασχοληθώ και ποτέ. Το πιο ενδιαφέρον σε αυτές τις αλλαγές θα είναι το γεγονός πως θα "ανοίξει" και το NFC σε τρίτους ώστε να έχουμε Apps για εισιτήρια, κάρτες ΜΜΜ κλπ.  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, KostasKri said:

Ακριβώς αυτό... Αυτά που δεν περνούν στο app store είναι κυρίως "παράνομα" πράγματα. Και ναι αυτό που είπα με την EPIC συμπεριλαμβάνει και gamepass/playstation pass και τα σχετικά. Αλλά αυτοί που θα κερδίσουν από όλο αυτό είναι τεράστιες εταιρίες που έχουν ήδη πελατία και την δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο

2 βασικά πράγματα που με ενδιαφέρουν προσωπικά και δεν επιτρέπονται σε iOS είναι ένα το Firefox native, όχι safari reskin ώστε να φορτώνω τα πολλά privacy addons που θέλω και να έχω έλεγχο του about:config και δεύτερο το Termux που υπάρχει στο F-droid, δηλαδή σχεδόν linux περιβάλλον να τρέχει στο χέρι μου. Αυτά δεν είναι παράνομα και δεν υπάρχουν λόγω της πολιτικής της Apple. Το 2ο μάλιστα ούτε καν στο Play Store δεν επιτρέπεται πλέον λόγω περιορισμών της Google

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα η EU επρεπε να βάλει και αυτη 30% φόρο σε όλα τα προιντα της apple ετσι για να δει πως ειναι να κλεβει το 30% με το ετσι θελω απο αλλες εταιριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgiosmix είπε

"Συνολικά, όμως, η Apple θα πρέπει να είναι σε θέση να απορροφήσει τις οικονομικές επιπτώσεις." 
Ετοιμαστείτε έρχετε το 2000λιαρό επίσημα !!!!!!!!

https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2022/12/11/apple-iphone-15-pro-max-ultra-price-increase-more-storage-iphone-14-pro-max-upgrade/
 

Το δες! Το 'παιξες;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, klaftop είπε

Κανονικα η EU επρεπε να βάλει και αυτη 30% φόρο σε όλα τα προιντα της apple ετσι για να δει πως ειναι να κλεβει το 30% με το ετσι θελω απο αλλες εταιριες

Αρκετοί το ΦΠΑ έτσι το αντιλαμβάνονται…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, great said:

φευγουν στο δευτερολεπτο απο appstore

https://9to5mac.com/2022/09/01/apple-settles-lawsuit-app-store-scam/

7 hours ago, great said:

Δεν μου αρεσει αυτο καθολου

ενας απο τους λογους που παιρνεις iphone ειναι γιατι ξερεις οτι αυτα που κατεβαζεις ειαι legit (μην μου πειτε για μερικες εξεραισεις, φευγουν στο δευτερολεπτο απο appstore) φοβαμαι οτι θα καταντισει playstore που εχει τις παναγιας τα ματια μεσα και δεν ξερεις τι ειναι αυτο που κατεβαζεις. Θα χασει ενα απο τα βσικοτερα της ατου.

Πως θα επηρεαστεί το app store?

Δεν θα αλλάξει κάτι στη λειτουργία αυτού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι είναι για ΚΑΛΟ ότι μπορεί να μειωθεί η τιμή εφαρμογών αν και οι δωρεάν καλύπτουν απόλυτα. Κατά τα αλλά και το Μήλο φοβερά θέλει βοηθούντος Ευρώπης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλη ηττα για την αππλ και ακομα μεγαλυτερη για το μελλον της τεχνολογιας και των υπηρεσιων παγκοσμιως

αυτο η γραφειοκρατικη πραξη της ΕΕσσδ για περισσοτερο ελεγχο της αγορας και των χρηστων σιγα σιγα μπορει να παει και στις ΗΠΑ και τελικα η αππλ να αναγκαστει να κατεβασει το επιπεδο των υπηρεσιων της πια σε ολο τον πλανητη. το αποτελεσμα θα ειναι πια τους κανονες του παιχνιδιου να τους θετει ο εκαστοτε κομισαριος της περιοχης. και μπορει αρχικα να κρυβεται πισω απο τον μανδυα του λαικισμου του τσαμπα αλλα σιγα σιγα θα επεκταθει και στα υπολοιπα. φυσικα αν η αππλ και η γοογλ πρεπει να συμμορφωθει στην λογοκρισια του κουμμουνιστικου κομματος στην κινα σιγα μην κανει τον επαναστατη στην ευρωπη. στην τελικη σου λεει δεν φταιω εγω αν εσυ εισαι μαλακας και αυτοκαταστρεφεσαι μονος σου ψηφιζοντας ανικανους πολιτικους. δε θες ασφαλεια? κανενα προβλημα ρισκαρε το. δε θες ανεση στη χρηση υπηρεσιων? κανενα προβλημα εσυ θα χασεις. δε θες επιλογες? κανενα προβλημα θα σου τις κοψω.

ολα αυτα φυσικα θα εχουν τις αρνητικες συνεπειες που βλεπουμε στα αυταρχικα καθεστωτα αλλα πολλες φορες τα βλεπουμε και στην καθημερινοτητα μας.

πχ θυμαμαι πριν απο πολλα χρονια που μια αμερικανικη επιχειρηση με ειχε πλησιασει να συνεργαστουμε για καποιες υπηρεσιες ενος παραξενου πραγματος ονοματι GDPR . δεν ηξερα τοτε τι ηταν και πηρε καποση ωρα για να μου δωσουν να καταλαβω. ομως η μεγαλη μου απορια ηταν γιατι η συγκεκριμενη υπηρεσια που φτιαχναμε ηταν απο αμερικανικη εταιρια αλλα για την ευρωπαικη αγορα και οχι προς χρηση στην αμερικανικη. οταν τους ρωτησα μου απαντησαν οτι αφορα νομο της ευρωπης και οτι δεν χρειαζεται στην αμερικη. χρειαστηκε να περασουν χρονια για να μαθουμε το GDPR και ακομα περισσοτερο χρονια για να το ζησουμε. να ζησουμε τα προβληματα τα οποια εφερε αλλα και τις λυσεις τις οποιες θα εφερνε σε προβληματα της αγορας ενω στην πραγματικοτητα δημιουργησε ακομα χειροτερα

 

τεσπα οπως ολα τα πραγματα δυστηχως μονο το παθημα γινεται μαθημα και δυστηχως τελικα αν δε την πληρωσει ο πολιτης της ΕΕσσδ δεν προκειται να βαλει μυαλο

 

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AtiX είπε

Πάντως θα ήθελα να δω την ΕΕ να παίρνει θέση και να βρίσκει λύσεις σε αυτά τα προβλήματα και να μην πατάει το μπαλάκι στην Apple, Google ή MS…

Λυση στην ΕΕ μονο με βαλιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά εμένα σαν καταναλωτή όλα αυτά σε καλό θα μου βγουν, γιατί τα "κλειδώματα" της apple είναι σίγουρα περισσότερα απ'οτι θα έπρεπε σε πολλούς τομείς. Να μπορώ να βάζω εφαρμογές από όπου θέλω, ελπίζω ακόμα και απλά κατεβάζοντας το ipa από αυτόνομους developers, να χρησιμοποιώ το nfc για πολύ περισσότερα πράγματα, ή να υπάρχουν οι κανονικοί web browsers των ανταγωνιστών, και πολλά άλλα αφού πιστεύω θα δοθεί ευκαιρία για πολλές καινοτομίες που λείπουν τώρα από το οικοσύστημα της apple.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η πλευρά των developers. Με ένα 30% -ναι μεγάλο ποσοστό δε λέω, όμως- έχουν ένα έτοιμο οικοσύστημα με εκατομμύρια χρήστες, διαφήμιση, πλήρη σουίτα με εργαλεία ανάπτυξης για όλη τη διαδικασία, ένα μοναδικό store όπου μπορεί ο πελάτης να βρει την εφαρμογή τους, και το κυριότερο ένα -όσο το δυνατόν- καθαρό και εκτός πειρατείας περιβάλλον για να πουλήσουν τις εφαρμογές τους. Ξέρεις ότι το 70% θα το πάρεις αν έχεις ένα καλό προϊόν. Γιατί τι να το κάνω αν είμαι developer να παίρνω το 100% της αμοιβής από ένα store, αλλά να υπάρχει σε άλλα 10 stores και χιλιάδες sites χύμα στο internet σπασμένο??? Εξάλλου το κόστος μιας εφαρμογής είναι κυρίως εργατοώρες και η αξίας της είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και βασίζεται στην ζήτηση και στον αριθμό των downloads. Έτσι από ένα σημείο και μετά, αφού ξεπεραστεί το κόστος ανάπτυξης και το βασικό κέρδος που έχουν όλα τα προϊόντα, μια καλή εφαρμογή έχει τη δυνατότητα για υπερκέρδος. Αν λοιπόν έχεις όντως ένα καλό προϊόν και η πλατφόρμα σου δίνει όλες τις βάσεις και κυρίως την τεράστια πελατεία για να πουλήσεις, το 30% είναι ένα ποσοστό μιας υποκειμενικής αξίας.

Προφανώς δεν ισχύει για όλους και αν το προϊόν σου είναι μέτριο ή κακό ή απλά δεν το ζητάει ο κόσμος και δεν μπορείς να βγάλεις τα έξοδα σου, προφανώς το 30% είναι μια έξτρα ζημιά. Όπως επίσης δεν ισχύει για την παροχή υπηρεσιών που εκεί όντως είναι παράλογο το 30%, αφού ως πλατφόρμα δεν είσαι παρά ένα μέσο, ένα παράθυρο για να έχει ο πελάτης πρόσβαση σε ένα άλλο προϊόν, αφού το προϊόν δεν είναι πλέον η ίδια η εφαρμογή αλλά η υπηρεσία (βίντεο, μουσική, κλπ). Εκεί θα μπορούσε η apple να βάλει ένα μικρό ποσοστό για την πελατειακή βάση αφού ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα άλλο.

Τέλος μια τέτοια κίνηση πιστεύω θα φέρει ζημιά στους ανταγωνιστές hardware της apple (google, samsung, xiaomi, κλπ), αφού πολλοί χρήστες αναφέρουν όλα αυτά τα κλειδώματα ως ανασταλτικό παράγοντα για να πάρουν iphone/ipad, οπότε θεωρώ ότι θα μεγαλώσει κι άλλο η πελατειακή βάση της apple με πολλούς χρήστες να αφήνουν το android, ακόμα και για λόγους περιέργειας, δοκιμής, για κάτι διαφορετικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, great είπε

Δεν μου αρεσει αυτο καθολου

ενας απο τους λογους που παιρνεις iphone ειναι γιατι ξερεις οτι αυτα που κατεβαζεις ειαι legit (μην μου πειτε για μερικες εξεραισεις, φευγουν στο δευτερολεπτο απο appstore) φοβαμαι οτι θα καταντισει playstore που εχει τις παναγιας τα ματια μεσα και δεν ξερεις τι ειναι αυτο που κατεβαζεις. Θα χασει ενα απο τα βσικοτερα της ατου.

Μα κανείς δε θα είναι υποχρεωμένος να κατεβάσει εφαρμογή εκτός App store. Θα έχει όμως την επιλογή. Πχ για μένα είναι σημαντικό να μπορώ να κατεβάζω torrents στο κινητό με εφαρμογή torrent client που είναι εγκατεστημένη στο κινητό, όχι με web based torrent client. Μπορώ να το κάνω με το πιο φτηνό android αλλά δε μπορώ με iphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dieksodo είπε

μεγαλη ηττα για την αππλ και ακομα μεγαλυτερη για το μελλον της τεχνολογιας και των υπηρεσιων παγκοσμιως

αυτο η γραφειοκρατικη πραξη της ΕΕσσδ για περισσοτερο ελεγχο της αγορας και των χρηστων σιγα σιγα μπορει να παει και στις ΗΠΑ και τελικα η αππλ να αναγκαστει να κατεβασει το επιπεδο των υπηρεσιων της πια σε ολο τον πλανητη. το αποτελεσμα θα ειναι πια τους κανονες του παιχνιδιου να τους θετει ο εκαστοτε κομισαριος της περιοχης. και μπορει αρχικα να κρυβεται πισω απο τον μανδυα του λαικισμου του τσαμπα αλλα σιγα σιγα θα επεκταθει και στα υπολοιπα. φυσικα αν η αππλ και η γοογλ πρεπει να συμμορφωθει στην λογοκρισια του κουμμουνιστικου κομματος στην κινα σιγα μην κανει τον επαναστατη στην ευρωπη. στην τελικη σου λεει δεν φταιω εγω αν εσυ εισαι μαλακας και αυτοκαταστρεφεσαι μονος σου ψηφιζοντας ανικανους πολιτικους. δε θες ασφαλεια? κανενα προβλημα ρισκαρε το. δε θες ανεση στη χρηση υπηρεσιων? κανενα προβλημα εσυ θα χασεις. δε θες επιλογες? κανενα προβλημα θα σου τις κοψω.

ολα αυτα φυσικα θα εχουν τις αρνητικες συνεπειες που βλεπουμε στα αυταρχικα καθεστωτα αλλα πολλες φορες τα βλεπουμε και στην καθημερινοτητα μας.

πχ θυμαμαι πριν απο πολλα χρονια που μια αμερικανικη επιχειρηση με ειχε πλησιασει να συνεργαστουμε για καποιες υπηρεσιες ενος παραξενου πραγματος ονοματι GDPR . δεν ηξερα τοτε τι ηταν και πηρε καποση ωρα για να μου δωσουν να καταλαβω. ομως η μεγαλη μου απορια ηταν γιατι η συγκεκριμενη υπηρεσια που φτιαχναμε ηταν απο αμερικανικη εταιρια αλλα για την ευρωπαικη αγορα και οχι προς χρηση στην αμερικανικη. οταν τους ρωτησα μου απαντησαν οτι αφορα νομο της ευρωπης και οτι δεν χρειαζεται στην αμερικη. χρειαστηκε να περασουν χρονια για να μαθουμε το GDPR και ακομα περισσοτερο χρονια για να το ζησουμε. να ζησουμε τα προβληματα τα οποια εφερε αλλα και τις λυσεις τις οποιες θα εφερνε σε προβληματα της αγορας ενω στην πραγματικοτητα δημιουργησε ακομα χειροτερα

 

τεσπα οπως ολα τα πραγματα δυστηχως μονο το παθημα γινεται μαθημα και δυστηχως τελικα αν δε την πληρωσει ο πολιτης της ΕΕσσδ δεν προκειται να βαλει μυαλο

 

 

είναι έλεγχος της αγοράς αν υπάρχει παραπάνω απο 1 store σε ένα λογισμικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...