Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα επιτρέψει app stores τρίτων στο iPhone και το iPad εξαιτίας της Ε.Ε


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Titos301 είπε

Με εφαρμογη απο το 2030 και βλεπουμε να φανταστουμε;

Δεν διάβασες το αρθρο ε; 

9 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Πλήρωναν φυσικά, αλλά με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο η Apple θα πάρει τα λεφτά. Οπότε απλά γίνεται μια τρύπα στο νερό.

If it's not broken, don't fix it.

It was broken. And they fixed it. Επίσης εαν το τρίτο store  σου παίρνει 10% αντι για 30% και καταλήγει να είναι το ίδιo app 20% πιο φθηνό, μια χαρα θα πανε προς τα εκεί και οι devs και οι users. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, filip123go είπε

It was broken. And they fixed it. Επίσης εαν το τρίτο store  σου παίρνει 10% αντι για 30% και καταλήγει να είναι το ίδιo app 20% πιο φθηνό, μια χαρα θα πανε προς τα εκεί και οι devs και οι users. 

Δηλαδή αν τώρα ο dev πρέπει να πληρώνει για το xcode license για να το χρησιμοποιεί, αν πρέπει να πληρώνει κάποιο fee για το εκάστοτε store γιατί το hosting προφανώς δεν είναι δωρεάν, αν πρέπει να κάνει handle μόνος του πληρωμές και άλλα πολλά, εσυ θεωρείς πως θα είναι πιο φθηνό για τον τελικό χρήστη;

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό θα βοηθήσει ΜΟΝΟ store που θα ανεβαίνουν malicious apps και την Epic.

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δηλαδή αν τώρα ο dev πρέπει να πληρώνει για το xcode license για να το χρησιμοποιεί, αν πρέπει να πληρώνει κάποιο fee για το εκάστοτε store γιατί το hosting προφανώς δεν είναι δωρεάν, αν πρέπει να κάνει handle μόνος του πληρωμές και άλλα πολλά, εσυ θεωρείς πως θα είναι πιο φθηνό για τον τελικό χρήστη;

Ακριβώς αυτό, το πρόβλημα με τα fees είναι το και καλά υψηλό κόστος και όχι η ύπαρξη ή μη αυτών… 

Κάποιοι νομίζουν ότι με το να επιτραπούν και αλλά stores σε μια πλατφόρμα αυτομάτως θα πέσουν οι τιμές, είδαμε τι γίνεται και στο Android που ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία διαφορά στην τιμή των εφαρμογών…

Όσο και αν συμφωνώ με την λογική της ΕΕ, υπάρχουν πρακτικές δυσκολίες που σαν καταναλωτής δεν θα βγω κερδισμένος…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, polaki είπε

Το πιο παράλογο πρόστιμο στην ιστορία της τεχνολογίας ήταν αυτό. .

Που να έβλεπες και τις παράλογες δικαιολογίες που έλεγαν εδώ τα μέλη γιατί ποιο λόγο ήταν σωστό το πρόστιμο. 🤒🤯

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακριβώς αυτό, το πρόβλημα με τα fees είναι το και καλά υψηλό κόστος και όχι η ύπαρξη ή μη αυτών… 

Κάποιοι νομίζουν ότι με το να επιτραπούν και αλλά stores σε μια πλατφόρμα αυτομάτως θα πέσουν οι τιμές, είδαμε τι γίνεται και στο Android που ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία διαφορά στην τιμή των εφαρμογών…

Όσο και αν συμφωνώ με την λογική της ΕΕ, υπάρχουν πρακτικές δυσκολίες που σαν καταναλωτής δεν θα βγω κερδισμένος…

Τα fees αυτά παίζουν παντού όμως. Και στο playstation και το xbox και το nintendo store. Εκεί ας πούμε δεν είναι μονοπώλειο;

Θα δούμε πως θα γίνει implement η όλη ιδέα αλλά δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι ριζικά. Έτσι κι αλλιώς πάλι ελάχιστοι θα μεταβούν σε τρίτα store καθώς δεν είναι σαν το android που υπάρχουν πολλοί makers τύπου samsung για να βάλουν τα δικά τους store για να τα προωθήσουν έτσι. Εκτός πια αν η ΕΕ το πάει τόσο μακριά και του λέει και τι default apps να βάζουν... Ξεφτίλα 

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δηλαδή αν τώρα ο dev πρέπει να πληρώνει για το xcode license για να το χρησιμοποιεί, αν πρέπει να πληρώνει κάποιο fee για το εκάστοτε store γιατί το hosting προφανώς δεν είναι δωρεάν, αν πρέπει να κάνει handle μόνος του πληρωμές και άλλα πολλά, εσυ θεωρείς πως θα είναι πιο φθηνό για τον τελικό χρήστη;

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό θα βοηθήσει ΜΟΝΟ store που θα ανεβαίνουν malicious apps και την Epic.

Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι χρήστες θα μείνουν με το App store και δεν θα ψαχτούν καν για άλλο μαγαζί. Άντε να βάλουν και αρκετοί της Epic για το Fortnite. Αλλά μέχρι εκεί.

Σχετικά με το κομμάτι ότι θα βοηθήσει μόνο store με malicious apps διαφωνώ. Σίγουρα θα παίζει και αυτό, αλλά θα βοηθήσει και άλλου τομείς που τώρα απαγορεύονται στο App store. Όπως πχ. emulators, πιθανόν internet browsers, implementation διαφορών passes πχ xbox σε δικό τους store κ.α..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_souvlaki είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι χρήστες θα μείνουν με το App store και δεν θα ψαχτούν καν για άλλο μαγαζί. Άντε να βάλουν και αρκετοί της Epic για το Fortnite. Αλλά μέχρι εκεί.

Σχετικά με το κομμάτι ότι θα βοηθήσει μόνο store με malicious apps διαφωνώ. Σίγουρα θα παίζει και αυτό, αλλά θα βοηθήσει και άλλου τομείς που τώρα απαγορεύονται στο App store. Όπως πχ. emulators, πιθανόν internet browsers, implementation διαφορών passes πχ xbox σε δικό τους store κ.α..

Ακριβώς αυτό... Αυτά που δεν περνούν στο app store είναι κυρίως "παράνομα" πράγματα. Και ναι αυτό που είπα με την EPIC συμπεριλαμβάνει και gamepass/playstation pass και τα σχετικά. Αλλά αυτοί που θα κερδίσουν από όλο αυτό είναι τεράστιες εταιρίες που έχουν ήδη πελατία και την δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, MrRush είπε

Γράφει ο τίτλος "εξαιτίας της Ε.Ε." λες και είναι κακό πράγμα. Φααααααπ, nice move EU!

"θελει να κρυφτει κ η χαρα δεν την αφηνει" φαση

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Είναι και αυτή η ΕΕ... Σου λέει τι θα κάνεις, θα σταματήσεις να πουλάς στην Ήπειρο μας; 

αν το κάνει το Μήλο έτσι και σταματήσει να πουλάει, η επανάσταση από τους ιθαγενείς της Ευρώπης είναι σίγουρη!!! 😛

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Τα fees αυτά παίζουν παντού όμως. Και στο playstation και το xbox και το nintendo store. Εκεί ας πούμε δεν είναι μονοπώλειο;

Θα δούμε πως θα γίνει implement η όλη ιδέα αλλά δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι ριζικά. Έτσι κι αλλιώς πάλι ελάχιστοι θα μεταβούν σε τρίτα store καθώς δεν είναι σαν το android που υπάρχουν πολλοί makers τύπου samsung για να βάλουν τα δικά τους store για να τα προωθήσουν έτσι. Εκτός πια αν η ΕΕ το πάει τόσο μακριά και του λέει και τι default apps να βάζουν... Ξεφτίλα 

Το σημαντικότερο είναι ποιος θα εμπιστευθεί ένα άλλο App Store? Εδώ καλά καλά τα αλλά store στο android αργοπεθαινουν και όπως σωστά είπες αν δεν ήταν από πίσω εταιρίες όπως οι Samsung ή Xiaomi δεν θα υπήρχαν ούτε για δείγμα… Αν ήταν έτσι το ποσοστό των jailbreak κινητών θα ήταν κάτω από το 10%…

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ουσιαστικά προβλήματα των εταιριών, ούτε καν των devs, προσπαθούν να γίνουν των πελατών…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ακριβώς αυτό... Αυτά που δεν περνούν στο app store είναι κυρίως "παράνομα" πράγματα. Και ναι αυτό που είπα με την EPIC συμπεριλαμβάνει και gamepass/playstation pass και τα σχετικά. Αλλά αυτοί που θα κερδίσουν από όλο αυτό είναι τεράστιες εταιρίες που έχουν ήδη πελατία και την δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο

Μα είναι χαρακτηριστικό ότι δεν είναι οι μικροί devs που διαμαρτυρήθηκαν για την πολιτική της apple αλλά μεγάλοι παίκτες..! Οι μικροί ξέρουν ότι το "πακέτο dev" που τους δίνει η apple αξίζει την προμήθεια της γιατί τους κάνει πιο εύκολη τη ζωη. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δηλαδή αν τώρα ο dev πρέπει να πληρώνει για το xcode license για να το χρησιμοποιεί, αν πρέπει να πληρώνει κάποιο fee για το εκάστοτε store γιατί το hosting προφανώς δεν είναι δωρεάν, αν πρέπει να κάνει handle μόνος του πληρωμές και άλλα πολλά, εσυ θεωρείς πως θα είναι πιο φθηνό για τον τελικό χρήστη;

Προσωπικά θεωρώ πως αυτό θα βοηθήσει ΜΟΝΟ store που θα ανεβαίνουν malicious apps και την Epic.

Είμαι iOS Engineer τα τελευταία σχεδόν 10 χρόνια. Κάθε χρόνο πληρώνω 100 ευρώ στην Apple, είτε βγάζω λεφτά, είτε όχι. Το 100αρι η Apple παλιότερα το ήθελε και για τα tools, πλέον το θέλει μόνο για να έχω δικαίωμα να ανεβάσω εφαρμογή. Δε θεωρώ ότι θα κάνει επί πληρωμής τα tools γιατί πολύ απλά θα αποθαρύνει ένα σκασμό χομπίστες από το να ασχοληθούν και αυτό θα έχει αλυσιδωτές συνέπειες για όλο το οικοσύστημά της. Σχεδόν όλοι οι προγραμματιστές, λίγο πολύ ως χομπίστες ξεκινούν. Έτσι θα γίνει μή ανταγωνιστική σε σχέση με τον ανταγωνισμό(βλέπε Android) που τα έχει όλα τα tools δωρεάν. Ήδη έχει ένα πολύ μεγάλο entry point που το Xcode τρέχει μόνο σε Mac και ο άλλος πρέπει να έχει Mac για να ξεκινήσει. Πολλοί mobile developers γίνονται Android developers γιατί πολύ απλά μπορείς να ξεκινήσεις με έναν υπολογιστή των 500 ευρώ και τα πάντα είναι free.

Σε κάποιο άλλο store, ενδέχεται να πληρώσω fees ως developer, ενδέχεται και όχι. Πολύ πιθανό να ανοίξει ο δρόμος και για να μπορώ να κάνω εγώ το distribution, όπως γίνεται στο Mac. Μην γελιόμαστε. Δε θα τα κάνει ο κάθε developer όλα από το μηδέν. Για τα πάντα υπάρχουν υπηρεσίες που χρεώνουν τη σωστή τιμή γι'αυτό που προσφέρουν. Για να κάνω το distribution; Θα χρησιμοποιήσω AWS και θα πληρώνω όσο bandwidth αξιοποιώ. Battle tested λύση. Για τις πληρωμές; Θα χρησιμοποιήσω το Stripe ή κάποια αντίστοιχη. Επίσης battle tested λύση. Αυτές έχουν μέγιστη προμήθεια 2.9% + 0.25cents ανά συναλλαγή και δίνουν ΠΟΛΥ περισσότερες επιλογές στον developer για το πώς θα διαχειριστεί τους πελάτες του. Το App Store έχει τεράστια προβλήματα σε αυτό. Να σου δώσω κάποια παραδείγματα. Πες ότι αγόρασες μία εφαρμογή από εμένα και επικοινωνείς μαζί μου για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να σου δώσω refund. Μέσω App Store ΔΕΝ μπορώ να το κάνω. Πρέπει να επικοινωνήσεις ο ίδιος με την Apple, να ζητήσεις refund και από το refund, εγώ θα μπω και μέσα. Η Apple σου επιστρέφει το πλήρες ποσό αλλά το 30% της το κρατάει και το παίρνει από εμένα. Άλλο παράδειγμα. Έχεις μια συνδρομή σε μια εφαρμογή μου. Για κάποιο λόγο εγώ θέλω να σου δώσω δωρεάν κάποιους μήνες ή να σου δώσω μια έπτωση. Πάλι δεν μπορώ να το κάνω. Αυτά είναι τραγικά πράγματα να μην μπορώ να τα προσφέρω στους πελάτες μου. Σκέψου σε οποιονδήποτε άλλο τομέα αν θα σου φαινόταν λογικό ο υπεύθυνος της επιχείρησης να μην μπορούσε να προσφέρει επιστροφή χρημάτων ή έπτωση.

Όσον αφορά την ασφάλεια και τα malware, υπάρχει λύση και εφαρμόζεται ήδη στο Mac. Λέγεται notarization. Κάθε εφαρμογή που δεν ανεβαίνει στο App Store, μπορεί να περάσει από αυτόν τον έλεγχο από την ίδια την Apple για να διαπιστωθεί αν έχει malware ή όχι. Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γίνει και στο iOS.

Συνοψίζοντας. Αν υπάρξουν εναλλακτικά stores ή επιτραπεί ακόμη και το self distribution, ο developer πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κάποια πράγματα. Πιθανό fee σε άλλα stores, bandwidth, payment fees. Αυτά όμως δεν πλησιάζουν ούτε κατά διάνοια το 30% που ζητάει τώρα η Apple. Όταν βγήκε το App Store, σίγουρα άξιζε γιατί το κόστος όλων αυτών ήταν πολύ μεγαλύτερο τότε σε σχέση με σήμερα και παράλληλα λόγω του ότι το App Store είχε σχετικά λίγες εφαρμογής, σου παρείχε και ένα είδος marketing. Σήμερα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Αν κάποιος developer όμως δε θέλει να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία, κανένα πρόβλημα. Μπορεί να συνεχίζει να χρησιμοποιεί το App Store. Το όλο ζήτημα είναι να υπάρχουν επιλογές.

Επεξ/σία από zarzonis
  • Like 17
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Είναι και αυτή η ΕΕ... Σου λέει τι θα κάνεις, θα σταματήσεις να πουλάς στην Ήπειρο μας; Χτυπάει εκεί που πονάει, στο store της. Μια στον φορτιστή, μια με πρόστιμα κτλπ.

Ακόμα περιμένω βέβαια να δω πρόστιμο όπως στα windows, γιατί είχαν το θράσος να έχουν τον internet explorer προεγκατεστημένο 😅

Να το δούμε και με τον Safari και κλείσαμε σαν αναγνώστες!

1ο δεν ισχύει αυτό πλέον παρά μόνο παλιά καθότι είναι εύκολο πλέον να κάνεις εγκατάσταση άλλο browser. και επίσης υπάρχουν ακριβώς οι ίδιες επιλογές των windows και στο Macos πχ να κάνεις default άλλη εφαρμογή. 

Αρα, εαν θα δίνανε πρόστιμο για τον safari θα πρέπει να κάνουν το ίδιο και για το edge.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zarzonis είπε

Είμαι iOS Engineer τα τελευταία σχεδόν 10 χρόνια. Κάθε χρόνο πληρώνω 100 ευρώ στην Apple, είτε βγάζω λεφτά, είτε όχι. Το 100αρι η Apple παλιότερα το ήθελε και για τα tools, πλέον το θέλει μόνο για να έχω δικαίωμα να ανεβάσω εφαρμογή. Δε θεωρώ ότι θα κάνει επί πληρωμής τα tools γιατί πολύ απλά θα αποθαρύνει ένα σκασμό χομπίστες από το να ασχοληθούν και αυτό θα έχει αλυσιδωτές συνέπειες για όλο το οικοσύστημά της. Σχεδόν όλοι οι προγραμματιστές, λίγο πολύ ως χομπίστες ξεκινούν. Έτσι θα γίνει μή ανταγωνιστική σε σχέση με τον ανταγωνισμό(βλέπε Android) που τα έχει όλα τα tools δωρεάν. Ήδη έχει ένα πολύ μεγάλο entry point που το Xcode τρέχει μόνο σε Mac και ο άλλος πρέπει να έχει Mac για να ξεκινήσει. Πολλοί mobile developers γίνονται Android developers γιατί πολύ απλά μπορείς να ξεκινήσεις με έναν υπολογιστή των 500 ευρώ και τα πάντα είναι free.

Σε κάποιο άλλο store, ενδέχεται να πληρώσω fees ως developer, ενδέχεται και όχι. Πολύ πιθανό να ανοίξει ο δρόμος και για να μπορώ να κάνω εγώ το distribution, όπως γίνεται στο Mac. Μην γελιόμαστε. Δε θα τα κάνει ο κάθε developer όλα από το μηδέν. Για τα πάντα υπάρχουν υπηρεσίες που χρεώνουν τη σωστή τιμή γι'αυτό που προσφέρουν. Για να κάνω το distribution; Θα χρησιμοποιήσω AWS και θα πληρώνω όσο bandwidth αξιοποιώ. Battle tested λύση. Για τις πληρωμές; Θα χρησιμοποιήσω το Stripe ή κάποια αντίστοιχη. Επίσης battle tested λύση. Αυτές έχουν μέγιστη προμήθεια 2.9% + 0.25cents ανά συναλλαγή και δίνουν ΠΟΛΥ περισσότερες επιλογές στον developer για το πώς θα διαχειριστεί τους πελάτες του. Το App Store έχει τεράστια προβλήματα σε αυτό. Να σου δώσω κάποια παραδείγματα. Πες ότι αγόρασες μία εφαρμογή από εμένα και επικοινωνείς μαζί μου για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να σου δώσω refund. Μέσω App Store ΔΕΝ μπορώ να το κάνω. Πρέπει να επικοινωνήσεις ο ίδιος με την Apple, να ζητήσεις refund και από το refund, εγώ θα μπω και μέσα. Η Apple σου επιστρέφει το πλήρες ποσό αλλά το 30% της το κρατάει και το παίρνει από εμένα. Άλλο παράδειγμα. Έχεις μια συνδρομή σε μια εφαρμογή μου. Για κάποιο λόγο εγώ θέλω να σου δώσω δωρεάν κάποιους μήνες ή να σου δώσω μια έπτωση. Πάλι δεν μπορώ να το κάνω. Αυτά είναι τραγικά πράγματα να μην μπορώ να τα προσφέρω στους πελάτες μου. Σκέψου σε οποιονδήποτε άλλο τομέα αν θα σου φαινόταν λογικό ο υπεύθυνος της επιχείρησης να μην μπορούσε να προσφέρει επιστροφή χρημάτων ή έπτωση.

Όσον αφορά την ασφάλεια και τα malware, υπάρχει λύση και εφαρμόζεται ήδη στο Mac. Λέγεται notarization. Κάθε εφαρμογή που δεν ανεβαίνει στο App Store, μπορεί να περάσει από αυτόν τον έλεγχο από την ίδια την Apple για να διαπιστωθεί αν έχει malware ή όχι. Το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γίνει και στο iOS.

Συνοψίζοντας. Αν υπάρξουν εναλλακτικά stores ή επιτραπεί ακόμη και το self distribution, ο developer πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κάποια πράγματα. Πιθανό fee σε άλλα stores, bandwidth, payment fees. Αυτά όμως δεν πλησιάζουν ούτε κατά διάνοια το 30% που ζητάει τώρα η Apple. Όταν βγήκε το App Store, σίγουρα άξιζε γιατί το κόστος όλων αυτών ήταν πολύ μεγαλύτερο τότε και παράλληλα λόγω του ότι το App Store είχε σχετικά λίγες εφαρμογής, σου παρείχε και ένα είδος marketing. Σήμερα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Αν κάποιος developer όμως δε θέλει να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία, κανένα πρόβλημα. Μπορεί να συνεχίζει να χρησιμοποιεί το App Store. Το όλο ζήτημα είναι να υπάρχουν επιλογές.

Από τις καλύτερες απαντήσεις που σπανίως εως καθόλου βλέπουμε, ειδικά σε άρθρα της apple. Απάντηση με επιχειρήματα και χωρίς ειρωνίες, εξυπνάδες και αλάθητο.

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...