Προς το περιεχόμενο

Τι φακο να διαλεξω για Z5


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ,αγορασα την Ζ5 και ψαχνω να βρω φακο. Την πηρα για μια πιο επαγγελματικη φωτογραφιση σχετικα με το μαγαζι που εχω . Εχω μαγαζι με προσκλητηρια γαμου κτλ. Αρα στην ουσια αυτο που κανω ειναι να τραβαω πανω σε τραπεζι με καποιο background διαφορα ειδη φακελων με καποια props διπλα τους . Καθετη φωτογραφιση κανω .Θελω να χωρανε στην φωτογραφια 4-5 αντικειμενα μαζι αλλα και ισως καποια πιο κοντινα με 1 αντικειμενο πανω.Στην αρχη σκεφτηκα τον prime 50mm f/1.8 (τον ηθελα και για απλες φωτογραφιες περα απο την δουλεια) . Αλλα νομιζω οτι θα πρεπει να ανεβαινω σε καμια σκαλα για να τραβαω γιατι ειναι αρκετα zoom για την δουλεια μου .Τι λετε εσεις ? να παρω καναν 24-200mm για πρωτο φακο ?

319117228_1574510342989498_7969159887457873320_n.jpg

319222672_3038188152992005_428058847999937353_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ένας 24-70 f2,8 είναι η χρυσή τομή για τους περισσότερους.Θα σε βοηθήσει για να βγάζεις λεπτομέρειες και πιο γενική εικόνα.Αν έχεις ftz adapter μπορείς να δεις και παλαιότερους φακούς.

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-nikkor-z-28-75mm-f28

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-af-s-nikkor-24-70mm-f-2-8g-if-ed

Επεξ/σία από skream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για την κατηγορία Nikkor-Ζ 28-75ΜΜ. Καλύτερα να επιλέξεις φακό "εγγενή" στην "οικογένεια", παρά με αντάπτορα. Έχουν και κρύσταλλα που εκμεταλλεύονται πιο σωστά τη μοντούρα. Με FTZ adaptor βάζεις φακούς που ήδη έχεις.

Απλά να έχεις στο νου, ότι όσο κατεβαίνεις στα χιλιοστά, ανεβαίνεις στην ... παραμόρφωση. Οκ, φτιάχνεται στο post processing μετά, αλλά αν έχεις πολλές λήψεις είναι ταλαιπωρία. Οπότε προσπάθα να μην κατεβαίνεις πολύ, αν & εφόσον σε παίρνει ... χωροταξικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Κατα πασα πιθανοτητα θα παω στον 28-75mm f/2.8 λοιπον. Τον βρισκω 680 ευρω οποτε ειναι στο μπατζετ μου. Ο 24-70 f/2.8 ξεφευγει.. Και ο f4 ειναι στο ιδιο μπατζετ μ τον δικο μου αλλα χειροτερος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Κατα πασα πιθανοτητα θα παω στον 28-75mm f/2.8 λοιπον. Τον βρισκω 680 ευρω οποτε ειναι στο μπατζετ μου. Ο 24-70 f/2.8 ξεφευγει.. Και ο f4 ειναι στο ιδιο μπατζετ μ τον δικο μου αλλα χειροτερος.. 

Αφου βγαζεις τοσο κοντινα αντικειμενα, γιατι δεν κοιτας κατι σε μακρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...