Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Με "180", unlimited.

Με "180000", unlimited.

Με "180.000", μηδέν.

Δεν έχω δοκιμάσει με "180,000" ακόμα.

Υπ' όψιν, υπάρχει κι άλλη σελίδα στο BIOS που μπορούν να μπουν αυτές οι τιμές και δεν ξέρω τί/αν/πώς μπλέκει το ένα στο άλλο.

 

Ναι είναι και αυτή η μαλακία και δεν ξέρεις ποιο έχει προτεραιότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 708
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Υπ' όψιν, υπάρχει κι άλλη σελίδα στο BIOS που μπορούν να μπουν αυτές οι τιμές και δεν ξέρω τί/αν/πώς μπλέκει το ένα στο άλλο.

Για όσους αναρωτιούνται, εννοώ αυτό:

bahalo.jpg.0536740f8d3b6428112f87ec20fe3faf.jpg

Αν τα αντίστοιχα "control"  τα πάω από auto σε man, Μπορώ να βάλω τις αντίστοιχες τιμές, αλλά είτε δεν έχουν κάποιο αντίκρυσμα είτε γίνεται μπάχαλο.

Να βάλω ένα ECO=105 που βάζει όρια λίγο κάτω από τα κανονικά, αλλά και πάλι αρκετά υψηλότερα από ότι θα πιάσει ποτέ ο συγκεκριμένος 3δ?

Επεξ/σία από Πέτρος
Ο Χριστός και η Παναγία, "λίγω"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Razor333 είπε

VID table:

  Απόκρυψη περιεχομένων

240824194854.jpg.1d4b2ebe8b4b274f45d47dd5d31cf9e3.jpg

Δεν βλέπω καλύτερο single με χαμηλό negative, κάπου στο -18/-28 και +100MHz μαξάρει το single και αρχίζει και πέφτει το multi, που μαξάρει κάπου στο -32 στο δεύτερο CCD. Στο -8 negative και στα δύο CCD, είναι αισθητά κάτω και st και mt.

Τα νούμερα που λες δεν τα πιάνω, cb23 οριακά ~2040, το profiler στο 3Dmark οριακά στα 1160, στο GB6 άντε να φτάσει 3130 αν βάλω +200MHz.Screenshot2024-08-24231848.png.c020c585dcefb3e1ab8b8322c02abd97.png

-18-28.png.21a56026e365ed33099a6db7bd0ec541.png

Από ότι βλέπω το cb23 τρέχει κατά κύριο λόγο το Core 8 και λιγότερο το Core 9 που σύμφωνα με το VID table είναι το καλύτερο, πάντως για να δείξουν ψηλό effective maximum θέλουν αρκετό negative.

Πέρα από το να τσεκαρω σταθερότητα δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα με fine tuning, στο τέλος απλά θα το κλείσω κιόλας το CO, γενικά δεν είμαι fan του UV για 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Για όσους αναρωτιούνται, εννοώ αυτό:

bahalo.jpg.0536740f8d3b6428112f87ec20fe3faf.jpg

Αν τα αντίστοιχα "control"  τα πάω από auto σε man, Μπορώ να βάλω τις αντίστοιχες τιμές, αλλά είτε δεν έχουν κάποιο αντίκρυσμα είτε γίνεται μπάχαλο.

Να βάλω ένα ECO=105 που βάζει όρια λίγω κάτω από τα κανονικά, αλλά και πάλι αρκετά υψηλότερα από ότι θα πιάσει ποτέ ο συγκεκριμένος 3δ?

Γιατί θες να το κάνεις limit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί θες να το κάνεις limit;

Καλά, σε πρώτη φάση για τη διερεύνηση του bug της υπόθεσης.

Έτσι κι αλλιώς, οι 85βαθμοί που έχω βάλει σαν όριο μια χαρά λειτουργούν και προστατεύουν το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Να βάλω ένα ECO=105 που βάζει όρια λίγω κάτω από τα κανονικά, αλλά και πάλι αρκετά υψηλότερα από ότι θα πιάσει ποτέ ο συγκεκριμένος 3δ?

Και τo (65W) 88W/75A/150A να βάλεις, ζήτημα αν θα ακουμπάς το ppt κάποιες φορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Και τo (65W) 88W/75A/150A να βάλεις, ζήτημα αν θα ακουμπάς το ppt κάποιες φορές.

Ω, ναι!

Το έβαλα αυτό, το πήρε (το άνοιξα βέβαια και στις 2 αντίστοιχες θέσεις) και λειτουργεί μια χαρά.

Με τρώει το χέρι μου τώρα το - 50 να το κάνω - 25, αλλά εκεί λογικά θα κάνει όργια το sha3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το OCCT core cycler πρακτικά μου βγάζει στο 2o CCD όντως μέχρι το πολύ -12 AVX2/512 extreme, το 3D CCD φαίνεται να βγάζει μεγαλύτερο negative, αλλά σκάει έτσι και αλλιώς στο SHA3-512, ακόμα και με -5.

Κοινώς το πολύ 0/-10 και αυτό μέχρι να ανακαλύψω τι μπορεί να το κάνει να σκάσει και με -10 στο δεύτερο CCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Με τρώει το χέρι μου τώρα το - 50 να το κάνω - 25, αλλά εκεί λογικά θα κάνει όργια το sha3.

Στο sha πολύ πιθανό να σε κόβει το 88, οπότε μπορεί να το περνάς τώρα πιο εύκολα. Γενικά στα περισσότερα workloads τα 3Dcores μπορούν να φτάσουν 6-7W το πολύ. Το sha τα καρυδώνει με 8W+. Κυρίως τάση+amps. To ρολόι είναι χαμηλό. Οπότε 8.5x8=68 + 25W πες το iod= 93W.

Spoiler

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Στο sha πολύ πιθανό να σε κόβει το 88, οπότε μπορεί να το περνάς τώρα πιο εύκολα. Γενικά στα περισσότερα workloads τα 3Dcores μπορούν να φτάσουν 6-7W το πολύ. Το sha τα καρυδώνει με 8W+. Κυρίως τάση+amps. To ρολόι είναι χαμηλό. Οπότε 8.5x8=68 + 25W πες το iod= 93W.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

 

Ακριβώς όπως το περιγράφεις.

Με τα 88, έφαγα reboot, πάντα με - 50.

Ξανά manual, με τα ίδια στοιχεία και στις 2 θέσεις (μορφή χχχ000) και βλέπουμε.

edit:

Success story, επιτέλους.

image.png.3e770ff5774c4f2d6f561e7c8bcf0eb2.png

Στη δική μου μητρική, θέλει και στις δύο θέσεις (τόσο στο AMD Overclock, όσο και στο CBS\SMU... που έβαλα παραπίσω) να μπουν τα όρια σε μορφή χχχ000 για να τα δει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είναι εύκολο να γράψεις πώς βρήκες τα per core CO?

Τελευταία φορά που το έκανα για τον δικό μου το έκανα μέσω του Ryzen master και απλά μου έβγαλε -30 σε όλους εκτός από έναν, κάτι που έκρινα αυθαίρετα να μην στέκει πολύ.

Οπότε απλά το άφησα -15 all core και δεν το πείραξα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, just getting started είπε

Σου είναι εύκολο να γράψεις πώς βρήκες τα per core CO?

Τελευταία φορά που το έκανα για τον δικό μου το έκανα μέσω του Ryzen master και απλά μου έβγαλε -30 σε όλους εκτός από έναν, κάτι που έκρινα αυθαίρετα να μην στέκει πολύ.

Οπότε απλά το άφησα -15 all core και δεν το πείραξα άλλο.

Δεν χάνεις κάτι να κάνεις δοκιμές με το -30 παντού, μπορεί να είσαι από τους τυχερούς.

Εγώ στην αρχή το πήγαινα ανάποδα, -30 allcore κι έβλεπα αν σκάει το geekbench ή το sha3 (σε απανωτά runs αυτό). Με τα πολλά έπεσα κάπου -15. Όταν μου σφύριξαν να πάω -50MHz το max boost, έφτασα κάπου -22.

Με το SMUDebugTool είχα πια τη δυνατότητα να αλλάζω per core μέσα από τα win τις τιμές, χωρίς να χρειάζεται επανεκκίνηση για να τις πάρει. Ε, έκατσα ένα απόγευμα και πλάκωσα στα sha3 πυρήνα-πυρήνα να βλέπω πότε σκάει. Μου πήρε κοντά στην ώρα, βέβαια, με τις επανεκκινήσεις (όταν έσκαγε) και το training (cmr=off), αλλά γενικά αν βγάζει αυτό, βγάζει τα πάντα.

Το sha3 το τρέχω 12-15 φορές με κλικ κάθε φορά που τελειώνει ο κύκλος, το αφήνω 1-2', άλλες 10 μετά και στο τέλος, για τα γούστα, 5-8 απανωτές (συνεχόμενα κλικ την 1η φορά, τα κρατάει και τα τρέχει "σειριακά"). Αν δεν σκάει εκεί, δύσκολο να γίνει οτιδήποτε μετά (αν δεν αλλάξει κάτι στη διαχείριση από νεότερο BIOS ή από άλλο προφίλ).

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

image.png.c3b3ebd6be07d42c1776933f1fedac2d.png

6400CL30 με σχετικά χαμηλό vsoc :D 

Άλλος ποζεράς εδώ...

Ίδιες μνήμες έχουμε, θα μπορούσα ξεδιάντροπα να το κοπιάρω, αλλά 2133fclk είναι no-go για εμένα (εκτός κι αν έχουν έρθει τα πάνω-κάτω τώρα τελευταία στο σύστημά μου).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πέτρος said:

Με τα πολλά έπεσα κάπου -15. Όταν μου σφύριξαν να πάω -50MHz το max boost, έφτασα κάπου -22.

Καταλαβαίνω σωστά ότι με το -50mhz / περισσότερο CO κερδίζεις λίγο σε MT και χάνεις λίγο σε ST; Αξίζει πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...